Решение по дело №1295/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1101
Дата: 19 юли 2021 г.
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20217040701295
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер      1101                                        19.07.2021г.                                    гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд– Бургас, XVI-ти състав, на двадесет и четвърти юни  две хиляди двадесет и първа година, в публично заседание, в следния състав:

 

                                                                Председател: ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

                                                                       Членове: ВЕСЕЛИН ЕНЧЕВ

         ДИМИТЪР ГАЛЬОВ

Секретар: И. Г.

Прокурор: Дарин Христов

като разгледа докладването от съдията Д.Гальов КАНД № 1295 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1, изр.2 от Закона за администра-тивните нарушения и наказания (ЗАНН), вр. чл.348 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), вр. чл.208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба от „Атлант 2013“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес: гр.София, ул.“Академик Борис Стефанов“№ 38, вх.Б, ет.1, ап.6, подадена чрез упълномощен представител, против Решение № 260117 от 27.04.2021г., постановено по НАХД № 144 от 2021г. по описа на Районен съд –Несебър, с което е изменено наказателно постановление № 6 от 03.02.2021г., издадено от Кмета на община Несебър.

 Касаторът твърди, че решението е незаконосъобразно и е постановено при съществено нарушение на процесуалните правила. Оспорват се фактическите констатации на съда, които са отличавали от посочените в оспореното НП. Не ставало ясно кои точно доказателства са възприети от съда. Оспорва се описаното в решението относно мястото на нарушението. Липсвали мотиви. Не било доказано нарушението по безспорен начин. Според касатора, мястото от където е осъществен добивът на инертни материали не попадало в речното корито на р.Двойница, поради което вмененото на дружеството нарушение не било съставомерно, съгласно чл.74, ал.1, т.10 от Наредба № 6 на Общински съвет –Несебър за опазване на околната среда на територията на общината. В тази норма се забранява и добива от бреговата ивица, но такова нарушение не е констатирано, нито е вменено на юридическото лице. Коментират се фактите относно установяване вмеситимостта на „кофата“ на техническото средство, с което добивали материалите. След като в обстоятелствената част на НП се твърдяло, че в резултат на описаното деяние е нарушен участък от речното корито, то вмененото деяние е резултатно, поради което наказващият орган следвало да установи нарушаване на посочените в НП размери- 200/5/2 метра, но такова доказване не било осъществено. С факта на санкциониране на физическо лице- работник и отделно налагане на имуществена санкция на дружеството, самият наказващ орган разколебавал изводите си относно авторството на деянието, а този факт е достатъчно основание, за да бъде отменено НП изцяло, а не да бъде изменен размера на санкцията, както процедирал съда. Иска се отмяна на решението, както и на измененото с него НП.

Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира като основание по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК– неправилно решение поради противоречие с материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила.

В съдебно заседание, касаторът не изпраща представител.

Ответникът по касация – Кмета на община Несебър, не се явява и не се представлява в съдебно заседание. В писмено становище оспорва касационната жалба, като неоснователна.Моли да бъде потвърдено оспореното решение на НРС.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за неоснователност на оспорването и предлага решението да бъде оставено в сила.

Страните не претендират разноски.

След като прецени доводите и становищата на страните и събраните по делото доказателства, въз основа разпоредбите на закона, Административен съд – Бургас, в настоящия състав, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна, по смисъла на чл.210, ал.1 от АПК, за която съдебният акт бил неблагоприятен и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално ДОПУСТИМА. Констатираното налага да бъде разгледана по същество, при което съдът намери следното:

Производството пред Районен съд – гр.Несебър било образувано по жалба на дружество „АТЛАНТ 2013“ ЕООД, против наказателно постановление № 6 от 03.02.2021г., издадено от Кмета на община Несебър. С посоченото НП е наложена имуществена санкция на юридическото лице в размер на 5000 лева, за това, че на 28.11.2020г. в с.Козница е констатирано добив на пясък, чакъл, скална маса и други инертни материали без разрешение от компетентните органи от речното корито на р.Двойница, в землището на с.Козница. Посочени са заснети географски координати. В Наказателното постановление е описано, че се осъществява с механизация- колесен трактор, жълт на цвят, с рег.№ С 9398 ЕМ, управляван от Паско Стефанов Атанасов. Посочено е, че в резултат на дейността се е образувал нарушен участък на речното корито с приблизителни размери 200 м дължина, 5м ширина и 2м дълбочина. Съдържа се и описание на обстоятелствата относно провеждане на разговор между работника и управителя на дружеството, проведен в присъствие на проверяващите общински служители, както и относно изискани документи за разрешение относно извършваната дейност на мястото, респективно констатациите, че такива разрешения не са налице.

В НП е посочено, че се издава на основание чл.74, ал.1, т.10, както и чл.125, във връзка с чл.128 от Наредба № 6 за опазване на околната среда на територията на община Несебър. Постановлението е издадено въз основа на акт от 21.01.2021г. съставен акта срещу дружеството, в което се извършва описаното нарушение, осъществено на 28.11.2020г.

Видно от неговото съдържание актът е надлежно връчен на представител на фирмата, като е отбелязано, че адресата има възражения.

С оспореният съдебен акт, РС–Несебър приел, че описаното нарушение е извършено, като са обсъдени свидетелските показания, писмени доказателства и заключение на приетата по делото СТЕ. Посочени са разликите в констатациите на вещото лице, според което обозначен от координатите имот съставлява мера, а в непосредствена близост до него са описани данните на имоти, обозначени като река. Съдът е приел, че е доказано по делото обстоятелството относно мястото, където е извършено нарушението, описано в НП като участък от речното корито на р.Двойница, намиращ се в землището на с.Козница, община Несебър. Обсъдени са нормите посочени в НП, както и установеното в хода на проверката относно работодателя на лицето заварено да добива материалите чрез описаното техническо средство. Изрично са обсъдени възраженията на оспорващата страна, във връзка с авторството на вмененото нарушение и относимостта на факта дали на друго лице е ангажирана отговорност за извършено деяние. След като съдът преценил законосъобразността на съставения акт и издаденото въз основа на него НП, както и липсата на предпоставки за окачествяване на нарушението като маловажно, е преценена и индивидуализацията на санкцията по размер. Съдът изтъкнал, че не са налице доказателства обосноваващи завишения й размер, поради което е намалил наложената имуществена санкция до минималния посочен размер в приложения подзаконов нормативен акт, респективно изменил НП в тази връзка.

Настоящата касационна инстанция, намира, че решението на РС-гр.Несебър е ПРАВИЛНО.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съобразявайки нормата на чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

 Съдът е извършил необходимия анализ на доказателствата по делото и е обсъдил релевантните факти и обстоятелства, посредством които е обосновал верни правни изводи. Фактът, че жалбоподателя не е съгласен със съображенията на съда не означава, че в съдебното решение не се съдържат мотиви.

Действително, наказателното постановление не страда пороци, които да са основание за цялостната му отмяна. По отношение на осъщественото изменение и намаляване на санкцията до 500 лева следва да се отбележи, че в тази част съдебният акт не е бил оспорен от насрещната страна и е влязъл в сила, поради което процедираното изменение не е предмет на касационното производство и тези факти няма да се обсъждат.

Безспорно е по делото, че извършената дейност по добив на описаните инертни материали е осъществена именно от страна на дружеството. Не се твърди, че друго лице е разпоредило извършване на констатираната на 28.11.2020г. дейност, а освен това от ангажираните по делото гласни и писмени доказателства се потвърждава извода, че добива е осъществен именно от  дружеството „Атлант 2013“ЕООД.

Липсва спор и относно факта, че тази дейност е извършена без разрешение от компетентните органи. Няма спор, че мястото от където са се добивали материалите не е собственост на дружеството.

Спорът е относно определянето на терена като част от речното корито на р.Двойница, доколкото имотът в който са включени описаните географски координати съставлявал по КК на с.Козница „мера“. Посочено е, че в съседство се намират други два поземлени имота, съставляващи „река“. В обсъжданото експертно заключение е коментирана разликата в посочените координати, както и методите на отбелязване на координатите, включително при трансформирането на „минутите“ и „секундите“ в части от „градуса“. Следва да се отбележи, че мястото на нарушението е описано достатъчно ясно в съставените по делото писмени доказателства, както и в АУАН и НП. Освен това е онагледено от приложения към констативния протокол снимков материал. Действително, от събраните по делото доказателства се обосновава извода, че добивът на описаните пясък, чакъл, скална маса /инертни материали/ е осъществен в коритото на р.Двойница, в землището на с.Козница.

Несъмнено, изземването на описаните материали се е осъщестявявало посредством колесен трактор, с рег.№ С 9398 ЕМ заварен на мястото, а обсъждане на вместимостта /обема/ на неговата „кофа“ и въобще на обема на иззетите материали, респективно изчисляване на размерите на участъка, нарушен от извършената дейност е ирелевантно. Това е така, защото в състава на процесното нарушение не са включени количествени стойности, от чието установяване да зависи извода дали е налице нарушение или не. Самият факт, че е извършена  дейност по добив на описаните материали без разрешение, в землището на с.Козница, общ.Несебър е достатъчен да обуслови извода за извършване на това нарушение.

Нормата на чл.74, ал.1, т.10 от Наредба № 6 за опазване околната среда на територията на община Несебър забранява добива на пясък, чакъл, скална маса и други инертни материали …“от плажната и брегова ивица, пясъчните  дюни и пясъчни образувания, морета и речни корита и други без писмено разрешение от компетентни общински и държавни органи;“ Както става ясно от текста на забранителната норма, посочването на отделните места не е изчерпателно, до колкото нарушението би било извършено и ако тези материали се добиват и от „ДРУГИ“ места. В този смисъл, добива и от места, които не са конкретно посочени също осъществява състава на това нарушение, дори да се приеме, че формално мястото, където е извършен добива на материалите съставлява по КК на населеното място „мера“.

За целите на настоящото производство не би могло да се обсъжда дали това отразяване в кадастралната карта КК е реално и дали евентуално не е налице явна фактическа грешка в отразяване вида на имота и по-конкретно неговото предназначение, точността на реалните граници между отделните поземлени имоти, респективно тяхното отразяване в кадастъра и т.н. Още повече, че е ноторно известен факта за промените, които настъпват във времето по отношение границите на речните корита.

Изчисление на конкретните размери /ширина, дължина, дълбочина/ на засегнатото от добива място също няма отношение в настоящото администра-тивнонаказателно производство, доколкото на дружеството не е вменено заплащането на евентуално обезщетение за конкретно описани причинени щети на местообитанията и поради това, в настоящият казус няма причина тези размери да бъдат предмет на установяване и доказване.

Както вече бе отбелязано в състава на нарушението не са включени количествени стойности, за да се обсъжда въобще какъв обем материали е иззет, още по-малко да се акцентира на обема на уреда, с който са били иззети тези материали.

Неоснователни са и доводите на касатора относно характера на деянието. Фактът, че в наказателното постановление са описани редица други факти и обстоятелства, които в случаят имат само описателен характер не може да характеризира деянието като „резултатно нарушение“. Другояче би било, ако нормотворецът бе описал в състава на нарушението, че от извършването му следва да са настъпили конкретни вреди и тяхното категоризиране, при което би следвало и те да са установени. В случаят, нормата на чл.74, ал.1, т.10 от наредбата забранява добива на инертни материали /пясък, чакъл, скална маса и др./ на територията на община Несебър, а не добива над определено количество, за да се обсъжда обема на иззетото количество, нито се изисква наличието на увреждане на речното корито и негови характеристики или нанасяне на вреди на което и да е друго място, от което се добиват такива материали, за да се твърди, че по естеството си нарушението е резултатно.

Липсва изискуемост и на определено качество на конкретния субект, който може да извърши такова нарушение, като за отговорността на юридическите лица в санкционната норма на чл.125 от наредбата е предвидена изрично възможност за налагане на „имуществена санкция“ в диапазона от 500 до 15 000 лева. Обстоятелството, дали на физическото лице управляващо цитираното техническо средство е ангажирана отделно отговорността за виновно извършено нарушение няма отношение към законосъобразното ангажиране отговорността на дружеството.

В случаят, от еднопосочните в тази връзка доказателствени материали се установява, че дейността по добива на инертни материали е извършена именно по инициатива на дружеството- работодател на лицето управляващо колесен трактор, с рег. № С 9398 ЕМ, поради което съвсем закономерно и на юридическото лице е наложена имуществена санкция.

Верни са и изводите на РС-гр.Несебър относно неприложимостта института на чл.28 от ЗАНН в този случай, поради което липсват основания за отмяна на постановения санкционен акт.

Обобщено, подадената касационна жалба е НЕОСНОВАТЕЛНА и следва да се отхвърли, а решението на районният съд е валидно, допустимо и правилно, което обуславя потвърждаване на съдебния акт.

Разноски не се претендират от ответника по касация и не се присъждат, при този изход.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, вр. чл.218 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2-ро от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХVI-ти състав,             

                                                         Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260117 от 27.04.2021г., постановено по АНД № 144 от 2021г по описа на Районен съд –Несебър.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                                Председател:

 

 

                                                       Членове: 1.

 

 

                                                                       2.