Решение по дело №418/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 445
Дата: 7 април 2022 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20227050700418
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

         /           ….2022 година, гр. Варна

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

в публично заседание на  десети март  през две хиляди и двадесет и втора година, Административен съд – Варна, IV- ти тричленен състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИЯ ГАНЕВА

ЧЛЕНОВЕ : 1. МАРИЯНА ШИРВАНЯН

         2.НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

 

при секретаря Калинка Ковачева и при участието на прокурора АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ, като разгледа докладваното от съдия НАТАЛИЯ ДИЧЕВА КНАХД №418 по описа за 2022година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от ТД на НАП - Варна, чрез главен юрисконсулт К. Л. Т., срещу решение № 56/14.01.2022 година, постановено по НАХД № 3154/2021 година по описа на Районен съд – Варна, ХХХІІ състав, с което е отменено наказателно постановление /НП/ № № 520361- F 355464/26.06.2020г. на зам. директора на ТД на НАП – Варна.

Релевира се допуснато нарушение на закона и допуснато съществено  нарушение на процесуалните правила- касационни основания чл. 348, ал.1 ,т.1 и 2 НПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН. Твърди се погрешна преценка на районния съд за изтекла давност по чл. 34, ал.3 от ЗАНН. Според подателя на жалбата ВРС е  допуснал нарушение на чл. 29, ал.2 от Наказателно-процесуалния кодекс като не си е направил самоотвод по делото, тъй като е участвал в друго съдебно производство между същите страни с предмет, който е идентичен на предмета по настоящото производство, и в този смисъл може да се предполага, че е предубеден при вземане на решение.

Отправеното искане към касационния съд е за отменя решението на ВРС и да върне делото на първостепенния съд за ново разглеждане от друг състав. Претендира се присъждане на разноски в полза на касатора.

В депозирани чрез процесуалния представител писмени бележки касационната жалба се поддържа изцяло на посочените в нея основания.

Ответникът по касация – С.Г.С., чрез процесуалния си представител и в писмен отговор на касационната жалба я оспорва като неоснователна и пледира за оставяне в сила решението на ВРС като правилно и постановено при правилно приложение на материалния закон.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба и пледира решението на ВРС да бъде оставено в сила.

Настоящият тричленен състав на Административен съд – Варна намира, че касационната жалба е процесуално допустима , тъй като е подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна с правен интерес от обжалването. Разгледана по същество, същата е неоснователна предвид следното:

Предмет на обжалване пред Районен съд – Варна е било НП № 520361- F 355464/26.06.2020г., издадено от зам. директора на ТД на НАП – Варна, с което на С.Г.С. на основание чл. 74, ал. 1 от Закона за счетоводството /ЗСч/ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на чл. 38, ал. 1, т. 1 от същия закон.

От фактическа страна ВРС  е приел, че на 17.08.2017г. при извършена проверка в информационната система на НАП, служител на ТД на НАП-Варна установил, че С.С. в качеството си на представляващ „МИПС-ИНВЕСТМЪНТ“ АД с БУЛСТАТ: *** и като задължено лице, не е изпълнил задължението си да публикува чрез подаване на заявление за вписване и представяне за обявяване в Агенцията по вписванията - Търговския регистър, на годишния финансов отчет на дружеството за 2016 г. в законоустановения срок - до 30.06.2017г.

На 16.10.2017г. срещу С. Г. С. е бил съставен АУАН в хипотезата на чл. 40, ал.4 от ЗАНН – в отсъствие на нарушителя. Установено е, че до него чрез куриерска фирма е изпратена покана за връчване на АУАН, но същата се е върнала с отбелязване, че не е потърсена.

До същия е изготвена покана с изх. № 214-2562-1/16.10.2017 г. за връчване на акта, която била изпратена на адрес: гр. Варна, ***с фирма за куриерски и пощенски услуги „МИМБ ЕКСПРЕС“ООД. Пратката е върната от куриерската фирма на 19.10.2017г. с отбелязване, че същата не е потърсена.

Съставени са три протокола, а именно с изх. № 41854/13.03.2018 г., с изх. 72088/13.03.2018 г. и с изх. № 64675/29.11.2017 г., в които било отразено, че на посочените дати адресът - гр. Варна, ***е посетен от свид.М. К. и свид. Ю. К.  с цел връчване на издадения акт на С.С. или друго упълномощено от него лице.

На 22.06.2020 г. било отразено в съставения акт, че същият е връчен от св. Д. К.  при отказ на С.С. да получи екземпляр от документа, с посочен свидетел - служителя на ТД на НАП-Варна - свид. Н.Д.  .

На 26.06.20г.  от зам. - директорът на ТД на НАП - гр. Варна е издал  процесното НП № 520361- F 355464/26.06.2020г.,  с което на основание чл. 74, ал. 1 от Закона за счетоводството /ЗСч/ за нарушение на чл. 38, ал. 1, т. 1 от същия закон на С. Г. С. е наложено административно административно наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева.

Според РС-Варна НП е издадено от компетентен орган, но при допуснати съществени нарушения на  административнонаказателните правила – наказателното постановление е издадено след изтичане на 6-месечния срок от съставяне на АУАН, регламентиран в чл. 34, ал. 3 от ЗАНН, който е преклузивен. Този извод съдът е аргументирал с това, че върху НП не е извършено надлежно отбелязване, че административнонаказателното производство е спряно/спирано, съгласно предписаното в чл. 43 ал.6 от ЗАНН, с оглед на което давностният срок по посочения по-горе чл. 34 ал.3 от ЗАНН, е изтекъл на 16.04.2018г., тоест от датата на съставяне на АУАН до издаване на процесното НП са изтекли повече от три години. В решението си съдът е изложил и мотиви, че в разглеждания случай не са използвани визираните в закона процедури като средство за надлежно връчване на акта, съотв. не са предприети каквито и да е действия за установяване на друг адрес респ. телефон за кореспонденция с нарушителя, в т.ч. и чрез използване съдействието на органите на МВР, следователно – не само, че производството не е било надлежно спирано, но и не са били налице визираните в закона материални предпоставки за спиране на производството. При постановяване на решението си въззивният съд се е позовал на Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2014 г., ОСНК и ОСС на Втора колегия на Върховния административен съд и на съдебна практика.

Касационната инстанция счита обжалваното съдебно решение за правилно като краен резултат, но поради различни съображения от изложените в мотивите на атакувания акт. Приложените към административнонаказателната преписка писмени доказателства свидетелстват , че контролните органи  са  изпратили  съставения АУАН по пощата не само на актуалния негов постоянния адрес , който е посочен и като адрес за  призоваване и в жалбата , но също така и на адреса на управление на „МИПС- ИНВЕСТМЪНТ „ АД , чийто законен представител е С.  С.. Освен тези действия  служители на НАП за посетили неговия постоянен адрес, но  С. е бил открит.

Подобни действия могат да се приемат за щателно издирване по смисъла на чл. 43, ал. 6 от ЗАНН и именно поради тази причина законосъобразно е било постановено спиране на административнонаказателното производство с протокол № 41854/13.03.2018г .

Районният съд счита, че е следвало да се изисква съдействие по връчване на акта от органите на МВР, но подобна теза няма нормативна опора, защото според разпоредбата на  чл. 40, ал.4 ЗАН при съставен акт в отсъствие на нарушителя , той се изпраща на общинската администрация по местоживеене, а не на органите на МВР.

Повдигнатото административнонаказателно обвинение е за извършено формално  административно нарушение . Формата на изпълнителното деяние на  нарушението по чл. 38, ал.1 от ЗСЧ е бездействие- бездействие по публикуване на ГФО  за 2016 г. в срок до 30.06.2017г. , респективно налице е продължено противоправно поведение .

Разпоредбата на чл.218, ал.2 от АПК, приложима по аргумент на чл. 63в от ЗАНН вменява задължение на касационния  съд служебно да следи за правилното прилагане на материалния закон, а давността е институт на материалното право.

Съгласно разпоредбата на чл.11 от ЗАНН по въпросите на вината, вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, доколкото в ЗАНН не се предвижда друго. Това означава, че по отношение на административно-наказателните производства следва да се прилагат и разпоредбите на чл.80 от НК, каквато е и трайната съдебна практика, съгласно Тълкувателно постановление № 1 от 27.02.2015 година на колегиите на ВАС и ВКС, което е задължително за прилагане от съдилищата.

Административно-наказателното производство е образувано за нарушение извършено на 01.07.2017година. Доколкото, както бе посочено по-горе, по отношение на административно-наказателните производства следва да се приложи разпоредбата на чл.80 ал.1 т.5 от НК, абсолютната погасителна давност следва да бъде в размер на четири години и шест месеца от датата на административното нарушение. Оттук следва извода, че абсолютната погасителна давност по отношение на административно наказателното производство, водено срещу жалбоподателя, е изтекла към 01.01.2022година. Този извод налага прилагането на чл.81 ал.3 от НПК, а именно изключването на административно – наказателната отговорност на жалбоподателя чрез отмяна на обжалваното НП.

Оплакването на жалбоподателя за  допуснато съществено  нарушение на процесуалните правила от районния съд, който не си е направил самоотвод , въпреки че е участвал в друго съдебно производство между същите страни с идентичен предмет, не беше доказано и  поради тази причина е неоснователно.   

При този изход на делото съдът не следва да присъжда разноски в полза на ответника по касация, тъй като не е сезиран с подобно искане.  

Мотивиран от изложените съображения Административен съд – Варна, ІV-ти тричленен състав,

 

                                              Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 56/14.01.2022 г., постановено по анд.  № 3154/2021 г. по описа на Районен съд – Варна .

 Решението е окончателно.

 

 

                                                         Председател :

 

 

                                                          Членове:          1.

 

 

 

                                                                                   2.