Решение по дело №95/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 412
Дата: 3 май 2019 г. (в сила от 7 май 2019 г.)
Съдия: Снежина Колева Георгиева
Дело: 20191100600095
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  E Ш Е Н И Е

 

 

 гр. София,     03.05. 2019 година

 

В    И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

            СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,  наказателно отделение, XVІІ въззивен състав,  в публично съдебно заседание на дванадесет и пети февруари, две хиляди и  деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Снежина Колева  

ЧЛЕНОВЕ: Петър Сантиров

Кристиян Трендафилов  

 

 

при участието  на  съдебния  секретар  Колева 

и на прокурора Мирчев

докладваното от съдия  Снежина Колева ВНЧД №  95 по описа за 2019 година,  при което за да се произнесе взе предвид следното:  

 

 

Производството е по реда глава двадесет и първа НПК.

С протоколно определение от 21.11.2018г. СРС , 106 състав, по нохд № 19609/18г.  след определение за одобряване на споразумение между  СРП и адв. М. – защитник на обв. В. А. за приключване на наказателното производство и  прекратяване на наказателното производство,  се е произнесъл по чл. 53, ал.1 , б “а“  от  НК  и  отнел в полза на Държавата, на посоченото основание,  средството за извършване на престъплението – л.а. м.  Фолксваген Голф с ДК № ********, собственост на осъдения.

Срещу посочения акт, в  законния срок,  е постъпила  въззивна жалба от защитника М., в която се поддържа  незаконосъобразност на определението за отнемане и се иска да се отмени.  Излагат се подробни  съображения.

В съдебно заседание пред въззивната инстанция жалбата се поддържа; представителят на СГП изразява становище за нейната неоснователност;   Вл. А. също  моли определението относно л.а. да бъде отменено.

Софийски градски съд,                                                                                                                                                                                                                                                                                                              извърши цялостна проверка на правилността на обжалвания съдебен в пределите, посочени и в чл. 314 от НПК,   при която намира, че допуснати нарушения на процесуалните правила отсъстват; първоинстанционният съд е спазил  изискванията на процесуалния и материалния закон и е постановил правилен съдебен акт.

            С одобреното от съда споразумение В.Д.А.   се признал за виновен за това, че на 18.11.2018 г. около 14:10 часа в гр. София на бул. “Цар Освободител” пред сградата на Народно събрание и паметника „Цар Освободител“ извършил непристойни действия грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото - по време на граждански протест, отразяван от средствата за масова информация, потеглил от пътното плътно до паметника по бул. „Цар Освободител“ с управлявания от него автомобил марка „Фолксваген”, модел „Голф“ с ДК № ******MX и въпреки намиращите се в близост граждани, /дрифтира/, като изважда преднамерено автомобила извън контрол, прави обратен завой с несъобразена скорост,навлиза в платното за насрещно движещите се, като задната част на автомобила се носи неконтролируемо, като деянието е извършено при управление на МПС и в условията на повторност, след като А. е бил осъждан по НОХД 14760/2017 на СРС, влязла в законна сила на 24.08.2017г. за извършено престъпление по чл. 325, ал. 2 във вр. с ал. 1 във вр. с чл. 20, ал. 2 във вр. с ал. 1 НК, с което му е било наложено наказание „Пробация“ за срок от девет месеца - престъпление по чл. 325, ал. 4 във вр. с ал. 3 във вр. с ал. 1 във вр. с чл. 28, ал. 1 НК. Страните, след предложение по реда на чл. 382, ал.5 НПК, страните са се съгласили да завишат размера на наказанието, което следва да се наложи на А. от 3 месеца ЛС на 1 година ЛРС и  задължителни периодични срещи с пробационен служител през целия изпитателен срок, т.к. първоначално определената санкция е приета за  явно несправедлива. След одобряване на споразумението от съда,  наказателното производство е прекратено .

            След това съдът служебно, по реда на чл. 306, ал.1 т.1 НПК  е поставил за обсъждане въпрос  относно приложението на 53, ал.1 б. А“ от НК  и след като е съобразил становищата на страните е изтъкнал, че съгласно императивния характер на последната  разпоредба, следва  вещта, установена като собственост на дееца,  послужила за извършване на престъплението, да се  отнеме в полза на държавата,  при което и   е  постановил обжалваното определение .

Въззивният съд  констатира, че отсъстват допуснати съществени  нарушения на процесуалните правила и неправилно приложение на материалния закон в постановения акт.  

Липсва допуснато нарушение на процесуалните правила, както сочи защитата,  с оглед обстоятелството, че произнасянето е осъществено в рамките на нохд № 19609/18г. и  след постановяване  по прекратително определение , т.к. подобна хипотеза е предвидена  именно в  чл. 80 , ал.3   на Правилник за администрацията в съдилищата, която предписва, че не се образуват частни наказателни дела по искания от всякакъв характер относно разноски, веществените доказателства, по чл. 68 и чл. 70, ал.7 от НК – т.е. все  въпроси, които стоят  в пряка връзка с основното производство, каквато е и настоящата хипотеза.

Липсват нарушения  в  процесуалния ред, по който е осъществено произнасянето, както се поддържа въззивния жалбоподател. На първо място съдът се е съобразил с нормата на чл. 383, ал.2 от НПК /ДВ 63/2017г./ изрично изключваща произнасянето по чл. 53 от НК в рамките на споразумението, а поставя разглеждането  му като негова последица. Не се съзират нарушения  и от  гледна точка на безпристрастност на състава, доколкото разискването на приложението на чл. 53 НК  е по негова инициатива. И това е така, т.к. както е изтъкнал и СРС нормите относно този въпрос за императивни и с прилагането им съдът е обвързан. 

И именно поради този задължителен характер разрешаване на въпросите с приложението на чл. 53 от НК, страните по споразумението не са имали правото да го включват в проекто – споразумението / а не само, че не са имали воля, както сочи защитника/  .   Аргумент  за това не се съдържа в разпоредбата чл. 381, ал.5 т.6  НПК, указваща че споразумението следва да съдържа съгласие „какво да стане с веществените доказателства“,  и това е така т.к. в случая се касае за вещ, която е от категорията, включени в чл. 53 от НК, а по тях страните не могат да се споразумяват.

В този смисъл е налична и съдебна практика  Решение № 150 от 23.02.2005 г. на ВКС по н. д. № 590/2004 г., НК, II н. о., ; Решение № 550 от 9.01.2012 г. на ВКС по н. д. № 2067/2012 г., II н. о., НК;  Определение № 155 от 21.04.2009 г. на ВКС по н. д. № 125/2009 г., I н. о., НК.

Въззивният съд изцяло споделя, изразеното от първата инстанция становище, че автомобилът е послужил за извършване на престъплението, т.к. инкриминираните хулигански прояви, тоест самото изпълнително деяние е осъществено с въпросното МПС, като по описания начин, именно чрез т.нар. „дрифтиране“ е  осъществено и грубото нарушение на обществения ред  и е проявено  явно неуважение към обществото .  Останалите аргументи, че колата е послужила за да се  демонстрира, а и за да потърси осъдения приятелката си,  насочват към твърдения, отричащи характера и естеството на деянието, прието като престъпно, поради което и не следва да се разискват.

Не съставлява аргумент относно приложението на закона наличието или липсата на съдебна практика по случаи, аналогични на обсъждания.  

Не би могъл да доведе до друг резултат и довода на защитата,  че осъденото лице е млад човек  и  чрез колата изкарва прехраната си, т.к.  както   се подчерта по- горе нормата на чл. 53, ал.1 б. „а“ НК е съсъ задължителен характер  и не дава възможност на съда да съобразява фактори, свързани със семеен, личен, имуществен характер при прилагането й.

С оглед изложеното, въззивният съд намира, че определението е правилно и законосъобразно и следва да се потвърди .

Предвид изложеното, софийски градски съд

 

Р  Е  Ш   И :

 

ПОТВЪРДЖВА протоколно определение от 21.11.2018г. СРС , 106 състав, по нохд № 19609/18г. , с което  в полза на Държавата, на осн. чл. 53, ал.1 б. „а“ НК е отнет л.а. м.  Фолксваген Голф с ДК № ********, собственост на  В.Д.А. .

 

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                            ЧЛЕНОВЕ:1.                                                2.