Решение по дело №250/2024 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 1876
Дата: 27 май 2024 г. (в сила от 27 май 2024 г.)
Съдия:
Дело: 20247170700250
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 март 2024 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 1876

Плевен, 27.05.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Плевен - VI състав, в съдебно заседание на шестнадесети май две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Съдия: СНЕЖИНА ИВАНОВА
   

При секретар ПОЛЯ ЦАНЕВА като разгледа докладваното от съдия СНЕЖИНА ИВАНОВА административно дело № 20247170700250 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно -процесуалния кодекс (АПК) .

Административното дело е образувано по жалба на М. Н. С., гр.Долни Дъбник, [улица] чрез адв. Б., съдебен адрес: гр. Червен бряг, [улица]срещу заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 221з-331/02.03.2024 г. на командир на отделение в група „Охрана на обществения ред“ на сектор „Охранителна полиция“ , сектор в 5 РУ при СДВР, с която е прекратена регистрация на МПС за срок от 6 месеца.

В жалбата се посочва, че заповедта незаконосъобразна, тъй като МПС, чиято регистрация е прекратена не е собственост на С. , а на И. Н. И. и не е налице издадена заповед по отношение на оспорващия за отнемане на СУМПС поради отнемане на всички контролни точки.Моли за отмяна на заповедта и присъждане на разноски.

В съдебно заседание оспорващият - М. Н. С., гр.Долни Дъбник, [улица] , не се явява, не се представлява. Представени са писмени бележки, в които се поддържа жалбата и се иска присъждане на разноски в размер на 1000 лева за адв. възнаграждение и 10 лева държавна такса.

В съдебно заседание ответникът – командир на отделение в група „Охрана на обществения ред“ на сектор „Охранителна полиция“ , сектор в 5 РУ при СДВР ,не се явява, не се представлява.

Административният съд - Плевен, шести състав, като обсъди доказателствата по делото и доводите и възраженията на страните, и като извърши цялостна проверка на оспорената заповед във връзка с правомощията си по чл.168 от АПК, намира за установено следното от фактическа страна:

На 02.03.2024 година е съставен АУАН № 716187 от М. Г. КО при 5 РУ –СДВР на С. за това, че в 18.25 часа в ****управлява лек автомобил *** [рег. номер] собственост на И. Н. И. с посока от входа на паркинга към с. Долни Богров като при справка е установено, че на водача са отнети всички контролни точки – нарушение на чл. 150 от ЗДвП вр. чл. 157, ал. 4 от ЗДвП.

Представена е справка за регистрация на МПС на л. 38 по делото, от която се установява, че лек автомобил *** [рег. номер] е собственост на И. Н. И., като е приложена и заповед за налагане на ПАМ № 24-4332-001375 от 12.03.2024 година на ПИ към СДВР, с която на И. е наложена ПАМ – прекратяване на регистрация на ППС за срок от 6 месеца.

По делото е представена справка за нарушител и е приложена заповед № 6400/07.07.2023 г. на директора на СДВР (лист 58) за компетентност на длъжностни лица от СДВР да прилагат принудителни административни мерки по чл. 171, т.1, т.2, т.2а, т. 4, т.5 от ЗДвП.

Приложени са доказателства, че Г. заема длъжност командир на отделение в група „Охрана на обществения ред“ на сектор „Охранителна полиция“ , сектор в 5 РУ при СДВР.

С процесната заповед за прилагане на административна мярка на командир на отделение в група „Охрана на обществения ред“ на сектор „Охранителна полиция“ , сектор в 5 РУ при СДВР в качеството на му на собственик на С. е прекратена регистрация на ППС с рег .№ [рег. номер] и е отнето свидетелство № *********.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е допустима като подадена в срок и от надлежна страна.

Разгледана по същество е основателна.

Оспорената заповед е издадена от компетентен орган. Съгласно чл. 172, ал. 1 от ЗДвП, принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, 2а, 4 и т. 5, буква "а" и т. 6 от ЗДвП се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица, и съгласно приложена заповед № 6400/07.07.2023 г. на директора на СДВР държавни служители в отдел „Охранителна полиция“ при СДВР могат да издават заповед за ПАМ.

Съдът намира, че заповедта е издадена в установената писмена форма, при спазване на административно-производствените правила, но в нарушение на материалния закон.

Съгласно чл. 171, т. 2а, б. "а" от ЗДвП, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година;

Субект на принудителната административна мярка по чл. 171, т. 2а ЗДвП, редакция към датата на издаване на оспорената заповед, е всеки собственик на моторно превозно средство, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице горепосочените обстоятелства.

Следователно, за да бъде едно лице адресат на принудителна мярка по чл. 171, т. 2а ЗДвП, е необходимо да бъдат доказани кумулативно и двата елемента на фактическия състав на мярката – управление на моторно превозно средство от лице, на което са отнети всички контролни точки, и адресатът на мярката да е собственик на управляваното моторно превозно средство, като в случая не са налице елементите от фактическия състав.

С оглед справка за регистрация на МПС на л. 38 по делото, се установява, че лек автомобил *** [рег. номер] е собственост на И. Н. И. , а не на С. и именно на И. е наложена с оглед приложена заповед за налагане на ПАМ № 24-4332-001375 от 12.03.2024 година на ПИ към СДВР ПАМ – прекратяване на регистрация на ППС за срок от 6 месеца т.е. С. не е собственик на управлявания автомобил и не може да му бъде наложената ПАМ - прекратяване на регистрация, а и по делото не са налични доказателства, че са му отнети всички контролни точки, това е само твърдение в АУАН, което не е подкрепено с доказателства. В тази връзка и отнемането на СУМПС е незаконосъобразно, тъй като съгласно чл. 172, ал. 2, т. 3 от ЗДвП налагането на принудителните административни мерки от ръководителите на службите за контрол се извършва чрез отнемане на документите по чл. 165, ал. 2, т. 1 и чл. 166, ал. 2, т. 1, както и отнемане на табели с регистрационен номер по чл. 165, ал. 2, т. 2, а в случай, че спрямо лицето, което не е собственик на автомобила не е допустимо налагане на ПАМ –прекратяване на регистрация, то не е налице и основание за отнемане на свидетелство за управление на МПС.

Следва да се има предвид, че процесната заповед е под формата на бланка и в нея са изброени множество хипотези – не е правоспособен водач, не притежава СУМПС, валидно за категорията, към която спада управлявано МПС, лишен е от право да управлявана по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от НПК, като въобще не се посочва коя хипотеза е относима с оглед установеното от административния орган , за да се приложи чл. 171, т. 2а, б. „а“ от ЗДвП – липсва описание на фактите, които да бъдат отнесени към съответната норма.

Предвид горепосоченото съдът намира, че заповедта е незаконосъобразна и следва да бъде отменена.

С оглед изход на делото и искане на адв. Б. за присъждане на разноски по чл. 38, ал. 1, т. 3 от ЗА и държавна такса в размер на 10 лева, съдът намира, че СДВР следва да заплати на адв Б., гр. Червен бряг, [улица]разноски в размер на 1000 лева – адвокатско възнаграждение съгласно чл. 8, ал. 3 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, а СДВР следва да заплати на М. Н. С., гр.Долни Дъбник, [улица] разноски за внесена държавна такса в размер на 10 лева.

Воден от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2 , предл. второ от АПК, Административен съд-Плевен, шести състав

 

 

РЕШИ:

 

Отменя заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 221з-331/02.03.2024 г. на командир на отделение в група „Охрана на обществения ред“ на сектор „Охранителна полиция“ , сектор в 5 РУ при СДВР.

Осъжда СДВР да заплати на адв Б., гр. Червен бряг, [улица]разноски в размер на 1000 лева.

Осъжда СДВР да заплати на М. Н. С., гр.Долни Дъбник, [улица] разноски за внесена държавна такса в размер на 10 лева.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

Решението е окончателно.

 

 

Съдия: