Решение по дело №20/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 53
Дата: 10 април 2019 г. (в сила от 10 април 2019 г.)
Съдия: Красимир Димитров Димитров
Дело: 20195600600020
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 9 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер:    53                                          10.04.2019г.                                   град Хасково

Хасковски окръжен съд                                                               наказателен състав

На дванадесети март                                                                            година: 2019г.

В открито заседание в състав:

                            Председател: Стратимир Димитров

                                    Членове: Боряна Бончева

Красимир Димитров

Секретар: Димитрийка Христова

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдия Кр. Димитров В.н.ч.х.д. № 20 по описа за 2019г., като мотивите са изготвени от съдия Стр. Димитров на основание чл. 33, ал. 5 от НПК; за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 318 и сл. от НПК.

С Присъда № 65 от 29.11.2018 год., постановена по н.ч.х.д.№ 84/2018г., РС Димитровград признал подсъдимата Д.Г.К. за виновна в това, че на 03.03.2017 г., в гр. Димитровград причинила на Г.М.П. разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и 129 от НК, изразяващо се в оток в областта на дясната скула, разклащане на първи и втори долни леви зъби - престъпление по чл. 130, ал. 1 от НК, поради което и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК я освободил от наказателна отговорност и й наложил административно наказание глоба 1 000 лева.

Със същата присъда подсъдимата Д.К. е осъдена да заплати на Г.М.П. сума в размер на 2 000 лева, представляваща обезщетение за претърпени вследствие на деянието неимуществени вреди, ведно със законна лихва върху тях, считано от  03.03.2017 год. до окончателното й изплащане, ведно с направените по делото разноски в размер на 1 112 лв., а в полза на РС Димитровград – 80 лева държавна такса.

Недоволен от присъдата е останал защитникът на подс. К., който я обжалва в законовия срок с доводи за незаконосъобразност, необоснованост на изводите относно съставомерните факти. В съдебно заседание защитникът поддържа жалбата и иска подсъдимата да бъде призната за невинна и оправдана по предявеното й обвинение.

Повереникът на частната тъжителка, а и тя, изразяват становище за законосъобразност на обжалвания съдебен акт и искат присъдата да бъде потвърдена.

Съдът, като прецени материалите по делото и обсъди доводите в жалбата, и тези, изложени в съдебно заседание, след като провери изцяло правилността на атакуваната присъда, намира следното:

Районният съд е пристъпил към постановяване на присъдата при изяснена фактическа обстановка, установена от събраните по надлежния процесуален ред доказателства, въз основа на които е изградил обосновани изводи, досежно съставомерността на извършеното от подсъдимата Д.К. – причинена на Г. П. лека телесна повреда, изразяваща се в оток в областта на дясната скула, разклащане на първи и втори долни леви зъби. От показанията на свидетеля Г.С.се установява, че на 03.03.2017г. пострадалата П. ***, по тротоара на ул. „********   *********“. В близост до павилион „Л.“, подс. К. нанесла удар с ръка в областта на лицето на пострадалата, при което П. паднала на земята. Въпреки, че наоколо имало и други хора никой не опитал да помогне. Св. С., който наблюдавал инцидента от около 50 метра, отишъл до пострадалата и предложил да окаже помощ. Жената отказала, но поискала да се обади на дъщеря си. В присъствието на св. С., П. се свързала с дъщеря – св. Г., която малко след това отишла до мястото на инцидента. Там заварила майка си със зачервена дясна буза и кръвоизлив в областта на носа и устата. Впоследствие П. била освидетелствана от съдебен лекар, за което и било издадено съдебно медицинско удостоверение.

Съдебно медицинската експертиза установява, че при инцидента на 03.03.2017г. са причинени оток в областта на дясната скула, разклащане на първи и втори долни леви зъби. Възможно било тези увреждания да се получат по начина и при обстоятелствата посочени в предварителните сведения, по механизъм на действие от твърд и тъп предмет. Причинено е разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и 129 от НК.

Голословен е сочения във въззивната жалба довод за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила изразяващо се едностранчива, в ущърб на защитата, преценка на доказателствата по делото, както и преекспониране показанията на св. С. С основание са приети за убедителни показанията на този свидетел, относно основен факт от предмета на доказване, за нанесен от подсъдимата на пострадала удар. Тези показания са обсъдени подробно в мотивите към присъдата, като са съпоставени с останалите гласни и писмени доказателства. С основание на дадените от св. С.показания е била дадена вяра, защото, макар според собствените му твърдения в началото на инцидента той се е намирал на около 50 метра, проведеният експеримент е потвърдил възможността да се различават участващите в инцидента лица. Първоинстанционният съд е изпълнил задълженията си за пълно изясняване на фактите, както и е аргументирал позицията си защо дава вяра на показанията – очевидец.

При тази фактическа обстановка, настоящият състав на въззивната инстанция също счита, че подсъдимата П. от обективна и субективна страна е осъществил състава на престъпление по чл. 130, ал. 1 от НК. Налице са увреждания, които представляват лека телесна повреда по смисъла на чл. 130, ал. 1 НК; причинени от подсъдимата на пострадалата П., установено от показанията на свидетелите, посредством нанасянето на удари с ръка в областта на лицето. В унисон с установени факти районният съд законосъобразно е приел, че деянието подсъдимата  е осъществила при пряк умисъл, тъй като е съзнавала общественоопасния му характер, предвиждала е настъпването на общественоопасните му последици и е искала те да настъпят. Действията на подс. П. показват, оформена в съзнанието й представа, че с удара причинява другиму телесна повреда, което сочи, че е целяла причиняване на уврежданията, като въпреки наличието на тази представа в съзнанието си не е преустановила своите действия.

Законосъобразно районният съд, след като е отчел трите обстоятелства – подсъдимата П. не е осъждана, нито освобождавана по реда на чл. 78а НК от наказателна отговорност (справка от 14.02.2019г. на НАП сочи, че глобата по предходно ч.х.д.№ 505/2013г. е било изплатена на 25.08.2014г.), от деянието не са причинени имуществени вреди и за престъплението по чл. 130, ал. 1 от НК се предвижда наказание “лишаване от свобода до 2 години” и друго “по-леко наказание”, е приел, че са налице основанията за освобождаване дееца от наказателна отговорност по реда на Раздел ІV гл.VІІІ НК. При определяне на наказанието районният съд е отчел превес на смекчаващите отговорността обстоятелства и законосъобразно е отмерил размера на административното наказание глоба от 1 000 лева. Наказанието е адекватна санкция за подсъдимата и съответства на материалното й положение.

 

По гражданския иск.

 

Пред РС е бил приет за съвместно разглеждане предявен от пострадалия от престъплението против подсъдимата граждански иск, с правно основание чл. 45 от ЗЗД. При определяне на обезщетението за претърпените неимуществени вреди, вследствие причинената телесна повреда, районният съд е изложил лаконично обстоятелствата и съображенията си мотивирали го да приеме, че уваженият иск в размер на  2 000 лв. в пълна степен ще репарира причинените вреди и обезщетението е определено по справедливост. Размерът е незаконосъобразно определен. Действително са налице три увреждания, но освен посочения в експертизата период на отшумяване 20 дни, по делото не са били ангажирани други доказателства за обосноваване на вредите, в пълния предявен от ищеца размер. Сума в размер от 800 лева е в състояние да възмезди неимуществените вреди, претърпени от пострадалия. Ето защо обжалваната присъда следва да бъде изменена в гражданско осъдителната й част, като обезщетението – намалено.

Така мотивиран съдът

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ Присъда № 65 от 29.11.2018г. на РС – Димитровград, постановена по н.ч.х.д. № 84/2018г. в гражданско осъдителната й част, като НАМАЛЯ размера на присъденото обезщетение за неимуществени вреди, дължимо от под. Д.Г.К. на Г.М.П. от 2 000лв. на 800лв., като за разликата над 800 лв. до 2 000лв., предявения граждански иск, като неоснователен – ОТХВЪРЛЯ.

Отменя присъдата в частта й за разноските, за разликата над 50 лева до 80 лева, представляваща дължимата държавна такса, върху уважения размер на иска.

ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата й част.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:                                                            Членове: