Присъда по дело №376/2009 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 ноември 2009 г.
Съдия: Маргарита Коцева
Дело: 20091200600376
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 29 юли 2009 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Номер

45

Година

18.08.2009 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

08.12

Година

2009

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Веселина Атанасова Кашикова

Секретар:

Красимира Вълчева Тодорова

Мария Дановска Кирил Димов

Прокурор:

Иван Бояджиев

като разгледа докладваното от

съдията Кашикова

Частно наказателно дело

номер

20095100200129

по описа за

2009

година

и за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по чл.44 от Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест и е образувано след задържане на българския гражданин Хюсню Тефик Хайрула от с.Стремци, общ. Кърджали, с ЕГН **********, по реда на чл. 43, във вр. с чл. 42 от Закона, във връзка с постъпила Европейска заповед за арест /ЕЗА/, издадена на 24 юни 2009 година от Прокуратура – Аугсбург, Федерална Република Германия, с която се иска предаването на компетентните власти – посочената прокуратура на задържаното лице.

Исканото лице, в проведеното на 12.08.2009 година открито съдебно заседание по делото, с участието на защитник, е дало съгласие за предаването му на издаващата държава членка, както и е направило отказ от прилагане принципа на особеността по чл. 61 от ЗЕЕЗА, по реда на чл. 45, ал.1 от ЗЕЕЗА. Лицето, също така, е направило изявление, че съгласието е дадено доброволно и разбира последиците от това и съда, след като се увери, че това е така, същото се отрази в съдебния протокол и подписа от лицето и защитника му, по реда на чл. 45, ал.1, във вр. с чл. 19, ал. 1 и ал.2 от ЗЕЕЗА. В тридневния срок по чл. 45, ал.2 от Закона, исканото лице не е оттеглило съгласието си по ал.1 на същата разпоредба и същото е станало неотменимо.

В съдебно заседание, представителят на Окръжна прокуратура – Кърджали дава становище, че с оглед даденото от исканото лице съгласие да бъде предаден на издаващата ЕЗА държава членка, както и наличието на условията по чл. 36, чл. 41 от Закона и липсата на основанията за отказ по чл. 39 от същия, следва да бъде допуснато изпълнението на ЕЗА.

При тези данни, Окръжният съд, за да се произнесе, взе предвид:

Видно от приложения превод на български език на Европейска заповед за арест, същата е издадена на 24 юни 2009 година от Прокуратура – Аугсбург, Федерална Република Германия, за задържането и предаването на българския гражданин Хюсню Тефик Хайрула от с. Стремци, общ. Кърджали, ЕГН ********** на издаващата държава членка, с оглед осъществяване на наказателно преследване срещу него за извършени от него две деяния – подправка на административни документи и търговия с тях - престъпления по чл.276, ал.1, №1, №2, ал.2, чл.523, чл.53 от Германския Наказателния кодекс. Актът е издаден от компетентен орган на държава членка на Европейския съюз - Прокуратура – Аугсбург, Федерална Република Германия, и представлява ЕЗА по смисъла на чл.3 от Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест /ЗЕЕЗА/. В Европейската заповед за арест е посочено, че деянията, за които е издадена същата, се наказват в издаващата държава с лишаване от свобода или с мярка, изискваща задържане за не по-малко от три години, а именно от пет години. Деянията, за които е издадена Европейската заповед за арест, съставляват престъпление и по законодателството на Република България – чл.308 от НК. Нещо повече, в случая описаните в ЕЗА престъпления, попадат в изчерпателно изброените в разпоредбата на чл.36, ал.3, т.23 от ЗЕЕЗА престъпления, за които не се изисква наличието на двойна наказуемост- подправка на административни документи и търговия с тях.

От постъпилите по делото и приети писмени доказателства: писмо Рег. № И-85273/30.07.2009 година, изд. от Прокуратурата на РБ, НСС- София; писмо Рег. № УМ- 9983, Екз.№2 от 04.08.2009 година на Дирекция ”ПОП” към ГД „Криминална полиция” към МВР- София и справка за съдимост Рег. № 837/22.07.2009 година на РС-Кърджали с приложен бюлетин за съдимост, се установява, че за лицето Хюсню Тефик Хайрула няма данни за водени /водещи се/ в МВР досъдебни производства; няма данни за образувани досъдебни производства и повдигнати обвинения, както и че същият е неосъждан.

Постъпила е по делото на немски език и в превод на български език гаранция от компетентния орган на издаващата държава членка от 29.07.2009 година за обратен трансфер на исканото лице с цел изтърпяване на санкция лишаване от свобода, при условията на Конвенцията за трансфер на осъдени лица от 21.03.1983 година. Дадено е уверение, че след поемане на изпълнението от страна на България тази държава може да изпълни постановеното срещу лицето наказание по делото, съгласно чл. 9, ал.1, т. „б”, във вр. с чл. 11 от Конвенцията за трансфер на осъдени лица от 21.03.1983 година, т.е., че процедурата за преобразуване може да бъде приложена.

При тези данни по делото и при наличието на съгласие за предаване от страна на исканото лице Хайрула, което е станало неотменимо след изтичане на срока по чл. 45, ал.2 от ЗЕЕЗА, както и отказ от прилагане принципа на особеността по чл. 61 от Закона, съдът, съгласно разпоредбата на чл. 45, ал.3 от Закона, следва да обсъди налице ли са условията за предаване нÓ исканото лице по чл.36 и 41 от същия закон, както и има ли основания за отказ по чл.39 от Закона. В тази връзка, от гореизложеното се установява, че са налице условията по чл.36 от ЗЕЕЗА за предаване на исканото лице: Европейската заповед за арест е издадена за лице, извършило деяния, които се наказват съгласно правото на издаващата държава с лишаване от свобода или мярка, изискваща задържане не по-малко от една година или с друго по-тежко наказание, като деянията съставляват престъпление и по законодателството на Република България. Налице са и условията по чл.41 от ЗЕЕЗА за предаване на лицето – по делото са постъпили от издаващата държава гаранциите, предвидени в чл.41, ал.3 от ЗЕЕЗА, че ако преследваният Хайрула бъде осъден във Федерална Република Германия на наказание лишаване от свобода, същият ще бъде върнат в Република България за изтърпяване на наложеното му в издаващата държава членка наказание.

Настоящият съдебен състав прецени, че не са налице основанията за отказ да се изпълни Европейската заповед за арест, посочени в чл.39, т.1, т.2 и т.3 от ЗЕЕЗА, представляващи абсолютни пречки за допускане на изпълнението, а именно: престъпленията, за които е издадена заповедта, не са амнистирани в Република България и не попадат под нейната наказателна юрисдикция; исканото лице Хайрула не е осъдено за същите престъпления, за които е издадена Заповедта, с влязла в сила присъда на български съд или на трета държава членка, както и исканото лице не е малолетно по смисъла на българското законодателство.

По изложените съображения съдът намира, че следва да допусне изпълнението на Европейска заповед за арест, издадена на 24 юни 2009 година от Прокуратура – Аугсбург, Федерална Република Германия, за задържането и предаването на българския гражданин Хюсню Тефик Хайрула от с. Стремци, общ. Кърджали, с ЕГН **********, с цел провеждане на наказателно преследване срещу него.

Ето защо и на основание чл.45, ал.3 от ЗЕЕЗА, Окръжният съд

Р Е Ш И :

ПРЕДАВА на съдебните власти - Прокуратура Аугсбург на Федерална Република Германия, исканото лице ХЮСНЮ ТЕФИК ХАЙРУЛА, роден на 25.03.1961 година в с. Кокиче, общ. Кърджали, с постоянен адрес в с. Стремци, общ. Кърджали, български гражданин, с основно образование, пенсионер по болест, женен, неосъждан, с ЕГН **********, по Европейска заповед за арест, издадена на 24 юни 2009 година от Прокуратура – Аугсбург, Федерална Република Германия, /номер на делото 103 Js 113239/09/.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1.

2.