Решение по дело №128/2018 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 май 2018 г. (в сила от 13 юни 2018 г.)
Съдия: Димитър Тодоров Маринов
Дело: 20182130200128
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 64 / 16.5.2018г. , град Карнобат

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

К А Р Н О Б А Т С К И Я Т      Р А Й О Н Е Н      С Ъ Д ,      ІІІ    състав

На шестнадесети май две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                  

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИМИТЪР МАРИНОВ

                                               Съдебни заседатели: 1..........................................

                                                                                 2..........................................

 

Секретар ……………………ДАРИНА ЕНЕВА…................................................

Прокурор...................................................................................................................

Като разгледа докладваното от съдията  ……….МАРИНОВ……….…………

Административно-наказателно дело номер 128 по описа за 2018 г. и за да се произнесе все предвид следното:

 

Производството по делото е реда на чл.375 и сл. от НПК. Образувано е по постановление на Карнобатската районна прокуратура, с което се предлага освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемия  Р.Б.К.,  ЕГН **********о***, за извършеното от него престъпление по чл.345 ал.2, вр. чл. 345, ал.1 от НК с налагане на административно наказание на основание чл. 78а от НК.

Районния прокурор, редовно призован, не се явява в съдебно заседание.

Обвиняемият К., редовно призован, се явява в съдебно заседание и заедно с назначеният му служебен защитник адв. Р. моли за наказание в най-минимален размер.

Съдът, като взе предвид обстоятелствата, изложени в постановлението намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Обвиняемият Р.Б.К. никога не е имал свидетелство за управление на МПС. На неустановена дата през месец септември 2017 г. обв. К. е закупил от св. Зафир Златославов Коларов от с. С. мотоциклет, марка Баотиан, модел ***, с номер на рама №***, без поставени регистрационни табели. Свидетеля Коларов е закупил мотоциклета на 10.05.2015 г. в гр. Бургас от ***-гр. Бургас, за сумата от 120 лева. Закарал е мотоциклета в с. С., но същия е бил повреден. Опитал се е да го ремонтира, но въпреки ремонта мотоциклета отново се е повредил и по тази причина Коларов не го е регистрирал в КАТ. Свалил е някой части от него и го е оставил на двора си. На неустановена дата през септември месец на 2017 г., обв. К., го е попитал дали продава мотор. Св. Коларов му е отговорил, че има един, но е повреден. На следващия ден К. е отишъл до дома му и огледал мотоциклета. Спазарили се да го купи за сумата от 150 лева. Разбрали са се сумата да бъде изплатена на два пъти в течение на времето. Обв. К. е заплатил парите на св. Коларов. Междувременно е ремонтирал мотора  и го е ползвал да се придвижва из селото.

На 02.11.2018 г. свидетелите  Е.Г.П. и Д.П.Ч. служители на РУ-Сунгурларе, са изпълнявали служебните си задължения в с. С.. Около 18.30 часа на същата дата, в село С., на ул. Л., до дом № 1  свидетелят П.е спрял за проверка мотоциклет Баотиян. Мотоциклета е бил управляван от обвиняемият Р.Б.К. и е бил без поставена регистрационна табела. При поискване на документи за мотоциклета, обвиняемият не е могъл да представи такива, както и не е могъл да представи свидетелство за правоуправление на МПС от необходимата категория. Свидетелят П.е извършил справки в АИС на МВР, при които е установил, че обвиняемия К. не притежава свидетелство за правоуправление от нито една категория, а управлявания от него мотоциклет не е бил регистриран по надлежния ред. На въпроса за собствеността на мотоциклета, обв. К. е обяснил на свидетеля П., че преди два месеца е закупил мотоциклета от св. Коларов, но документите не са в него. Същите са се оказали в негов роднина. Заедно със служителите на полицията са отишли до дома на роднината му и  от там К. е взел и представил Договор за покупко продажба на МПС, декларация, фактура с касова бележка, както и документи на немски език за произхода на мотоциклета.

За извършените от обв. К. нарушения, свидетелят П.му е съставил два АУАН, съответно с № *** за управление на МПС без съответното свидетелство за правоуправление и №  ***за управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред.

Приетата фактическа обстановка дава основание да се приеме, че с деянието си обвиняемият Р.Б.К. е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл. 345, ал. 2, вр. чл. 345, ал. 1 от НК, вр. чл. 140, ал. 1 от ЗДП, вр. чл. 2 и чл. 3, ал.1 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване  и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, като на 02.11.2017 г. около 18:30 в с. С., област Бургас  по улица Л., до дом № 1,  управлявал моторно превозно средство – мотоциклет  марка „Баотиан“, модел „ВТ 50 QT-9“ с номер на рама №***, без поставени регистрационни табели, който не е регистриран по надлежния ред, предвиден в чл. 140, ал. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДП/ „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места…“, чл. 2 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, а именно: „Моторните превозни средства и ремаркетата, предназначени за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, се представят за регистриране от звената „Пътна полиция“ при Столична дирекция на вътрешните работи /СДВР/ или областните дирекции на МВР /ОДМВР/ по постоянен адрес на собственика - за физическите лица, или по адреса на регистрация- за стопанските субекти“ и чл. 3, ал. 1 от горепосочената Наредба, а именно: „Моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в 14-дневен срок от придобиване на собствеността или оформянето на вноса /постоянен или временен/ от съответния митнически орган.  

Престъплението е извършено от обв. К. при форма на вината пряк умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2  от НК. Същият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е неговите обществено опасни последици и е искал тяхното настъпване.

За престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 в Наказателния кодекс се предвижда наказание лишаване от свобода до една година или с глоба от петстотин до хиляда лева. Към момента на извършване на деянието обвиняемия К. е бил пълнолетен,  неосъждан - реабилитиран, и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на Раздел ІV от Глава VІІІ от НК. От престъплението няма причинени имуществени вреди и обвиняемият не е бил в пияно състояние.

При тези факти съдът намира, че са налице едновременно условията, предвидени в чл.78а, ал.1 от НК за освобождаване на обвиняемия Р.Б.К. от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

При определяне на размера на административното наказанието съдът съобрази следното: 

Налице са само обстоятелства, които са смекчаващи отговорността на обвиняемия, а именно: направени пълни самопризнания, искреното му разкаяние за извършеното от него деяние и това,  че е съдействал на органите на полицията за разкриване и установяване на извършеното от него престъпление. С оглед тези обстоятелства съдът намира, че наказанието следва да се определи  при превес само на смекчаващите отговорността обстоятелства, като то се наложи в специалния минимум, предвиден в разпоредбата на чл. 78а от НК, а именно – глоба в размер на 1000 лева. Съдът намира, че това наказание е справедливо за извършеното от обвиняемия К. деяние и същевременно тази санкция ще подейства превъзпитателно върху него. Това наказание ще изпълни целите на наказанието по чл.36 от НК и с оглед генералната превенция да се въздейства предупредително и възпиращо върху останалите лица, които вършат или имат намерение да извършат такова престъпление.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р      Е     Ш     И :

 

ОСВОБОЖДАВА обвиняемия Р.  Б.  К. с ЕГН **********,***, от наказателна отговорност по чл. 345, ал. 2, вр. чл. 345, ал. 1 от НК, вр. чл. 140, ал. 1 от ЗДП, вр. чл. 2 и чл. 3, ал.1 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване  и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, за това че на 02.11.2017 г. около 18:30 в с. С., област Бургас  по улица Л., до дом № 1,  управлявал моторно превозно средство – мотоциклет  марка „Баотиан“, модел „ВТ 50 QT-9“ с номер на рама №***, без поставени регистрационни табели, който не е регистриран по надлежния ред, предвиден в чл. 140, ал. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДП/ „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места…“, чл. 2 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, а именно: „Моторните превозни средства и ремаркетата, предназначени за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, се представят за регистриране от звената „Пътна полиция“ при Столична дирекция на вътрешните работи /СДВР/ или областните дирекции на МВР /ОДМВР/ по постоянен адрес на собственика - за физическите лица, или по адреса на регистрация- за стопанските субекти“ и чл. 3, ал. 1 от горепосочената Наредба, а именно: „Моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в 14-дневен срок от придобиване на собствеността или оформянето на вноса /постоянен или временен/ от съответния митнически орган, като на ОСНОВАНИЕ чл. 78а от НК му налага административно наказание глоба в размер на 1000 /хиляда/ лева, която сума да се преведе по набирателната сметка на КРС.

ОСЪЖДА Р.Б.К. с ЕГН **********,***, да заплати сумата 5,00 /пет/ лева, представляваща държавна такса за издаване на изпълнителен лист, която сума да се приведе по сметка на КРС.

         НАСТОЯЩОТО решение подлежи на обжалване или протестиране пред Бургаския окръжен съд в 15-дневен срок, считано от получаване на съобщенията от страните.

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: