Решение по дело №16034/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4168
Дата: 10 юни 2019 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20171100116034
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 декември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

10.06.19г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 16.05.19г. /с участието на секретаря Р. Манолова/  гражданско дело № 16034/17г. и констатира следното:

Предявен е частичен иск от С. П. противА.„П.И.“ с правно основание чл. 49 от ЗЗД за сумата 30 000 лева – частична претенция от цяла такава в размер на общо 45 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от ПТП/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху посочената сума, считано от 25.11.16г.

За същите суми е предявен /при условията на чл. 219, ал. 3 от ГПК/ и обратен иск наА.„П.И.“ против ДЗЗД „С. – Юг“.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 25.11.16г. е настъпило ПТП-е /ищецът е претърпял само-катастрофа/ и в резултат на същото С. П. /като водач на МПС-во/ е претърпял физически увреждания /травми/. Механизмът на инцидента е удостоверен по делото със събраните: писмени, гласни /изслушани по делегация/ и експертни доказателства. Описаният доказателствен материал /преценен в съвкупност/ установява, че една от причините за настъпването на инцидента /ПТП-е/ е – необезопасена /при зимни условия/ пътна настилка от републиканската пътна мрежа.

Главният иск /за неимуществени вреди/ е основателен - изцяло:

Горните обстоятелства /относими към фактическият и правен състав на иска по чл. 49 от ЗЗД/ са надлежно удостоверени със събраният доказателствен материал. Тези обстоятелства свидетелстват, че в процесната хипотеза са налице предпоставките на цитираният законов текст за присъждане на търсеното обезщетение /доколкото: ответникът не е изпълни законово вмененото му задължение - да поддържа пътната настилка в годно и безопасно състояние за пътуване, придвижване на МПС-ва, в това число конкретно и при зимни условия/. На практика /в случая/ ответникът и не оспорва принципната предпоставка на иска /материално-правната си легитимация/ да носи отговорност в хипотезата на чл. 49 от ЗЗД.

Председателят на настоящият съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице физическо увреждане - наличието на неимуществени вреди следва да се презумира /т.е. обезщетение се следва винаги, във всички случаи на причинено телесно увреждане/. От друга страна - по делото е приета и медицинска експертиза /в същата връзка са събрани и гласни доказателства – по делегация/, които очертават конкретното измерение на процесните неимуществени вреди /преценени в контекста на - здравословното състояние на пострадалия към момента на инцидента, непосредствено след това и в перспектива/.

Процесното обезщетение се определя в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна – съобразява горните принципни съображения, а от друга страна отчита и конкретните събрани по делото доказателства досежно претърпените неимуществени вреди /медицинска експертиза и свидетелски показания/. Председателят на състава съобразява и факта /който също следва да се презумира в хипотези като процесната/, че в момента на инцидента ищецът е претърпял и психически стрес. Съдът отчита също и възрастта на пострадалия и наличието на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца. В тази връзка – приетата по делото техническа експертиза констатира изрично, че причина за настъпването на инцидента е и поведението на водача на МПС-во /който не е съобразил поведението си с конкретната пътна обстановка – мокър, хлъзгав, частично заледен път/. Това именно поведение на ищеца /преценено в контекста на конкретният механизъм на ПТП-е/ следва да се окачестви като допринасящо /по смисъла на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/ за настъпването на процесните вреди. В същата връзка обаче:

Констатираните от приетата по делото медицинска експертиза /и от показанията на разпитаният свидетел/ физически увреждания /травми/ на ищеца, както и преживеният от С. П. психически стрес /преценен в контекста на конкретният механизъм на ПТП-е, който стрес в случая следва да се презумира, съобразно изложеното по-горе/ не позволяват редуциране на заявеното обезщетение до размера на по-малка сума /въпреки наличието на предпоставката по чл. 51, ал. 2 от ЗЗД, въпреки констатираното съпричиняване на процесния вредоносен резултат/.

Основателен е и акцесорният иск:

На ищеца следва да бъде присъдена и законната лихва върху горната главница за периода след 25.11.16г. /датата на произшествието/ доколкото във всяка хипотеза на деликт законна лихва се дължи при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД.

Основателен е и обратният иск:

Представените по делото писмени доказателства /а това обстоятелство не е и спорно в случая/ удостоверяват, че – ответникът /именно в качеството си на правен субект – нормативно ангажиран със задължението да стопанисва и поддържа процесният участък от пътя/ от своя страна е възложил изпълнението на това свое задължение на ДЗЗД „С. – Юг“. С оглед това процесната имуществена отговорност в крайна сметка следва да рефлектира /при условията на чл. 219, ал. 3 от ГПК във връзка с чл. 54 от ЗЗД/ в правната сфера на – ответника по обратният иск.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДАА.„П.И.“ да плати на С.Г.П. ЕГН ********** сумата 30 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от ПТП/ - на основание чл. 49; законната лихва върху тази сума от 25.11.16г. до цялостното й изплащане и 1 030 лева лева – съдебни разноски.

ОСЪЖДАА.„П.И.“ да плати на адвокат М. 1 430 лева - адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДАА.„П.И.“ да плати на СГС 800 лева - държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

ОСЪЖДА при условие, че А.„П.И.“ изплати реално на С.Г.П. горните суми – ДЗЗД „С. – Юг“ да плати наА.„П.И.“ сумата 30 000 лева; законната лихва върху същата от 25.11.16г. до цялостното й изплащане и 1 030 лева – съдебни разноски /по главният иск/, съответно 1 200 лева – държавна такса и 50 лева - юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 1 и ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него /по обратният иск/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: