Определение по дело №249/2015 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 329
Дата: 2 декември 2015 г.
Съдия: Силвия Петрова Петрова
Дело: 20153500100249
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

                         

РАЗПОРЕЖДАНЕ

Търговище 02.12.2015 година

 

            Търговищкият окръжен съд в ЗАКРИТО съдебно заседание на втори декември, две хиляди и петнадесета година в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:    СИЛВИЯ ПЕТРОВА

                                                           

            Като разгледа докладваното от Председателя Гр.Д. № 249 по описа за 2015 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 129 от ГПК.

            Процесното граждански дело е образувано по искова молба от „Италголд Куюмджулук Санайи Ветиджарет“ Лтд., регистрирано с №349107, с адрес кв. Мимар Кемалеттин, бул. „Месихпаша“ №72Е-сутерен Лалели/Фатих, представлявано от Хашмет Топалоглу подадена от адвокат И.Д. ***, в качеството му на процесуален представител, с адрес за призоваване гр.Пловдив, ул.“Хъшовска“ №5, ет.3 против В.В.Х. ***, ЕГН ********** и С.А.Й. ***, ЕГН ********** – солидарно задължени, за връщане на дружеството, получените без основание на 15.03.2010г. 375 грама злато и получените без основание на 02.11.с.г.-925 гр.злато, от които 33 бл. пръстени с грамаж 264гр.; 166 бр.синджири с грамаж 750 гр.; 76 чифта обеци с грамаж 230 гр. и 14 гривни с общ грамаж 56 гр., с правно основание чл.55, ал.1, предложение първо от ЗЗД.

           След извършената проверка по реда на чл.129 и 130 от ГПК, намирам, че същата отговаря на посочените законови разпоредби, поради което и на основание чл. 131, ал.1 ГПК следва да се изпрати препис от нея и от приложенията й на ответниците, ведно с указанията да дадат писмен отговор в едномесечен срок ; задължителното съдържание на този отговор, съгласно чл.131, ал.2 от ГПК както и последиците от неподаване на такъв или неупражняването на права.

           Предвид изложеното и на осн.чл. 131 от ГПК

 

                                    Р А З П О Р Е Ж Д А М

          

           ДА СЕ ВРЪЧИ препис от исковата молба с приложенията й на ответниците В.В.Х. ***, ЕГН ********** и С.А.Й. ***, ЕГН **********  

           с УКАЗАНИЯ до ответниците да подадат писмен отговор в едномесечен срок от съобщаването им за това; задължителното съдържание на този отговор, съгласно чл.131, ал.2 от ГПК както и последиците от неподаване на такъв или неупражняването на права.

           Писмения отговор задължително следва да съдържа: посочване на съда, номера на делото, името и адреса на ответника, както и на неговия представител или пълномощник, ако има такъв; становище по допустимостта и основателността на иска; становище по обстоятелствата, на които се основава иска; възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават, евентуално възражение за подсъдност; подпис на лицата, които подават отговора.

           В отговора на исковата молба, ответниците следва да посочат доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще се доказват с тях, както и да бъдат представени всички писмени доказателства, с които същите разполагат.

           УКАЗВА на ответниците, че в случай, че не подадат писмен отговор в указания срок, не вземат становище, не направят възражение, не оспорят истинността на представен документ, не посочат доказателства или не представят писмени такива, губят възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

           УКАЗВА на ответниците физически лица задълженията и последиците от неизпълнението им, съгласно чл.40 и 41 ГПК. Чл.40.ал.1:Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато лицето по ал.1 не посочи съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.  

Чл.41, ал.1: Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато лицето по ал.1 не посочи съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

           След изтичане на едномесечния срок за отговор от ответниците, делото да се докладва на съдията-докладчик.

           Препис от разпореждането да се връчи на ответниците.

                                                                                     

 

                                                       Съдия-докладчик: