Определение по дело №3065/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260045
Дата: 21 август 2020 г. (в сила от 29 септември 2020 г.)
Съдия: Анатоли Йорданов Бобоков
Дело: 20202120203065
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ гр.БУРГАС, 21.08.2020 г. В ИМЕТО НА НАРОДА БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, НО, 17-и наказателен състав, в закрито заседание в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Анатоли Бобоков

 

като разгледа докладваното от съдията Бобоков НЧД № 3065 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243, ал.5 от НПК.

Същото е образувано по повод на постъпила жалба от Г.С.Г. ЕГН********** против постановление на прокурор при БРП от 13.12.2019 г. за прекратяване на наказателно производство по Досъдебно производство № 143/2018г. по описа на ОД на МВР - гр.Бургас, пор. № 1433/2018 г. на БРП, за престъпление по чл. 293а НК.

Жалбоподателят счита, че изводите на БРП за недоказаност на обвинението са неправилни и незаконосъобразни, с оглед на което моли за отмяна на обжалвания акт.

За да се приеме, че жалбоподателят има право на жалба, същият следва да има качеството пострадал респ. ощетено юридическо лице на основание чл. 243, ал. 4 вр. чл. 74 НПК. Последната посочена разпоредба дефинира понятието "пострадал" в наказателния процес и посочва, че това е лице, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението, като правната теория и практиката са еднопосочни, че се касае за вреди, които са пряка и непосредствена последица от престъплението. Това изискване не е случайно, а е изведено с оглед обстоятелството, че всяко престъпление, за да бъде въздигнато в такова от Наказателния кодекс, трябва да бъде с достатъчно висока степен на обществена опасност, която се изразява в застрашаването или увреждането на определен кръг от обществени отношения. В този смисъл всяко престъпление неминуемо засяга определен кръг правни субекти в по-широк или по-тесен кръг. Очевидно законодателят не е имал намерение да даде възможност на всички правни субекти, които са засегнати от дадено престъпление да се конституират като субекти в наказателния процес, тъй като разпоредбата на чл. 74, ал. 1 НПК би се явила безсмислена. Нейната идея е именно лицата, чиито права са засегнати непосредствено от престъплението да придобият качеството "пострадал", за да могат да упражнят правата си в наказателното производство впоследствие.

В разглеждания случай жалбата пред Районен съд- Бургас срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство е подадена от лице, което няма нито качеството на обвиняем по смисъла на чл. 54, вр. чл. 219 и сл. от НПК, нито качеството на пострадал от престъпление по чл. 293а от НК по смисъла на чл. 74, ал.1 от НПК, нито качеството на ощетено юридическо лице по смисъла на чл. 84, ал. 1 от НПК, поради което няма право на жалба срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство.

Обществените отношения, които са обект на съответния вид престъпления от Наказателния кодекс, определят кръга от лицата, които имат качеството на пострадал в наказателния процес, респ. ощетено юридическо лице и съответно са легитимирани да бъдат конституирани като частни обвинители и/или граждански ищци в съдебното производство по него. В случая се касае за престъпление по глава Осма от Особената част на НК, при които обект на посегателството са обществените отношения, свързани с дейността на държавни органи, обществени организации и лица, изпълняващи публични функции. В частност, чл. 293а от НК е престъпление против правосъдието, засягащо правосъдната дейност и авторитета на органите на съдебната власт, тъй като е посегателство, което възпрепятства изпълнението на вече взето от съда решение. При престъпленията против правосъдието не могат да бъдат причинени преки вреди на конкретни физически или юридически лица. Престъплението е формално, на просто извършване и същото не съдържа от обективната страна на състава конкретни вредни последици, относими към определено лице. Тълкуването на чл. 74 и чл. 84 НПК сочи, че лицата могат да бъдат пострадали от деяние, за което в признаците на състава са предвидени съставомерни вредни последици, т. е. вредите са елемент от обективната страна от състава на престъплението, посочено в особената част на НК. Само тогава пострадалият, респ. ЮЛ ще може да се конституира и като страна в процеса. Липсата на съставомерни вреди предпоставя и липсата на фигурата на пострадал при престъпленията против правосъдието, в частност на престъплението по чл. 293а от НК. В този смисъл е и съдебната практика на въззивната инстанция - Определение по ВНЧД № 1091/2012 г. на Окръжен съд гр.Бургас. В тази насока са и Определение от 13.10.2014 г. по ВНЧД № 1229/2014 г. на Окръжен съд гр.Варна, Определение № 149/26.09.2012 г. по ВНЧД № 337/2012 г. на Окръжен съд гр.Ямбол, Определение № 298 от 02.03.2018 г. по в. ч. н. д. № 235 / 2018 г. на I състав на Окръжен съд - Пловдиви и др.

При липсата на пострадал/ощетено юридическо лице от престъплението, подадената жалба следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото прекратено.

Доколкото останалите доводи в жалбата са по същество, настоящият съдебен състав счита, че те не следва да бъдат обсъждани. За гарантиране интересите на правоприлагането в сходни случаи е налице разпоредбата на чл. 243, ал.9 от НПК, предоставяща възможност постановлението за прекратяване на наказателното производство да бъде предмет на служебна проверка от прокурор от по - горестоящата прокуратура.

С оглед на гореизложеното. Бургаският районен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Г.С.Г. ЕГН********** против постановление на прокурор при БРП от 13.12.2019 г. за прекратяване на наказателно производство по Досъдебно производство № 143/2018г. по описа на ОД на МВР - гр.Бургас, пор. № 1433/2018 г. на БРП, за престъпление по чл. 293а НК.

ПРЕКРАТЯВА производството по НЧД № 3065/2020 година по описа на Районен съд - град Бургас.

След влизане в сила на настоящото определение заверен препис от същото ведно с досъдебното производство да бъде изпратен на Районна прокуратура - гр. Бургас.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от съобщаването му пред Окръжен съд гр.Бургас.