Присъда по дело №256/2016 на Районен съд - Исперих

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 октомври 2016 г. (в сила от 9 декември 2016 г.)
Съдия: Димитринка Емилова Купринджийска
Дело: 20163310200256
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 2 септември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

П Р И С Ъ Д А   № 33

13.10.2016г., гр.Исперих

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

      

 

РАЙОНЕН СЪД - ИСПЕРИХ

на тринадесети октомври през две хиляди и шестнадесета година

в публично  заседание, в следния състав:

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТРИНКА КУПРИНДЖИЙСКА

                                           СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Б.З.

                                                                                            2. Е.Е.

 

          

Секретар: Д.В.

Прокурор: Иван Иванов

като  разгледа докладваното от СЪДИЯТА НОХД № 256 по описа за 2016г.

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия С.А.А., роден на ***г*** български жгражданин живущ *** със средно образование, неженен, ЕГН **********, осъждан, за ВИНОВЕН в това, че на 03.07.2016 година в с.Владимировци, обл.Разград, е направил опит да се съвкупи с лице от женски пол – Ш.М.О., като я принудил към това със сила и заплашване, като изпълнителното деяние не е довършено по независещи от подсъдимия причини - престъпление по чл.152 ал.1 т.2, във вр. с чл.18 ал.1 от НК, като на посоченото правно основание  го осъжда на наказание “Лишаване от свобода” за срок от 6 /шест/ години, което  при условията на чл.373, ал.2 във вр. с чл.372, ал.4 от НПК във вр. с чл.58а, ал.1 от НК НАМАЛЯВА с една трета и му НАЛАГА НАКАЗАНИЕ “Лишаване от свобода” за срок от 4 /четири/ годинии

На основание чл.60, ал.1 и чл.61, т.2 от ЗИНЗС подсъдимият А. следва да изтърпи наказанието в ЗАТВОР при първоначален СТРОГ режим.

На основание чл.59 ал.1 от НК ПРИСПАДА от така определеното наказание времето, през което по отношение подс.С.А.А. е била взета мярка за неотклонение „Задържане под стража“, считано от 04.07.2016г. 

ОСЪЖДА на основание чл.52 във вр. с чл.45 от ЗЗД подсъдимия С.А. ***, ДА ЗАПЛАТИ на гр.ищец Ш.М.О. ***, за нанесените й неимуществени вреди от процесното деяние, изразяващи се в болки и страдания, сума в размер на 7 000.00 /седем хиляди/ лева, както и за направени в хода на наказателното производство разноски сума в размер на 400.00/четиристотин/ лева за адвокатски хонорар.

ОТХВЪРЛЯ гражданския иск, предявен от Ш.М.О. срещу подс.С.А.А. за сумата над 7 000лв., до първоначално претендирания размер от 15 000лв., като неоснователен и недоказан.

ОСЪЖДА, на основание чл.189 ал.3 от НПК подс. С.А. *** да заплати по сметка на РС-Исперих ДТ върху уважения размер на гр.иск в размер на 280.00/двеста и осемдесет/ лева.

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА - 1бр.нож с кожен калъф и 1бр.пластмасово шише се отнемат в полза на Държавата и поради своята малозначителност следва да се унищожат.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15 - дневен срок от днес пред ОС - Разград.

 

        

 

       РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

                                            СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                             2.

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

МОТИВИ към Присъда № 33/13.10.2016г.

по НОХД № 256/2016г. по описа на РС-Исперих

           Районна прокуратура – Исперих е обвинила:

           С.А. ***, ЕГН **********, за това, че на 03.07.2016 година в с.Владимировци, обл.Разград, е направил опит да се съвкупи с лице от женски пол – Ш.М.О., като я принудил към това със сила и заплашване, като изпълнителното деяние не е довършено по независещи от подсъдимия причини - престъпление по чл.152 ал.1 т.2, във вр. с чл.18 ал.1 от НК.

           Подсъдимият в производство за предварително изслушване на страните по реда на чл.370 във вр. с чл.371, т.2 от НПК признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и изразява съгласие да не се събират доказателства за тези факти при водене на съкратено съдебно следствие. Съжалява за постъпката си.

           Представителят на РП-Исперих поддържа обвинението от фактическа и правна страна. Пледира за осъдителна присъда с налагане на наказание „лишаване от свобода” над средния размер, което да бъде изтърпяно ефективно при първоначален строг режим в затвор.

           Защитата в лицето на служебния защитник адв.П.М. *** не оспорва фактическата и правна страна на обвинението. Пледира да бъде наложено наказание „Лишаване от свобода” в минимума при приложението на чл.55 от НК.

           При водено съкратено съдебно следствие, в условията на чл.372, ал.4 във вр. с чл.371, т.2 от НПК, съдът ползвайки самопризнанията на подсъдимия, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствена част на обвинителния акт, изцяло възприема същите.

           Подсъдимият С.А. ***, неженен, със средно образование, осъждан.

Свидетелите Ш.О. и Хасан О. били съпрузи и живеели в с.Владимировци заедно с малолетния си внук св.Ерен Хасан. Те се познавали с подс.А. и били в приятелски отношения с него, като подсъдимият често ходел у тях на гости и познавал разположението в къщата им. На 03.07.2016г. около 02.30ч. св.Х.О. излязъл от дома си и отишъл да бие тъпана из село по случай предстоящия религиозен празник „Шекер байрям“. Съпругата му останала да спи в стаята на долния етаж, а внукът му Ерен Хасан играел на компютъра в стаята си на втория етаж. Свидетелят оставил отключени входните врати на дома си.

По същото време подс.А. бил употребил алкохол и бил в нетрезво състояние. Той знаел, че св.Х.О. отсъствал от дома си е се възползвал от това, като влязъл в къщата му и отишъл в стаята, където спяла св.Ш.О.. Легнал до нея на леглото и я прегърнал, казал й че иска да осъществи полов акт с нея. Първоначално свидетелката помислила в просъница, че съпругът й се прибрал, но в последствие разпознала подсъдимия и го попитала защо е дошъл. Той отново й казал, че иска да правят секс. Свидетелката се уплашила, развикала се и му казала да се маха, като го изблъскала от леглото. Станала и тръгнала да излиза от стаята. Тогава подс.А. извадил ножа си, който стоял на кръста му и я заплашил, че ще я убие, ако не са съгласи да прави секс с него. След това съборил свидетелката на леглото, смъкнал гащите й, събул и своите гащи и седнал върху нея с намерение да осъществи полов акт. Св.Ш.О. продължила да вика и да плаче, като виковете й били чути от внука й св.Ерен Хасан. Той влязъл в стаята и видял подс.А. със събути гащи седнал върху баба му. попитал го какво прави, казал му да се маха и че ще се обади на баща си. Подс.А. се уплашил, обул си гащите и напуснал къщата. Свидетелите Ш.О. и Е.Хасан изчакали да се прибере св.Х.О. и му разказали за случилото се. На следващата сутрин св.Ш.О. съобщила за случилото се в полицията и било образувано досъдебно производство. Бил извършен оглед на местопроишествието и били разпитани свидетелите.

            Данните относно личността на подсъдимия съдът прие за установени от писмения доказателствен материал – Биографична справка, Декларация за семейно и материално положение и имотно състояние, справка за съдимост.

            От правна страна съдът приема обвинението за ДОКАЗАНО.

           Авторството на престъплението се установява категорично от самопризнанията на подсъдимия, които кореспондират и се подкрепят от събраните в досъдебното производство доказателства – писмени доказателства /протоколи за оглед на местопроишествие, фотоалбуми/ и гласни такива – показанията на свидетелите Ш.О., Хасан О., Ерен Хасан, Али Короджу, както и от обясненията на подсъдимия, които установяват предмета на посегателство.

           Така подс.А. е осъществил изпълнителното деяние на престъплението по чл.152 ал.1 т.2, във вр. с чл.18 ал.1 от НК на 03.07.2016 година в с.Владимировци, обл.Разград, е направил опит да се съвкупи с лице от женски пол – Ш.М.О., като я принудил към това със сила и заплашване, като изпълнителното деяние не е довършено по независещи от подсъдимия причини.

От обективна страна елементите на деянието са налице както следва - подсъдимият използвал срещу св.Ш.О. принуда под формата на сила и заплашване – извадил ножа си и я заплашил, че ако несе съгласи да прави секс с него щял да я убие. Тази принуда той упражнил с цел именно да се съвукупи с нея, като веднага след като я повалил на леглото събул нейните и неговите гащи и легнал върху нея. Пострадалата оказала съпротива, като започнала да вика и да плаче. Въпреки стремежа си да се съвукупи със св.Ш.О., подсъдимия не успял да реализира тези свои намерения по независещи от него причини – появата на св.Е.Хасан и неговата заплаха, че ще се обади по телефона на баща си, изплашили подсъдимия и го принудили да спре изпълнителното деяние, поради което то останало в стадия на опита.

            От субективна страна подсъдимия е действал със знание за общественоопасния характер на извършеното от него деяние и желание за настъпване на неблагоприятните последици от него, с оглед на което съдът възприема виновно неговото поведение, при форма на вината - пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2 от НК. Субективният елемент на престъплението се обективира в изпълнителното деяние на престъпната проява, в предшестващите и последващите същата събития и действия на подсъдимия. Знаел е, че няма съгласието на пострадалата да се съвукупи с нея и поради тази причина употребил спрямо нея принуда под формата на сила и заплашване. Обстоятелството, че е влязъл в дома на свидетелката в тъмната част на денонощието, в час, когато знаел, че съпругът й го няма и се е отказал от намеренията си при появата на внука, говори само по себе си, че подсъдимият действително е съзнавал противообществения характер на извършеното от него и не е искал да бъде забелязан от други хора.

            Всички събрани доказателства в своята съвкупност установяват времето, мястото и начина на извършване на инкриминираното деяние и причинените от него вредоносни последици. Доказателствата са непротиворечиви, взаимно се допълват и в цялост разкриват възприетата от обвинението и от съда фактическа обстановка. По несъмнен начин доказват деянието, извършителя и неговата вина.

           Действайки по описания по-горе начин, от обективна и субективна страна подсъдимият ангажира наказателна отговорност и следва да понесе съответно на общественоопасния характер на деянието и степента на обществена опасност на личността му наказание. При определяне на същото съдът отчете като отегчаващи вината обстоятелства висока обществена опасност на деянията, предвид техния обект – засягат обществените отношения, свързани със защита половата неприкосновеност на гражданите, както и наличието на множество осъждания на подсъдимия. Смекчаващи вината обстоятелства - самопризнанията, които подсъдимия прави, съдействайки за разкриване на обективната истина.

За извършеното от подсъдимия С.А. престъпление по чл.152 ал.1 т.2, във вр. с чл.18 ал.1 от НК, законът предвижда наказание “лишаване от свобода” до две до осем години. Отчитайки предходното, съдът му налага наказание при превес на отегчаващите отговорността обстоятелства, над средния размер: “Лишаване от свобода” за срок от 6 години, като на основание чл.373 ал.2 от НПК, във вр. с чл.58а ал.1 от НК НАМАЛЯВА така определеното наказание с една трета до размера на 4 /четири/ години. Така определеното наказание подс.А. следва да изтърпи в затвор при първоначален режим на изтърпяване – строг.

На основание чл.59, ал.1 от НК, следва да се приспадне от така определеното общо наказание и времето, през което подс.А. е бил задържан по взетата в хода на ДП мярка за неотклонение „Задържане под стража”, считано от 04.07.2016г.

По отношение на веществените доказателства – 1бр. нож с кожен калъф и 1бр. пластмасово шише, същите на основание чл.53 ал.1 б.“а“ от НК следва да бъдат отнети в полза на държавата, тъй като принадлежат на подсъдимия и са послужили за извършване на престъплението.

 

 

По отношение на предявения граждански иск:

В резултат на извършеното от подс.С.А. престъпление спрямо личността на пострадалата Шюкрия О., съдът приема за безспорно установено, че тя е претърпяла неимуществени вреди, изразяващи се в емоционален стрес, чувство на унижение, срам и страх. Налице е причинена вреда, която накърнява пряко и непосредствено личните интереси на пострадалата. На първо място следва да се отчете и преживения от пострадалата емоционален стрес – както по време на самото деяния, така и продължително време след случилото се. По делото се доказа, че свидетелката не е желаела осъществяването на съвкуплението с подсъдимия, първоначално се е заблудила, че съпругът й се е прибрал, но след като разбрала, че не е той, се е възпротивила на желанията на подсъдимия. Употребата на сила и заплаха от негова страна – извадил нож и я заплашил, че ще я убие, допълнително стресирали пострадалата – тя се отказала от физическата съпротива, но въпреки това продължила да плаче и да вика, като го молела да не прави това с нея. Тя е възприела и преживяла случилото се с нея насилие изключително тежко, което се установява както от показанията на св.Е.Хасан, Х.О. и А.Короджу, които са я видели и са разговаряли с нея непосредствено и малко след инцидента, така и от показаният на св.Себахтин Хасан Х. – син на пострадалата, който живеел с нея в една къща. Всички свидетели посочват, че пострадалата е била изключително разстроена, плачела, в последствие се е затворила в себе си, срамувала се е от случилото се, отказвала е да общува както с близки, така и с други хора, не излизала, имала проблеми със съня. Всичко това е продължило и до настоящия момент и е довело до нарушаване на нормалното функциониране на пострадалата в обществото.

Следва да се има предвид и изключителната дързост при осъществяване на деянията от страна на подсъдимия – той е посегнал на жена, с която са били в приятелски отношения, често ходел на гости в дома й, пострадалата и съпругът й многократно са го подпомагали, имали го като близък. Освен това подсъдимият се е възползвал от отсъствието на съпруга, което е било общоизвестен факт в селото, предвид дейността, която е извършвал св.Х.О. във връзка с предстоящия празник. Бил е заварен на местопрестъплението от малолетния внук на св.Ш.О. и именно неговата поява е предотвратила довършването на деянието, но това положение допълнително засилва чувството на срам и унижение у пострадалата.

          При определяне размера на обезщетението за претърпени неимуществени вреди съдът прие справедлив размер от 7 000.00 /седем хиляди/ лева и до този размер уважи иска, ведно с присъждане на законната лихва върху размера на обезщетението, считано от датата на увреждането – 03.07.2016г. до окончателното му изплащане. За разликата на ищцовата претенция за обезщетение на неимуществените й вреди, до първоначално претендирания размер от 15 000 лева, искът на пострадалата се явява неоснователно завишен, недоказан и като такъв съдът го отхвърли.

            При този изход на делото следва да бъде уважена и претенцията на пострадалата за заплащане на съдебни и деловодни разноски в размер на 400.00лв. – за адвокатски хонорар, както и да бъде осъден подсъдимия да заплати държавна такса върху присъденото обезщетение в размер на 280.00лв.

Съдът приема, че така наложеното наказание ще окаже необходимото възпитателно и поправително въздействие върху личността на подсъдимите и ще бъдат постигнати целите на наказанието, предвидени в разпоредбата на чл.36 от НК.              

           По изложените съображния, възприемайки по този начин обективната истина по случая, ръководен от закона и своето вътрешно убеждение, съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: