Решение по дело №149/2016 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 102
Дата: 5 април 2016 г. (в сила от 22 април 2016 г.)
Съдия: Георги Димитров Василев
Дело: 20162330200149
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 февруари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

           РЕШЕНИЕ

№ 102/5.4.2016 г.               05.04.2016 г.                              гр.Ямбол

                                 

                               в името на народа

 

Ямболският районен съд, Наказателно отделение, V-ти състав, на седемнадесети март две хиляди и шестнадесета година, в публично заседание, в състав:

 

                                                                                Председател: Г. Василев

                                                         

                                                                       Членове:1……………...

 

                          2……………...

 

секретар Р.В.

прокурор……………….

като разгледа докладваното от съдия-докладчик Г.Василев

АНД№ 149/2016 г. по описа на ЯРС, за да се произнесе  взе  предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на Г.И.Г. *** против наказателно постановление /НП/№15-0813-000946/20.11.2015г. на началника на Сектор “Пътна полиция“ - Ямбол при ОД на МВР - Ямбол, с което за нарушаване на чл.259,ал.1,т.1 от Кодекса за застраховането/КЗ/ на основание  чл.315,ал.1,т.1,вр.чл.249,т.1 от КЗ му е наложено административно наказание глоба в размер на 400лв.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява, но чрез адвоката си е заявил, че желае делото да се разгледа в негово отсъствие. В жалбата си прави искане НП да бъде отменено, т.к. му е наложено административно наказание за деяние, което представлява „маловажен случай“, като алтернативно се моли за приложението на чл.638,ал.1,т.1 от КЗ, вр. чл.3,ал.2 от ЗАНН, ако съдът приеме, че има извършено нарушение, което не е маловажно по своя характер.

Вьззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

 

Сьдьт, след като извърши цялостна преценка на събраните по делото доказателства приема за установено следното:

 

На 11.11.2015г. на жалбоподателя е съставен АУАН от св. П.Ч. *** при ОД на МВР-Ямбол, затова че на 11.11.2015г. в 14,25ч. в гр.Я. по ул.Н.П. до ул.Т. е управлявал л.а.”Мерцедес С 200” с рег. № У 8297 АН, регистриран на територията на страната и не е спрян от движение, без да има сключена застраховка ”Гражданска отговорност”  на автомобилистите за 2015г. При извършената проверка жалбоподателят е имал полица на сключена задължителна застраховка ГО за 2015г., която е изтекла на 10.11.2015г., т.к. около 30 дни автомобилът е бил на ремонт поради ПТП и инцидентно се е наложило да придвижи МПС за продължаване на ремонта. След като разбрал, че застраховката му е изтекла, жалбоподателят се обадил по телефона на своя застраховател и поискал веднага да сключи нова застраховка. Очевидци на разговора били полицаите, които извършвали проверката.

Св.П.Ч. съставил АУАН на жалбоподателя в присъствието на своя колега – Ж.Ч., който акт жалбоподателят подписал и получил, отбелязвайки, че поради ремонта на МПС не е установил, че застраховката му е изтекла и е транспортирал л.а. за продължаване на ремонта, а не е управлявал умишлено без застраховка.

На 20.11.2015г. началникът на С-р“ПП“-Ямбол при ОД на МВР-Ямбол издал НП, с което наложил на жалбоподателя посоченото по-горе наказание.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена от събраните по делото гласни и писмени доказателства - АУАН, НП, справка от С-р“ПП“-Ямбол при ОД на МВР-Ямбол, полица на застраховка „ГО“ от 11.11.2015г., сключена в 15,36ч., удостоверение от застрахователния брокер “И.“, прочетени на основание чл.283 от НПК.

Сьдьт кредитира изцяло показанията на свидетеля, който добросъвестно е изпълнявал своите задължения и не е заинтересован от изхода на делото.

 

От така установената фактическа обстановка, сьдьт прави следните правни изводи:

 

          Жалбата е допустима и подадена в срок от лице, което има право на жалба. Разгледана по същество жалбата се явява основателна по следните сьображения:

          АУАН и НП са законосъобразно издадени, при спазване на императивните разпоредби на ЗАНН.

          След внимателен анализ на всички приложени по делото писмени доказателства и кредитираните от съда гласни доказателствени средства се установява, че жалбоподателят поради проявена небрежност е управлявал процесния автомобил без да е обърнал внимание, че старата му застраховка е с изтекъл срок и няма валидно сключена задължителна застраховка ”Гражданска отговорност” след 10.11.2015г. Визираните обстоятелства се потвърждават от показанията на пътния полицай, АУАН, НП, от които е видно, че към момента на извършване на проверката жалбоподателят не е имал валидна полица на сключена застраховка за 2015г. По делото има данни, че новата застраховка е сключена веднага след извършената от св.П.Ч. и неговия колега проверка – 11.11.2015г., 15.36ч.

Контролният и наказващият органи правилно и законосъобразно са посочили нарушената от жалбоподателя материална норма от КЗ и са ангажирали неговата административнонаказателна отговорност по този кодекс, но не е отчетено, че жалбоподателят е проявил една небрежност, без да съобрази, че застраховката му е изтекла и не може да управлява легално автомобила. Това е обяснимо, имайки предвид, че неговото съзнание е било ангажирано преди всичко с техническото състояние на МПС, чийто ремонт е продължавал. В тази връзка, съобразно изложеното, макар да има извършено административно нарушение, имайки предвид и факта, че жалбоподателя е имал полица за застраховка“ГО“, която е изтекла на 10.11.2015г., сключил е още в деня на проверката, около час след извършване на проверката, нова застраховка “ГО“ за 2015г. и не са му налагани други административни наказания за нарушения на КЗ, както и това, че от извършеното процесно нарушение не са настъпили други вредни последици за обществото, съдът счита, че може да бъде приложена разпоредбата на чл.28 от ЗАНН. Според съда, могат да бъдат споделени доводите на жалбоподателя и тези на неговия процесуален представител, че се касае за „маловажен случай“, отчитайки спецификата на процесния казус. При тези случаи по чл.28 от ЗАНН, какъвто е и процесния, макар формално да има извършено административно нарушение, може да се приеме, че нарушителят не следва да бъде санкциониран. Това следва да стане, ако отново бъде извършено административно нарушение, което по смисъла на закона не представлява „маловажен случай“.

 

          С оглед горепосочените съображения, сьдьт счита, че НП следва да бьде отменено и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН

 

Р     Е     Ш     И     :

 

          ОТМЕНЯ НП 15-0813-000946/20.11.2015г. на началника на Сектор “Пътна полиция“ - Ямбол при ОД на МВР - Ямбол, с което на Г.И.Г. ***, ЕГН: **********, за нарушаване на чл.259,ал.1,т.1 от КЗ, на основание чл.315,ал.1,т.1,вр.чл.249,т.1 от КЗ е наложено административно наказание глоба в размер на 400/четиристотин/ лв.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Ямбол в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

                                                                            

                                                                                                                          Районен сьдия: