Решение по дело №63/2020 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 март 2020 г. (в сила от 11 юни 2020 г.)
Съдия: Никола Георгиев Маринов
Дело: 20202230200063
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №152

 

Гр. Сливен, 20.03.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Сливенски районен съд, наказателна колегия, в публично заседание на седемнадесети февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА МАРИНОВ

 

при секретаря ХРИСТИНА ПАНАЙОТОВА, след като разгледа докладваното от председателя АНД №63 по описа за 2020г., за да се произнесе, съобрази:

Производството е образувано по повод жалба против наказателно постановление №470631- F485925/16.10.2019г. издадено от Началника на отдел „Оперативни дейности”- Бургас в Централно управление на Национална агенция за приходите, с което на жалбоподателката е наложено на основание чл.80а, ал.1 от ЗДДФЛ наказание „Глоба” в размер на 500 лева за нарушение на чл.9, ал.2 от същия закон. Моли наказателното постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.

В съдебно заседание жалбоподателката редовно и своевременно призована се явява лично и моли съда да отмени наказателното постановление.

В съдебно заседание административнонаказващият орган, редовно и своевременно призован изпраща свой представител, който счита наказателното постановление за законосъобразно и моли съда да го потвърди.

От събраните по делото доказателства, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

                На 05.05.2019г. служители на отдел „Оперативни дейности”- Бургас Централно управление на Националната агенция за приходите А.А. и В.Т. извършили проверка в общински пазар- Сливен. Проверили сергия, находяща се на територията на общинския пазар в гр. Сливен, стопанисвана от жалбоподателката Д.И.Т.. В 10,30 часа била извършена контролна покупка на една връзка пресен чесън на стойност 0,50 лева. Извършено е било плащане в брой от св. А.А. и плащането е било прието от жалбоподателката Т. като при предаване на стоката тя не е издала документ за придобития доход от стопанска дейност. Св. А. приел, че е нарушена разпоредбата на чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ. Установило се, че жалбоподателката Т. е регистриран земеделски производител и не е длъжна да издава фискална касова бележка от фискално устройство, нито касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност. Била е длъжна да издаде касова бележка от кочан, в която да се съдържат реквизитите по чл.6, ал.1 от Закона за счетоводството, тъй като тя е физическо лице регистрирано като земеделски производител и не е търговец по смисъла на Търговския закон. Въз основа на тези констатации св. А. съставил на жалбоподателката акт за установяване на административно нарушение като приел, че тя е нарушила разпоредбата на чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ. Колегата му В.Т. станал свидетел по съставянето и връчването на акта. Въз основа на съставения акт за установяване на административно нарушение впоследствие началникът на отдел „Оперативни дейности”- Бургас в Централно управление на Национална агенция за приходите издал обжалваното наказателно постановление като приел същите констатации и наложил на жалбоподателката на основание чл.80а, ал.1 от ЗДДФЛ наказание „Глоба” в размер на 500 лева.  

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът изведе следните правни изводи:

Жалбата е допустима, подадена в законоустановения седемдневен преклузивен срок от лице имащо правен интерес от обжалването. Разглеждайки същата по същество съдът констатира, че доводите на жалбоподателката са основателни.

От събраните по делото доказателства по несъмнен начин се установи извършеното от жалбоподателката Т. нарушение по чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ. Това се доказа по несъмнен начин от показанията на разпитаните по делото свидетели А.А. и В.Т.. Техните показания са безпротиворечиви, логични, относими към предмета на делото и съдът ги кредитира изцяло. Неправилно обаче е приложен закона от наказващия орган, като на жалбоподателката е наложено наказание за нарушение, което тя не е извършила. На жалбоподателката Т. е наложено наказание на основание чл.80а, ал.1 от ЗДДФЛ. В тази разпоредба е посочено, че „Физическо лице, което като е задължено, не декларира или невярно декларира информацията по чл.50, ал.1, т.5 се наказва с глоба в размер 10 на сто от недекларираните суми”. Видно е, че тази разпоредба касае недеклариране или невярно деклариране на информацията по чл.50, ал.1, т.5 от същия закон. В самото наказателно постановление е посочено, че жалбоподателката е извършила нарушение на чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ. За това нарушение е предвидено наказание в разпоредбата на чл.80б, ал.1 от същия закон, която гласи „Физическо лице, което като е задължено, не издаде документ по чл.9, ал.2 за придобитите от него доходи, се наказва с „Глоба“ в размер от 100 до 500 лева”. Административнонаказващият орган е следвало да наложи санкция на жалбоподателката по тази разпоредба, а не по разпоредбата на чл.80а, ал.1 от ЗДДФЛ. Като не е сторил това административнонаказващият орган е издал едно незаконосъобразно наказателно постановление, което съдът следва да отмени.

Ръководен от горното съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление №470631- F485925/16.10.2019г. издадено от Началника на отдел „Оперативни дейности”- Бургас в Централно управление на Национална агенция за приходите, с което на Д.И.Т. с ЕГН ********** е наложено на основание чл.80а, ал.1 от ЗДДФЛ наказание „Глоба” в размер на 500  лева за нарушение на чл.9, ал.2 от същия закон като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд- гр. Сливен в 14- дневен срок от получаването му от страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: