Решение по дело №717/2018 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 165
Дата: 7 май 2019 г. (в сила от 19 юли 2019 г.)
Съдия: Маргарита Пламенова Алексиева
Дело: 20181510200717
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 май 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

07.05.2019

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Н.о. II

 
 


Районен съд – Д.                                                                     състав

11.04.

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

Маргарита Алексиева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Светлана Стефанова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

АН

 

717

 

2018

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на „***“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. Дупница, ул. ,,Победа“ № 6, представлявано от управителя В.Н.К. срещу Наказателно постановление № 10-0000757 от 02.05.2018г. издадено от Директора на ***“ – гр. Кюстендил, с което на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 415, ал. 1 от КТ на дружеството жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 лева за нарушение по чл. 415, ал. 1 от КТ.

Жалбоподателят чрез процесуалния си представител излага доводи, че обжалваното наказателно постановление е неправилно и незаконосъобразно и моли да бъде отменено.

Въззиваемата страна, в съдебно заседание, чрез процесуалния си представител изразява становище за законосъобразност на НП и моли за  неговото потвърждаване.

  Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

На 20.02.2018 г. и на 23.02.2018 г., А.К. – гл. инспектор в Д ,,ИТ“ гр. Кюстендил, в присъствието на свидетелката Д.В., извършили проверка по спазване на трудовото законодателство на „***“ ЕООД с предмет на дейност международен товарен автомобилен транспорт, при която установили, че дружеството в качеството му на работодател по см. на §1, т. 1 от ДР на КТ, до 23.02.2018 г. не е изпълнило задължително предписание на контролен орган по спазване на трудовото законодателство, дадено с протокол за извършена проверка № ПР1800376 с краен срок за изпълнение 09.02.2018 г., като до 23.02.2018 г. не е изплатил по ведомост за работна заплата или срещу разписка трудовото възнаграждение на Н.Б.Н., с ЕГН ********** на длъжност ,,*** тежкотоварен автомобил – 12 и повече тона“, за периода от месец август 2017 г. до месец ноември 2017 г. пропорционално на отработеното време.

С оглед констатираното при проверката нарушение бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 10-0000757 от 16.03.2018г. Въз основа на акта е издадено и обжалваното наказателно постановление.

В открито съдебно заседание актосъставителят и свидетелят по акта потвърждават констатациите, отразени в АУАН. От показанията на свидетеля И.А. – управител на бензиностанция в гр. П. се установява, че през м. август 2017 г. управителят на ДГ ,,МАТ“ ЕООД му оставил сумата от 1500 лв., представляваща трудово възнаграждение на ***а Н., който работел в това дружество, като поел задължението да му ги предаде. Сумата му била предадена при пристигането на Н. на бензиностанцията да зареди автомобила с гориво, което станало през м. август.

От показанията на свидетеля Х.С. се установява, че управителя на дружеството – В.К. заедно със съпруга си имали уговорена среща със свидетеля Н.Б.Н. ***, където трябвало да му предадат дължими суми за заплата. Тази среща се състояла в началото на м. октомври 2017 г. В присъствието на св. С. сумата в размер на 1000 лв. била предадена на св. Н.. От показанията на последния се установява, че на ръка са му плащани само командировъчни, като заплати за периода м. август – м. ноември 2017 г. не са му изплащани. След това в показанията си твърди, че заплатата за м. август е изплатена, но било възможно и тези пари да са били платени за командировъчни. Свидетелят Н. в показанията си твърди, че познава св. С., но в негово присъствие сума в размер на 1000 лв. не му е предавана от управителя на ,,***“. Противоречията в показанията на свидетелите Н. и С. не бяха преодолени и при извършената между тях очна ставка.

Горната фактическа обстановка се установи въз основа на събраните по делото гласни и писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е допустима, доколкото е депозирана от надлежна страна срещу акт подлежащ на обжалване в рамките на преклузивния срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН.

Разгледана по същество, се явява основателна по следните съображения:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган съгласно 416, ал. 5 от КТ. При установяване на нарушението и при издаване на обжалваното НП не са допуснати съществени процесуални нарушения.

АУАН и НП съдържат ясно, пълно и точно описание на всички релевантни факти, като разбираемо и недвусмислено се сочат обстоятелствата, имащи значение за ангажиране на административнонаказателната отговорност. Фактическата обстановка, изложена в АУАН, изцяло кореспондира на тази посочена в НП, като същите съдържат всички съставомерни признаци на допуснатото нарушение.

От възприетата по-горе фактическа обстановка е видно, че същата напълно съвпада и потвърждава тази, изложена в АУАН и НП. По отношение на нейната съставомерност  следва да се посочи следното:

В чл. 415 КТ се предвижда административнонаказателна отговорност за лице, което не изпълни задължително предписание на контролен орган за спазване на трудовото законодателство.

От чл. 414, ал. 1 КТ следва, че предписанието е предназначено да предотврати и преустанови констатирани нарушения на трудовото законодателство, както и да предотврати и отстрани вредните последици от тях. Следователно, когато констатират, че работодателят е допуснал нарушение на трудовото законодателство, контролните органи могат да издадат предписание  и да определят срок за отстраняване на нарушението, като по този начин се предостави възможност на работодателя да отстрани констатираното нарушение. При неизпълнение на задължителното предписание, на нарушителя се налага предвиденото в чл. 415, ал. 1 от КТ наказание.

При проверка, извършена на 20.02.2018г. и на 23.02.2018 г. в присъствието на управителя на дружеството, е констатирано, че работодателят не е изпълнил задължително предписание на контролен орган по спазване на трудовото законодателство, дадено с протокол за извършена проверка № ПР1800376 с краен срок за изпълнение 09.02.2018 г., като до 23.02.2018 г. не е изплатил по ведомост за работна заплата или срещу разписка трудовото възнаграждение на Н.Б.Н., с ЕГН ********** на длъжност ,,*** тежкотоварен автомобил – 12 и повече тона“, за периода от месец август 2017 г. до месец ноември 2017 г. пропорционално на отработеното време.

Независимо от това нарушението не е отстранено до изтичане на срока, което обстоятелство е установено надлежно при извършването на проверка на 20.02.2018 г. и 23.02.2018 г., за което е съставен и процесния АУАН.

По изложените съображения, съдът намира за установено, че с поведението си дружеството-жалбоподател е нарушило разпоредбата на чл. 415, ал. 1 от КТ.

Съдът намира обаче, че при издаване на НП е допуснато съществено процесуално нарушение, водещо на самостоятелно основание до неговата незаконосъобразност. Нарушено е правилото на чл. 18 от ЗАНН за налагане на самостоятелни наказания при наличие на няколко нарушения. По делото е безспорно установено, че на Н. са дължими трудови възнаграждения за периода м. август – м. ноември 2017 г., т.е. общо за 4 месеца. Касае се за периодично помесечно задължение, поради което неизпълнението на задължителното предписание за всеки един от месеците от периода, представлява отделно нарушение и е основание за ангажиране на отговорността на работодателя. Бездействието на работодателя осъществява състава на четири отделни административни нарушения по чл. 415, ал.1 от КТ, за които е дължимо налагането на също толкова имуществени санкции (в тази насока е практиката на КнАС, обективирана в решения, постановени по КАНД №375/2013г. и №376/2013г.) Така, както са формулирани наказателното постановление и акта за установяване на административно нарушение с квалифициране на деянието като едно нарушение при условие, че се касае за четири трудови възнаграждения, респ. вместо поотделно за всяко дължимо трудово възнаграждение да се наложи съответното наказание/ в противоречие с разпоредбата на чл. 18 от ЗАНН и при недопустимост от квалифицирането му като продължени или продължавани, съгласно вписаното в чл. 11 от ЗАНН/, то и пред настоящия съдебен състав не стои друга възможност освен да отмени издаденото наказателното постановление като незаконосъобразно. При наличието на четири отделни нарушения, неправилно и в нарушение на чл. 18 от ЗАНН административнонаказващият орган ги е квалифицирал като едно административно нарушение. В тази връзка съдът счита, че налагането на едно наказание за няколко отделни нарушения прави неясна волята на наказващия орган за кое точно от нарушенията е ангажирана отговорността на санкционираното лице и за кое нарушение е наложена санкцията. С налагането на една санкция привлеченото към отговорност лице е поставено в невъзможност да разбере за кое нарушение му се налага същата и по този начин се нарушава правото му на защита.

Предвид горното, в случая е допуснато съществено нарушение, което не може да бъде санирано нито в хода на административнонаказателното производство, нито в хода на съдебното такова.

Воден от горните съображения, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № № 10-0000757 от 02.05.2018г. издадено от Директора на ***“ – гр. Кюстендил, с което на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 415, ал. 1 от КТ на „***“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. Дупница, ул. ,,Победа“ № 6, представлявано от управителя В.Н.К. е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 лв. за нарушение по чл. 415, ал. 1 от КТ, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд - Кюстендил.

                                                                        

Районен съдия: