Определение по дело №233/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 262
Дата: 2 юли 2020 г. (в сила от 10 юли 2020 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20201400200233
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно  заседание на втори юли, две хиляди и двадесета година в състав:

 

   Председател:ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Асен Пашански, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 233 по описа за  2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. В.С.Г., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, поради което прави искане молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на л.св.В.Г..

В съдебно заседание осъдения участва чрез видеоконферентна връзка по Skype, като поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание, за да може да замине за Република Гърция, където работи неговата майка и би могъл да си намери работа. Излага съображения, че се е поправил и от 2011год. няма регистрирани правонарушения.

От договорният защитник на осъдения Г. – адв. К.К. – АК Видин е постъпила писмена молба, в която същият поддържа молбата на л.св. Г. за УПО и излага съображения за наличие на законово изискуемите предпоставки за това.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор РД А.М., който изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

В.С.Г. е осъден със Споразумение, одобрено от РС Севлиево на 24.09.2009год. по нох дело № 423/09год. за престъпление  по чл. 234, ал.2, т.3 НК е му е наложено наказание Пробация, с ПМ: Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от три години, Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от три години и Безвъзмезден труд в полза на обществото – 200часа годишно за срок от две години. С определение № 745/14.11.2011год., постановено по ЧНД 951/2011год. Окръжен съд Плевен на основание чл. 43а, т.2, пр.2 НК е заменил неизтърпения остатък от наказанието Пробация с лишаване от свобода в размер на 11 месеца и 24 дни, като е постановил наказанието да бъде изтърпяно ефективно, при първоначален режим „Общ“. С определение  №99 от 19.06.2019год. на РС Севлиево е приведено в изпълнение на основание чл. 68, ал.1 НК отложеното наказание с изпитателен срок от три години, наложено на осъдения Г. по НОХ дело № 1047/2008год. в размер на една година лишаване от свобода, като е постановено същото да бъде изтърпяно при първоначален режим „Общ“. Приведеното в изпълнение наказание е изтърпяно в периода от 07.02.2019год. до 05.01.2020год.

Л.св. В.Г. е започнал да търпи замененото му наказание от  11 месеца и 24 дни лишаване от свобода на 05.01.2020год., като до момента е изтърпял фактически 5 месеца и 27 дни, от предварителен арест 1 месец и 4 дни, от работа 5 дни, или общо изтърпяно 7 месеца и 6 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 4 месеца и 18 дни.

При това положение, осъденият Г. към момента е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК. 

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив е с високи стойности от 84 точки. Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора се определя среден и се обуславя от агресивното му поведение при живот на свобода и липсата на умения за самоконтрол. Рискът от вреди за останалите лишени от свобода и за служителите на затвора също е среден. В първоначално изготвения план на присъдата, като цели и задачи са заложени изграждане на критично отношение към деянието;постигане на доверителен контакт; снемане на тревожността и напрежението; повишаване на социалната компетентност; подобряване на уменията за разпознаване и разрешаване на проблемите; насочване към адекватно целеполагане; спазване на реда и дисциплината и недопускане на агресивни прояви; включване в общопенитенциарни дейности и мероприятия за осмисляне на свободното време.

При направената междинна оценка на риска от рецидив е установено понижаване на числовия израз с 8 пункта, като същият преминава в средни граници със 76 точки в резултат на подобрени умения за самоконтрол. С оглед поставената диагноза Параноидна шизофрения и проведено лечение в затвора Ловеч под контрол, се наблюдава стабилизиране здравословното и емоционално състояние на осъдения Г.. При възможност същият се включва в общопенитенциарните мероприятия и трудов процес, общува толерантно с останалите лишени от свобода, проявява интерес към предлаганите възможности за оползотворяване на престоя в затвора.  В изготвеното препланиране са заложени: разпознаване и разрешаване на проблемите; формиране на ясни и реалистични цели; недопускане на агресивни прояви; създаване и поддържане на етични и коректни взаимоотношения в ЗО; формиране на самокритичност и осъзнаване на нанесените вреди; изграждане на мотивация за законосъобразно поведение при освобождаване от затвора; системно полагане на труд; приучване към социално приемливи порядки и поведение в ЗО.

В условията на МЛС за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от вреди за обществото запазва стойностите си -  среден, а рискът по отношение на останалите лишени от свобода и служителите на затвора се понижава.

В началото на престоя в МЛС л.св. Г. е наказван за извършено дисциплинарно нарушение – проявена агресия към друг л.св., след което има едно заличено – условно дисциплинарно наказание. При това положение същият се води ненаказан, тъй като по отношение на първото наказание срока по чл. 109, ал.1 ЗИНЗС е изтекъл, а второто е заличено. За примерно поведение на външни работни обекти е награждаван  със Заповед № 194/29.01.2020год. с писмена похвала.

Л.св. Г. е слабо критичен към извършеното от него деяние, липсва чувство за вина. Не приема поведението си за криминално. Не разпознава вредите, които има вероятност да причини с поведението си в обществото и омаловажава рисковете от подобен тип поведение.  Нагласите му са в подкрепа на извършеното закононарушение. Наложеното наказание Пробация не е успяло да коригира поведението му и да го принуди да спазва изискванията на законовите разпоредби.

В МЛС демонстрира добро поведение, изявява желание за работа и при престоя в ЗО“Керамична фабрика“ е извеждан на външни работни обекти. Има позитивно отношение към труда и се справя добре с поставените трудови задачи. При възможност се включва в организираните спортни и културни мероприятия.

С оглед наличието на дефицитни зони и слабото повлияване от корекционните интервенции, договорените дейности, отразени в плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем. Не е налице критично отношение към миналото поведение, мотивацията за промяна е нестабилна и се основава на външни фактори. Все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Нежеланието му за спазване на законите и правилата индикира евентуалното продължаване на престъпната дейност и вероятността с поведението си да причини вреди в обществото при освобождаване.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент  по отношение на л.св. В.Г. е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от замененото му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъдения все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне, риска от рецидив, макар и снижен до среден е към горната граница, рискът от вреди за обществото няма снижение, същият се запазва среден. Всичко това съдът приема като основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му общо наказание, в размер на 4 месеца и 18 дни.

Съгласно чл. 441 НПК, нова молба за УПО от л.св. Г. е допустима не по-рано от 6 месеца от влизане в сила на настоящето определение.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св. В.С.Г., роден на ***год. в гр. Плевен, с постоянен адрес ***, български гражданин, със средно образование, неженен, осъждан, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от замененото му по ЧНД № 951/11год. на ОС Плевен наказание лишаване от свобода в размер на 11 месеца и 24 дни, с остатък 4 месеца и 18 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: