Решение по дело №1645/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260284
Дата: 18 април 2022 г.
Съдия: Светослав Василев Василев
Дело: 20201100901645
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 31 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№…………./18.04.2022 г.

гр. София

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7-ми състав, в публично съдебно заседание на тринадесети април през две хиляди двадесет и първа година, в следния състав:

                      

                                               СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ВАСИЛЕВ

 

с участието на секретаря Павлинка Славова, като разгледа т.д. № 1645 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба на „Н.П.“ ЕООД, ЕИК: ********, със седалище и адрес на управление:*** – П., представлявано от С.К.С., с която се иска осъждането на ответника „А.“ ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от П.Ц.С., да заплати както следва: на основание чл. 266, ал.1 ЗЗД сумата от 43 317.19 лв. с ДДС – възнаграждение по договор от 01.02.2016г за инкубиране на разплодени яйца и фактури №№ **********/08.05.2016 г, **********/13.05.2016 г,  **********/19.05.2016 г, **********/27.05.2016 г, **********/07.06.2016 г и **********/10.06.2016 г, на основание чл.86, ал.1 от ЗЗД сумата от 5 426.68 лв. – мораторна лихва считано от 31.12.2018 г. до 02.04.2020 г и законна лихва считано от 03.04.2020 г до окончателното й изплащане.

Ищецът твърди, че с ответника са страни по договор за услуга от 01.02.16 г по силата на който, последния му възлага да организира и извърши инкубация и любен на разплодени и предоставени му от възложителя яйца срещу насрещното задължение да се заплати възнаграждение. Ищецът твърди, че работата по договора е изпълнена и приета, за което са съставени приемо-предавателни протоколи и са издадени фактури за дължимото се възнаграждение в общ размер на сумата от 55 538,57 лева, което задължение е частично погасено чрез прихващане съгласно споразумения от 29.12.17г, 31.12.2018 г сключени извънсъдебно между ищеца, ответника и трети лица. След отчитане на погасителния ефект на прихващанията остава непогасена разлика в размер на 43 317.19 лева. За вредите от забавеното изпълнение на задължението да се плати главницата ответникът дължи и законна лихва в размер на 5426,68 лв, формирана в периода 31.12.2018 г – 02.04.2020 г. По изложените съображения иска осъждането на ответника да заплати общо сумата от 48 743,84 лв. (главница и лихва), както и разноските в исковото и обезпечителното производства.

Ответникът оспорва сключването на договора и приемане на изпълнението по него, като оспорва авторството на всички документи приложени към исковата молба.

Съдът като се запозна с доводите на страните и събраните по делото доказателства приема за установено следното:

Съгласно представения към исковата молба договор от 01.02.2016г, и Анексите към него от 01.03.2016, 02.03.2016 и 12.03.16 г. се установява, че „А.“ ООД в качеството му на възложител възлага на ищеца, а последния приема да изпълни срещу възнаграждение, платимо при условията на договора, да организира и извърши инкубация и люпене на доставените от възложителя разплодени яйца и да предаде излюпените патета след приключване на процеса. За изпълнението на услугата възложителя приема да заплати на изпълнителя възнаграждение в размер на 0.14 евро без ДДС на брой заложено за инкубиране яйце, променено в последствие с анекса от 01.03.16 г на 0,18 евро. Възнаграждението е уговорено да се заплаща на две части 60% аванс за всяка партида и 40% при изтегляне на партидата, а съгласно анекса от 02.03.2016г, ако аванса не е платен до излюпване на партидата, цялото възнаграждение е дължимо с окончателната фактура за услугата. Доставката на разплодените яйца и експедицията на излюпените патета се осъществява в каси и/или палети PVC (наречени амбалаж), собственост на възложителя и предоставени от него на изпълнителя, а съгласно анекс от 12.03.2016г, ако амбалажът е собственост на изпълнителя, възложителя заплаща за дезинфекцията му сумата от 0,20 лева без ДДС на всеки брой касета.

Ответникът оспорва сключването на договора като оспорва подписа положен за него в договора, като твърди, че същия не е положен от управителя на дружеството. Съдът не е изследвал автентичността на подписа под договора, тъй като счита същото за неотносимо към спора. В случая приложени намира разпоредбата на чл. 301 ТЗ, съгласно която, дори и да се приеме, че е налице действие без представителна власт за търговеца, те го обвързват, освен ако последния не се противопоставил веднага. „Веднага“ означава в първия възможен момент, в който действията станат известни на мнимо представлявания търговец, на неговите ръководни органи. От заключението на ССЕ се установява, че издадените фактури, касаещи възнаграждението по договора са осчетоводени в ответното дружество и последното е ползвало данъчен кредит по тях, които действия изключват възможността ответникът да не знае и да не е приел, да не се е съгласил, с извършените от негово име и за негова сметка действия от трети лица. Косвено в подкрепа на извода за постигнатото съгласие и желанието на ответника да се обвърже с правата и задълженията по договора са и останалите представени по делото писмени доказателства като стокови разписки, товарителници, приемо-предавателни протоколи, ветеринарномедицински свидетелства, които касаят процесните отношения и не са оспорени с отговора на исковата молба. От последните доказателства се установява приемането и предаването на яйцата и патетата, количеството готова продукция, нейното транспортиране по зададените съгласно договора дестинации, вида на използвания за транспортирането амбалаж. Всички те недвусмислено налагат извода, че облигационните отношения са породени със знанието и съгласието на ответника.

От правата и задълженията на страните по договора, съдът приема, че той е договор за услуга, който е разновидност на договора за изработка уреден с разпоредбите на чл.258-269 ЗЗД, тъй като с него ищецът приема да изработи съобразно поръчката на другата страна в срок, без отклонение от нея и без недостатъци уговорената работа и да я предаде на възложителя, а последния да я прегледа, приеме/одобри/ и да заплати уговореното възнаграждение на изпълнителя.

Съгласно чл. 266, ал. 1 ЗЗД възложителят дължи възнаграждение на изработващия за приетата работа. Следователно ищецът следва да докаже приемането на работата от ответника. Приемането като правно действие  представлява: 1) фактическо получаване на изработеното, и 2) признанието, че то съответства на поръчаното. Следователно, приемане е налице, когато реалното получаване на изработеното се придружава от изричното или мълчаливо изразено изявление на поръчващия, че счита работата за извършена, съобразно уговореното в договора. Приемане означава одобряване. Именно, за да може да даде на приемането значение на одобряване, законът предписва на поръчващия при приемане на работата да я прегледа и да направи всички възражения за неправилното й изпълнение, освен ако се касае за такива недостатъци, които не могат да се открият при обикновения начин на приемане или се появят по-късно. За такива недостатъци поръчващият трябва да извести изпълнителя веднага след откриването им. Ако не направи такива възражения, работата се счита за приета, т.е. за одобрена, както разпорежда уредената в чл.264, ал.3 ЗЗД необорима  презумпция.

Събраните по делото доказателства установяват предаването и приемането на изпълнението на възложената работа от ответника без възражения, поради което за нея е възникнало задължението да я заплати. Изводът следва както от заключените на ССЕ, че процесните фактури са осчетоводени и за тях е ползван данъчен кредит от ответника, така и от стоковите разписки, товарителниците, приемо-предавателните протоколи, ветеринарномедицинските свидетелства, които касаят процесните отношения и не са оспорени с отговора на исковата молба, които действия ответника не би търпял освен ако не счита, работата за приета. С приема на изпълнението ответникът дължи заплащане а уговореното възнаграждение, чиито размер съгласно фактурите възлиза на 55 538,57 лева.

В тежест на ответника е да докаже способ за погасяване на задължението. Последния не твърди и не доказва плащане. Оспорва и твърденията в исковата молба за частично погасяване чрез прихващане с насрещни задължения въз основа на споразуменията от 29.12.17г и 31.12.2018 г сключени извънсъдебно между ищеца, ответника и трети лица. Предвид, че прихващането е средство за защита, то не може да бъде наложено на страната, която не желае да се ползва от него. Други способи за погасяване на задължението не са релевирани и съдът не ги обсъжда.

Следователно искът за главницата е доказан по основание и размер и следва бъде уважен изцяло.

За вредите от забавеното изпълнение на задължението да се плати главницата ответникът дължи на ищеца и обезщетение в размер на законната лихва. Задължението става изискуемо и длъжникът изпада в забава след приемане на изработеното, освен ако не е уговорено друго. Приемането е извършено най-късно на дата на осчетоводяване на фактурите от 2016г. Съгласно заключението на ССЕ законната лихва по процесните фактури за периода от 31.12.2018 г. до 02.04.2020 г. е в размер на 5 522.94 лева.

Следователно и искът за акцесорното вземане е доказан по основание и размер и следва да бъде уважен изцяло.

С оглед изхода на делото ответникът следва да се осъди да заплати на ищеца и разноските за настоящото производство в общ размер на 3949,80 лева съгласно представения списък.

При тези мотиви, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСЪЖДА „А.“ ООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление *** да заплати на „Н.П.“ ЕООД, ЕИК: ********, със седалище и адрес на управление:*** – П., както следва: на основание чл. 266, ал.1 ЗЗД сумата от 43 317.19 лв. с ДДС – възнаграждение по договор от 01.02.2016г за инкубиране на разплодени яйца и фактури №№ **********/08.05.2016 г, **********/13.05.2016 г,  **********/19.05.2016 г, **********/27.05.2016 г, **********/07.06.2016 г и **********/10.06.2016 г, на основание чл.86, ал.1 от ЗЗД сумата от 5 426.68 лв. – мораторна лихва считано от 31.12.2018 г. до 02.04.2020 г, ведно със законната лихва считано от 03.04.2020 г до окончателното й изплащане, а на основание чл. 78, ал.1 ГПК сумата от 3949,80 лева – разноски за производството.

Решението може да се обжалва пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването на преписа.

 

 

СЪДИЯ: