Решение по дело №374/2019 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: 97
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 13 август 2020 г.)
Съдия: Христо Тотев Христов
Дело: 20194210100374
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 10

Гр. Габрово, 14.02.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Габровски районен съд в публично съдебно заседание на 14.01.2020 г., в състав:

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

       

При секретаря ДАНИЕЛА МАРЧЕВА, като разгледа докладваното от съдия Христов гр.д. № 374 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба, подадена от М.Д.Н., с ЕГН **********, с адрес ***, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:  гр. Габрово, Пл. Възраждане № 3.

І. Искания и възражения на страните, сочени обстоятелства от значение за претендраните права и възражения:

А. От страна на ищеца:

Твърди, че съгласно нот. акт № 89, т. IV, peг. № 10982, дело № 523/2016, от 13.12.2016 г. е собственик на имот с кадастрален индентификатор 14218.501.747.4.17, представляващ самостоятелен обект "гараж", в сграда с административен адрес: гр. Габрово, бул. "Могильов", ет. 1. Обектът представлявал част от "Групови гаражи", построени в УПИ III- жилищно строителство, гаражи, паркинг от кв. 66, по плана на гр. Габрово, I-ви етап, V-та част. Гаражът бил законно простроен, при условията на отстъпено право на строеж и изпълнение по стопански начин, като съгласно строителната документация покривната конструкция следвало да бъде изпълена като стоманобетонна конструкция с асфалтово покритие и предназначение "паркинг към блока".

Покривът на гаража се намирал на нивото на пътя, обслужващ входовете на жилищен блок. Представлявал бетонна плоча, която била напукана и течала в неговия и в почти всички останали гаражи. Към настоящият момент полетата на покривната конструкция, включително и тази на собственият му гараж били със значителни пукнатини, а някои и с видими деформации.

Недостатъците на плочата, подлежащи на ремонт включвали:

-              Премахнати две ограничителни колчета и напречен лост между тях, намиращи се в задната част на покривната плоча на гаража, които преди много години съществували;

-              Напукана и на места изцяло разрушена асфалтова покривка, хидроизолация, циментова замазка с обща площ около 18м2, както и видими пукнатини по самата бетонна плоча на цялата покривна конструкция на гаража и козирката.

В гаража му имало нарушена хидроизолация, пукнатини по тавана и стените, откъртена мазилка по тях, пукнатина по предна носеща греда.

Били налице вътрешни повреди по гаража, причинени от неподдържането на покривната плоча на гаражната клетка, които следвало да бъдат отстранени, както следва:

-              Напукана и на места изцяло разрушена замазка на тавана на гаража, оголени и корозирали арматури на тавана, всичко с обща площ от около 17м2;

-              Напукана и на места изцяло разрушена замазка по 4 броя носещи греди, с обща площ приблизително 11м2;

-              Пукната предна носеща греда;

-              Напукана и на места изцяло разрушена замазка по трите стени с обща площ от около 30м2;

-              Силна корозия причинена от течове по цялата електрическа инсталация, състояща се от от 4 контакта, две осветителни тела, електрически ключ, електромер с предпазители и шкаф за вграждането му;

-              Силно увредена в следствие на деформации в конструкцията на гаража метална двойна входна врата и нейната рамка.

Още през 1998 година за състоянието на целия обект било изготвено заключение от инж. Б.Л., съгласно което почти всички покривни полета били с пукнатини, а някои с видими деформации. Констатирани също били корозия на армировката, паднала мазилка, силно напукана хидроизолация. На 18.06.1998 година, инж. Б.Б. изготвил друго конструктивно заключение, съгласно което покривната плоча можела да се използва от автомобили с тегло само до 1000 (хиляда) килограма.

В проведената с Община Габрово Габрово кореспонденция относно изясняване на статута на плочата получил отговор, че тя е "проектирана като паркинг към блока", както и гаражите. Общината потвърдила, че е законен собственик на гаражната клетка, както и лошото състояние на плочата и необходимостта от ремонт, за който ще "съдействат", но изрично посочили, че ремонта следвало да бъде извършен изцяло за сметка на собствениците на отделни обекти.

Община Габрово изразила следните становища:

-              Покривите на гаражите не представляват самостоятелни и обособими обекти, а представляват обща част;

-              Налице е необходимост от ремонт на покривната плоча, който ремонт е задължение на собствениците на гаражи в обекта;

-              Изграждането на гаражите е с условие, че покривната плоча ще се използва за паркинг към жилищния блок, от което следвало, че изграждането и актуалното ползване на зоната на покривната плоча над гаражите като обществен и свободно достъпен паркинг за леки коли било установено с волята на собственика на земята, който учредил право на строеж;

-              земята, върху която са построени гаражите била частна общинска собственост, съгласно АОС № 1546/19.07.2004 година, но от страна на Община Габрово не му  била представена информация дали за "обществения и свободно достъпен паркинг" съществува АОС.

Във всички документи изрично било упоменато, че единствен собственик на гаражната клетка бил ищецът, нямало никакви учередени допълнителни вещни права на други лица върху гаража или части от него както и задължения към други лица, липсвали други обекти намиращи се под и над него. Проектирането с условие плочата да изпълнява и функция на паркинг не създавало юридически права и не предопределяло бъдещото и ползване, а само конструктивни инженерни изисквания за изграждането й. Гл. архитект предвидил, че тя може да бъде ползвана от собствениците й, в случая от него, като паркинг към блока.

Въпросната покривна плоча се ползвала и към настоящият момент продължава да се ползва незаконно като обществен и общодостъпен паркинг. Повредите по покривната, плоча, хидроизолацията, както и следващите от тях вътрешни повреди в собствения му имот били вследствие на дългогодишното използване на покривната плоча, като такъв обществен паркинг, което довело до значително по-бързото износване и компрометиране на цялата конструкция. Въз основа на това Община Габрово следвало да го обезщети за претърпените вреди от повредената покривна плоча, както и да извърши необходимият й ремонт за своя сметка.

През годините собствениците на гаражи многократно извършвали ремонти по покривната плоча (включително и над собственият му гараж), които поради ускореното износване, вследствие на ползването, на покривната плоча като паркинг, издържали само в рамките на три - четири години. По спецификация на материалите, които използвали (асфалт и асфалтова хартия) трябвало да издържат над двадесет години.

Поради лошото състояние на покривната плоча и възникналите въз основа на това вътрешни повреди бил възпрепятстван да използва собствения си гараж, от което за него възниквали имуществени вреди, които за периода от 13.12.2016 година до 13.02.2019 година (двадесет и шест пълни месеца) оценявал на сумата 2080 (две хиляди и осемдесет) лева или по 80 (осемдесет) лева месечно, представляващи приблизителната пазарна наемна цена на имот еквивалентен на моя.

Искането на ищеца е съдът да постанови решение, с което:

-  Да признае за установено по отношение на Община Габрово, че покривната плоча на обект с кадастрален идентификатор 14218.501.747.4.17 не представлява част от обществен паркинг за леки коли, който следва да се поддържа /да се стопанисва/от Община Габрово;

- Да осъди Община Габрово да извърши за своя сметка необходимия ремонт на покривната плоча върху гаражна клетка, представляваща имот с кадастрален индентификатор 14218.501.747.4.17;

- Да осъди Община Габрово да отстрани за своя сметка вътрешните повреди на гаража, причинени от неподдържането на покривната плоча на гаражна клетка, представляваща имот с индентификатор 14218.501.747.4.17;

- Да осъди Община Габрово да му заплати сумата от 2080 (две хиляди и осемдесет) лева, представляваща обезщетение за невъзможността му да използва гаражна клетка, представляваща имот с кадастрален индентификатор 14218.501.747.4.17, за периода от 13.12.2016 година до 13.02.2019 година, ведно със законната лихва от датата на постановяване на решението,

както и да му бъдат присъдени и направените разноски на основание чл. 78 от ГПК.

Б. От страна на ответника:

Ответникът, чрез процесуалния си представител счита предявените искове за неоснователни и недоказани.

Твърди, че гаражът е собственост на М.Д.Н. и бил законно построен, при условията на отстъпено право на строеж върху държавна земя (към момента - имот, частна общинска собственост, съгласно АОС № 1546/19.07.2004г.). За гаража, като част от обект: „Групови гаражи в кв. 111 - Голо бърдо, гр. Габрово" имало издадена виза от Главния архитект на Община Габрово на 12.02.1979 г. с условие: „Разрешава се проектирането на 19 гаражни клетки с влизане от запад. Покривът им да се проектира като паркинг към блока".

Гаражите били разрешени като групов строеж с отстъпено право на строеж и изпълнение по стопански начин (със средства на собствениците). Изграждането и ползването им било с ясно и конкретно разписано условие, че покривната плоча ще се използва за паркинг.

Към момента били изминали 39 години от фактическото изпълнение на конструкцията, в т.ч. - на покривната плоча, което предполагало естественото амортизиране на обекта, включващо всички гаражи. Допълнителни фактори за състоянието им били различното ползване и липсата на отговорна поддръжка на отделните гаражни клетки от всички собственици.

Състоянието на цялата група гаражи и отделно - на гаражната клетка, собственост на г-н М.Д.Н. било установено при извършен на 04.05.2018 г. оглед от специалисти на Общинска администрация Габрово. В резултат бил изготвен протокол с констатации и необходимите последващи действия по отношение състоянието на гаражите и конкретно гаража на ищеца Н.. Гаражът, заедно с останалите обекти от груповия строеж били изпълнени съгласно строителната документация. Към момента покривът на гаражите се ползва, така както е планиран и регламентиран - като обществен и свободно достъпен паркинг. Очевидна е различната степен на амортизация за отделните гаражи, вследствие на дългогодишната им експлоатация, в зависимост от различното ползване и поддръжка на гаражните клетки от собствениците. Констатирани били различни по вид и време на изпълнение различни ремонтни работи по отделните гаражи, целящи благоустрояване и включващи видими ремонти на врати, стени, плоча и настилка. Били изпълнени ремонтни работи на покривната настилка на много от гаражите, като повечето от собствениците предприели мерки по възстановяване на хидроизолацията и горното покритие, с които да се предотврати компрометирането на покривната плоча.

Заключението от извършения оглед по цялостното състояние на груповия строеж било, че не се установяват видими и съществени деформации или изменения на конструкцията, които да компрометират устойчивостта и носимоспособността.

При оглед на конкретния обект - гаражна клетка, собственост на ищеца М.Н. били констатирани: отгоре нарушено горно асфалтово покритие, компрометирана хидроизолация; отвътре - корозирала армировка и пукнатини в тавана на гараж, в резултат на което имало следи на течове. Към момента, таванската конструкция в частта на този гараж не била компрометирана. Относно състоянието на обекта собственост на ищеца било, че по гаража няма видими и съществени изменения в конструктивно отношение, но липсата на поддръжка и отлагане на необходимите ремонтни работи щяло да доведе неизбежно до компрометиране на устойчивостта и безопасната експлоатация на гаража.

По отношение състоянието и поддръжката на целия групов строеж: собствениците, в съответствие с отговорността си по чл. 195, ал. 1 от ЗУТ, следвало да преценят състоянието на гаражите и необходимостта от възлагане на експертно обследване за актуалното конструктивно състояние на гаражите, носимоспособност и надеждност на конструкцията, а последващо - реализиране на съответните СМР (строително-монтажни работи) в необходимия обхват и по реда, предвиден в Закон за устройство на територията и свързаните с него. По отношение състоянието и поддръжката на гаража, собственост на ищеца М.Н. следвало да се предприемат мерки по спиране на процесите на амортизация, чрез извършването на минимално необходимите текущи ремонтни работи. Ищецът и собствениците на гаражни клетки били длъжни да направят нужните строително-монтажни работи, за да може Община Габрово безопасно да поднови асфалтовото покритие. Ищецът бил запознат с изводите от гледна точка на длъжностните лица, както и с предложението, че Община Габрово, като собственик на поземлен имот с идентификационен № 14218.501.747 по КККР на гр. Габрово, ще се ангажира с подновяването на горното покритие на покрива, ползван за паркинг единствено в случай, че се планира извършването на цялостен ремонт и благоустройствени работи за всички гаражи на груповия строеж. В множество писма до ищеца Община Габрово указвала, че за да съдейства за рехабилитацията на зоната за паркиране с подновяване на асфалтовото покритие и маркиране на паркоместата - собствениците на гаражните клетки трябва да предприемат следните действия:

-    Изготвяне на инвестиционен проект за планиране на ремонтните работи;

-             Представяне на техническата документация в Община Габрово за съгласуване и одобряване;

-    Разрешение за строеж;

-    Възлагане и изпълнение на СМР (строително-монтажни работи).

Съгласно Договора за отстъпване право на строеж върху държавна земя от 22.02.1979 г. било включено задължение направената постройка да бъде застрахована и да се поддържа всяка година.

Относно искането на ищеца за поставяне на бариера и други прегради, във визата на Главния архитект на Община Габрово от 12.02.1979 г. било посочено, че покривът е проектиран като паркинг към блока и представлява общинска собственост, като с поставянето на преградни устройства ще бъде нарушен чл. 48, ал. 1 от ЗУТ.

Поземленият имот с идентификатор 14218.501.747 бил собственост на Община Габрово.

Община Габрово в нито едно писмо или сигнал не била отказала да съдейства за рехабилитацията на зоната за паркиране, с подновяване на асфалтовото покритие и маркиране на паркоместата, но изисквала от собствениците на гаражни клетки в това число и на ищеца да направят нужните строително-монтажни работи, за да може безопасно и качествено да бъде осъществено подновяването на покритието.

По гаража на ищеца не били налице видими и съществени изменения в конструктивно отношение, а състоянието на обекта било такова заради бездействието и липсата на поддръжка от негова страна.

Искането на ищеца за обезщетение за невъзможността му да използва гаражната клетка било неоснователно, тъй като Община Габрово по никакъв начин не възпрепятствала използването, на която и да е гаражна клетка от групата. Ако ищецът и останалите собственици били положили нужната грижата и били изпълнили указанията на Община Габрово, асфалтовото покритие щяло да бъде подновено.

ІІ. Съдът като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, от фактическа и правна страна намира следното:

1. Правна квалификация:

Пред съда са предявени:

1.1. Отрицателен установителен иск с правна квалификация чл. 124 от ГПК за установяване, че покривната плоча над обекта на ищеца /гараж/ с кадастрален идентификатор 14218.501.747.4.17 не представлява част от обществен паркинг за леки коли, който следва да се поддържа /да се стопанисва/от Община Габрово;

1.2. Осъдителен иск с правно основание чл. 79 ал. 1 от ЗЗД относно задължаване на ответника да изпълни задължението си, а именно да извърши за своя сметка необходимия ремонт на покривната плоча върху гаражна клетка на ищеца.

1.3. Осъдителен иск с правно основание чл. 79 ал. 1 от ЗЗД относно задължаване на ответника да изпълни задължението си, а именно да отстрани /да отремонтира/ за своя сметка вътрешните повреди на гаража на ищеца, причинени от неподдържането на покривната плоча на гаражната клетка.

1.4. Осъдителен иск с правно основание чл. 82 ал. 1, във вр. с чл. 79 а л. 2 от ЗЗД  относно заплащане на обезщетение за невъзможността на ищеца да използва процесната гаражна клетка, за периода от 13.12.2016 година до 13.02.2019 година.

2. От фактическа страна:

Не е предмет на спор, че ищецът е собственик на имот с кадастрален индентификатор 14218.501.747.4.17 по КК и КР на гр. Габрово, представляващ самостоятелен обект "гараж", в сграда с административен адрес: гр. Габрово, бул. "Могильов", ет. 1, придобит с нотариален акт № 89, т. IV, peг. № 10982, дело № 523/2016 от 13.12.2016 г. на нотариус Светослав Василев.

Не се спори от страните и обстоятелството, че гаражът е построен като част от обект: „Групови гаражи в кв. 111 - Голо бърдо, гр. Габрово" при условията на отстъпено право на строеж въз основа на Договор за отстъпено право на строеж върху държавна земя от 22.02.2020 г. Към момента поземленият имот върху който е учредено правото на строеж е актуван като частна общинска собственост с АОС № 1546/19.07.2004 г. с описание УПИ III-жилищно строителство, гаражи, паркинг от кв. 66, по плана на гр. Габрово, I-ви етап, V-та част и представлява ПИ с кадастрален индентификатор 14218.501.747  по КК и КР на гр. Габрово.

Гаражът на ищеца, като част от обект: „Групови гаражи в кв. 111 - Голо бърдо, гр. Габрово" е проекиран съгласно издадена на 12.02.1979 г. виза от Главния архитект на Община Габрово с условие: „Разрешава се проектирането на 19 гаражни клетки с влизане от запад. Покривът им да се проектира като паркинг към блока".

3. Правни изводи:

Твърдението, че изграждането и ползването на гаражите от груповия строеж е с условие, че покривната плоча ще се използва за паркинг представлява твърдение за допълнителна тежест при учредяване на правото на строеж, която суперфициарът е поел при учредяване на правото на строеж. Договорът за отстъпено право на строеж върху държавна земя от 22.02.2020 г., с който е учредено правото на строеж обаче не съдържа такива поети задължения от ползващите това право /наречени в него „строители”/. Тежестите и условията при отстъпване правото на строеж следва да бъдат уговорени между страните при учредяване на провото на строеж, което е извършено с посочения договор и тъй като с него не е вменена тежест на  ползващите правото на строеж, че покривът на гаражите /за който няма спор, че е обща част на всичики гаражи/ следва да се ползва като публичен паркинг,  по отношение на тях той не е такъв. Основателно е твърдението на ищеца, че формулираното във визата условие плочата да изпълнява и функция на паркинг създава задължения на проектанта, но не и на собственика на сградата относно бъдещото й ползване.

Поради това искът за установяване, че покривната плоча над обекта на ищеца /гараж/ с кадастрален идентификатор 14218.501.747.4.17 не представлява част от обществен паркинг за леки коли, който следва да се поддържа /да се стопанисва/ от Община Габрово, следва да бъде уважен.

След като обаче покривната плоча на гаража на ищеца не е част от обществен паркинг за леки коли, който следва да се поддържа от ответника, няма основание да му бъде вменявано задължение да поддържа /т.е. да ремонтира/ чужда движима вещ, за която той не носи отговорност. Поради това исковете за задължаване на ответника да извърши за своя сметка необходимия ремонт на покривната плоча върху гаражна клетка на ищеца и за задължаване на ответника да отстрани /да отремонтира/ за своя сметка вътрешните повреди на гаража на ищеца, причинени от неподдържането на покривната плоча на гаражната клетка, следва да бъде оставен без уважение.

Следва да бъде оставен без уважение и искът за заплащане от ответника на обезщетение в размер на 2080 лева за невъзможността на ищеца да използва процесната гаражна клетка, за периода от 13.12.2016 година до 13.02.2019 година. Не се доказа никакво действие или бездействие,  с което ответникът да е станала причина за неползването на гаражната клетка от ищеца. Задължението за ремонт на плочата е на собствениците, в това число на  ищеца. Т.е. твърдяната причина за неползването на гаража – теч от покрива не може да се вмени във вина на  ответника.

4. Относно присъждането на разноски и държавни такси:

И двете страни претендират заплащане на разноски.

Съгласно чл. 78 ал. 1 от ГПК заплатените от ищеца такси, разноски по производството и възнаграждение за един адвокат се заплащат от ответника съразмерно с уважената част от иска, а съгласно ал. 3 на същия член  ответникът също има право да иска заплащане на направените от него разноски съразмерно с отхвърлената част от иска.

4.1. Ищецът е заплатил адвокатско възнаграждение в размер на 375 лева за четирите иска. Уважен е един от заявените четири иска и пропорционално на уважения иск следва да му бъде присъдено адвокатско възнаграждение в размер на 93,75 лева. Следва да му бъде присъдена и държавната такса, заплатена за уважения иск в размер на 30 лева. Останалите разноски направени от него не изясняват уважения иск, поради което следва да останат в негова тежест. С оглед посоченото, на ищеца следва да бъдат присъдени разноски в общ размер на 123,75 лева.

4.2. От страна на ответника се претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждание, което с оглед отхвърляне на част от исковете е основателно.

 В чл. 23 т. 1 от Наредбата за заплащането на правната помощ е определено възнаграждение в диапазона от 100 до 300 лева, като с оглед високата  фактическа и правна сложност на настоящото дело следва да бъде определено максималното възнаграждение в размер на 300 лева.

Възнаграждението следва да бъде присъдено съразмерно на отхвърлените 3 иска от заявените 4 такива. По този начин съдът определя дължима от ищеца на ответника сума за юрисконсултско възнаграждание в размер на 225,00 лева. 

По изложените съображения съдът

                                  

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на М.Д.Н., с ЕГН ********** ***, с ЕИК *********, че покривната плоча на обект с кадастрален идентификатор 14218.501.747.4.17 по КК и КР на гр. Габрово, одобрени със Заповед РД-18-64/26.10.2007 г.,  не представлява част от обществен паркинг за леки коли, който следва да се поддържа /да се стопанисва/ от Община Габрово,  на основание чл. 124 от ГПК.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ предявения иск от М.Д.Н., с ЕГН **********, с адрес ***, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:  гр. Габрово, пл. Възраждане № 3 за осъждане на Община Габрово да извърши за своя сметка необходимия ремонт на покривната плоча върху гаражна клетка, представляваща имот с кадастрален индентификатор 14218.501.747.4.17 по КК и КР на гр. Габрово,  като неоснователен.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ предявения иск от М.Д.Н., с ЕГН **********, с адрес ***, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:  гр. Габрово, пл. Възраждане № 3 за осъждане на Община Габрово да отстрани за своя сметка вътрешните повреди на гаража, причинени от неподдържането на покривната плоча на гаражна клетка, представляваща имот с индентификатор 14218.501.747.4.17 по КК и КР на гр. Габрово,  като неоснователен.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ предявения иск от М.Д.Н., с ЕГН **********, с адрес ***, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:  гр. Габрово, пл. Възраждане № 3 за осъждане на Община Габрово да заплати на М.Д.Н. сумата 2080 (две хиляди и осемдесет) лева, представляваща обезщетение за невъзможността му да използва гаражна клетка, представляваща имот с кадастрален индентификатор 14218.501.747.4.17 по КК и КР на гр. Габрово, за периода от 13.12.2016 година до 13.02.2019 година, ведно със законната лихва от датата на постановяване на решението до изплащане на сумата, като неоснователен.

ОСЪЖДА ОБЩИНА ГАБРОВО, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:  гр. Габрово, пл. Възраждане № 3 ДА ЗАПЛАТИ на М.Д.Н., с ЕГН **********, с адрес *** сумата 123,75 лева /сто двадесет и три лева и 75 ст./  - разноски по делото, на основание чл. 78 ал. 1 от ГПК.

ОСЪЖДА М.Д.Н., с ЕГН **********, с адрес *** ДА ЗАПЛАТИ на ОБЩИНА ГАБРОВО, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:  гр. Габрово, пл. Възраждане № 3 сумата 225,00 лева /двеста двадесет и пет лева и 00 ст./  - разноски по делото, на основание чл. 78 ал. 3 и ал. 8 от ГПК.

                                                                                                                                             

Решението подлежи на обжалване от страните пред Окръжен съд - Габрово, в двуседмичен срок от връчването му. 

 

 

Районен съдия: