Решение по дело №2895/2018 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 516
Дата: 11 март 2019 г. (в сила от 20 декември 2019 г.)
Съдия: Александър Антонов Митрев
Дело: 20187180702895
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

516

11.03.2019 г.

 

гр. Пловдив

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд-Пловдив, ХVІ състав, в открито заседание на единадесети февруари през две хиляди и деветнадесета година, председателствано от

 

 

СЪДИЯ АЛЕКСАНДЪР МИТРЕВ

 

 

при секретаря Румяна Агаларева, като разгледа АХД № 2895 по описа на съда за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по жалба на УМБАЛ «Св. Георги» ЕАД – Пловдив, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул."Пещерско шосе" No 66, представлявано от изп. директор Проф. д-р К.Б.Д., дм, срещу ПИСМЕНА ПОКАНА с изх.№ 161331/17.08.2018 г. на Директора на РЗОК – Пловдив.

В жалбата се навеждат доводи за незаконосъобразност на обжалвания административен акт и се иска неговата отмяна. Претендира присъждане на разноски.

Ответникът по жалбата е на становище, че жалбата е неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена.

Със Заповед № IV-РД-13-1560 от 05.07.2018г. на директора на РЗОК - Пловдив е инициирана проверка по повод на жалба, подадена на 26.06.2018г. от страна на пациент. Лечението, което касае жалбата  е било осъществено в периода 21.06.2016г. - 29.06.2016г., тоест две години по-рано. Издадена е оспорваната покана, с която е постановено да бъде възстановена като неоснователно получена стойността на проведеното на М.Г.лечение по КП № 71 „Диагностика и лечение на заболявания на тънкото и дебелото черво" в размер на 604 лв.

Съгласно чл.35, ал.2 от ЗЗО, здравноосигурените лица имат право да подават жалби пред директора на съответната РЗОК, когато не са удовлетворени от медицинските дейности, свързани с оказаната медицинска помощ. Жалбата се подава по реда на Глава втора, раздел десети, като в нея се описват причините и се посочва най-малко едно от следните основания:

„ 1. отчетена, но неизвършена медицинска дейност;

2.      качество на медицинската помощ, което не съответства на критериите за качество, определени в националните рамкови договори;

3.      отказан достъп до медицинска документация;

4.      получени от изпълнител на медицинска или дентална помощ суми без правно основание. "

Съгласно чл.72, ал.7 от ЗЗО, тези жалби се подават в 7-днвен срок от установяване на някое от посочените в чл.35, ал.2 от ЗЗО основания. Към момента на подаване на конкретната жалба - м.юни 2018г. императивно определеният от законодателя 7-дневен срок е изтекъл и административният орган - Директорът на РЗОК-Пловдив не е следвало да приема за разглеждане жалбата.

Освен това, видно и от констатациите в протокола от проверката, липсват основанията по чл. 35, ал. 2 от ЗЗО. Не е налице нито едно от изчерпателно посочените този текст обстоятелствата.

Писмената покана е издадена на основание чл.76б, ал.2 от ЗЗО: „В случаите по ал.1 управителят на НЗОК, съответно директорът на РЗОК издава писмена покана за възстановяване на сумите, получени без правно основание, след влизане в сила на наказателното постановление и/или на заповедта за налагане на санкция."

В настоящия случай следва да вземете предвид, че административнонаказателно производство не е било образувано поради изтичане на повече от една година от извършване на нарушението (това е записано и в самия ИАА). В такъв случай, след като не може да бъде образувано производство по налагане на санкции, то не може да бъде осъществено и производството по чл. 76б, ал.2 от ЗЗО. Налице е съществено нарушение на админисктративнопроизводствените правила - неправилно е приложена нормата на чл.76 б, ал.2 от ЗЗО, която се отнася за случаите на установени с влязъл в сила акт нарушения, какъвто в случая липсва

 

Писмената покана е постановена при допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила и поради липса на мотиви:

По констатациите, отразени в протокола за проверка от 06.07.2018г., лечебното заведение е депозирало становище по чл.74, ал.4 от ЗЗО, с което жалбоподателят е възразил по направените от проверяващите констатации. Същото обаче, не е било изпратено за разглеждане от арбитражна комисия, която да разгледа възраженията и да реши спора.

След като лечебното заведение е упражнило това свое право - да подаде възражения срещу констатациите, то същото следва да получи мотивиран отговор -дали от арбитражната комисия с решение, или пък ако няма решение - тогава от директора на РЗОК-Пловдив с издаване на оспорения ИАА.

След като няма данни преписката да е била изпратена на арбитражната комисия, то тогава директорът на РЗОК, действайки в условията на оперативна самостоятелност, следва да мотивира акта си, като обсъди направените в хода на административното производство възражения. Това означава излагане на самостоятелни мотиви в писмената покана, тъй като лечебното заведение е било лишено от правото си становището му да бъде разгледано от арбитражна комисия. Директорът е длъжен да изложи мотиви защо счита, че изпълнителят на медицинска помощ е допуснал нарушения (тъй като основанието на ИАА е по чл.76б от ЗЗО), като обсъди и обори възраженията му по констатациите на протокола, след което да обоснове извода си за извършено нарушение, макар и погасено по давност. Вместо това, директорът на РЗОК - Пловдив единствено е посочил правното основание за издаване на писмената покана - като такава по чл.76б от ЗЗО, но без мотиви защо приема, че е извършено нарушението, макар и погасено по давност. Единствено в ИАА е посочено, че „в резултат на проверката се констатира получена без правно основание сума в размер на 604 лв., във връзка с констатациите на проверяващия екип, извършил проверката...", но без да се посочва, че тези констатации са оспорени от лечебното заведение.

Като не е изложил мотиви, административният орган е допуснал съществени нарушения на административнопроизводствените правила, които водят до незаконосъобразност на издадения ИАА. Той следва да бъде отменен.

Съобразно изхода на настоящото съдебно производство, РЗОК – Пловдив следва да бъде осъдена да заплати на дружеството – жалбоподател направените и надлежно претендирани деловодни разноски в размер на 50 лева.

Воден от горното, Административен съд - Пловдив, ХVІ състав,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ ПИСМЕНА ПОКАНА с изх.№ 161331/17.08.2018 г. на Директора на РЗОК – Пловдив.

 

ОСЪЖДА Районна здравноосигурителна каса – Пловдив да заплати на УМБАЛ «Св. Георги» ЕАД – Пловдив, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул."Пещерско шосе" No 66, представлявано от изп. директор Проф. д-р К.Б.Д., дм, деловодни разноски в размер на 50 лв.

        

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд на Р България в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

СЪДИЯ: