Решение по дело №143/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 347
Дата: 10 май 2022 г.
Съдия: Дияна Божидарова Златева-Найденова
Дело: 20227150700143
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 347/10.5.2022г.

 

гр. Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, XI касационен състав, в открито заседание на тринадесети април две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                                        Председател: Десислава Кривиралчева

                                                                        Членове:         Георги Видев

                                                                                                Дияна Златева - Найденова

 

при секретаря  Радослава Цоневска, и с участието на прокурора Паун Савов, като разгледа докладваното от съдия Златева – Найденова КАНД № 143 по описа за 2022 година на Административен съд - Пазарджик,  за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) във вр. с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от Г.Н.Г., ЕГН **********, с адрес ***, чрез адв. Д.Т., против Решение № 20/11.01.2022 г., постановено по НАХД № 980/2021 г., по описа на Районен съд - Пазарджик, с което е потвърден Електронен фиш Серия К № 4069523 издаден от ОД на МВР- Пазарджик.

В касационната жалба атакуваното решение се оспорва като неправилно и незаконосъобразно. Твърди се, че решението е постановено в нарушение на материалния закон, при съществено нарушение на процесуалните правила, както и че наложеното на жалбоподателя наказание е явно несправедливо. Сочи се, че съдът нито е коментирал, нито съобразил възражението в жалбата, че обжалваният електронен фиш не отговоря на изискванията на чл. 34 от ЗАНН, както и възражението на жалбоподателя във второто му становище по делото, че процесният електронен фиш не му бил надлежно връчен. Твърди се, че правната квалификация на наказанието е неправилна, тъй като отговорността на жалбоподателя е ангажирана за нарушение по чл. 21, ал. 2 във вр. с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Изложени са подробни съображения за липса на доказаност относно скоростта на МПС  при извършване на нарушението, с оглед представената по делото снимка № 11743ВВ/0305965, съобразно която е издаден оспореният електронен фиш, на която снимка липсва посочена скорост на движение на МПС. Твърди се, че съдът не е съобразил недоказаност на твърдението, че на посоченото в електронния фиш време и място жалбоподателят не бил извършил соченото нарушение. Изложени са подробни съображения касаещи твърдения, че справка от АПИ - ОПУ Пазарджик относно момента на твърдяното нарушение - 11.08.2020 г., няма. Твърдят се нередности в съдържанието на протокола по чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г., които въззивният съд не е обсъдил. Изложени са съображения за маловажност на нарушението по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. По делото е постъпило и становище вх. № 2071/07.03.2022 г., с което жалбата се поддържа. Претендират се разноски, като е представен договор за правна защита и съдействие и списък по чл. 80 от ГПК.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР – гр. Пазарджик, редовно призован, не изпраща представител, не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик пледира за оставяне в сила на обжалваното решение като правилно и законосъобразно.

Административен съд – Пазарджик, след проверка на оспореното решение във връзка с изложените в жалбата оплаквания, както и по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1  от АПК от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна.

С обжалваното решение е потвърден Електронен фиш Серия К № 4069523 издаден от ОД на МВР- Пазарджик, с който на Г.Н.Г., ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл.189 ал. 4 във вр. с чл. 182 ал. 2 т. 3 от ЗДвП, за нарушение на чл. 21 ал. 2 във вр. с ал. 1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100 (сто) лева.

За да потвърди обжалвания електронен фиш /ЕФ/, районният съд е приел, че същият е издаден в законоустановения срок, в рамките на материалната и териториална компетентност на своя издател, както и че неговото съдържание съответства на изискванията на чл. 189 ал.4 изр.2-ро от ЗДвП, разписваща задължителните реквизити, които следва да бъдат вписани в електронния фиш. Съдът е приел, че атакуваният ЕФ съдържа данни за териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, посоката на движение, вид, марка, модел и регистрационен номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, в това число ограничението на скоростта и по какъв начин е въведено, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане.

Съдът не е споделил възражението направено в жалбата, че нарушението на разпоредбата на чл.21 ал.2 от ЗДвП не следвало да се обвързва с ал. 1 на същия член, тъй като било самостоятелно нарушение свързано с ограничение на скоростта в контролирания участък посредством пътен знак В-26. Мотивирал се е, че алинея първа на същия член разписва каква следва да бъде максималната скорост на движение за съответните категории МПС съответно в населено, извън населено място, автомагистрала или скоростен път. При това положение, с оглед на това, че в описанието на нарушението е посочено място на извършването- участък от главен път I-8, който попада извън населено място и същевременно, че скоростта на движение е ограничена посредством знак В-26, то правилно наказващият орган бил посочил като нарушена разпоредбата на чл. 21 ал. 2 от ЗДвП във вр. с ал.1 от ЗДвП.

Съдът не е приел и следващото възражение в жалбата за допуснато съществено процесуално нарушение, а именно, че не било посочено изрично в описанието на нарушението дали превишената скорост е за населено или извън населено място. Според съда в ЕФ ясно и подробно е посочено мястото на нарушението- обл. Пазарджик, главен път 1-8 км 195+240 мост р. Луда Яна в посока гр. Пловдив. При това положение нямало съмнение, че се касаело за извън населено място, дори и това да не е посочено изрично.

По отношение на възражението, че в описанието не било посочено на колко метра бил поставен пътния знак и дали на мястото са присъствали контролни органи въззивният съд е възприел, че тези обстоятелства са несъставомерни и не попадат сред реквизитите по чл.189 ал.4 изр.2 от ЗДвП, както и че информация за същите следва да се съдържа в Протокола за използване на АТСС, какъвто в случая е изготвен и в него било посочено на какво разстояние от АТСС е поставен знак В-26 и кой е полицейският служител- оператор на системата.

Не е възприето и възражението, че използваното АТСС не било преминало надлежна проверка и е технически неизправно. Съдът е посочил, че по делото са приети Удостоверение за одобрен тип средство за измерване издадено от БИМ и протокол от проверка (л. 18-20), че използваната в случая АТСС (посочена и в ЕФ) мобилна радарна система ARH CAM SI № 11743bb е вписана под № 5126 в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, като е одобрена и вписана в списъка на 07.09.2017 г. със срок на валидност на одобрението до 07.09.2027 г., както и е одобрена съобразно нормативните изисквания, като към датата на констатиране на нарушението е минала периодична техническа проверка.

По отношение на направеното възражение в представеното писмено становище, че ЕФ не бил надлежно връчен, с което се нарушавало правото на защита на наказаното лице, въззивният съдът е приел същото за неоснователно, като се е мотивирал, че ЕФ е връчен чрез изваден екземпляр на същия чрез РСОД, на който наказаното лице лично е изписало, че е получило екземпляр от фиша, датата на получаване и се е подписало, като този факт не се отрича с депозираната жалба. Освен това дори и хипотетично да се допуснело, че е налице нарушение по отношение на връчването на ЕФ, то същото не е съществено, тъй като не е нарушено правото на защита на наказаното лице. Жалба срещу ЕФ е депозирана пред съда и то в законоустановения срок, като в най-пълна степен именно чрез съдебен контрол се е разгърнало правото на защита чрез инициирания съдебен процес.

Съдът е обсъдил и възражението, че в ЕФ не било посочено, че скоростта на движение била ограничена със знак В26. В тази връзка съдът е възприел, че видно от фиша това обстоятелство е надлежно посочено и е отразено също така какво е ограничението на скоростта.

Мотивите на районния съд са правилни само по част от наведените възражения.

За да се произнесе касационната инстанция намира за установено следното: от събраните по делото доказателства се установява, че жалбоподателят е санкциониран с издаването на Електронен фиш , Серия К, № 4069523 за това, че на 11.08.2020 г., в 10:11 часа, в обл. Пазарджик, на път 1-8 км 195+240, мост р. Луда Яна в посока гр. Пловдив, при въведено с пътен знак В26 ограничение на скоростта от 60 км/ч, е управлявал товарен автомобил „Фиат Дукато“, с per. № ***, като се е движил със скорост от 88 км/ч. Скоростта била установена и фиксирана с автоматизирано техническо средство (АТТС)- мобилна радарна система ARH CAM S1 с № 11743bb. Системата отчела движение със скорост от 88 км/час, т.е. превишение на скоростта от 28 км/час, но от това превишение са били извадени 3 км/ч. Така се формирало превишението на скоростта от 25 км/ч.

Атакуваният ЕФ е издаден за нарушение на чл. 21, ал. 2 във вр. с ал. 1 от ЗДвП. На основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 100 лв. Атакуваният ЕФ е връчен лично на жалбоподателя, а жалбата против него е подадена в срока по чл.189 ал. 8 от ЗДвП.

По делото е представена справка с данни за първоначална  регистрация по заявление рег. № 200906008306/10.07.2020 г., относно МПС с рег. № ОВ7026ВР. От същото е видно, че МПС с рег. № *** е товарен автомобил Марка
„Фиат“, модел Дукато. Собственост е на Г.Н.Г., ЕГН **********. По делото не са налични данни санкционираното лице да е представило писмена декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство.

В този смисъл, обосновано следва да се възприеме, че ЕФ е издаден на собственика на МПС, който е и извършителят на евентуалното нарушение. ЕФ е връчен на лицето лично, макар и като препис, като жалба е подадена в законоустановения срок и разгледана от съда. В този смисъл правото на защита на лицето не е накърнено.

Представени и приети са доказателства установяващи преминати технически преглед и годност на процесното АТСС, като в този смисъл възражения относно годността му за установяване на нарушения са неоснователни.

По делото са представени и приети, както издаденият електронен фиш, заедно със снимка № 11743BB/0305965, в която не е отразена скорост на движение на МПС, така и допълнителен, снимков материал установяващ нарушението (снимка на поставено АТСС, без GPS координати, снимка № 11743BB/0305966, в която не е отразена скорост на движение на МПС, снимка № 11743BB/0305967, в която е отразена скорост на движение на МПС от 88 км/ч., снимка № 11743BB/0305968, в която не е отразена скорост на движение на МПС, снимка № 11743BB/0305969, в която не е отразена скорост на движение на МПС), заедно с Протокол № 1006р-7609 от 14.08.2020 г., съставен по образец по чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12 май 2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата.

Съгласно чл. 189, ал. 15 от ЗДвП изготвените с технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, снимки, видеозаписи и разпечатки са веществени доказателствени средства в административнонаказателния процес. От представения и приет по делото снимков материал се установява, че действително има данни, макар и само на една от снимките, от които се установява, че скоростта на движение е била 88 км/ч. Единствено базирано на тази снимка може да се приеме и че е извършено нарушение на ограничението на скоростта с 25 км/ч (при отчетено намаление с 3 км/ч в полза на нарушителя). От събраните по делото доказателства обаче, става видно разминаване от съдържанието на Протокола по чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12 май 2015 г. и събраните по делото доказателства.

В протокола изрично е записано, че са налични само две снимки. Не е уточнено кои са тези две снимки. По делото са събрани пет отделни снимки касаещи процесното нарушение, с различна номерация и съдържание. Само на една от тях е посочена скорост на движение на МПС, но електронният фиш не е съотнесен конкретно към тази снимка. Т.е. налице е фактическо разминаване между приетите по делото доказателства. 

Лицето освен това е санкционирано за нарушение – превишаване на разрешената скорост извън населено място – чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП с посочено в Протокола по чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12 май 2015 г., както и в оспорения Електронен фиш място на нарушението „Обл. Пазарджик, път I-8, км. 195 + 240, мост на р. Луда Яна“.

Ноторно известно е, че Републикански път I-8 е първокласен път от Републиканската пътна мрежа на България в направление запад – изток. Същият преминава по територията на 5 области: Софийска, Област София, Пазарджишка, Пловдивска и Хасковска. Пътят в по – голямата си част преминава извън населените места, но в част от тях преминава и през населените места. Посоченото конкретно местоположение км. 195 + 240 предполага установяване на нарушение извън населено място, по – конкретно на моста на р. Луда Яна. Това обстоятелство – нарушение извън населено място обаче не е изрично конкретизирано в рамките на оспорения електронен фиш. Такова може да бъде изведено единствено по пътя на логиката с оглед представените по делото данни, което е недопустимо в настоящия съдебен процес. С оглед повдигнатото възражение в тази връзка от страна на жалбоподателя, въззивният съд е извършил и собствена проверка по посочените в приетия по делото снимков материал и посочени GPS координати в снимковия материал, като е установил, макар и минимално, отклонение  от посочените данни за местоположение на нарушението.

В тази връзка по делото са събрани и допълнителни доказателства. С писмо изх. № 11-00-147/14.07.2021 г. на  АПИ – ОПУ Пазарджик изрично е посочено, че на Републикански път I-8, на километър 195+045 от гр. Пазарджик за гр. Пловдив е монтиран пътен знак В26 (60 км/ч) „забранено е движението със скорост по – висока от означената“. Не е посочено кога е монтиран този пътен знак и от кога е валидно ограничението, респ. дали същото е съществувало към 11.08.2020 г. за когато се твърди да е установено нарушението.

С писмо изх. № 6750/20.09.2021 г. на Районен съд – Пазарджик е изискана допълнителна информация от АПИ, ОПУ – Пазарджик, като изрично е поискана информация дали координатите посочени  в събрания снимков материал съвпадат с Републикански път I-8, км. 195 + 240, мост на р. Луда Яна. В отговор по делото е представено писмо изх. № 11-00-194/29.09.2021 г., с което се посочва, че в Регистъра на АПИ – ОПУ Пазарджик, мостът на р. Луда Яна се намира на републикански път I-8, при километър 195+230 (средата на моста), както и че посочените GPS кооридинати в писмото на районния съд не съвпадат с тези при км. 195+230 на моста на р. Луда Яна. В същото писмо е посочено и, че пътен знак В26 е поставен при км 195+045 в посока гр. Пазарджик към гр. Пловдив. С последващо писмо изх. № 11-00-235/11.11.2021, е посочено че знакът е поставен през м. юли 2020 г. и е действащ към 11.08.2020 г.

С оглед изложеното, настоящата инстанция намира, че решението е валидно, допустимо, но постановено при неправилно прилагане на закона, тъй като не е доказано безспорно нарушението.

В случая електронният фиш е издаден за нарушение - превишаване на максималната разрешена скорост извън населено място, но по делото не се установява точното местоположение на извършване на нарушението. От липсата на яснота за точното местоположение – установеното разминаване в посочените GPS координати в събраните веществени доказателства и посоченото в писмо изх. № 11-00-194/29.09.2021 г. на АПИ, ОПУ – Пазарджик, следва и необосноваността и неправилността на издадения електронен фиш. Точното местоположение на извършеното нарушение не може да се установи и от събраните по делото доказателства, вкл. с допълнително изисканата информация от АПИ, ОПУ – Пазарджик. Местоположението на извършеното евентуално нарушение не може и да се предполага или извежда по пътя на житейската или формалната логика. При липса на яснота относно точното местоположение на нарушението, следва и обективната невъзможност да се извърши преценка дали в случая е действало допълнителното ограничение на скоростта въведено с пътен знак В26. В случай че такова не е действало, а е установено че МПС се е движело със скорост от 88 км/ч., при общо ограничение на скоростта извън населените места от 90 км./ч., то тогава нарушение не би било налице.

От събрания доказателствен материал по повод на издадения електронен фиш се установяват и други разминавания, вкл. фактът, че данните за собствеността на МПС по повод на което е издаден електронния фиш са дадени по заявление рег. № 200906008306/10.07.2020 г., относно МПС с рег. № ***, а нарушението се твърди да е от 11.08.2020 г. Т.е. данните са искани по заявление от месец преди нарушението. Същевременно в писмо изх. № 11-00-235/11.11.2021 г. на АПИ, ОПУ - Пазарджик е посочено че знакът е поставен през м. юли 2020 г. и е действащ към 11.08.2020 г. Наред с горното, в Протокол № 1006р-7609 от 14.08.2020 г. е посочено че са налични два броя дигитални снимки, а по делото са представени пет различни снимки, като само на една от тях е посочена скорост на движение на МПС. В електронния фиш обаче не е уточнено съобразно коя снимка е издаден, с което се препятствана и възможността за преценка установяване наличието на нарушение. Към самия фиш е представена и прикрепена снимка № 11743ВВ/0305965, на която липсва обозначение на скоростта, с която МПС се е движело. От представените снимки по делото, вкл. снимката на поставеното АТСС на път I-8 не се установява дори видимо местоположение на устройството или на преминаващите превозни средства да е на мост.

С оглед горните, потвърждавайки оспорения електронен фиш, въззивният съд е постановил неправилно решение.

Съобразно изхода на делото и направеното своевременно искане на жалбоподателя следва да бъдат присъдени разноски. Пред касационната инстанция са претендирани разноски в общ размер на 1000 /хиляда/ лева, 500 лв. от които за касационната инстанция и 500 лв. за производството пред районния съд. Списъкът по чл. 80 от ГПК е представен в срок, преди даване на ход по същество на делото, като към същия е представен и договор за правна защита и съдействие, с предмет правна защита и процесуално представителство  по канд №143/2022 г., по описа на Административен съд –Пазарджик. Договорено е възнаграждение в размер на 500 лв., като изрично в договора е записано, че същото е заплатено в брой и договорът служи за разписка за получената сума. Ответникът не е изразил становище по претендираните разноски пред касационната инстанция.

Пред районния съд, със становище вх. № 15266/23.08.2021 г. е представен списък по чл. 80 от ГПК и Договор за правна защита и съдействие, с предмет правна защита и процесуално представителство по анд № 980/2021 г., по описа на Районен съд –Пазарджик. Договорено е възнаграждение в размер на 500 лв., като изрично в договора е записано, че същото е заплатено в брой и договорът служи за разписка за получената сума. В становище вх. № 20095/28.10.2021 г. ответникът е направил възражение за прекомерност на претендираното възнаграждение от страна на жалбоподателя във въззивното производство.

При така претендираните разноски и с оглед направеното своевременно възражение за прекомерност на разноските пред районния съд, възнаграждението за въззивната инстанция следва да бъде намалено до предвидения размер в Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, с оглед липсата на правна и фактическа сложност на делото. Съгласно чл. 18, ал. 2 от Наредба № 1 ако административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението. В настоящия случай оспореният акт е електронен фиш, с който е наложена глоба в размер на 100 лв. Съобразно чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1 при интерес до 1000 лв. възнаграждението е в размер на 300 лв.

Предвид липсата на направено възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение в касационната инстанция, съдът следва да присъди възнаграждението съобразно представените по делото списък с разноски и доказателства за направата на такива, а именно – 500 лева.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение №20/11.01.2022 г., постановено по НАХД № 980/2021 г., по описа на Районен съд – Пазарджик, като вместо това постановява

ОТМЕНЯ Електронен фиш Серия К № 4069523 издаден от ОД на МВР- Пазарджик.

ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР- Пазарджик да заплати на Г.Н.Г., ЕГН **********, с адрес ***, чрез адв. Д.Т. разноски в общ размер на 800 (осемстотин) лева, както следва: разноски за касационната инстанция в размер на 500 (петстотин) лева и разноски за производството пред районния съд в размер на 300 (триста) лева.

Решението е окончателно.

 

                                    Председател:   /п/

                                    Членове:

1. /п/

 

                                                         2./п/