Решение по дело №420/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 186
Дата: 24 юни 2020 г. (в сила от 16 септември 2020 г.)
Съдия: Николай Иванов Кирков
Дело: 20202330200420
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 № 186/24.6.2020 г.                             24.06.2020г.     гр. Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – наказателно отделение ІХ- състав в публично заседание на двадесет и втори юни две хиляди и двадесета година:

                                                                                          Председател: НИКОЛАЙ   КИРКОВ

секретар В .Г.,

като разгледа докладваното от съдия Кирков

АНД № 420/2020 г. по описа на ЯРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по  жалба на „ЕКСТРИЙМ АДВЕНЧЪР ДЖИ ЕНД ПИ“ООД гр.Ямбол с ***,  против Наказателно постановление № 504860-F540588/09.04.2020г. издадено от директора на  офис „Обслужване“ Ямбол при  ТД на НАП гр.Бургас,с което на  дружеството-жалбоподател  за нарушение на чл.5,ал.4,т.1 от КСО, вр. чл.3,ал.1 ,т.1 бук.“а“ от Наредба Н-8/29.12.2015г., на основание чл.355,ал.1 от КСО е наложена имуществена санкция в  размер на 500лв.

С жалбата се иска от съда да отмени наказателното постановление поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила установени в ЗАНН.По конкретно  излага се  становище,че наказателното постановление е издадено в нарушение на чл.34 ,ал.1 от ЗАНН.Според жалбоподателя тримесечния срок, в който може да се състави АУАН е започнал да тече от 26.11.2019г. и съответно изтекъл на 26.02.2020г. тъй като контролните органи са имали обективна възможност да констатират нарушението.Излага се ,че АУАН е съставен  в нарушение на чл.40 от ЗАНН в отсъствието на законния представител на дружеството или упълномощено от него лице.Сочи се  ,че както в АУАН, така и в НП нарушението  неправилно е квалифицирано, като такова по чл.5,ал.4,т.1 от КСО, вр. чл.3,ал.1,т.1 от Наредба  Н-8/29.12.2005г., тъй като към датата на издаването им, както и към датата на установяване на  нарушението тази наредба  е отменена.Релевира се и довод за приложимост на института на „маловажен случай“ по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

В съдебно задание  жалбата се подържа от процесуалния представител на дружеството- жалбаподател, който моли  съда да отмени наказателното производство.Претендира и присъждане на разноски.

Въззиваемата страна редовно призована ,чрез  процесуалния си представител оспорва жалбата. Счита ,че при реализирането на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати нарушения от категорията на съществените.Намира нарушението за доказано  и моли съда да потвърди  наказателното постановление, като се присъди и юрисконсулско възнаграждение.

 

ЯРС, след като прецени събраните по делото доказателства, наведените в жалба доводи, възраженията и изразените становища на страните, прие за установена следната фактическа обстановка:

 

С атакуваното наказателно постановление  на дружеството- жалбоподател е наложена имуществена санкция за нарушение на чл.5,ал.4,т.1 от КСО, вр. чл.3,ал.1 ,т.1 бук.“а“ от Наредба Н-8/29.12.2015г, затова ,че  в качеството си на задължено  лице- работодател  и осигурител не е подал в законоустановения срок до 25.11.2019г. в ТД на НП Бургас , офис  „Обслужване“ Ямбол, декларация  обр.1 за наето от него  по трудово правоотношение лице Х. Д.  А.  , ЕГН:********** с данни за осигурителен доход, осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване, здравно осигуряване, данните в осигуряване за месец октомври 2019г.Данните са подадени  на 27.02.2020г. и са приети с протокол № 280022001927264/27.02.2020/.Нарушението е установено на 04.03.2020г. в ТД на НАП офис Ямбол,отдел УК след извършена проверка  на Данъчно  Осигурителната Сметка/ДОС/ и подадените декларации  обр.1  от дружеството  във връзка с възложена проверка  с резолюция № ПО-02002820016319-ОПР-001/04.03.20202г.

            Горната фактическа обстановка  съдът прие за установена от показанията на разпитания по делото свидетел и от приложените и приобщени по делото писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

 

Жалба е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е   основателна, по  следните съображения:

Настоящия съдебен състав намира за неоснователно възражението в  жалбата, че при издаването на НП са допуснати нарушения  изразяващи се в неспазване на срока  по чл. 34  ал.1 от ЗАНН тъй като АУАН въз основа на който е издадено е съставен след изтичане 3 месечния срок от откриване на нарушителя, като датата  на която  на АНО е станал известен факта, че не е подадена в срока Декларацията  за посочения месец, според жалбоподателя е следващият ден  след изтичане на законовия срок.

Според  съда моментът, от който започва да тече срокът по чл.34,ал.1 от ЗАНН за съставяне на АУАН, е този на откриването на нарушителя,тъй като процесуалният закон прави разграничение между понятията "откриване" на нарушителя /нарушението/ и "установяване" на нарушението, като последното се извършва със съставянето на АУАН. Нарушението се счита за открито, когато има необходимите и достатъчни данни за неговото извършване и за самоличността на нарушителя, а не когато контролния орган е имал обективна възможност да констатира нарушението.

В настоящия случай  контролния орган е бил информиран за извършеното нарушение /закъсняло деклариране/ в момента на приемането от негова страна на късно подадената декларация. Подаването след предвидения срок на тази декларация не е незнайно за администрацията, тъй като приемането става с нарочен акт от нейна страна, в случая с протокол № № 280022001927264/27.02.2020г. .С приемането на декларацията след предвидения срок нарушението и нарушителят са ясни за приходната администрация, поради което от тази дата тече тримесечния срок за съставяне на АУАН,поради което е спазен срока по чл.34 от ЗАНН.

Основателно е обаче възражението в жалбата ,че наказателното постановление  е издадено при допуснато особено съществено нарушение на установените в ЗАНН процесуални правила за съставяне на акт за нарушение.В случая  е нарушена разпоредбата на чл.40, ал.1 от ЗАНН, която императивно предвижда, че съставянето на акта по чл.36 от ЗАНН се извършва в присъствие на нарушителя, респ. на неговия законен представител или упълномощено лице. Като изключение от този принцип в ал.2 на същия член е допуснато и неприсъствено съставяне на акта, но само при наличието на някоя от изчерпателно посочените в текста предпоставки – нарушителят, макар и известен, да не е могъл да бъде намерен, и втората – когато същият след покана не се е явил за съставяне на акта. Ако посочените законови предпоставки не са налице, чл.40, ал.1 от ЗАНН задължава актосъставителя да състави акта в присъствието на нарушителя или упълномощено  от него лице.В случая акта е съставен   и връчен  на лицето Р.И. , която според съда не е имала представителна власт да представлява дружеството в  административно-наказателното производство.Това е така тъй  като тя не е законен представител на дружеството и по делото  не е представено   пълномощното ,с което изрично да е била упълномощена да представлява дружеството пред  ТД на НАП в производството  по съставяне на АУАН.

В резултат на това за съда се налага  извода ,че  АУАН е бил съставен в отсъствие на жалбоподателя, при липсата на която и да е от предпоставките на чл.40, ал.2 от ЗАНН. Нарушението е съществено, защото е довело до ограничаване правото на защита на жалбоподателя, тъй като същият обективно е бил препятстван да упражни правата си по чл.40, т.8 от ЗАНН да даде непосредствени обяснения и да направи възражения при съставянето на акта. След като законът е предвидил, че ограничаване правото на възражения при съставяне на акта е допустимо само в две изрично уредени хипотези, които, както вече се посочи, в случая не са налице, съдът счита, че е допуснато съществено процесуално нарушение, представляващо основание за отмяна  на издаденото НП.

Независимо от  изложените аргументи за наличие на абсолютно основание за отмяна на  НП,съдът намира  ,че описаното в АУАН деяние  представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Макар и със закъснение жалбоподателят е изпълнил задължението си и е подал декларация обр.1 за месец октомври 2019г. ,преди констатиране на нарушението.То е извършено за първи път и е с ниска степен на обществена опасност, фискът не е ощетен и не е настъпил вредоносен резултат /поне липсват доказателства в тази насока/. С извършеното нарушение неправомерното засягане на правно защитените обществени отношения е краткотрайно и незначително ,което обуславя безспорния извод за маловажност на извършеното деяние.

При този изход на делото и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН вр. чл.143, ал.1 от АПК, искането на представителя на дружеството- жалбоподател за присъждане на адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв. се явява основателно и следва да се уважи.

Съгласно чл.63, ал.3 от ЗАНН (обн. ДВ бр.24/29.11.2019г., в сила от 03.12.2019г.), в съдебните производства по обжалване на НП страните имат право на разноски по реда на АПК. Според чл.143, ал.1 от АПК, когато съдът отмени обжалвания административен акт ,както е в случая, тези разноски следва да се възложат в тежест на  органа  издал отменения акт.

 За това като взе предвид и вписаната и внесена сума от 300 лв. в договора за  правна защита и съдействие, чийто размер е съобразен с Наредбата  за минималните  размери на адвокатските възнаграждения, същата следва да се  присъди в тежест на  въззиваемата страна.

 

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 504860-F540588/09.04.2020г. издадено от директора на  офис „Обслужване“ Ямбол при  ТД на НАП гр.Бургас, с което на „ЕКСТРИЙМ АДВЕНЧЪР ДЖИ ЕНД ПИ“ООД гр.Ямбол с ЕИК ****, за нарушение на чл.5,ал.4,т.1 от КСО, вр. чл.3,ал.1 ,т.1 бук.“а“ от Наредба Н-8/29.12.2015г., на основание чл.355,ал.1 от КСО е наложена имуществена санкция в  размер на 500лв.

 

ОСЪЖДА  НАЦИОНАЛНА  АГЕНЦИЯ  ЗА ПРИХОДИТЕ  ГР.СОФИЯ   да заплати на „ЕКСТРИЙМ АДВЕНЧЪР ДЖИ ЕНД ПИ“ООД гр.Ямбол с ЕИК *** сумата от 300/триста/ лв.

 

            Решението може да се обжалва пред Административен съд – Ямбол, в 14 - дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                                         

       РАЙОНЕН  СЪДИЯ: