Решение по дело №1376/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1484
Дата: 14 август 2019 г. (в сила от 14 август 2019 г.)
Съдия: Валерия Иванова Братоева Дамгова
Дело: 20191100901376
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 14.08.2019 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-16 състав в закрито съдебно заседание на четиринадесети август две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ВАЛЕРИЯ БРАТОЕВА

 

като разгледа ч. търг. дело № 1376 по описа за 2019 година, взе предвид следното.

 

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) вр. глава XXI „Обжалване на определенията“ ГПК.

Образувано е по жалба № 20190710120157/10.07.2019 г. на „Д.“ ООД – в ликвидация, ЕИК*********, срещу отказ № 20190701151146-4/05.07.2019 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ за вписване на заличаването на съдружника П.К.П., ЕГН **********, поради настъпилата му смърт, поемане на дяловете му от оставащия съдружник Д. Христов, заличаване на починалия като управител, вписване на едноличен собственик на капитала и изменен дружествен акт.

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на отказа, тъй като заявителят не разполагал с правна възможност да представи препис от акт за смърт на съдружника П.К.П., ЕГН **********, а длъжностното лице могло да извърши служебна справка и да установи факта на настъпилата му смърт. Неправилно било и второто основание за постановения отказ – при открито производство по ликвидация поемане на дяловете на починалия съдружник било допустимо, тъй като членственото правоотношение на съдружниците не се прекратявало с прекратяване дейността на дружеството, а наличието на освободени дялове било достатъчно условие за поемането им от другия съдружник.

Съдът като разгледа събраните доказателства, намира следното:

Със заявление А4, вх. № 20190701151146/01.07.2019 г., подадено от „Д.“ ООД – в ликвидация, ЕИК*********, е заявено за вписване в ТРЮЛНЦ прекратяване членството на П.К.П., ЕГН ********** в дружеството, поради настъпилата му смърт и поемане на дяловете му от оставащия съдружник, съответно изменение на правноорганизационната форма на дружеството и обявяването на нов устройствен акт.

Длъжностното лице при АВ приело, че съгласно чл. 21, ал. 3, т. 11 от Наредба № 1 от 14 февруари 2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, към заявлението трябвало да се приложи актът за смърт на съдружника, за което на заявителя били дадени указания, които не били изпълнени до изтичане на срока по чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ, се налагало да бъде постановен отказ. От друга страна, при извършена проверка по партидата се установявало, че дружеството е пререгистрирано втърговския регистър на 21.08.2015 г. след изтичане на срока за пререгистрация по §4, ал.1 ПЗРЗТРЮЛНЦ и затова било прекратено по силата на закона §5, ал. 2 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ.

Пререгистрацията на дружеството била извършена в изпълнение на съдебно решение по т. д. 3284/2015 г. на Софийски градски съд в хипотезата на чл. 273, ал. 2 ТЗ за удовлетворяване на кредитора и съдружник Д. П., поради открито налично имущество. В тези обстоятелства не били настъпили промени, поради което прекратеното участие на единия съдружник по реда на чл. 125, ал.1, т.1 ТЗ не пораждало права за преразпределяне на дяловете му. С прекратяването на дружеството в хипотезата на § 5а, § 5в или 5г от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ съдружниците имали право върху ликвидационен дял от останалото имущество след приключване на ликвидацията. Законът не предвиждал поемане на подобни дялове. Правата върху тези дялове не могли да бъдат поемани от другия съдружник, тъй като не се касаело за действащо, а за прекратено дружество. При прекратяване по силата на закона, какъвто бил разглежданият случай, продължаването на дружеството било недопустимо, а следователно и поемането на дялове, чиято цел била да обезпечи покритие на капитала в действащо предприятие. При тези мотиви длъжностното лице постановило обжалвания в настоящото производство отказ.

Жалбата е основателна.

Регистърното производство е охранително производство със засилено служебно начало, в рамките на което длъжностното лице по регистрацията има правомощие служебно да извършва съответните проверки в публични регистри, до които има достъп, за установяване основателността на искането. В този смисъл е изричната разпоредба на чл. 91, ал. 2 от Наредба № 1 от 2007 г. за водене, съхранение и достъп до търговския регистър, която предвижда, че длъжностното лице по регистрация има право на безвъзмезден достъп за служебни цели до Националната база данни „Население“, поддържана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за установяване и проверка на данните за гражданската регистрация на лицата, както и до информационната система на Нотариалната камара за установяване и проверка на документи с нотариално удостоверен подпис. Това означава, че даването на указания до заявителя „Д.“ ООД – в ликвидация за представяне на доказателства за факти, които длъжностното лице служебно може да констатира и с оглед характера на охранителното производство, е длъжно да стори това, е в грубо нарушение на закона. Неизпълнението на такива указания не съставлява основание за постановяване на отказ. Напротив – сочи на допуснато съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване правата на заявителя.

В заявлението се твърди фактът на настъпила смърт на съдружника П.К.П., което означава, че длъжностното лице е могло и е следвало служебно да установи дали това твърдение съответства на действителността. В настоящото производство такава служебна справка по реда на Наредба № 14/2009 г. е извършена и е установено, че на 04.11.2013 г. в гр. София е настъпила смъртта на П.К.П., ЕГН **********, като е издаден акт за смърт № 0616/05.11.2013 г. на Столична община, район Красна поляна.

С настъпилата смърт на физическото лице-съдружник членственото му правоотношение с дружеството е прекратено – чл. 125, ал. 1, т. 1 ТЗ. Действително дружественият му дял се наследява, но за да е възможно наследниците му да встъпят в членствено правоотношение с дружеството, те следва да бъдат приети за съдружници от съдружника Д. П., което не е осъществено. Това означава, че наследниците на починалия съдружник имат право да получат само дружествения дял, определен в съответствие с чл. 125, ал. 3 ТЗ, т.е. придобиват облигационно вземане спрямо дружеството.

Производството по ликвидация не означава прекратяване на дружеството като правен субект – то продължава да съществува до заличаването му. Правна последица от настъпилата смърт на съдружника е „освобождаване” на притежаваните от него дружествени дялове от капитала на ООД, които няма пречка да бъдат поети от останалия съдружник. Принципно поемането на дружествени дялове, което се извършва в хипотезите на напускане на съдружник, при изключване и при наследяване на починал съдружник, какъвто е настоящия случай, е признат от правото способ за придобиване на дружествени дялове, което право е упражнено от съдружника Д. П..

Размерът на дяловете на съдружниците е елемент от задължителното съдържание на дружествения договор (чл. 115, т. 5 ТЗ), който от своя страна е от подлежащите на вписване обстоятелства съгласно чл. 119, ал. 2 ТЗ. Следователно поемането на дяловете на починал съдружник, респективно увеличението на дяловете на поелия ги съдружник са подлежащи на вписване обстоятелства и открито производство по ликвидация не препятства това вписване.

Необходимо условие Д. П. да придобие поетите дружествени дялове е същият да преведат паричната сума, равна на номиналната стойност на поетите дялове по банкова сметка ***, съответно в охранителното производство по вписване на това обстоятелство доказателство за изпълнение на това задължение е представено. При всички хипотези на поемане на дружествени дялове в ООД правният ефект е същият, както и при едновременно намаляване и увеличаване на капитала, при запазване на стойността му. В случая не се касае до правоприемство, породено от прехвърлителна сделка, тъй като поемането настъпва по силата на едностранна сделка на поемащия дяловете съдружник Д. П., който е заплатил дялова вноска в размер на номиналната стойност на придобитите дялове.

Обстоятелството, че дружеството е в производство по ликвидация не препятства поемане на дялове от капитала му. Дружеството с ограничена отговорност е капиталово дружество, чийто капитал е разделен на дружествени дялове, които винаги са собственост на и се притежават от съдружниците в него (чл. 117 ал. 1 ТЗ).  Предвид гореизложеното ООД не може да съществува (включително и при прекратена търговска дейност) със свободни (непоети) дружествени дялове, които са ничия собственост, тъй като нашето право не допуска подобна хипотеза. Това означава, че до заличаване на дружеството и прекратяване на правосубектността му, интерес от поемане на свободните дялове на починал съдружник е налице и при осъществяване на този факт се налага вписване в търговския регистър в съответствие с изискванията на ЗТРРЮЛНЦ.

Налага се извод, че с депозираното заявление са представени всички необходими документи, обуславящи основателност на заявеното искане, поради което и вписване е следвало да бъде извършено, а отказът трябва да бъде отменен.

Така мотивиран, съдът

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ, по жалба № 20190710120157/10.07.2019 г. на „Д.“ ООД – в ликвидация, ЕИК*********, ОТКАЗ № 20190701151146-4/05.07.2019 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ за вписване заличаването на съдружника П.К.П., ЕГН **********, поради настъпилата му смърт, поемане на дяловете му от оставащия съдружник Д. Христов, заличаване на починалия като управител, вписване на едноличен собственик на капитала и обявяване на изменен дружествен акт.

УКАЗВА на длъжностното лице при АВ - ТРРЮЛНЦ  да впише в търговския регистър по партидата на „Д.“ ООД – в ликвидация, ЕИК*********, обстоятелствата, заявени за вписване със заявление А4, вх. № 20190701151146/01.07.2019  г..

Решението не подлежи на обжалване. Препис да се връчи на АВ-ТРРЮЛНЦ.

 

                                                                                                                                                                                                                                              СЪДИЯ: