Решение по дело №1317/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260029
Дата: 24 септември 2020 г. (в сила от 1 февруари 2021 г.)
Съдия: Надежда Димитрова Кирилова
Дело: 20203630201317
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

260029/24.9.2020г.

 

№...................                                             24.09.2020 г.                                              гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, седемнадесети състав

На двадесет и трети септември през две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                                                         

                                                                                               Председател: Надежда Кирилова

 

Секретар: Т.Д.

Като разгледа докладваното от районния съдия

АНД № 1317/2020 г. по описа на ШРС,

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Настоящото производство е образувано на основание чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалван е електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия Г, № 0018357 на ОД на МВР - Шумен, с който на Д.К.Д. – законен представител на „Голдън Фийлд“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „Добри Войников“ № 9 – 13, офис 21 е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2 000 /две хиляди/ лева на основание чл. 638, ал. 4 от Кодекса за застраховането КЗ/, във вр. чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ, във вр. чл. 461, т. 1 от КЗ за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ. Дружеството - жалбоподател моли съда да постанови решение, с което да отмени издадения електронен фиш като неправилен и незаконосъобразен, като в жалбата излага конкретни доводи.

В проведените по делото съдебни заседания представляващия дружеството – жалбоподател, редовно призован, се не явява лично, а изпраща упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата на изложените в нея съображения, а в пледоарията си излагат и допълнителни мотиви в тази насока. Освен това претендира да бъдат присъдени разноски за адвокатско възнаграждение.

Процесуалният представител на ОД на МВР - Шумен - административно-наказващ орган, издал електронния фиш, призован съгласно императивната разпоредба на чл. 61,        ал. 1 от ЗАНН, оспорва жалбата и моли съда да отхвърли същата като неоснователна и да потвърди изцяло обжалвания електронен фиш. Със съпроводителното писмо претендира да бъдат присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, във вр. чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, които поддържа и в пледоарията си. Освен това, претендира в случай, че жалбата бъде уважена изцяло или частично, да бъдат намалени присъдени разноски за адвокатски хонорар, на основание чл. 63, ал. 4 от ЗАНН предвид прекомерност и липса на фактическа и правна сложност.

Жалбата е подадена в срока по чл. 189, ал. 8 от ЗДвП, поради което е процесуално допустима.

            Разгледана по същество жалбата е неоснователна, поради следните правни съображения:         

            ШРС, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

Дружеството - жалбоподател „Голдън Фийлд“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „Добри Войников“ № 9 – 13, офис 21 и се представлява от Д.К.Д.. Дружеството - жалбоподател е собственик на товарен автомобил, марка Волво ФМ” с ДК Н 6940 ВХ.

На 09.06.2020 г. в 10.22 часа товарен автомобил, марка “Волво ФМ” с ДК № Н 6940 ВХ, се движел по ул. „Бургаско шосе“ на с. Радко Димитриево, обл. Шумен, в посока        гр. Бургас, като автомобилът бил заснет с преносимо стационарно автоматизирано техническо средство или система с вградено разпознаване на номера „ARH CAM S1“ № 11743С3. Било установено, че управляваното МПС било без сключен действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. За заснето с преносима система нарушение, от ОД на МВР – гр. Шумен бил издаден електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия Г, № 0018357 на ОД на МВР - Шумен, с който на Д.К.Д., в качеството му на законен представител на „Голдън Фийлд“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „Добри Войников“ № 9 – 13, офис 21 е наложена „имуществена санкция“ в размер на 2 000 /две хиляди/ лева на основание чл. 638, ал. 4 от Кодекса за застраховането КЗ/, във вр. чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ, във вр. чл. 461, т. 1 от КЗ за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ.

Така установената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани по делото писмени и гласни доказателства, от разпита в съдебно заседание на свидетелят С.С.К. - служителя работил с АТСС, както и изготвеното с техническото средство веществено доказателство - снимка. При преценка на събраните в хода на съдебното производство гласни доказателства чрез разпита на свидетелят С.К. съдът намира, че същите следва да бъдат кредитирани изцяло като последователни, безпротиворечиви и логични. Посоченият свидетел не извлича ползи от твърденията си и не се намира в някакви особени отношения с представляващия дружеството - жалбоподател, при което за съда не съществуват основания за съмнение в неговите показания, както и кореспондират на обективните данни по делото.

По делото е приложен снимков материал, изготвен чрез преносима система за контрол на скоростта на МПС, от който е видно, че посоченият товарен автомобил е бил в движение на посочения ден и час, като се е движил в с. Радко Димитриево с регистрираната скорост на движение 69 km/h и е именно на автомобила, във връзка с който е издаден обжалвания електронен фиш, като същият не е бил в престой или паркиран. Доколкото посочената снимка е изготвена с преносима система, заснемаща и записваща датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, същата се явява веществено доказателство по смисъла на чл. 189, ал. 15 от ЗДП.

При така установената фактическа обстановка съдът приема, от правна страна следното: 

В разпоредбата на чл. 461 от Кодекса за застраховането /КЗ/ са подробно изброени всички задължителни застраховки, като в т. 1 на чл. 461 от КЗ като такава е посочена “Гражданската отговорност” на автомобилистите по раздел ІІ, буква “А”, т. 10. 1 от приложение № 1, а именно застраховката, свързана с притежаването и използването на моторно превозно средство. Т. е. застраховката “гражданска отговорност на автомобилистите” е задължителна.

Разпоредбата на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ вменява задължение за сключване на договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на лицето, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е било спряно от движение.

При неизпълнение на това задължение административно-наказателната разпоредба на чл. 638, ал. 1, т. 1 и т. 2 от КЗ предвижда „глоба“ в размер от 250 лева, когато собственикът е физическо лице и „имуществена санкция“ в размер на 2 000 лева за юридическо лице или едноличен търговец. Същите санкции се налагат на собственика на МПС, съгласно нормата на чл. 638, ал. 4 от КЗ, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на МПС, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

В конкретният случай отговорността на дружеството, в качеството му на собственик, не е ангажирана за нарушението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, което е формално и е довършено и наказуемо по чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ от момента регистрация на МПС или на изтичане валидността на предходната полица за застраховка гражданска отговорност на автомобилистите и за съставомерността му е без правно значение дали автомобилът се управлява или не. Осъществява се с бездействие със самото несключване на застраховката от лицето, което притежава МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение.

Съставът на вмененото с процесния електронен фиш нарушение по чл. 638, ал. 4 от КЗ е различен. За да е извършено нарушение по чл. 638, ал. 4 от КЗ, от обективна страна трябва да е налице управление на МПС без сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и това управление без застраховка да е установено с автоматизирано техническо средство или система. Събраните доказателствата по делото безспорно установяват управление на товарен автомобил, марка “Волво ФМ” с ДК № Н 6940 ВХ на посочените в електронния фиш дата, час и място, както и че към процесната дата именно „Голдън Фийлд“ ООД,           гр. Шумен, ЕИК *********, е негов собственик. Доказано е и обстоятелството, че към момента на заснемане на това управление - 10.22 часа на 09.06.2020 г., автомобилът не е имал сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Настоящият съдебен състав намира за доказан факта на извършване на нарушението, санкционирано с процесния електронен фиш. Административното нарушение е установено чрез допустимо от закона техническо средство АТСС – преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера „ARH CAM S 1“, което е било технически изправно - видно от представения Протокол от проверка № 76-С-ИСИ/29.10.2019 г. на Български институт по метрология документ за извършена проверка. Приложеното е и удостоверение от Български институт по метрология, от което се установява, че системата е одобрен тип средство за измерване. Освен това, от приложените по делото документи за ползваното АТСС става ясно, че реда и условията за издаване на процесния електронен фиш, регламентирани в чл. 189 от ЗДвП и Наредба № 8121з-532 ат 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автомантизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, обн. ДВ бр. 36 от 19.05.2015 г., са спазени.

С оглед гореизложеното съдът намира, че доказателствата по делото безспорно установяват противоправно управление на МПС в посочения пътен участък, респективно факта на извършване на нарушението, санкционирано с процесния електронен фиш.

Съдът намира, че правилно е определен и субектът на нарушението, доколкото процесният автомобил е собственост на именно „Голдън Фийлд“ ООД, гр. Шумен, ЕИК *********.

По отношение изложеният от процесуалният представител на дружеството - жалбоподател довод за незаконосъобразност на издадения електронен фиш, доколкото с електронния не може да се налага „имуществена санкция“, а само „глоба“, съдът намира следното: В Кодекса за застраховането е предвиден специален ред за установяване на нарушения с автоматизирано техническо средство – чл. 647, ал. 3 от КЗ, съгласно който, когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Регламентирано е, че електронния фиш се изпраща на собственика на МПС, който е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати „глобата“ или „имуществената санкция“ по чл. 638, ал. 4 и ал. 6 от КЗ. Налагането на административно наказание „глоба“ или „имуществена санкция“ с електронен фиш е допустимо единствено по чл. 638, ал. 4 и ал. 6 от КЗ. При тази хипотеза чл. 189, ал. 5 от ЗДвП не се прилага, т. е. в тези случаи не е предвидена възможност за собственика да посочи данни на друго лице, което да е извършило нарушението, респ. копие на свидетелството му за управление, в резултат на което издадения електронен фиш да бъде анулиран, поради което наказателно отговорно лице при нарушение на чл. 638, ал. 4 от КЗ винаги е собственикът на МПС.

Предвид на това, че с издадения електронен фиш на дружеството е вменено административно нарушение по  чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането /КЗ/, във вр. чл. 638, ал. 4 от КЗ и е доказан факта на извършване на нарушението, дружеството - жалбоподател законосъобразно е наказан на основание посочения законов текст с предвидената в него „имуществена санкция“ в размер на 2 000 лева.

Не са налице условия за приложението на чл. 28 от ЗАНН, тъй като процесното неизпълнение на административно задължение не се отличават с по-малка тежест от обичайните нарушения от този вид. Липсват и някакви особени извинителни обстоятелства във връзка с извършването му, които да обусловят извода за маловажност на случая.

Водим от горното, съдът намира, че обжалваният електронен фиш се явява правилен и законосъобразен и следва да бъде потвърден изцяло, а жалбата - да бъде оставена без уважение.

Предвид направеното искане от страна на процесуалния представител на  административнонаказващия орган за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, съдът съобрази, че съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН /обн. ДВ,                             бр. 24/29.11.2019 г., в сила от 03.12.2019 г./, в съдебните производства по обжалване на наказателно постановление, респ. електронен фиш страните имат право на разноски по реда на АПК. Според нормата на чл. 143, ал. 3 от АПК, когато съдът отхвърли оспорването, както е в процесния случай, тези разноски следва да се възложат в тежест на подателя на жалбата. Относно размера на разноските разпоредбата на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН предвижда, че в полза на юридически лица, които са били защитавани от юрисконсулт /както е в случая за ОД на МВР – гр. Шумен/, се присъжда възнаграждение в определен от съда размер, който не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на  чл. 37 от Закона за правната помощ /ЗПП/. Доколкото в съпроводителното писмо не е посочен конкретен размер на поисканото юрисконсултско възнаграждение, а и в съдебно заседание не е представен списък на разноските, то съгласно разпоредбата на чл. 37, ал. 1 от ЗПП, вр. чл. 24 от Наредбата за заплащане на правната помощ, съдът определя възнаграждение на юрисконсулта, представляващ административнонаказващия орган - ОД на МВР – гр. Шумен по делото, в размер на 100 /сто/ лв., която следва да се присъди в тежест на дружеството - жалбоподателя, която сума следва да се заплати от последния по сметка на ОД на МВР – гр. Шумен.

Предвид изложеното  и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

                                            Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на имуществена сакция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия Г, № 0018357 на ОД на МВР - Шумен, с който на Д.К.Д. – законен представител на „Голдън Фийлд“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „Добри Войников“ № 9 – 13, офис 21 е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 /две хиляди/ лева на основание чл. 638, ал. 4 от Кодекса за застраховането КЗ/, във вр. чл. 638, ал. 1, т. 2 от ЗДвП, във вр. чл. 461, т. 1 от КЗ за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, като законосъобразен.

ОСЪЖДА „Голдън Фийлд“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Шумен, ул. „Добри Войников“ № 9 – 13, офис 21, да заплати по сметка на ОД на МВР – гр. Шумен сумата в размер на 100 /сто/ лв., представляваща юрисконсултско възнаграждение, на основание чл. 37, ал. 1 от ЗПП, вр. чл. 24 от Наредбата за заплащане на правната помощ.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Шуменския административен съд в 14-дневен срок от съобщаване на страните, че е изготвено.

 

                                                   

 

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: