Решение по дело №1515/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 731
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 18 октомври 2019 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20195330201515
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 март 2019 г.

Съдържание на акта

   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

    731

гр. Пловдив, 15.4.2019 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 12.4.2019 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Станка Деведжиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1515/2019 г. по описа на ПРС, I наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на П.В. против Наказателно постановление № 19-1030-000277, издадено от  началник група към ОДМВР-Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на  П.В. е наложена  глоба в размер на 50лв за нарушение на чл. 137а ЗДвП и  глоба в размер на 10лв. за нарушение на чл. 100, ал.1, т.1 ЗДвП

С  жалбата се навеждат бланкетни съображения за незаконосъобразност на НП и се моли за неговата отмяна.

Въззиваемата страна  не взема становище по основателността на жалбата.

            Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт, подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради, което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съдът като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното постановление, намери, че са налице основания за неговото потвърждаване по следните съображения:

 

В АУАН и НП е приета за установена следната фактическа обстановка: На 08.01.2019 г. около 16.15 часа в гр. Пловдив, на ул. Сергей Румянцев до № 2 жалбоподателят управлявал лек автомобил Фолксваген Поло  рег. № *******, чужда собственост, като : 1. Не използва обезопасителен колан, с който е оборудван автомобила; 2. Не носи контролен талон към СУМПС;

Посочената фактическа обстановка настоящият състав намира, че изцяло отговаря на реализиралото се в действителността.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на издадения по преписката АУАН, който съгласно чл. 189, ал.2 ЗДвП  има презумптивна доказателствена сила до доказване на обратното. В конкретния случай констатациите в АУАН не само не са опровергани, тъй като жалбоподателя не е ангажирал доказателства в тази насока, но и изцяло се подкрепят от събраните по делото доказателства-разпит на актосъставителя- И.. Свидетелят с категоричност потвърди, че нарушенията, така както са описани в АУАН, са извършени в негово присъствие и лично са ги възприел, поради което се явява недоказано възражението за недоказаност на нарушението.

Въз основа на изложената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Не е оспорено по делото,  а и от приложената по делото Заповед №8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи се установява компетентността на актосъставителя и на административно наказващия орган. .

При съставянето на АУАН и издаването на НП не са нарушени сроковете по чл. 34 ЗАНН. АУАН е издаден на 08.01.2019г., а НП - на 29.01.2019г., тоест преди изтичане на давностните срокове, предвидени в чл. 34 ЗАНН.

При съставянето на АУАН и НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване правото на защита на жалбоподателя. Фактическата обстановка, изложена в АУАН и приета за установена от съда,  изцяло кореспондира на тази посочена в НП. Както в АУАН, така и в НП подробно са изброени обективните признаци на допуснатите нарушения и нарушените правни норми.

Въз основа на правилно установена фактическа обстановка, съвсем законосъобразно административно наказващия орган е счел, че с действията си жалбоподателят е допуснал нарушение на чл. 137А, ал.1 ЗДвП. Съставът на това нарушение урежда изпълнително деяние, което го определя като формално нарушение, на просто извършване, осъществявано чрез противоправно бездействие. С факта на неизпълнение на дължимото правомерно действие обективният състав на нарушението е осъществен. В случая не са изложени твърдения и ангажирани доказателства за наличие на някои от изключващите отговорността обстоятелства по смисъла на чл. 137а, ал.2 ЗДвП, поради което следва да се счете, че жалбоподателят е допуснал визираното нарушение. Така и Решение № 1377 от 07.07.2015 г. по н. д. № 1342/2015 г. на Административен съд – Пловдив.

Налице е и съответствие при обозначаване на процесния автомобил. В обстоятелствената част на АУАН е посочено, че автомобила е лек. Съгласно т.12 от ДР ЗДвП лек е автомобил, който е за превозване на пътници, в които броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 8. Съгласно чл. 149, ал.1, т.2 ЗДвП, категория М1 са моторни превозни средства, от категория М с не повече от 8 места за сядане, без мястото за сядане на водача. Следователно МПС управлявано от жалбоподателя е такова, за което важи изискването за управление с поставен колан, доколкото такова изискване изрично е посочено в чл. 137а за автомобилите от категория М1

Законосъобразно е  квалифицирано  и другото нарушение  на жалбоподателя, като такова по чл. 100, ал.1, т.1 ЗДвП.

Приложени са и коректните  санкционни норми на чл. 183, ал.4, т.7 за нарушението по чл. 137а, ал.1 ЗДвП; и чл. 183, ал.1, т.1 за нарушението по 1л. 100, ал.1, т.1 ЗДвП. Предвидените  санкции са  в абсолютно определен размер, който изцяло кореспондира на определения от административно наказващия орган.

Санкционираното деяние разкрива типичната, а не по-ниска степен на обществена опасност на деяния от този вид, поради което приложение не може да се намери и разпоредбата на чл.  28 ЗАНН. Следва да се отбележи, че за да се счете, че случая е маловажен следва да се констатира, че степента на обществена опасност както на деянието, така и на дееца е по-ниска от обичайните за подобни нарушения. В конкретния случай с едно деяние дееца е извършил две самостоятелни нарушения на ЗДвП, което изключва извод, че деянието има по-ниска степен на обществена опасност от типичния случай. Освен това от справката за нарушител водач е видно, че степента на лична обществена опасност на дееца е повишена, доколкото може да се направи извод, че същият е системен нарушител на правилата на ЗДВП.

Предвид горното обжалваното НП следва да бъде потвърдено

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1030-000277, издадено от  началник група към ОДМВР-Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на  П.В. е наложена  глоба в размер на 50лв за нарушение на чл. 137а ЗДвП и  глоба в размер на 10лв. за нарушение на чл. 100, ал.1, т.1 ЗДвП

 

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

С. Д.