Решение по дело №64/2010 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 март 2011 г.
Съдия: Валери Междуречки
Дело: 20101200100064
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 февруари 2010 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Номер

4

Година

02.02.2009 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

02.02

Година

2009

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Тонка Гогова Балтова

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Тонка Гогова Балтова

Фирмено дело

номер

20095100800003

по описа за

2009

година

и за да се произнесе, взе предвид следното:

Постъпило е заявление от седем физически лица- Мухаррем Хълми Али, Велитин Вели Кямил, Ехлиман Талят Чобан, Илхан Сами Емин, Хазим Гюнайдън Хазим, Севал Юсуф Иляз и Емурла Неджиб Иса за вписване на Фондация за извършване на дейност в частна полза с наименование „Децата на Палестина”. Представен е протокол от заседанието на учредителите, удостоверение, издадено от ТБ „Алианц Банк България” АД- БЦ- Кърджали, че към 12.01.2009 г. на името на Фондацията по открита набирателна сметка били внесени 700 лв., представляваща 100 % от уставния фонд на Фондацията, Учредителен акт на Фондацията с нотариално заверени подписи на учредителите, акт за дарение на учредителите и образец от подписа на представителя на Фондацията.

Съдът намира искането за вписване за неоснователно по следните съображения: Съгласно разпоредбата на чл. 33 ал. 1 от ЗЮЛНЦ, Фондация се учредява приживе или по случай на смърт с едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на нестопанска цел. Съгласно разпоредбата на чл. 34 ал. 1- в учредителния акт се посочва: наименованието; седалището; целите; видът на дейност съгласно чл. 2; предоставеното имущество; органите на фондацията; клоновете; правилата относно правомощията на органите; правилата относно начина на представляване; срокът, за който е учредена фондацията.

В случая, съгласно Устава на посочената Фондация, същата се създава за осъществяване на дейност в частна полза като са посочени „направления”, основни цели на фондацията и средствата за тяхното постигане, които обаче взаимно се припокриват, респ. не е налице разграничение между цели и средства. Освен това в чл. 9 ал. 6 от учредителния акт е предвидено, че собствените приходи се набират освен от дарения и завещания на български и чуждестранни физически и юридически лица, още от приходи от свързана с целите на Фондацията стопанска дейност; наеми от имоти, машини, съоръжения и друго оборудване- собственост на Фондацията, наети или предоставени такива; реализация на продукция, услуги и реклама; квалификационна и творческа дейност, образователни и други услуги; други източници, незабранени от закона. В разпоредбата на чл. 10 е предвидено Фондацията да извършва и следната допълнителна стопанска дейност: Изграждане и експлоатация на всякакви обекти с обществено предназначение и други дейности, свързани с осигуряване на по-добър живот на децата от Палестина; Издаване на вестници, списания, и/или други печатни и електронни издания и тяхната продажба; Организиране на беседи, семинари, срещи, дискусии и други, касаещи проблемите на децата от Палестина и/или дейността на фондацията; Разработване и/или участие в проекти, програми и разработки; Дивиденти от участие в търговски дружества; Осъществяване на всякаква стопанска дейност, която не е забранена със закон и е свързана с обезпечаване предмета на дейност на фондацията и постигане на нейните цели. Предвидено е извършваната стопанска дейност да се подчинява на условията и реда, определени от Закона за задълженията и договорите, Търговския закон, Закона за счетоводството и данъчните закони.

С оглед на така посочените направления, цели, средства за постигането им и допълнителна стопанска дейност, може да се направи извода, че по същество целите на фондацията са стопански /търговски/. И това е така, тъй като допълнителната стопанската дейност трябва да отговаря на предмета на дейност на фондацията, трябва да е допълнителна спрямо основната дейност и да служи за осъществяване на целите й, което в случая не е налице. Напротив, съдът намира, че определената в учредителния акт допълнителна стопанска дейност, в такъв обем и вид, съществено се отличава от основните цели на Фондацията и се явява по същество основната й дейност, която по същността си е търговска, което е недопустимо по смисъла на ЗЮЛНЦ. Освен това е безспорно, че за да бъде едно юридическо лице такова с нестопанска цел по смисъла на чл. 3 ал. 6 от ЗЮЛНЦ, то следва да не разпределя печаÙба, което е и определящия признак за отграничаването му от другите юридически лица, докато в случая учредителния акт на Фондацията предвижда дори „дивиденти от участие в търговски дружества”, което предпоставя участие в търговски дружества и представлява осъществяване на търговска дейност.

Поради изложеното, следва да се откаже вписването на Фондация „Децата на Палестина”. Водим от изложеното съдът

РЕШИ:

ОТКАЗВА вписването на Фондация „Децата на Палестина” в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел при Кърджалийския окръжен съд.

Решението може да се обжалва с частна жа^ба пред ПАС в едноседмичен срок от връчването му на молителите.

Председател: