Решение по дело №1552/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1622
Дата: 4 ноември 2020 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20207050701552
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

   №.........................................2020г., гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХVІІІ състав                   

в публично заседание на четиринадесети октомври 2020г., в състав:

 

                      АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                                                   

с участието на секретаря Калинка Ковачева,

като разгледа докладваното от съдията адм.дело № 1552/2020г.

по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.172 ал.5 от ЗДвП вр.чл.145 и сл. от АПК.

Образувано е по жалба на И.П.Г., ЕГН **********,***, против Заповед № 20-0445-000070/30.06.2020г. на Младши автоконтрольор в РУ-Аксаково – Д.Х.Д. за налагане на принудителна административна мярка /ПАМ/: Прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6 месеца.

В жалбата се сочи, че заповедта е незаконосъобразна, т.к. противоречи на материалния закон. Твърди се, че не са били налице основанията за налагането й, тъй като от една страна Г. не е шофирал автомобила към момента на проверката, а от друга страна е налице съдебно решение, въз основа на което следва да се приеме, че жалбоподателя е правоспособен. Молбата към съда е за отмяна на заповедта. В съдебно заседание, жалбоподателя поддържа жалбата си на сочените в нея основания.

Ответната страна, редовно призована се представлява в съдебно заседание ю.к.Г.. По същество оспорва жалбата. Моли съда да отхвърли същата, като неоснователна. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Съдът след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, заедно и поотделно, и по вътрешно убеждение, съобразно чл. 168 АПК, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

На 30.06.2020г. полицейските служители Д.Д. и П. С. били назначени в наряд, за да осъществяват контрол за спазването на ЗДП. Около 10.20 часа били заели позиция до фирма „Пласт Хим“ в гр.Аксаково. По същото време откъм главния път Варна-Добрич, се задал л.а. „Ситроен“ с ДК № В 8246 СР. Когато видял полицейският автомобил водачът на превозното средство отбил в дясно и спрял. Разстоянието до служебният автомобил било около 40 метра. Полицейските служители видели, как от шофьорското място на спрелия автомобил излиза мъж на видима възраст 55-60 години, минава зад автомобила и сяда на мястото на пътника. Съответно от пътническото място става жена на същата възраст и заема шофьорското място, след което автомобилът потеглил и се приближил към полицейския пост. Полицейските служители спрели л.а. и извършили проверка, в хода на която било установено, че автомобила е собственост на жалбоподателя Г.. Към момента на проверката същият бил управляван от съпругата му К.Г, а преди да забележат патрулния автомобил, л.а. „Ситроен“ е управляван от жалбоподателя Г.. Полицейските служители извършили проверка на документите и на двамата водачи и установили, че Г. не притежава СУМПС.

Въз основа на горните констатации Д.Д. съставил АУАН серия GA №230364, а впоследствие и процесната ЗПАМ № 20-0445-000070/30.06.2020г., с която на основание чл.171, т.2а, буква „а“ от ЗДП, е наредил прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 6 месеца.

В хода на съдебното следствие беше разпитан свидетеля С., който разказа пред съда за начина, по който е била проведена проверката и за възприятията на двамата полицейски служители. В разпита си С. потвърди, че именно Г. е шофирал автомобила преди да отбие вдясно и да се смени със съпругата си, след като е забелязал полицейският автомобил.

По делото е представена и справка за нарушенията на Г., като водач на МПС.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че  жалбата е подадена от надлежна страна, в срока по чл.149, ал.1 АПК. Разгледана по същество жалбата се явява неоснователна по следните съображения.

Предмет на делото е индивидуален административен акт – принудителна административна мярка по чл.171, т.2а, буква „а“ от ЗДП. Актът е издаден от компетентен орган, младши автоконтрольор в РУ – Аксаково при при ОД на МВР – Варна, съгласно чл.172, ал.1 от ЗДП и приложената по делото Заповед № 365з-2747/20.07.2017г. на Директора на ОД на МВР - Варна. Съгласно точка 2.4 от тази заповед назначените по график служители на длъжност „младши автоконтрольор“ в РУ при ОД на МВР – Варна са оправомощени да издават Заповеди за налагане на ПАМ по чл.171 т.1 б.“д“ и т.2а от ЗДП. Видно от представените по делото ежедневна ведомост и месечен график /л.44-46/ на 30.06.2020г. младши автоконтрольор Д. към РУ Аксаково при ОД на МВР Варна е бил на работа от 8.30 до 20.30 часа, поради което съдът приема, че е бил назначен по график съгласно изискването на наредбата.

Актът съдържа всички необходими реквизити заложени в изискванията на чл.59, ал.2 от АПК. В тази връзка, съдът не споделя становището на жалбоподателя, че при издаването на атакуваната заповед са допуснати съществени процесуални нарушения, които водят до нейната отмяна. Макар и уредена в ЗДП, принудителната административна мярка – изземване на СУМПС, която е част от административнонаказателното производство е индивидуален административен акт и поради тази причина подлежи на контрол за законосъобразност по реда на АПК.

За да приеме, че по делото са налице достатъчно доказателства, за това, че именно Г. е шофирал автомобила, съдът кредитира показанията на св.С., които кореспондират с останалите доказателства по делото и най-вече със сведението дадено от съпругата на Г., К.Г, която лично е потвърдила, че именно съпругът й е шофирал автомобила преди да забележат патрула и да се сменят.

Съдът намира за недоказани твърденията на Г., че тези показания на Г. са дадени след оказан й натиск от страна на полицейските служители, тъй като по делото не са представени никакви доказателства, които да ги подкрепят.

Относно материалната законосъобразност на заповедта:

Разпоредбата на чл.157, ал.4 от ЗДвП е категорична, че водач, на когото са отнети всички контролни точки, губи придобитата правоспособност и е длъжен да върне свидетелството за управление в съответната служба на Министерството на вътрешните работи. В ал.5 е предвиден реда, по който водач загубил правоспособността си може да я получи отново, а именно чрез полагане на нов изпит.

В тази връзка, съдът намира за необходимо да отбележи, че не споделя възраженията на Г., че той не е загубил правоспособността си и не притежава СУМПС, единствено поради незаконосъобразния отказ на Началника на РУ Аксаково да приеме документите му за издаване на ново свидетелство. От една страна Г. не представи по делото доказателства, в подкрепа на твърдението си, че е подавал документи за издаване на ново СУМПС. От друга страна по делото са налице следните факти:

По отношение на Г. е била издадена ЗПАМ № 30087/12.07.2007г., с която е било разпоредено „Изземване на СУМПС“ на основание чл.171 т.4 от ЗДвП. Тази заповед е била отменена с Решение № 2622/09.12.2015г. по адм.д. № 2461/2015г. по описа на Административен съд Варна, потвърдено с Решение № 9101/21.07.2016г. по адм.д. №2040/2016г. по описа на ВАС. Именно на тези решения Г. се позовава, като твърди, че не е изгубвал правоспособност по смисъла на ЗДП. Горните твърдения се преценяват от съда, като неоснователни. От една страна мотивите по посочените съдебни решения не касаят правоспособността на Г., а процесуалната законосъобразност на разглежданата по делата ЗПАМ. От друга страна, по делото е представена Справка за нарушител/водач за Г. /л.26-30/ от която е видно, че срещу жалбоподателя е била издадена и последваща ЗПАМ № 16-0819-002120/02.09.2016г., съгласно която на основание чл.157 ал.4 от ЗДвП е било иззето СУМПС на Г.. На съда е служебно известно, че тази ЗПАМ е влязла в сила, след като жалбата на Г. е била оставена без уважение с влязло в сила решение по адм.д. № 935/2017г. по описа на Административен съд Варна.

Изводимо от горното, съдът намира, че по делото е безспорно доказано, че Г. е загубил правоспособност да управлява МПС още към 02.09.2016г. и до този момент не се е възползвал от възможността, предоставена му от законодателя по чл.157 ал.5 от ЗДвП и не е положил нов изпит за придобиване на правоспособност. Тоест към момента на проверката, респективно към момента на издаване на процесната заповед Г. е бил неправоспособен водач.

В чл.171 т.2а, б.“а“ от ЗДП ясно е записано, че се налага принудителна административна мярка прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач.

При тази законова уредба, съдът намира, че административния орган е действал при условията на обвързана компетентност и е нямал право на преценка дали да издаде или не атакувания индивидуален административен акт. При наличието на законовите предпоставки за издаването на ПАМ, административният орган дори не е длъжен да излага допълнителни мотиви към акта си.

Предвид гореизложеното, съдът намира, че обжалваната заповед е законосъобразна. При издаването й не са допуснати нарушения на процесуални правила и материалноправни норми, поради което жалбата следва да бъде оставена без уважение.

Предвид изхода на спора на основание чл.143 ал.4 от АПК, вр. чл.78 ал.8 от ГПК, в полза на ОДМВР Варна следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение. Предвид фактическата и правна сложност на спора, и предприетите от представителя на ответника процесуални действия, размерът на възнаграждението следва да бъде определено в минималния размер, установен в чл.24 от Наредбата за заплащането на правната помощ, а именно в размер на 100 лева.

Водим от горното, съдът

 

 

                                   Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на И.П.Г., ЕГН **********,***, против Заповед № 20-0445-000070/30.06.2020г. на Младши автоконтрольор в РУ-Аксаково – Д.Х.Д. за налагане на принудителна административна мярка: Прекратяване на регистрацията на ППС - „Ситроен-Ксара“ с ДК № В 8246 СР, за срок от 6 месеца.

 

ОСЪЖДА И.П.Г., ЕГН **********,***, да заплати на ОД-МВР – Варна, съдебно деловодни разноски -юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 /сто/ лева.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                              АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: