Решение по дело №5718/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261589
Дата: 11 май 2022 г. (в сила от 11 май 2022 г.)
Съдия: Елена Николаева Андреева
Дело: 20211100505718
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№………….…/11.05.2022г., гр. София

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Софийски градски съд, Първо гражданско отделение, в закрито заседание на единадесети май през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА АНДРЕЕВА

ЧЛЕНОВЕ:  ЕЛЕНА МАВРОВА

СТИЛИЯНА ГРИГОРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Е. Андреева ч.гр.дело № 5718 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.436 от ГПК.

Образувано е по жалба от А.Д.М., подадена чрез пълномощника му – адв. Г.М.М.от САК, срещу Постановление от 11.02.2021г. на ДСИ при СИС, РС – София, 12 уч., с което е прекратено, на основание чл.433 ал.1 т.8 от ГПК, изпълнителното производство по изп.дело № 20171110401260.

В жалбата и уточняващата я молба, наименована също жалба, се излага, че обжалваното постановление е незаконосъобразно, тъй като ДСИ не е изпълнил задълженията си да блокира банкова сметка ***дово възнаграждение и направените разноски по делото, като не е събрал доказателства за осъществяваната търговска дейност от длъжника и наличието на негови банкови сметки. Поддържа се, че обжалваното постановление не е било връчено на взискателя. Прави се искане за отмяна на постановлението за прекратяване на производството по изпълнителното дело.

В срока за възражение не е постъпило становище от длъжника по изпълнителното дело – ЕТ «И. – Е.Х.», ЕИК *******

Представени са мотиви на ДСИ за неоснователност на жалбата.

Съдът, като съобрази изложеното от жалбоподателя и след запознаване с доказателствата по делото, намира, че жалбата е процесуално допустима, доколкото жалбоподателят е взискател в изпълнителното производство, жалбата е насочена срещу подлежащ на обжалване акт на съдебния изпълнител, съгласно чл.435 ал.1 т.3 от ГПК, а доколкото няма доказателства обжалваното постановление да е връчвано на жалбоподателя, съдът приема за спазен срока за подаването й.

Разгледана по същество, съдът намира жалбата за основателна, по следните съображения:

Изп.дело № 20171110401260 по описа на ДСИ при СРС е образувано на 21.12.2017г. по молба от взискателя А.Д.М. и въз основа на изпълнителен лист от 22.08.2017г., издаден по решение от 16.06.2015г. по гр.д.№ 45653/2012г. на СРС, ГО, 75 състав, с което ЕТ «И. – Е.Х.», ЕИК ********, е осъден да заплати на жалбоподателя сумата от 10 161,86лв., представляваща брутно трудово възнаграждение за периода от месец август 2010г. до месец септември 2012г.

С молбата за образуване на изпълнителното дело взискателят е поискал  на длъжника да бъде връчена покана за доброволно изпълнение/ПДИ/ и ако не изпълни доброволно да се пристъпи към принудително изпълнение чрез налагане на запор върху вземания по банкови сметки.

Изпратено е съобщение до ТД на НАП гр. София за издаването на удостоверение за размера на публичните задължения на длъжника и наложените обезпечителни меки, като на длъжника са изпращани ПДИ – на 21.12.2017г. и на 20.02.2018г., връщани в цялост, с отразяване, че при извършени три посещения във връзка с връчването на всяка ПДИ, в продължение на по един месец, длъжникът е търсен, но не е открит, тъй като на адреса няма табела на фирмата, не са намерени служители, а на гърба на втората ПДИ е отразено, че по сведения на съсед от входа лицето и фирмата са напуснали адреса.

На 22.01.2021г. взискателят е депозирал заявление по изпълнителното дело, в което е поискал ДСИ да предприеме действия за получаване на дължимите суми от взискателя, доколкото фирмата – длъжник работи и извършва превози и има банкови сметки в страната и в чужбина.

С Постановление от 11.02.2021г. по изп.дело № 20171110401260 по описа на ДСИ при СИС, РС – София, 12 уч., производството по изпълнителното дело е прекратено, на основание чл.433 ал.1 т.8 от ГПК.

В мотивите на ДСИ, изпратени с жалбата до съда, се сочи, че на длъжника са правени три опита да се връчи покана за доброволно изпълнение, които са били неуспешни, а изпратените третия път книжа не са се върнали, както и че през цялото време от взискателя не е постъпвала молба, с която да се коригира първоначално подадената, в която изрично е посочено първо да бъде връчена ПДИ и ако не се изпълни да се пристъпи към принудителни действия.

Съдът, след запознаване с доказателствата по делото, счита, че обжалваното постановление за прекратяване на производството по изпълнителното дело е незаконосъобразно, тъй като не са били налице предпоставките за прекратяване на производството по същото дело на посоченото от частния съдебен изпълнител основание – чл.433 ал.1 т.8 от ГПК.

В разпоредбата на чл.433 ал.1 т.8 от ГПК е предвидено, че изпълнителното производство се прекратява с постановление, когато взискателят не поиска извършването на изпълнителни действия в продължение на две години, с изключение на делата за издръжка.

Съгласно т.10 от Тълкувателно решение № 2 от 26.06.2015г. по тълк. д. № 2/2013г., ОСГТК на ВКС, когато взискателят не е поискал извършването на изпълнителни действия в продължение на две години и изпълнителното производство е прекратено на основание чл.433 ал.1 т.8 от ГПК /чл.330 ал.1 б.“д“ от ГПК отм./ нова погасителна давност за вземането започва да тече от датата, на която е поискано или е предприето последното валидно изпълнително действие. Според мотивите на същото тълкувателно решение, прекъсва давността предприемането на кое да е изпълнително действие в рамките на определен изпълнителен способ, независимо от това дали прилагането му е поискано от взискателя или е предприето по инициатива на частния съдебен изпълнител по възлагане на взискателя, съгласно чл.18 ал.1 от ЗЧСИ – насочването на изпълнението чрез налагане на запор или възбрана, присъединяването на кредитора, възлагането на вземане за събиране или вместо плащане, извършване на опис и оценка на вещ, назначаването на пазач, насрочването и извършването на продан и т.н. до постъпването на парични суми от проданта или на плащания от трети задължени лица. Прието е, че не са изпълнителни действия и не прекъсват давността образуването на изпълнително дело, изпращането и връчването на покана за доброволно изпълнение, проучването на имущественото състояние на длъжника, извършването на справки, набавянето на документи, книжа и други, назначаването на експертиза за определяне на непогасения остатък от дълга, извършването на разпределение, плащането въз основа на влязлото в сила разпределение и др.

В доктрината и съдебната практика е трайно установено разбирането, че прекратяването на изпълнителното производство поради т. нар. "перемпция" настъпва по силата на закона, а съдебният изпълнител може само да прогласи в постановление вече настъпилото прекратяване, когато установи осъществяването на съответните правнорелевантни факти. Във всички случаи на прекратяване на принудителното изпълнение съдебният изпълнител служебно вдига наложените запори и възбрани, като всички други предприети изпълнителни действия се обезсилват по право, с изключение на изпълнителните действия, изграждащи тези изпълнителни способи, от извършването на които трети лица са придобили права/напр. купувачите от публична продан/, както и редовността на извършените от трети задължени лица плащания. Без правно значение е дали съдебният изпълнител ще постанови акт за прекратяване на принудителното изпълнение и кога ще направи това, като прекратяването на изпълнителното производство става по право, а новата давност започва да тече от предприемането на последното по време валидно изпълнително действие.

В случая, изп.дело № 20171110401260 по описа на ДСИ при СРС е образувано на 21.12.2017г. по молба от взискателя А.Д.М., като е прекратено с Постановление от 11.02.2021г., на основание чл.433 ал.1 т.8 от ГПК. Съгласно посочената разпоредба, изпълнителното производство се прекратява с постановление когато взискателят не поиска извършването на изпълнителни действия в продължение на две години, с изключение на делата за издръжка, но от доказателствата по делото се установява, че на длъжника нито е била редовно връчена покана за доброволно изпълнение, нито са налице предприети от ДСИ каквито и да било изпълнителни действия в рамките на посочения от взискателя изпълнителен способ – запор на банкова сметка ***. В случая не е налице бездействие на взискателя, поради което и не са налице предпоставките, по чл.433 ал.1 т.8 от ГПК за прекратяване на производството по изпълнителното дело. С оглед изложеното, обжалваното постановление се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

Воден от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Постановление от 11.02.2021г. на ДСИ при СИС, РС – София, 12 уч., с което е прекратено производството по изпълнително дело № 20171110401260, по жалбата на А.Д.М., подадена чрез пълномощника му – адв. Г.М.М.от САК.

Решението не подлежи на обжалване, на основание чл.437 ал.4 от ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ:1.                   

 

 

 

                                                                                                2.