Решение по дело №917/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260013
Дата: 14 януари 2021 г. (в сила от 4 февруари 2021 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20205220200917
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                         гр.Пазарджик   14.01.2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ  РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, ХІV състав,  в публичното заседание на  23.11.2020 година в състав: 

                                                                    

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Д.Б.

 

при секретаря И. Ч., като разгледа докладваното от районен съдия  Б.  АНД № 917/2020 год. по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по  жалба на И. ***, ЕГН ********** против НП № 20-1006-001089 от 30.04.2020 год. на началника група в сектор „ПП” при ОД на МВР-Пазарджик, с което на основание  чл.179 ал.2 във вр. с ал.1, т.5, пр. 4 от ЗДП за нарушение на чл.50 ал.1 от ЗДП е наложена глоба в размер на  200 лв. /двеста лева/.

          Релевираните в жалбата оплаквания се свеждат до наличие на материална незаконосъобразност на атакуваното НП, чиято отмяна се иска, т.к. вмененото административно нарушение не било извършено.

          В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и с процесуален представител,  който поддържа жалбата, ангажира доказателства и пледира за отмяна на атакуваното НП.

          Ответникът по жалбата – АНО, редовно призован, не се явява и не изпраща процесуален представител. Изпраща писмено становище с административнонаказателната преписка, в което излага съображения за неоснователност на въззивната жалба. Иска присъждане на разноски.

Районният съд провери основателността на жалбата след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено от фактическа страна следното:

          Жалбоподателят е санкциониран след като на 18.02.2020 година, около 15:50 часа, в гр.Пазарджик, на кръстовището между ул.”******” и ул.”******” е управлявал МПС – л.а. „Волво В40“ с рег. № ***– негова собственост. Движейки се по ул.”******”, в посока към строителен маркет „***“, навлязъл в кръстовището с  ул.”******”, като при наличието на пътен знак Б2 /Стоп/ не пропуснал движещият се по пътя с предимство /по ул.“******“ с посока към кръстовището с бул. „Ал. ******“/ мотоциклет „**** ЦБР 600“ с рег. № РА 1880 К, управляван от А.Д.Ч.. Настъпил сблъсък между лекия автомобил и мотоциклетиста, в резултат на който мотоциклетът се отклонил в дясно и се блъснал в друг паркиран лек автомобил „Опел Астра“ с рег. № ***, собственост на С.Ст. Л.. Настъпило ПТП с материални щети и наранявания по мотоциклетиста А.Ч., с характер на леки телесни повреди.

          На място бил изпратен автопатрул на сектор „ПП“ при ОДМВР-Пазарджик, в състава на който бил и актосъставителя – св. К.К., като полицейските служители взели отношение и отработили случая по административен ред.

          Поведението на жалбоподателя съставлявало нарушение по чл.50 ал.1 от ЗДвП, която норма императивно предвижда, че: „На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство”.

С оглед на това против Л. бил съставен АУАН, а въз основа на него  било издадено атакуваното НП. Последното било връчено лично на жалбоподателя на 22.05.2020 год., а жалбата против него била подадена чрез АНО на 29.05.2020 година, т.е. в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, с оглед на което е процесуално допустима като подаден в срок и от лице, активно легитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на атакуваното НП.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе изцяло от показанията на актосъставителя – св. К., както и от тези на св. Ч. и частично от тези на св.Г.. Възприе я още и от събраните по делото писмени доказателства, също и от вещественото доказателство – 1 бр. компакт диск, съдържащ видеозапис от охранителна камера на строителен маркет „***“, както и от заключението на приетата по делото автотехническа експертиза /АТЕ/.

Съдът даде вяра на всички писмени доказателства, вещественото доказателство и заключението на АТЕ, както и на гласните такива, т.к. същите са непротиворечиви и взаимно се допълват. Тук веднага следва да се каже, че показанията на св.Г.не допринасят много за разкриване на обективната истина, т.к. той не е бил очевидец на събитията при възникването на пътния инцидент. Същият посочи, че не е наблюдавал с очите си ситуацията, т.к. се намирал на строителната площадка на строймаркета. Заяви обаче, че преди инцидента чул звука от двигателя на мотоциклета и той бил много силен, което според свидетеля означавало, че се е движел с висока /превишена/ скорост. Това умозаключение на свидетеля е изключително необективно и почива единствено на негови субективни възприятия, поради което няма как да бъде споделено от настоящия съдебен състав. Още повече, че на съда не е известна методика за определяне на скорост на движение като се изхожда само и единствено от нивото на шума, който се издава от двигател на едно МПС, а е и несериозно да се приеме, че св.Г.разполага с такива свръхспособности. На последно място, но не по значение, показанията на св.Г., внушаващи движение с висока скорост на мотоциклета непосредствен опреди ПТП, се опровергават в голяма степен от заключението на АТЕ, което ще бъде коментирано по-долу.

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът приема, че жалбата е неоснователна.

По време на административнонаказателното производство, както и в  съдебната му фаза, беше доказан по безспорен и категоричен начин фактът на извършеното нарушение от страна на жалбоподателя по чл.50 ал.1 от ЗДвП, с оглед на  което правилно е ангажирана отговорността му по чл.179 ал.2, във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП.  Тези разпоредби вменяват в задължение на водачите на ППС, когато  ги управляват да спазват правилата за предимство /в конкретния случай/, като при нарушение на тези правила и предизвикване на ПТП, предвиждат съответната санкция с глоба.  

Осъществяването на вмененото нарушение безспорно се доказа от показанията на разпитания свидетел – актосъставителят К., който макар и да не е бил пряк очевидец  на поведението на жалбоподателя е възприел на място фактическата обстановка, провел е разговори с двамата участници в инцидента, огледал е повредите по мотоциклета и лекия автомобил, установил е механизма на произшествието в динамика, при което е заключил, че именно жалбоподателят с поведението си е нарушил виновно правилата за осигуряване на предимство на водач, който се е движел по път с предимство.  Св.К. е абсолютно незаинтересован от изхода на делото и няма никакъв личен мотив да уличава Л., приписвайки му нарушение, което иначе той не е извършил.

Фактът на извършване на нарушението се установя не само от показанията на св.К., но и от тези на св.Ч., който е другият участник в ПТП и е управлявал мотоциклета. Макар и св.Ч. да е заинтересован от изхода на делото, т.к. е бил увреден телесно в резултат на ПТП предизвикано от жалбоподателя, то съдът не намери основания да не кредитира неговите показания, т.к. те в голяма степен се подкрепят от вещественото доказателство – 1 бр. компакт диск, съдържащ видеозапис от охранителна камера на строителен маркет „***“, от която възникването ПТП е било записано, както и от заключението на приетата по делото АТЕ. В своите показания св.Ч. сочи, че се е движел с мотоциклета по пътя с предимство със скорост от около 50-60 км/ч, като движението му било праволинейно и по средата в неговата пътна лента /дясна съобразно посоката му на движение – бел. моя/. Сочи, че като наближил строителен маркет „***“ видял автомобила на жалбоподателя, който идвал към кръстовището откъм ул.“******“, като изобщо не спрял на стопа, а продължил движението си и навлязъл в кръстовището, с което му отнел предимството и предизвикал ПТП.

Това в огромна степен съвпада със записа на инцидента от вещественото доказателство, на който се вижда как автомобилът на жалбоподателя приближава кръстовището и не спира напълно преди да навлезе в него, т.е. не застава в пълен покой на стоп-линията преди знака Б2 /Стоп/ а само доста намалява скоростта, след което пропуска един автомобил, който се движи по главния път в посока към бул.“Георги ******“, а веднага след това започва навлизане в зоната на кръстовището, като се движи леко наляво и се насочва към джобовете за паркиране пред строймаркета. Секунди след като автомобилът на жалбоподателят е навлязъл в кръстовището се стига и до сблъсъка на мотоциклета с лекия автомобил.

На следващо място, фактът на извършеното административно нарушение от страна на жалбоподателя се установя абсолютно категорично и от заключението на изслушаната и приета по делото АТЕ, което съдът цени като обективно и компетентно изготвено.

В своето заключение вещото лице е категорично, че към момента на произшествието не е имало хоризонтална маркировка: ограничителни и разделителни (осеви) линии и пешеходни пътеки.

В района на инцидента не е имало ограничение на скоростта, максимално допустимата разрешена скорост е била 50 км/ч (за населено място). Това напълно съвпада и с приетите като писмени доказателства официални уведомителни писма от ОПУ-Пазарджик и сектор „ПП“ при ОДМВР-Пазарджик /виж л.94-97 от делото/

Пак според вещото лице, лекият автомобил „Волво В40“ е навлязъл в кръстовището от ул. „******“ и по лека крива наляво се е насочвал към свободно място пред магазина за строителни материали „***“.

Мотоциклетът „**** ЦВР 600“ е приближавал към кръстовището отдясно на навлизащия автомобил - от страната на бул. „Г.******“ (изхода към АМ „ Тракия “).

Лекият автомобил „ВОЛВО В40“ е потеглил от място, изминал е известно разстояние, като е постигнал максимална скорост около 15-16 км/ч, а след предприетото рязко снижение на скоростта и спрял.

Контактът (ударът) с мотоциклета е настъпил около 1,7 м преди да спре.

Скоростта на мотоциклета в последната фаза (в обхвата на видеокамерата) е била около 45-50 км/ч.

Когато водачът на колата е предприел навлизане в кръстовището, мотоциклетистът е бил на около 90 метра от мястото на удара. Когато водачът на колата е предприел навлизане в кръстовището последният е имал обективна възможност да види и възприеме движещия се по пътя с предимство мотоциклет.

На стр. 4/11 от обстоятелствената част на експертизата вещото лице е онагледило с фотос, извлечен от видеозаписа от охранителната камера и с две мащабни скици, каква е била видимостта в зоната на кръстовището. Става ясно, че на разстояние 30-35 метра няма паркирани автомобили по главния път в дясно от ул.“******“, като физическата видимост на жалбоподателя по средата на лентата за движение по ул.“******“, идвайки от бул. „Георги ******“ е била над 130 метра. Това обстоятелство, отнесено към факта, че мотоциклетистът е бил на около 90 метра, когато Л. е предприел навлизане в кръстовището с колата, автоматично води до извода, че последният е имал обективна възможност да го види, респ. пропусне преди да започне движението си. Той обаче не го е направил или защото по някаква причина не го е видял /примерно е гледал за последно само наляво/, или защото го е видял, но е надценил възможностите си да премине през кръстовището преди него без да го блъсне.

Пак в експертизата вещото лице сочи, че процесният мотоциклет (двуколесно МПС) има работен обем 600 куб. см. и фабрична максимална мощност над 100 к.с. (~74 киловата.). По този показател превозното средство попада в категория „А“. Превозните средства от категория „А“ мога за бъдат управлявани от лица на възраст над 24 години, притежаващи свидетелство за правоуправление категория „А“ за управление на мотоциклети с мощност не по-малка от 40 киловата и работен обем на двигателя над 600 куб.см. С категоричност е посочено, че от техническа гледна точка в конкретния случай обстоятелството, че управляващият не е имал право да управлява процесния мотоциклет не е в пряка причинно - следствена връзка с произшествието.

В съдебно заседание вещото лице поддържа заключението си, като обобщава, че процесното ПТП е било предотвратимо при едно единствено условие – ако от страна на водача на лекия автомобил бе спазено правилото за движение, задължаващо го да даде предимство на МПС, движещи се по ул.“******“ и в частност на мотоциклета.

Несъстоятелно е възражението на защитата в смисъл, че вината за ПТП е била на мотоциклетиста, т.к. той се бил движел с висока /не се сочи каква – бел. моя/ скорост, при което Л. е предприел навлизане в кръстовището правомерно, т.к. мотоциклетът е бил много далеч от него, но бързо го е достигнал и се блъснали. Като се изходи от заключението на АТЕ, че мотоциклетистът е бил на около 90 метра, когато жалбоподателят е предприел навлизане в кръстовището, както и от това, че първият се е движел със скорост от около 45-50 км/ч, дори да вземем по-високата скорост от 50 км/ч, която е равна на почти 14 метра в секунда, то значи, че за близо шест секунди мотоциклетът ще достигне до кръстовището. Това пък значи, че Л. е имал възможността да го възприеме, а от там и задължението да го пропусне, като движещ се по пътя с предимство. Дори хипотетично да приемем, че мотоциклетистът се е движел с много по-висока /превишена/ скорост, за което обаче няма обективни данни, то пак Л. е имал задължението да го пропусне, защото след като е имал възможността да го види /каза се вече, че е имал видимост на разстояние над 130 метра в дясно по ул.“Ст. Ангелов/ то той, виждайки го в първия момент няма как да знае с каква скорост се движи и колко бързо ще достигне до кръстовището, което отново го е задължавало да осигури предимството му.

С оглед на всичко казано до тук съдът намира, че обжалваното НП е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

При определяне размера на санкцията наказващият орган се е съобразил с изискванията на чл.27 от ЗАНН за индивидуализация на административните наказания, като е отчел  степента на обществена опасност на конкретното  нарушение и степента на вина на нарушителя, при което е наложил наказание глоба в абсолютно установения от закона размер от 200 лева, с което ще се постигнат целите на наказанията, визирани в чл.12 от ЗАНН.

При този изход от делото, който е неблагоприятен за жалбоподателя в негова тежест следва да се присъдят разноските, платени от бюджета на съда за изготвянето на автотехническата експертиза и изслушването на вещото лице в съдебно заседание в размер на 220 лв. Тези разноски се дължат от Л. на основание чл.189 ал.3 от НПК, която норма е субсидиарно приложима по силата на чл.84 от ЗАНН.

При този изход от делото – потвърждаване на НП, принципно ответната страна – ОДМВР-Пазарджик, би имала право на разноски. В същото време обаче искането на А.С.Г., в качеството му на пълномощник на директора на ОДМВР-Пазарджик, от която териториална структура е издаден фишът,  направено в постъпило писмено становище по съществото на спора преди последното съдебно заседание, а именно за присъждане на разноски на основание чл.63 ал.5 вр. с ал.3 от ЗАНН, във вр. с чл.144 от АПК и във вр. с чл.78 ал.8 във вр. с чл.32, т.3, пр.2 от ГПК, не може да бъде уважено. Това е така, защото видно от представеното пълномощно пълномощникът А.С.Г.– началник сектор „ПП“ при ОДМВР-Пазарджик е лице с юридическо образование.

Тук веднага следва да се каже, че отговорността за разноски е обективна и невиновна, като на репариране подлежат само действително направените разноски, чието присъждане законодателят е предвидил. Единственото изключение, което законодателят предвижда, е в хипотезата на чл.78 ал.8 от ГПК, която гласи, че в полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт. Това е единственото законоустановено изключение, когато ще е законосъобразно присъждането на разноски, без същите да са доказани по делото. Нормата на чл.78 ал.8 от ГПК е процесуална и като такава е от публично-правен ред, визира изключение от общото правило за присъждане на разноските и според настоящия състав не следва да се тълкува разширително или да се прилага по аналогия и в хипотезите, когато страната по делото е представлявана не от юрисконсулт, а от други служители с юридическо образование по смисъла на чл. 32, т. 3, предл. 2 от ГПК.

В конкретния казус директорът на ОДМВР-Пазарджик е бил надлежно представляван в АНП по пълномощие от началника на сектор „ПП“ при същата дирекция, което в случая е допустимо по силата на чл.32, т.3, предл.2 от ГПК във вр. с чл.17 ал.3 от АПК, като пълномощникът своевременно е направил искане за присъждане на юрисконосултско възнаграждение, а изходът на спора е благоприятен за представляваната от него страна, но липсва законово основание за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, тъй като ОДМВР-Пазарджик, не е бил представлявана от юрисконсулт, каквото е изискването на чл. 78, ал. 8 от ГПК.

В този смисъл има достатъчно съдебна практика, като само за пример би могло да се цитира Решение № 1739/17.02.2016г. на ВАС по адм. д. № 14713/2015г., ІV отделение, в което е казано: „Заплащането на юрисконсултско възнаграждение е уредено в чл. 78, ал. 8 от ГПК, който текст е субсидиарно приложим чрез нормата на чл. 144 от АПК. Както в разпоредбите на чл. 143 от АПК, така и на чл. 78 от ГПК законодателят регламентира присъждането на реално направените в хода на съдебния процес разноски, размерът на които и заплащането им се доказват с представяне на платежни документи и с прилагане на списък. Единственото отклонение от този принцип е предвидено в чл. 78, ал. 8 от ГПК, която норма е приложима само по отношение на възнаграждението на юрисконсултите. Други лица с юридическо образование, представляващи съответния орган не са посочени в нормата на чл. 78, ал. 8 от ГПК. Настоящият съдебен състав счита, че горепосочената разпоредба представлява изключение от общото правило, поради което е недопустимо разширителното й тълкуване и прилагането й по аналогия. Ето защо разноски на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК се присъждат на основание Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения само при защита от юрисконсулт, но не и от друго лице с юридическо образование, което е чл. на колективен административен орган. Изложеното не противоречи на Тълкувателно решение № 3 от 13 май 2010 г. на Общото събрание на колегиите във Върховния административен съд, постановено по тълкувателно дело № 5/2009 г., на което се позовава касаторът. В него е направено разграничение между едноличен административен орган - министър, областен управител, кмет, директор и др.; колективен административен орган със статут на юридическо лице - Комисия за защита на конкуренцията, Комисия за енергийно и водно регулиране и др.; колективен административен орган без статут на ЮЛ. Посоченото тълкувателно решение се отнася до присъждане на възнаграждение, в случай, че административният орган е представляван в съдебното производство от юрисконсулт, а не от друго лице с юридическо образование“.

В аналогичен смисъл са и Решение № 1141/03.02.2016г. на ВАС по адм. д. № 13808/2015г., ІV отделение, Определение № 47/26.01.2017г. на Административен съд София-област по адм. д. № 62/2017г., Решение № 80/08.02.2017г. на Административен съд София-област по адм. д. № 1059/2016г., Решение № 2192/17.12.2019г. на Административен съд Бургас по адм. д. № 3049/2019г. и др.

По тези съображения Пазарджишкият районен съд в настоящият състав, след  като извърши анализ на установените обстоятелства и на основание чл.63 от ЗАНН,

 

                                                Р Е Ш И :

         

          ПОТВЪРЖДАВА НП № 20-1006-001089 от 30.04.2020 год. на началника група в сектор „ПП” при ОД на МВР-Пазарджик, с което на И. ***, ЕГН **********, на основание  чл.179 ал.2 във вр. с ал.1, т.5, пр. 4 от ЗДП за нарушение на чл.50 ал.1 от ЗДП е наложена глоба в размер на  200 лв. /двеста лева/.

На основание чл.84 от ЗАНН във вр. с чл.189 ал.3 от НПК ОСЪЖДА И. ***, ЕГН ********** ДА заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС-Пазарджик, съдебно деловодни разноски в размер на 220.00ЛВ /двеста и двадесет  лева/.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исканията за присъждане на разноски в полза на жалбоподателя и в полза на ОДМВР-Пазарджик.

 

ПОСТАНОВЯВА след влизане на решението в сила, вещественото доказателство - 1 бр. компакт диск, съдържащ видеозапис от охранителни камери на строителен маркет „***“ да остане по делото и да бъде унищожено заедно с него при настъпване на законовите срокове за това, поради липсата на съществена икономическа стойност.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението пред Пазарджишкия административен съд.

 

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: