Определение по дело №1359/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 ноември 2018 г.
Съдия: Диляна Николова Йорданова
Дело: 20182100101359
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 август 2018 г.

Съдържание на акта

           

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №2259

 

гр. Бургас, 19.11.2018 г.

 

БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, граждански състав, в закрито съдебно заседание на деветнадесети ноември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЛЯНА ЙОРДАНОВА

 

като разгледа гр.дело № 1359 по описа за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството по делото е образувано по искова молба от М.С.Н. ***, с която е предявен иск за осъждане на ответника Х.А.М. ***, да заплати на ищцата сумата от 45 000 лева, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди, представляващи болки и страдания от затрудняване на дъвченето и говореното в резултат от нанесени на 25.08.2016г. в село Черноград, община Айтос, чрез хвърляне на камък пред ресторанта на селото,  тежка телесна повреда, изразяваща се в хлътване на основата на носа, с част от носната пирамида, с открояващ се белег в тази област, причиняващи обезобразяване на лицето, както и средна телесна повреда, изразяваща се в постоянно общо разстройство  на здравето, неопасно за живота, като средната телесна повреда се поглъща от по-тежкия резултат –престъпление по чл. 128, ал.1 вр. ал.2 от НК, за което деяние ответникът е признат за виновен с одобрено споразумение по НОХД№222/2017г. на РС-Айтос. Ищцата твърди, че вследствие на нанесения от Х.М. удар с камък е получила разкъсно-контузна рана на носа, придружена с хлътване на костите между веждите, фрактурите и синусите и счупване на носа. Поддържа, че е претърпяла няколко операции и медицински интервенции в МБАЛ-Бургас и МБАЛ-Сливен, но въпреки намесата на лекарите причиненото разстройство на здравето ще й остави трайни последици до края на живота, като изпитва постоянно хронично главоболие, не може да контролира течностите, образуващи се в устната й кухина, в резултат на слюнкоотделянето и части от течността излизат през устата, получава неконтролируемо сълзотечение и кръвотечение от носа, съпроводени с непоносима болка в областта на синусите при кихане и дори при леко кашляне. Изнася данни, че при затопляне на климата и повишени температури й прилошава и получава силно гадене. Посочва, че обезобразяването на лицето срива самочувствието и се срамува от начина, по който изглежда, не смее да погледне хората в очите, чувства се подтисната и засрамена. Излага твърдения, че се страхува да остане сама и излиза от дома си само при неотложни случаи, в момента е безработна и изпитва големи затруднения при намиране на работа и изхранване на семейството й, състоящо се от три деца, като същевременно се притеснява другите деца да не им се подиграват за начина, по който изглежда. Ангажира доказателства.

            По делото на 16.11.2018г. е постъпил писмен отговор от ответника, чрез адв. К.Кацарски от АК-Бургас, който е предявен след преклузивния срок  по чл.131, ал.1 от ГПК, изтекъл на 15.11.2018г., поради което не следва да бъде приет.

Съдът е сезиран с иск с правно основание чл. 45 от ЗЗД.

            Съдът указва на страните, че на основание чл. 154 от ГПК всяка от тях е длъжна да установи фактите, на които основава своите искания или възражения, както и връзките между фактите.

Ищцата при пълно и главно и доказване следва да установи юридическия състав на деликта по чл. 45 от ЗЗД, а именно твърдяното деяние, извършено от ответника, неговата противоправност, причиняване на претендираните неимуществени вреди в причинна връзка с  деянието, като в тази следва трябва да докаже твърдението си за одобрено от наказателния съд споразумение за решаване на наказателното производство, с което ответникът е признат за виновен в извършването на описаното в исковата молба престъпление. Върху ищцата е възложена доказателствената тежест да докаже и размера на претендираните неимуществени вреди.

            По делото липсват обстоятелства, ненуждаещи се от доказване.

Приложените към исковата молба писмени доказателства са допустими, относими и необходими, поради което следва да бъдат допуснати по делото. По делото следва да бъде предоставена възможност на ищцата за ангажиране на гласни доказателства чрез довеждане на двама свидетели, които в първото по делото заседание да установят сочените в исковата молба обстоятелства.

 

            Предвид гореизложеното и на основание чл.140 от ГПК, съдът

  

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОПУСКА приложените писмени доказателства от ищцата с исковата молба.

ПРЕДОСТАВЯ възможност на ищцата за ангажиране на гласни доказателства чрез довеждане на двама свидетели, които в първото по делото заседание да установят посочените в исковата молба обстоятелства.

СЪОБЩАВА  на страните проекта си за доклад на делото.

             НАПЪТВА страните към постигане на спогодба, към медиация или към друг способ за доброволно уреждане на спора.

             НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на  07.12.2018г. от  9,30 часа, за която дата и час да се призоват  страните.

          Препис от определението  да се връчи на страните.

          Определението е окончателно.

 

                                      ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: