Решение по дело №1127/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262816
Дата: 26 август 2022 г.
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20201100501127
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София,.….08.2022г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

       СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-А състав в публично съдебно заседание на дванадесети ноември двехиляди и двадесета година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА

                                                                                    СИМОНА УГЛЯРОВА

при секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Йовчева гр. дело № 1127 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

  Образувано е по жалба на П.В.П. срещу решение от 31.10.2019г. по гр.д.№ 11695/2019г. на СРС, 162 с-в, с което са отхвърлени предявените от жалбоподателя срещу „Е.Е.г.“ ООД и П.М.С. иск с правно основание чл. 415, ал.1, т. 3 ГПК вр. чл. 535 ТЗ и чл. 86 ЗЗД за солидарно заплащане на сумата 9900 лева, представляваща главница по запис на заповед, издаден на 29.08.2017г. от първия ответник и авалиран от втория ответник, за която сума заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 417 ГПК по гр.д. № 63695/2018г. по описа на СРС, 38 с-в е било отхвърлено, както и на сумата 1 000 лв., представляваща обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата за периода 26.09.2018г. – 25.02.2019г.  С решението са присъдени разноски съобразно изхода на спора.

 Въззивникът  – ищец обжалва решението изцяло, с оплаквания за неправилност и необоснованост, поради допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон. Поддържа, че първоинстанционният съд неоснователно не е допуснал допустими и относими доказателства за установяване на обстоятелството, че управителят на ответното дружество е узнал за процесния договор за заем и запис на заповед на 29.08.2017г., поради което е налице хипотезата на чл. 301 ТЗ. Отделно излага, че по делото са събрани достатъчно доказателства, че главницата от 9990 лв. е дължима солидарно от ответниците по силата на договор за предоставен на 29.08.2017г. на ответното дружество паричен заем. Моли съда да отмени обжалваното решение и да уважи исковете, с присъждане на разноски.

Въззиваемите – ответници „Е.Е.г.“ ООД и П.М.С. оспорват жалбата в депозирани писмени отговори. Поддържат, че изводите на СРС за нищожност на процесния запис на заповед са правилни, поради посочването в него на повече от един падеж. Излагат, че при установената нищожност на ценната книга, защитата на кредитора е чрез иск за реално изпълнение на договор за заем, а такъв не е предявен. Молят съда да потвърди обжалваното решение. Претендират разноски.

          Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл.235, ал.2 от ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

           Съгласно чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта- в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното първоинстанционно решение е валидно, но процесуално недопустимо.

С разпореждане от 24.01.2019г. по ч.гр.д. № 63695/2018г. на СРС, 38 с-в е отхвърлено заявлението на П.В.П. за издаване на заповед за незабавно изпълнение срещу „Е.Е.Г.“ ООД и П.М.С. и са дадени указания на заявителя, че може да предяви осъдителен иск  относно твърдените от него вземания по общия ред. В мотивите на разпореждането е прието, че представеният документ по чл. 417, т. 10 ГПК – запис на заповед от 29.08.2017г., е нищожен, поради посочен в него повече от един падеж, по арг. от чл. 487, ал. 2 ТЗ.

В изпълнение на дадените указания по реда на чл. 415, ал.1, т. 3 ГПК е предявена исковата молба,  предмет на настоящия спор. В обстоятелствената част на същата ищецът твърди, че на 29.08.2017г. е предоставил в паричен заем сумата 9 900 лв., удостоверен в нотариално заверен запис на заповед от 29.08.2017г. С петитума на исковата молба е заявено, че в изпълнение на указанията на съда ищецът претендира солидарно осъждане на ответниците за връщане на дадената от него в паричен заем сума в размер на 9900 лв. и лихва за забава в размер на 1000 лв.

За да отхвърли исковете, СРС е приел, че представеният по делото запис на заповед с нотариална заверка на подписите е нищожен менителничен ефект, на основание чл. 486, ал. 2 ТЗ вр. чл. 537 ТЗ. Изложил е съображения, че основание на предявения иск е записът на заповед, като предмет на делото по иск с правно основание чл. 535 ТЗ е единствено подлежащото на изпълнение вземане по редовен от външна страна менителничен ефект. Посочил е, че с въведеното каузално правоотношение от кредитора, изпълнението по което е било обезпечено с издадения запис на заповед, предметът на делото не се променя, а защитата на кредитора следва да се реализира по пътя на иск за реално изпълнение по договора за заем, какъвто не е предявен в настоящия процес.

Настоящият съдебен състав намира, че мотивите в обжалваното решение относно приложимия ред за защита на кредитора в случая чрез осъдителен иск за реално изпълнение по договор за заем, с оглед установената нищожност на менителничния ефект като абстрактна сделка, са правилни и законосъобразни.

Въззивният съд не споделя изводите на първоинстанционния, че в случая такъв иск не е предявен с исковата молба, с която е сезиран по реда на чл. 415, ал.1, т. 3 ГПК, а договорът за заем е посочен само с цел разкриване на каузалното правоотношение, по което е издадена ценната книга. В обстоятелствената част и петитума на исковата молба ищецът е изложил, че претендира връщане на дадената от него в паричен заем сума от 9900 лв. от ответниците, като солидарни длъжници. При така изложеното липсва процесуално основание да се приеме, че соченото основание е относимо към каузалното правоотношение, обезпечено със записа на заповед, а не е предявен осъдителен иск по общия ред за реално изпълнение на договора за заем. Налице е индивидуализирана по общия ред искова претенция досежно главницата, като дължима солидарно от ответниците по договор за паричен заем, която следва да бъде разгледана по същество. Въпрос по същество на спора е и наличието на пасивна солидарност.

При така изложеното, обжалваното решение следва да бъде обезсилено като процесуално недопустимо, като постановено по непредявен иск и делото върнато на СРС за произнасяне по предявените осъдителни искове за солидарно заплащане от ответниците на сумите 9 900 лв. и 1000 лв. – главница и лихва за забава, дължими на основание договор за паричен заем от 29.08.2017г.

При този изход на спора не следва да се присъждат разноски.

          Така мотивиран и на основание чл. 270, ал. 3, пр. 3 ГПК, Съдът

                                                              Р Е Ш И :

          ОБЕЗСИЛВА решение 31.10.2019г. по гр.д.№ 11695/2019г. на СРС, 162 с-в и ВРЪЩА делото на СРС за ново разглеждане по предявените искове, съобразно мотивите на настоящото решение.  

          Решението подлежи на касационно обжалване в 1 –месечен срок от съобщенията до страните, на основание чл. 280, ал. 3 ГПК в 1 –месечен срок от съобщенията до страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ:1.                       2