Определение по дело №890/2011 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 юли 2014 г.
Съдия: Жана Иванова Маркова Колева
Дело: 20113100900890
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 26 април 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

гр. В. ,      .07.2014 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание проведено на първи юли през две хиляди и четиринадесета година, в състав:                                 

                                                                                                                                 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Ж. МАРКОВА

 

като разгледа докладваното от съдията т.д. № 890/2011 г., по описа на ВОС, ТО, за да се произнесе, взе пред вид следното:

Производството е по реда на чл. 729 ТЗ.

Депозирана е молба от Я. С., в качеството му на Синдик на длъжника „Топ Билд" ООД (в несъстоятелност), с която е сезирал съда по несъстоятелността с искане за одобряване на частична сметка № 1 за разпределение на сума, получена вследствие на осребряване на част от масата на несъстоятелността с цел удовлетворяване на вземане с поредност на удовлетворяване чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ на кредитора „Тексим Банк” АД.

Сметката е поставена на видно място във ВОС на 03.06.2014 г., както и е обявена в ТР, воден от АВ по партидата на длъжника на 05.06.2014 г.

В границите на срока по чл. 727 ТЗ, изтекъл на 19.06.2014 г., не са постъпили писмени възражения от оправомощени лица, по силата на чл. 728 ТЗ.

            Искането за одобряване на частичната сметка е отправено от единствено оправомощеното по смисъла на закона лице, в кръга на неговата компетентност. Това прави искането допустимо и задължава съда по несъстоятелността да се произнесе по съществото на сезирането.

В обхвата на проверката за законосъобразност, преди одобряването на представената частична сметка, която съдът по силата на разпоредбата на чл. 729, ал. 1 ТЗ дължи, не само във връзка с постъпили възражения, а и служебно, настоящият състав, намира че представената частична сметка не следва да бъде одобрявана, тъй като се явява преждевременно изготвена. За да направи този извод, съдът съобрази следното:

Съгласно чл. 720 ТЗ разпределение се извършва, когато в масата на несъстоятелността се наберат достатъчно парични средства. Преценката за това набиране е фактическа (практическа). По тази причина на практика разпределение не започва след приключване на осребряването, а двете фази протичат едновременно, т.е. не е необходимо цялата маса на несъстоятелността да е превърната в пари. По принцип всички вземания на кредиторите, включени в одобрените от съда списъци се удовлетворяват чрез изготвянето на сметка за разпределение. Налице са обаче и вземания, чието удовлетворяване се извършва преди и извън сметката за разпределение. Такива са сумите предплатени от кредиторите за покриване на текущите разноски по несъстоятелността, чието внасяне се извършва и разходването им продължава до постигане на резултат от осребряването на имуществото или попълване на масата, който да генерира постъпления в особената сметка. Връщането на предплатените разноски е гарантирано по реда на чл. 632а ТЗ, който като особена норма изключва общия ред на удовлетворяване чрез разпределение. Нормата има стимулиращ характер, като гарантира на съответната страна, че направените в общ интерес разходи няма да останат в неин риск, ако осигурят само постъпления за удовлетворяване на кредитори от по-преден ред. Изплащането на аванса обратно на внеслата го страна се извършва при първа възможност, което се разрешава от съда по реда на чл. 632а ТЗ, без включването му в сметка за разпределение и преди сметката за разпределение. Посочената законова разпоредба не съдържа в себе си условия и ограничения, следователно възстановяването се извършва при първо постъпление на какъвто и да е било приход, преди извършване на разпределение за удовлетворяване на вземанията по реда на чл. 722 ТЗ и то следва да бъде извършено след като съответните кредитори заявят дали желаят предплатените разноски да им бъдат възстановени или евентуално изразят готовност сумата да бъде заделена с оглед покриване на бъдещи разноски в несъстоятелността. При всички положения обаче съответните суми следва да бъдат заделени от общо набраната сума, а не само от тази постъпила от имущество, което не е служило за обезпечение на вземане на определен кредитор.

От материалите по делото е видно, че Синдика е уведомил съда (молба от 30.05.2014 г.), че в резултат от осребряване на имущество по сметката на несъстоятелността са постъпили общо 556650.00 лв., от които сумата 31450.00 лв. са от продажба на необезпечено имущество и 525200.00 лв. от продажбата на имущество ипотекирано в полза на „Тексим Банк” АД.

Видно е също, че към момента на изготвяне на частичната сметка по делото предплатените от страна на кредитори разноски възлизат на сумата 117000 лв., от които 102750.00 лв. от „Уникредит Булбанк” АД и 14250.00 лв. от „Тексим Банк” АД, като и двамата кредитори са от първи клас на удовлетворяване.

Видно от материалите по делото също е, че към момента на изготвяне на частичната сметка за разпределение, въпросът с връщане на предплатените от страна на кредиторите разноски не е бил разрешен от страна на Синдика.

След извършване на преценка съдът по несъстоятелността установи, че на този етап и при този размер и произход на набраните по сметката суми, тя се явява преждевременно изготвена, тъй като сумата се явява недостатъчна за възстановяване на предплатените разноски преди и извън сметката и за удовлетворяване в максимална степен на съответния привилегирован кредитор, чието обезпечение е било осребрено. Както бе посочено по-горе към настоящият момент предплатените от страна на кредиторите разноски не могат да бъдат възстановени в пълен размер, каквото е изискването на закона, тъй като това би довело до ощетяване на кредитор с привилегия по чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ, в лицето на „Тексим Банк” АД. Това е така, защото от една страна законът изисква възстановяването на разноски да се извърши от общо набраната от осребряването сума, а от друга страна в конкретния случай, това би довело до намаляване на сумата от продажба на обезпечението, която съответния привилегирован кредитор би следвало да получи изцяло, за сметка на възстановяване на предплатени от друг обезпечен кредитор „Уникредит Булбанк” АД, разноски. Доколкото обезпечението дадено в полза на последния кредитор все още не е било осребрено, впоследствие би се стигнало до това, че след като този кредитор вече е бил възмезден за предплатените разноски за сметка на друг привилегирован кредитор, получената стойност при осребряване на обезпечението му ще му бъде изплатена изцяло. Следователно сметка за разпределение следва да бъде изготвяна едва, когато в несъстоятелността се акумулира сума достатъчна за възстановяване на предплатените разноски и удовлетворяване на кредиторите от първи ред, без опасност от ощетяването им.

Изложеното води до извода, че представената  частична сметка за разпределение не следва да бъде одобрявана, по начина, по който е представена на съда по несъстоятелността.

           Мотивиран от изложеното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

НЕ ОДОБРЯВА частична сметка № 1 за разпределение на наличните суми от осребрено имущество на длъжника „Топ Билд” ООД, (в несъстоятелност), със седалище и адрес на управление гр. В., представена с молба вх. № 15820/31.05.2014 г. и обявена в ТР при АВ на 05.06.2014 г.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО да се съобщи на Синдика, длъжника и кредитора, включен в сметката.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в едноседмичен срок от уведомяването пред ВАпС, съгл. чл. 613а, ал. 3 ТЗ и по аргумент от чл. 729, ал. 2 от ТЗ.                                                                                                                                   Настоящия съдебен акт да се впише в книгата по чл. 634в ТЗ.

 

 

 

ОКРЪЖЕН  СЪДИЯ: