Определение по дело №629/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 881
Дата: 28 юни 2023 г.
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20237150700629
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 28 юни 2023 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 881/28.6.2023г.

 

Административен съд – Пазарджик, в закрито заседание                                                          като разгледа докладваното от съдията – докладчик Георги Видев  административно дело № 629, по описа на съда за 2023 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Делото е образувано по жалба на Д.Р.Д. *** против Заповед рег. № 4581з-1507/21.06.2023 г. на ректора на Академията на МВР, с която е допуснато предварително изпълнение на предишна негова Заповед № 4581з-1233/29.05.2023 г., с която жалбоподателката е отстранена от  обучение в ЦСПП – Казанлък при Академията на МВР и е прекратено участието ѝ в курс I.C.1.1.И „Извънреден курс за младши изпълнителски длъжности, преди завършване срока на обучение, поради слаб успех.

            Жалбата против оспорената заповед, имаща характер на разпореждане по чл. 60, ал. 3 от АПК за допускане на предварително изпълнение след постановяване на административен акт е допустима, като подадена в законоустановения срок от лице, на което са засегнати правата с допускането на предварително изпълнение на оспорен от него по административен ред акт  (наличието на оспорване на Заповед № 4581з-1233/29.05.2023 г. е посочено в обжалваната заповед).

            Разгледана по същество жалбата е основателна.

            Обжалваната заповед за допускане на предварително изпълнение е мотивирана с предположението, че продължаването на обучението от жалбоподателката по тематика, която не е необходимо да познава предвид отстраняването ѝ от курса (тактика на прилагане на полицейските правомощия, специализирана стрелкова подготовка, полицейска лична защита, тактика на изпълнение на патрулно постовата дейност и пътния контрол, т.е. специфична  информация, касаеща пряко противодействието на престъпността  и опазването на обществения ред) застрашава особено важни държавни и обществени интереси, каквито са организацията на охранителната дейност, имаща за цел опазването на обществения ред и осигуряване безопасността на движението по пътищата.

            Съдът намира, че изложените мотиви не обосновават опасност от накърняване на особено важни държавни или обществени интереси. Действително предоставяните  знания в курса за младши изпълнителски длъжности са специфични и са свързани с евентуалното бъдещо заемане на съответните полицейски длъжности. Но това не означава, че тези знания представляват някаква тайна, която не следва да бъде разгласявана на външни лица. Ответникът не твърди, че те или част от тях представляват класифицирана информация. Напротив, тези знания са основани на множество нормативни актове, които са общодостъпни. Освен това жалбоподателката до настоящия момент е посещавала курса и е придобила определена информация и знания, като ответникът твърди, че от това досегашно узнаване съществува опасност от настъпване на вреди или накърняване на държавни или обществени интереси.

            От друга страна, жалбоподателката има интерес от продължаване на курса, както в случай на отмяна на заповедта за отстраняването ѝ, така и в случай на евентуално повторно придобиване на качеството „стажант“ в МВР, при което тя ще спести време и средства от това, че няма да ѝ се наложи да премине отново отначало същия курс.

            Предвид горното, съдът намира, че от една страна продължаването от жалбоподателката на обучението ѝ няма да накърни никакви държавни или обществени интереси. От друга страна, дори и да се приеме, че то евентуално би могло да засегне такива в определена степен, то личният ѝ интерес от продължаване на обучението в случая има приоритет и евентуалното прекъсване на обучението ѝ може да доведе до значителни и труднопоправими вреди за нея, които са по-съществени от минималното засягане на държавния или обществения интерес в случай на продължаване от нея на обучението.

Затова следва да бъде отменена Заповед рег. № 4581з-1507/21.06.2023 г.

С оглед изхода на делото е основателна претенцията за разноски на жалбоподателя. Следва да му бъдат присъдени 10 лв., платена държавна такса и 750 лв., платено адвокатско възнаграждение (което е в минималния предвиден от закона размер).

            Предвид гореизложеното съдът

 

ОПРЕДЕЛИ

 

Отменя Заповед рег. № 4581з-1507/21.06.2023 г. на ректора на Академията на МВР, с която е допуснато предварително изпълнение на предишна негова Заповед № 4581з-1233/29.05.2023 г., с която Д.Р.Д. *** е отстранена от  обучение в ЦСПП – Казанлък при Академията на МВР и е прекратено участието ѝ в курс I.C.1.1.И „Извънреден курс за младши изпълнителски длъжности, преди завършване срока на обучение, поради слаб успех.

Осъжда Академията на МВР да заплати на Д.Р.Д. *** разноски по делото в размер на 760 лв. (седемстотин и шестдесет лева).

Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с частна жалба, подавана чрез настоящия съд, в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                                             

Съдия:/п/