Решение по дело №428/2019 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 15
Дата: 13 януари 2020 г. (в сила от 22 юли 2020 г.)
Съдия: Анна Петкова Донкова Кутрова
Дело: 20195320200428
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

Гр. Карлово, 13.01.2020 година

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

         КАРЛОВСКИ РАЙОНЕН СЪД, втори наказателен състав в публично съдебно заседание на пети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                  

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Анна Донкова- Кутрова

 

с участието на секретаря Петя Василева, като разгледа НАХД № 428 по описа на Карловски районен съд за 2019 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на глава ІІІ, раздел V от ЗАНН.

         С наказателно постановление № ***/27.05.2019 г. на Директора на Д. „Н.П.Ц.Б.“, на И.К.П. ЕГН ********** ***, на основание чл. 81 ал. 3 вр. чл. 81 ал. 1 т. 1  от ЗЗТ  е  наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева за нарушение на  чл. 21 т. 16 предл. 2-ро от ЗЗТ във вр. т. 14 пр. 3-то от част 3.2.1.2. „ Режими, норми и условия, въведени на основание чл. 21 т. 16 от ЗЗТ за цялата територия на НПЦБ“ от Плана за управление на НПЦБ 2016-2025г.

         Недоволен от наказателното постановление е останал жалбоподателят  П. и е депозирал жалба срещу него  пред съда в законоустановения 7-дневен срок. Счита наказателното постановление за неправилно и незаконосъобразно, излага съображения, оспорва извършване на нарушението. Моли наказателното постановление да бъде отменено. В съдебно заседание жалбоподателят чрез процесуалния си представител поддържа жалбата.

         Ответната по жалбата страна – Д. „Н.П.Ц.Б.“, оспорва жалбата.

         Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което и допустима.

         Разгледана по същество е неоснователна.

         След като обсъди събраните по делото доказателства съдът намира за установено следното:

Срещу жалбоподателя е съставен от актосъставител Н. акт за установяване на административно нарушение № ***/ 30.01.2019г., в който е отразено, че на ****г. в ** ч. на територията на Н.п.Ц.Б. Парков участък К., охранителен участък Ю.г., местност Ч. по път № ** П. – вр. Б., землище на гр. К., общ. К., на място с GPS координати  N 42º40´06´´  E  24º59´45´´ жалбоподателят е паркирал лек автомобил марка Фолксваген модел Поло с рег. № ***, бял на цвят, с прикачено към него ремарке, зелено на цвят с рег. № ***, извън определените и обозначени за тази цел паркинги със свободен достъп от Приложение № 3.2.3 без писмено съгласуване по реда на  § 7 от ПЗР на ЗЗТ. Посочено е, че по този начин жалбоподателят е нарушил забрана, въведена с разпоредбата на чл. 21 т. 16 от Закона за защитените територии във връзка с т. 14 от част 3.2.1.2. „Режими, норми и условия, въведени на основание чл. 21 т.16 от ЗЗТ за цялата територия на НПЦБ“ от Плана за управление на НПЦБ 2016-2025 г., а именно: „На основание на чл. 21 т. 16 от ЗЗТ за цялата територия на Национален парк Централен Балкан за всички зони, с изключение на зона Резервати, се забранява: ...т. 14. Движение, престой и паркиране на МПС (вкл. ATV и UTV от всички класове) извън определените и обозначените за тази цел пътища и паркинги със свободен достъп от Приложение № 3.2.3., без писмено съгласуване по реда на §7 от ПЗР на ЗЗТ”. Посочено е, че проверката е продължила от ** часа до ** часа и е използван служебен фотоапарат марка SONY модел DSC-HX**V с който са направени 5 бр. снимки.

         Възоснова на така съставения акт, компетентният за това орган, съгласно чл. 85 ал. 1 от ЗЗТ и Заповед № РД-93/05.02.2003г. на Министъра на околната среда и водите, Директорът на Д. Н.П.Ц.Б., Г. е издал обжалваното наказателно постановление.

         Като въззивна инстанция, настоящият съдебен състав следва да провери изцяло обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, като намира, че при издаването му не е допуснато съществено процесуално нарушение, което да налага неговата отмяна. АУАН съдържа всички изискуеми от чл. 42 от ЗАНН реквизити, а наказателното постановление- тези по чл. 57 от ЗАНН, издадени са в изискуемата от закона форма и от оправомощени длъжностни лица в рамките на тяхната компетентност. Дадено е ясно и коректно описание на нарушението и на обстоятелствата по неговото извършване, налице е посочване на датата и мястото на извършване на нарушението, правната квалификация на същото и приложимата санкционна норма, размера на наложената глоба. Индивидуализиран е нарушителят. Изписано е словесно точно в какво се е състояло нарушението на жалбоподателя, което покрива изцяло състава на чл.  21 т. 16 пр. 2-ро от ЗЗТ.

Административно наказващия орган на база на събраните в административно-наказателното производство доказателства е направил единствения възможен извод за извършено нарушение по ЗЗТ, като след задълбочено разследване на обстоятелствата на извършване на нарушението е дал правна квалификация на извършеното от жалбоподателя.

С разпоредбата на чл. 21 т. 16 от ЗЗТ е въведена забрана да се извършват дейности, определени със заповедта за обявяване на защитена територия и плана за управление, като в т.14 предлож.1 от част 3.2.1.2 „Режими, норми и условия, въведени на основание чл.21 т.16 от ЗЗТ за цялата територия на НПЦБ“ от Плана за управление на НПЦБ 2016-2025 г. се забранява движението, престоя и паркиране на МПС (вкл. ATV и UTV от всички класове) извън определените и обозначените за тази цел пътища и паркинги със свободен достъп от Приложение №3.2.3, без писмено съгласуване по реда на §7 от ПЗР на ЗЗТ. Нарушението е индивидуализирано точно чрез посочване на всички елементи на неговия състав, правилно е определена нарушената законова разпоредба, както и санкционна разпоредба на чл. 81 ал. 3 вр. чл.  81 ал. 1 т. 1 от ЗЗТ, която предвижда да се наложи глоба на лице, което осъществява дейност в защитена територия в нарушение на режима, определен с този закон и Плана за управление.

Съобразно доказателствата по делото, съдът намира, че визираното по- горе нарушение е осъществено от жалбоподателя. Свидетелите  Н. и А. са категорични, че са видели процесния автомобил, паркиран на територията на Н. П.Ц.Б., Парков участък К., на път № ** П. – вр. Б.. Същият е бил на около 300м. навътре в парка след информационната табела, указваща начало на Парка и знакът, че се касае за път с ограничен достъп и забрана за МПС.  Самоличността на собственика била установена след справка от МВР, а в писмена декларация, същият – жалбоподателят декларирал, че на процесната дата го е управлявал лично той. Съдът кредитира показанията на свидетелите, които са непротиворечиви по между си, пълни, взаимнодопълващи се и пряко относими към предмета на доказване по делото. Показанията им не са повлияни от някакви отношения с жалбоподателя, които да се отразяват на безпристрастността им. Подкрепени са и от писмените доказателства по делото.

Доколкото при така събраните доказателства безспорно се установи паркиране на МПС от страна на жалбоподателя след табелата, обозначаваща начало на територията на НПЦБ, извън определените и обозначените за тази цел пътища и паркинги със свободен достъп от Приложение №3.2.3, без писмено съгласуване по реда на §7 от ПЗР на ЗЗТ, се налага извода за осъществяване на това нарушение.

При определяне на наказанието, административно-наказващият орган е приложил разпоредбата на чл. 81 ал. 3 вр. ал. 1 т. 1 от ЗЗТ, която предвижда наказание глоба от 5.00 до 100.00 лева, като е наложил максималния предвиден размер, а именно 100.00лв. Съдът намира, че така определеното по размер наказание се явява съобразено с тежестта на нарушението. Установено е паркирано МПС, което е било и с прикачено на него ремарке и е престоявало немалък период от време, като водачът му не е бил близост, за да може да го отстрани от мястото с ограничен достъп при възникване на необходимост за това. С оглед горното съдът намира, че определеното наказание глоба в размер на 100 лв. е съобразено с изискванията на чл.27 ал.2 от ЗАНН. Същото съответства на обществената опасност на нарушението, тъй като паркирането извън определените и обозначените за тази цел пътища и паркинги със свободен достъп от Приложение №3.2.3, без съответната преценка и съгласуване от страна на ДНПЦБ е забранено, уврежда природните ресурси и равновесието на екосистемите, накърнява сериозно обществените интереси. Съгласно чл. 2 ал.1 от ЗЗТ законът цели опазването и съхраняването на защитените територии като национално и общочовешко богатство и достояние и като специална форма на опазване на родната природа, способстващи за развитието на културата и науката и за благополучието на обществото. С оглед постигането на тази цел в алинея втора на същия член е установен принципът за предимство на опазването на природата в защитените територии пред други дейности в тях.

Неоснователно е възражението за нарушение на чл. 42 т. 7 от ЗАНН, предвид съставянето на АУАН в присъствие на свидетел по установяване на нарушение, посочен в същия с имена, ЕГН и служебен адрес. Обстоятелството, че е имало и друг свидетел, не опорочава процедурата по съставяне на акта, тъй като достатъчен е и един свидетел- очевидец, нито нарушава правото на защита на жалбоподателя.

Неоснователна се възразява, че нарушението не е извършено на територията на НПЦБ. Че мястото на нарушението е на територията на Парка се установява както от гласните доказателства по делото, така и от представената схема на местонарушението. Това обстоятелство не се опровергава и от представената от страна на жалбоподателя справка от Агенция Пътна инфраструктура, според която част от републикански път III-**7.- О./  от км 6 + 800 до км 36+ ** е на територията на НПЦБ, не е отворен за обществено ползване, посещенията с автомобили са ограничени поради вредите, които се нанасят на природата, като в тази си част пътят не е изграден и не се поддържа от Агенция Пътна инфраструктура. При това положение, съгл. чл. 2 от ЗДвП, условията за ползване на този участък се определят от стопанисващото го лице, ДНПЦБ и приложими са правилата в Плана му за управление.

Не може да доведе до незаконосъобразност на оспореното НП и допусната техническа грешка в същото относно координатите на точката на нарушението, предвид, че ЗАНН не задължава наказващия орган да детайлизира мястото на нарушението с точни координати, достатъчно е в случая означението, че за нарушението е посочено землище, местност и охранителен участък, попадащ на територията на НПЦБ. Не е допуснато и нарушение на чл. 40 от ЗАНН, предвид, че нарушителят е надлежно поканен за съставяне на АУАН, но сам се е отказал от това си право, като екземпляр от съставения акт му е връчен лично отново чрез органите на МВР.

Поради изложените съображения наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на делото, в тежест на жалбоподателя следва да се възложат направените от въззиваемата страна разноски за платено адвокатско възнаграждение в размер на 240лв.

         Мотивиран от горното КАРЛОВСКИ РАЙОНЕН СЪД

 

Р  Е  Ш  И

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № **/27.05.2019 г. на Директора на Д. „Н.П.Ц.Б.“, с което на И.К.П. ЕГН ********** ***, на основание чл. 81 ал. 3 вр. чл. 81 ал. 1 т. 1  от ЗЗТ  е  наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева за нарушение на  чл. 21 т. 16 предл. 2-ро от ЗЗТ във вр. т. 14 пр. 3-то от част 3.2.1.2. „ Режими, норми и условия, въведени на основание чл. 21 т. 16 от ЗЗТ за цялата територия на НПЦБ“ от Плана за управление на НПЦБ 2016-2025г.

ОСЪЖДА И.К.П., ЕГН ********** ***  да заплати на Д. „Н.П.Ц.Б.“, със седалище и адрес на управление *** БУЛСТАТ 107061**9 направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 240.00 (двеста и четиридесет) лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване от страните пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му.

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:

П.В.