Определение по дело №593/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 343
Дата: 31 октомври 2019 г. (в сила от 31 октомври 2019 г.)
Съдия: Мария Димчева Иванова-Георгиева
Дело: 20195600600593
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 343

гр. Хасково, 31.10.2019г.

 

            Окръжен съд - Хасково, НО, I-ви въззивен наказателен състав, в закрито съдебно заседание на тридесет и първи октомври две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ПЕТЕВА

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: ФИЛИП ФИЛИПОВ

                                                                                           МАРИЯ ИВАНОВА-ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа докладваното от младши съдия Мария Иванова-Георгиева в. ч. н. д. № 593 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 341 и сл. вр. чл. 249, ал. 3 от НПК.

            Образувано е по частна жалба от адвокат С. Ч., защитник на подсъдимия Б.Г.У., против протоколно определение от 01.10.2019г., постановено в разпоредително заседание по НОХД № 393 по описа за 2019г. на Районен съд – Димитровград, с което на основание чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК е било прието, че на досъдебното производство не са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия.

            В жалбата се твърди, че обжалваното определение е неправилно, незаконосъобразно и немотивирано. Счита за неправилен извода на първоинстанционния съд за липса на съществени процесуални нарушения в досъдебното производство, тъй като същото е водено от прокурор, пред който е извършено инкриминираното деяние. Твърди се, че е процесуално недопустимо прокурорът, пред който е извършено престъплението, в което се обвинява подсъдимия, да образува досъдебното производство съответно наказателното и да ръководи извършването на действия по разследване по него.  По изложените съображения моли настоящата съдебна инстанция да отмени обжалваното определение и да постанови ново, с което на основание чл. 249, ал. 1 от НПК да прекрати съдебното производство и да върне делото на прокурора.

            В законоустановения срок срещу подадената жалба не са направени писмени възражения.

            Съдът, като прецени материалите по делото, намира за установено следното:

            Съдебното производство по НОХД № 393 по описа за 2019г. на РС – Димитровград е образувано на 21.08.2019г. по обвинителен акт, внесен от РП – Димитровград, с който е било повдигнато обвинение на Б.Г.У. за престъпление по чл. 290, ал. 1 от НК, за това, че на 04.12.2018г. в град Димитровград, пред РС – Димитровград, в състав председател – съдия И. М., в публично заседание по НОХД № 360 по описа за 2018г. на РС – Димитровград, като ******, устно съзнателно е потвърдил неистина /че в края на 2015г. в гр. С. З. се е срещнал с М. Г. Д. на когото дал сумата от 10 000 лева във връзка с образувано и водено от Д. изпълнително дело срещу ***** му Г. Б. У./.

            На 30.09.2019г. е постъпило писмено становище от адвокат Ч. по въпросите, предмет на разпоредителното заседание. В него се твърди наличието на отстраними съществени процесуални нарушения на досъдебното производство, ограничаващи правото на защита на подсъдимия. Прави се искане за прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора. В случай, че това не бъде уважено се прави отвод на прокурора по делото.

В проведеното на 01.10.2019г. разпоредително заседание съдът е докладвал становището на защитника на подсъдимия, към което същият заявява, че се придържа. От своя страна представителят на РП-Димитровград е изразил несъгласие с посочените твърдения за допуснати съществени процесуални нарушения.

            С обжалваното определение първоинстанционният съд е приел, че не са налице съществени процесуални нарушения, ограничаващи правото на защита на подсъдимия по смисъла на чл. 249, ал. 4 от НПК. Намира, че не съставлява основание за отвод на прокурора, водил действията по разследването, убедеността му в извършването на престъпление.    

            Въззивната инстанция, след като съобрази изложените доводи и извърши проверка на постановеното определение, намира подадената частна жалба за основателна по следните съображения:

            Настоящата въззивна инстанция намира, че първоинстанционният съдебен акт е правилен и законосъобразен. Досъдебното производство е било образувано на основание чл. 208, т. 4 от НПК.  Предпоставките за образуване на досъдебно производство са наличието на законен повод, достатъчно данни за извършване на престъпление, компетентен орган и надлежен акт. Разпоредбата на чл. 208 от НПК изчерпателно посочва законните поводи за образуване на досъдебно производство. Съгласно чл. 208, т. 4 от НПК законен повод е непосредствено разкриване от органите на досъдебното производство на признаци на извършено престъпление. Този случай касае хипотезите, в които орган на досъдебното производство, извършвайки разследване по конкретно дело, разкрие в хода на това разследване и признаци за друго извършено престъпление или когато прокурорът, осъществявайки правомощията си по надзор за законност, извършва надлежна проверка по този повод и в хода на проверката констатира признаци за извършено престъпление. Законен повод по смисъла на чл. 208, т. 4 от НПК може да бъде и разкриването на престъпление от прокурора при разглеждане на наказателното производство в неговата съдебна фаза. Това може да се приеме като частна хипотеза на разкриването на признаци на извършено престъпление в хода на друго наказателното производство с разликата, че установяването им не става в хода на разследването в досъдебната фаза, а в хода на съдебното следствие в съдебната такава. Съществува разлика между разкриването на признаци на престъпление при работа по конкретно дело и случайното възприемане на извършване на инкриминираното деяние.

            В настоящия случай в хода на осъществяване на служебните задължения и проследяване на крайния резултат по внесения обвинителен акт, с който е била ангажирана наказателната отговорност на  Г. Б. У., прокурорът е установил наличието на достатъчно данни за извършване на друго престъпление по чл. 290, ал. 1 от НК. Едва с постановяване на двата съдебни акта, с който свидетелските показания на Б.Г.У. са определени като недостоверни, прокурорът непосредствено е разкрил признаци на извършено престъпление. С оглед на това настоящата въззивна инстанция намира, че образуването на наказателното производство от прокурор, пред който е извършено деянието, не съставлява отстранимо съществено процесуално нарушение ограничаващо правото на защита на подсъдимия по смисъл на чл. 249, ал. 4, т. 1 от НПК.

            Другото основание, на което защитникът на подсъдимия твърди наличието на съществено процесуално нарушение е извършване на разследването в досъдебното производство от прокурор, който счита за предубеден. Правилен е изводът на първоинстанционния съд относно липсата на наведеното съществено процесуално нарушение в досъдебното производство. Съгласно чл. 47, ал. 4 от НПК по основателността на отвода и самоотвода в досъдебното производство се произнася прокурор от по-горестоящата прокуратура, а в съдебното производство – съдът, който разглежда делото. Произнасяне в хода на досъдебното производство е извършено от по-горестоящата прокуратура и е потвърден отказът на наблюдаващия прокурор да се отведе от наказателното производство.

            Същевременно мотивите за липсата на отстраними съществени процесуални нарушения в досъдебното производство, изразяващи се в предубеденост на наблюдаващия прокурор съвпадат с мотивите на първоинстанционния съд за отказ от приемането на отвод на прокурора в съдебното производство. Определението, с което съдът се произнася по искането за отвод на прокурора не подлежи на самостоятелно обжалване, доколкото съгласно чл. 341, ал. 3 от НПК всички разпореждания и определения, които не са от посочените в чл. 341, ал. 1 и ал. 2 от НПК не подлежат на проверка от въззивната инстанция отделно от присъдата. Следователно искането за отвод на наблюдаващия прокурор не може да бъде предмет на настоящото производство, тъй като е извън компетентността на въззивната инстанция. 

            Предвид липсата на други възражения по смисъла на чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК, правилен е изводът на първоинстанционния съд за липсата на отстраними съществени процесуални нарушение на досъдебното производство, водещи до ограничаване правото на защита на подсъдимия.

Така мотивиран и на основание чл. 345 вр. чл. 249, ал. 3 НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 01.10.2019г., постановено в разпоредително заседание по НОХД № 393 по описа за 2019г. на Районен съд – Димитровград, с което на основание чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК е било прието, че на досъдебното производство не са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на правата на подсъдимия.

 

Определението не подлежи на обжалване или протестиране.

                                           

 

Председател:                                                            Членове: 1.                                                                                                                       

 

 

            2.