Решение по дело №1267/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1314
Дата: 12 октомври 2020 г.
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20207040701267
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  № 1314

 

гр. Бургас, 12 октомври 2020г.

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

Административен съд гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на двадесет и четвърти септември, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                             АТАНАСКА АТАНАСОВА

При секретар С. Х. и с участието на прокурора АНДРЕЙ ЧЕРВЕНЯКОВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД № 1267/2020 г.

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от ЗАНН, във вр. с чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена А.И.А.,*** против решение № 441/25.03.2020г., постановено по анд № 2733/2019г. по опис на Районен съд гр. Бургас.

С решението е потвърдено наказателно постановление № 19-0769-000926/10.04.2019 г, издадено от началника на група в сектор “ПП”-КАТ към ОДМВР гр. Бургас, с което на А.И.А. за нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 185 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 20 лева и за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

Касаторът иска отмяна на съдебното решение и отмяна  на наказателното постановление. Счита, че първоинстанционният съд неправилно е приложил материалния закон.

В съдебно заседание поддържа жалбата и направените с нея, искания. Подробни съображения излага в представена по делото писмена защита.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура гр. Бургас счита, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е допустима.

Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с доказан интерес от обжалването.

Разгледана по същество е основателна.

За да потвърди наказателното постановление, първоинстанционният съд е приел, че в производството по издаването му не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и материалния закон е приложен правилно. Посочил е, че нарушенията са безспорно установени и са извършени при форма на вината пряк умисъл, тъй като жалбоподателят е осъзнавал, че поведението му е обществено вредно и укоримо, т.е. това, че чрез деянието си нарушава установения ред на държавно управление и въпреки това се е стремил към този резултат.

Този си извод е формирал въз основа на следните факти:

„ На 28.02.2019 г. около 12:50 часа в гр. Бургас, на ул. „Любен Каравелов” до ОДМВР гр. Бургас, жалбоподателят като водач на лек автомобил – „Опел Астра”, с peг. № ТХ8374СХ, собственост на И.А.Е., управлявал автомобила на заден ход и с поведението си причинил имуществени вреди на паркиран в близост лек автомобил –„Субару”, с рег.№ А1724МТ, като допуснал ПТП с него, от което произлезли материални щети по двете МПС, като жалбоподателят не останал на място за установяване на последиците от ПТП“.

Настоящият състав на съда намира, че материалният закон е приложен неправилно.

На първо място приема за доказан факта на възникване на пътно транспортно произшествие- съприкосновение между двата автомобила, в резултат на извършване на маневра „движение назад“ с автомобила, управляван от касатора, при което са причинени имуществени вреди.

Вярно е, че преки гласни доказателства за това липсват, но по делото е приложен протокол за ПТП № 1591999/28.02.2019г., подписан от участниците в произшествието и съставителя, който представлява официален удостоверителен документ.

Въпреки това, съдът намира за недоказан състав на нарушение по чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП- липса на субективен елемент.

Несъответен на закона, с оглед доказателствата по делото, е изводът на първоинстанционният съд, че нарушението е извършено при доказана форма на вина- пряк умисъл.

Нормата на чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП предвижда санкция за водач, който наруши задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие.

В случая, според наказателното постановление и обжалваното решение, като участник в пътнотранспортно произшествие, касаторът е бил длъжен без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието, но не го е сторил.

Субективният елемент се извежда от обективните данни за деянието и начина на извършването му.

За да бъде извършена преценка за доказан субективен елемент на състава, следва да са налице категорични доказателства относно наличие на знание на нарушителя, че е участник в ПТП, каквито липсват.

Твърденията на касатора в тази насока се подкрепят и от останалите доказателства:

1.             Произшествието е настъпило на оживено място, в центъра на града, при непрекъснат шум от движещи се хора и автомобили

2.            Имуществените вреди се изразяват в охлузвания по двата автомобила, поради което звуковата им индикация, на фона на съществуващия шум, е напълно възможно да не бъде възприета.

3.            След като е бил потърсен по телефона, касаторът доброволно се е върнал на местопроизшествието и е подписал съставения протокол.

Изложеното сочи липса на представи в съзнанието на санкционираното лице относно обстоятелствата, относими към съставомерните признаци на нарушението.

Не е доказано и извършено нарушение по чл. 185 във вр. с чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

Чл. 185 от ЗДвП предвижда санкция за нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове. Нормата е обща и е приложима само в случай, че деянието не осъществява състав на друго, специално предвидено със закона, нарушение.

По делото е установено, че ПТП е възникнало при извършване на маневра „движение назад“.

Чл. 40, ал.1 от ЗДвП задължава водача преди да започне движение назад да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението.

При неизпълнение на това задължение, както е в случая, приложение следва да намери санкционната норма на чл. 183, ал.2, т.11 от ЗДвП, която е специална по отношение на чл. 185 от ЗДвП.

Поради това съдът намира, че както наказващият орган, така и първоинстанционният съд неправилно са приложили материалния закон.

Затова обжалваното решение следва да бъде отменено, а по същество- да бъде отменено и наказателното постановление.

Поради изложеното и на основание чл.221 и чл. 222 от АПК във вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ   решение № 441/25.03.2020г., постановено по анд № 2733/2019г. по опис на Районен съд гр. Бургас  И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВИ:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0769-000926/10.04.2019 г, издадено от началника на група в сектор “ПП”-КАТ към ОДМВР гр. Бургас, с което на А.И.А. за нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 185 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 20 лева и за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    

 

 

ЧЛЕНОВЕ: