Решение по дело №1162/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1935
Дата: 29 октомври 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Мария Бончева
Дело: 20193110201162
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 март 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер.................                   Година  2019              Град Варна

 

                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                ХХІХсъстав

На двадесет и четвърти октомври    Година две хиляди и              

                                                                                   деветнадесета

В публично заседание в следния състав:                              

 

                                                                   Съдия Мария Бончева

Секретар Калинка Димитрова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД №1162 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на „М.к.” ЕООД, против НП  № 03–009731/ 16.05.2018 г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което за нарушение на чл.150 от КТ на  „М.к.” ЕООД е наложено наказание „Имуществена санкция” в размер на 1600 лева на основание чл.416 ал.5 вр.чл.415в ал.1  от КТ.              

  Жалбата е процесуално допустима – предявена е в срок и при наличие на представителна власт. В жалбата си въззивната страна моли отмяна на НП. В съдебно заседание въззивната страна не се явява, но се представлява, като процесуалния представител поддържа жалбата.

             Въззиваемата страна се представлява от процесуален представител, който пледира потвърждаване на НП като правилно и законосъобразно.

             С оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

         „М.к.” ЕООД  в качеството на работодател видно от представения таблица за отчитане на явяване/неявяване на работа за м.август 2017г. и платежната ведомост за м.август 2017г. на лицето Добринка Христова Н. на длъжност "касиер счетоводител" в складова база находяща се в гр.Варна и стопанисвана от „М.к.” ЕООД е положило труд на 15.08.2017г., който ден във връзка с решение на Общинския съвет на Варна №725 по протокол №201/20.06.2017г. за територията на Община Варна е обявен за неприсъствен/почивен ден, като не е начислил и изплатил в платежната ведомост за м.08.2017г. допълнително трудово възнаграждение с увеличение за положен извънреден труд. Нарушението е извършено на 21.09.2017г. до която дата е следвало да бъде изплатено трудово възнаграждение за извънреден труд на лицето.

           Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава чрез събраните и изготвени по установения ред доказателства и доказателствени средства. Материалите по АНП- протокол за проверка, АУАН, ведомости, следва да се кредитират изцяло от съда като събрани по реда на НПК и като непротиворечиви. Подробни и непротиворечиви са и показанията на свид.Байков, поради което също са изцяло кредитирани от съда.

Предвид горното, съдът установи фактическата обстановка такава, каквато е описано в НП.

Съдът, както с оглед изложените от жалбоподателя доводи, така и предвид  императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните изводи:

При провеждане на АНП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.  АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в законоустановения срок. Съдържат формално реквизитите, изисквани съгласно чл.42 и 57 ЗАНН. Обстоятелствената част на НП отговаря на разпоредителната. Нарушението е индивидуализирано по начин, позволяващ на въззивника да разбере в какво се изразява то и срещу какво се защитава, като нарушението е описано пълно и ясно както от правна, така и от фактическа страна. Описани са и доказателствата, на които се е позовал АНО.

               АНО правилно е приложил материалния закон, като е съотнесъл установените фактически констатации към хипотезата на правната норма. Съгласно разпоредбата на чл.150 от КТ за положен извънреден труд се заплаща трудово възнаграждение в увеличен размер съгласно чл. 262 от КТ. Видно от посочената за нарушена правна норма положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от 75 на сто - за работа през почивните дни. Видно от приложеното по делото копие от ведомост, към датата на проверката на работничката Н. не е било изплатено възнаграждението с увеличение. В тази връзка съдът намира, че работодателят е осъществил състава на нарушението, за което е наказан. Съдът, обаче, намира, че правилно АНО е счел, че са налице предпоставките на чл.415в от КТ за ангажиране на отговорност за маловажно нарушение. В чл.415в от КТ законодателят конкретно е посочил какви са критериите, на които трябва да отговаря нарушението, за да се квалифицира по този привилегирован състав. На първо място е предвидено нарушението “да може да се отстрани веднага по реда, предвиден в този кодекс” и на второ – “от него да не са произлезли вредни последици за работници или служители”. Когато законодателят изчерпателно е възвел критерии за квалифициране на деянието по определен състав, недопустимо е да се прибавят и други критерии  при прилагането на тази норма. Отделно от това нормата е императивна. Тя не дава оперативна самостоятелност на АНО, а и на съда, да прецени по целесъобразност дали следва да приложи тази норма. Т.к. маловажността на случая по чл.415в от КТ не изключва той да е маловажен едновременно и по см. чл.28 ЗАНН, то единствената свобода на АНО и съда се свежда до това, да прецени не е ли случаят маловажен и по см.чл.28 ЗАНН и на това основание изобщо да не наложи наказание. В този случай съдът намира, че деянието не е маловажно по см. чл.28 ЗАНН, т.к. не се отличава от обикновените случаи от този род. Деянието обаче следва да се квалифицира задължително по чл.415в от КТ, т.к. нормата е императивна и са осъществени предвидените в нея предпоставки. Нарушението не само може да бъде отстранено веднага след установяването му, но и реално е било отстранено,  като са били извършени необходимите плащания от страна на жалбоподателя. В тази връзка са доказателствата по преписката и представените в съдебно заседание писмени доказателства. От деянието, за което е наказана въззивната страна, не са настъпили вредни последици, предвид своевременното изпълнение на предписанията.  При тези обстоятелства АНО е бил длъжен и е приложил привилегирования състав на нарушение по чл.415в.

       Предвид горното, правилно е приложен материалния закон, като дружеството е наложено наказание на основание чл.415в от КТ. Отстраняването на нарушението незабавно след установяването му може да има за последица приложението на този привилегирован състав, но само по себе си не е причина на дружеството изобщо да не бъде налагано наказание, поради което възражението на защитата в този смисъл е несъстоятелно.

Съдът намира, обаче че размера на наложената Имуществена санкция е неправилно определен. Съгласно  разпоредбата на чл. 415 в от КТ за нарушение, което е отстранено веднага след установяването му по реда, предвиден в този кодекс, и от което не са произтекли вредни последици за работници и служители, работодателят се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 100 до 300 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 50 до 100 лв. В тази връзка съдът намира, че АНО е определил размера на наказанието в пъти по-висок от предвиденото в закона. Съдът намира, че следва да измени НП, като намали размера на наложеното наказание Имуществена санкция в минимума предвиден в КТ, именно в размер на 100 лева. Жалбоподателят не е извършвал други нарушения от същия вид и извършеното се явява инцидентно в неговата практика. В този размер именно наказанието би въздействало предупредително и възпиращо на дееца и на останалите членове на обществото и би изпълнило целите на чл.12 от ЗАНН..

         Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

           ИЗМЕНЯ НП  № 03–009731/ 16.05.2018 г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което за нарушение на чл.150 от КТ на  М.к.” ЕООД е наложено наказание „Имуществена санкция” в размер на 1600 лева на основание чл.416 ал.5 вр.чл.415в ал.1  от КТ,  като НАМАЛЯВА размера на наложеното административно наказание "Имуществена санкция" на 100 лева.

            Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Варненски административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщенията от страните, че решението и мотивите са изготвени.

     След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

                                                                        

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: