Решение по дело №2209/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260195
Дата: 7 април 2021 г. (в сила от 28 април 2021 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20204520202209
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ………………

гр.Русе, 07.04.2021 год.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Русенският районен съд, СЕДМИ наказателен състав, в публично заседание на девети февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

 

                                                                             Председател: Мирослав Йорданов

 

при секретаря Наталия Тодорова, като разгледа докладваното от съдията АНДело № 2109 / 2020 год., по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Обжалва се Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, серия Г, № 0023558 на ОДМВР – гр.Русе, с който на „АВТО – Н“ ЕООД за нарушение чл.483, ал.1, т.1 вр. с чл.638, ал.1, т.2 вр. с чл.461, т.1 от Кодекса за застраховането била наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева. Излагат се съображения за неговата незаконосъобразност и се иска електронния фиш да бъде отменен.

Редовно призован, жалбоподателят се явява и поддържа депозираната пред съда жалба.

          Ответникът, редовно призован, не се явява и не изпраща свой процесуален представител.

Русенската районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема отношение по случая.

          Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от легитимирано лице в законоустановения срок.

Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна се установява, че на 16.11.2020 г. в 09:42 часа на път Втори клас II-21 (Русе – Силистра) в района на км. 3+800 с автоматизирано техническо средство MD 1197 било заснето управление на лек автомобил “Мерцедес” с рег.№ Р 28-96 КМ, който не е спрян от движение, без сключена застраховка „Гражданска отговорност“. Впоследствие след извършена проверка се установило, че автомобилът е собственост на „АВТО – Н“ ЕООД. При тези констатации срещу дружеството бил издаден обжалвания електронен фиш.

Релевантната за делото фактическа обстановка съдът приема за установена, въз основа на събраните доказателства.

От изготвения клип с автоматизираната система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение и разпечатката от прегледа на записа е видно, че на посочената дата и място е заснето управление на лек автомобил “Мерцедес” с рег.№ Р 28-96 КМ, който не е спрян от движение, без сключена застраховка „Гражданска отговорност“.

В случая в обжалвания електронен фиш е отразено, че деянието представлява нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 638, ал. 1, т. 2 вр. с чл. 461, т. 1 от КЗ.

При тази квалификация, а и според текста в електронния фиш, става ясно, че дружеството е наказано, затова че не е сключило договор за застраховка „Гражданска отговорност“. За подобно нарушение обаче не е предвидена възможност да се налага наказание, чрез електронен фиш, вместо АУАН и НП.

Нормата на чл. 483, ал. 1, т. 1 КЗ, която въвежда задължение за сключване на договор за застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, за всяко лице, което притежава моторно превозно средство, регистрирано на територията на Република България, което не е спряно от движение. За неизпълнение на това задължение в чл. 638, ал. 1 от КЗ е предвидено налагането на: глоба от 250 лв. - за физическите лица ( по т. 1) и имуществена санкция от 2 000 лв. - за юридическо лице или едноличен търговец (по т. 2).

 Съгласно чл. 638, ал. 4 от КЗ, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на МПС, за което няма сключена застраховка Гражданска отговорност, на собственика на МПС се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1.

 Редът за установяването на нарушенията и издаването на АУАН, НП и ЕФ, е регламентиран в чл. 647 от КЗ, където според ал.1 на нормата се сочи, че АУАН се съставят от оправомощени от заместник-председателя длъжностни лица, а в случаите по чл. 638, ал. 1 – 3 и 5 и чл. 639 – от длъжностните лица на службите за контрол по Закона за движението по пътищата. По силата на ал. 3 от разпоредбата, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата.

 В случая се касае за установено с автоматизирано техническо средство управление на МПС, за което няма сключена застраховка Гражданска отговорност, поради което относими към процесния случай са разпоредбите на чл. 638, ал. 4, във вр. с чл. 647, ал. 3 от КЗ. Точно тези норми регламентират редът за установяване на нарушенията, свързани с управление на МПС, за което няма сключен и действащ договор за застраховка Гражданска отговорност, както и за заплащане на определения размер на санкцията. Този ред на установяване на нарушението с АТСС и издаване на ЕФ е отклонение от общото правило, въведено в чл. 638, ал. 1, вр. с 647, ал. 1 и ал. 2 от КЗ, изискващо съставяне на АУАН и издаване на НП. С други думи с електронен фиш се санкционира само управлението на МПС без сключена застрафовка „Гражданска отговорност“, което е самостоятелно нарушение, различно от нарушението, изразяващо се в несключване на такава застраховка.

 От съдържанието на обжалвания електронен фиш е видно, че на „АВТО – Н“ ЕООД е наложена имуществена санкция, затова че „… като юридическо лице, което притежава МПС, което е регистрирано на територията на Р.България и не е спряно от движение, не е сключило договор за застраховка Гражданска отговорност.“ Така описаното деяние осъществява състава на нарушението по чл. 438, ал. 1, т. 1 от КЗ, за което обаче, по силата на чл. 638, ал. 1, вр. с чл. 647, ал. 1 и ал. 2 от КЗ е приложим общият ред за установяване на нарушението, а именно чрез съставяне на АУАН и издаване на НП.

Изложеното води до извода за неправилна правна квалификация, съответно неправилно приложение на материалния закон, тъй като за така описаното нарушение – неизпълнение на задължението за сключване на застраховка ГО, не е приложим  особения ред за установяване на нарушението с АТСС и издаване на ЕФ, поради което атакувания пред съда електронен фиш следва да се отмени.

В този смисъл е и практиката на административните съдилища намерила израз в Решение № 156 от 30.11.2020 г. на АдмС - Кърджали по к. а. н. д. № 121/2020 г.,  Решение № 146 от 4.02.2021 г. на АдмС - Бургас по к. а. н. д. № 2613/2020 г. и Решение № 1211 от 30.09.2020 г. на АдмС - Бургас по к. а. н. д. № 1446/2020 г.

 

Така мотивиран и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, серия Г, № 0023558 на ОДМВР – гр.Русе.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – гр.Русе чрез Районен съд – гр.Русе, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.       

                                                         

Районен съдия: