Определение по дело №2432/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1032
Дата: 1 юли 2019 г. (в сила от 2 октомври 2019 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20192120202432
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юни 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

                                              01.07.2019г.                             гр. БУРГАС

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД XII НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ
На първи юли                               две хиляди и деветнадесета година

В закрито заседание в следния състав:

 

СЪДИЯ: М. Б.

 

Секретар Прокурор

като разгледа докладваното от съдия Б.

наказателно частно дело № 2432 по описа за 2019 год., за да се

произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 243, ал. 4 от НПК.

Постъпила е жалба от И. И.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, представляван от адв. Д.Г.Д., ШАК, със съдебен адрес ***, тел.********** против постановление на Районна прокуратура гр. Бургас от 20.03.2019г. по досъдебно производство № ЗМ-147/2018г. по описа на ОД на МВР - Бургас, образувано срещу неизвестен извършител за това, че през м. октомври 2017г., в гр. Бургас, противозаконно пречил на държавни съдебни изпълнители -ДСИ Г. Л. гр. Враца и ДСИ С.я А. гр. Враца, да изпълнят задължениято си, във връзка с изпълнително дело № 132/2017г. и изпълнително дело № 133/2017 - престъпление по чл. 270, ал. 1 НК.

В жалбата се изразява недоволство от постановлението за прекратяване на досъдебното производство. Акцентира се върху обстоятелството, че жалбоподателят е имал качеството на пострадало лице, но не е бил конституиран като такова в досъдебно производство, поради което е бил възпрепятстван да упражни правото си на защита.

Съдът, след като се запозна с всички материали приложени по досъдебното производство и обсъди доводите на жалбоподателя, намира за установено следното:

По допустимостта на жалбата: Предпоставките за допустимостта на жалбата срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство се съдържат в разпоредбата на чл. 243, ал. 4 от НПК. Право да подадат жалба срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство имат единствено и само обвиняемият, неговият защитник, пострадалият или неговите наследници и ощетеното юридическо лице, които могат да обжалват постановлението пред съответния първоинстанционен съд в седемдневен срок от получаването на преписа.

Жалбоподателят е бил уведомен за Постановлението на БРП, макар и по собствена воля, като същият е получил препис, удостоверено с негов подпис на 04.06.2019г. - стр. 229 ДП, Папка № 2.

Видно от намиращия се върху жалбата печат с входящ номер се установява, че тя е била входирана на 10.06.2019 г. в БРП, които са я препратили на БРС, по компетентност, т.е. същата е подадена в предвидения в Закона 7 - дневен преклузивен срок.

По силата на чл. 74, ал. 1 и ал.2 от НПК, качеството на пострадал по смисъла на наказателното право има лице, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от конкретно престъпление, а при смърт това право преминава върху неговите наследници. В конкретния случай, жалбата е подадена от Й.И.Г., ЕГН **********, представляван от адв. Д.Г.Д., ШАК, който към момента няма качеството на „пострадал" в настоящото производство.

Обект на посегателство на престъплението по чл. 270, ал.1 от ИК, чието систематично място е в Раздел I на Глава VIII от ИК, са обществените отношения, свързани с дейността на държавните органи, обществени организации и лица, изпълняващи публични функции; престъплението е формално, на просто извършване, поради което не може да има пострадало физическо лице. Наказателното преследване на престъпленията против реда на управление е израз на защита  на  обществените  отношения,  свързани  с  правилното функциониране на органите на държавна власт и управление. Престъплението по чл. 270, ал. 1 от ИК, не е насочено срещу личността и правата на отделни граждани, а има за непосредствен обект обществените отношения, свързани с нормалната дейност и функциониране на органите на държавна власт и управление' и на лицата, изпълняващи публични функции. Именно поради тази причина, преки вреди от тези престъпления не могат да. търпят физически лица. Пострадал, по смисъла на чл. 74, ал. 1 и ал.2 от НПК е само този, който е претърпял пряко и непосредствено вреди от извършеното престъпление, а не този, който по своя пр&ц&нка счита, че е лично засегнат от такова престъпление. В конкретния случай жалбодателят, който счита, че с деянието са засегнати негови лични права, има пълното право да поиска тяхната защита по гражданско -правен ред.

Предвид гореизложеното, жалбата следва да бъде оставена без разглеждане като процесуално недопустима, а производството по делото следва да бъде прекратено.

Мотивиран от горното и на основание чл. 243, ал. 5 от НПК, Бургаският районен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА жалбата на Й.И.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, представляван от адв. Д.Г.Д., ШАК, със съдебен адрес ***, тел.********** против постановление на Районна прокуратура гр. Бургас от 20.03.2019г. по досъдебно производство № ЗМ-147/2018г. по описа на ОД на МВР - Бургас, образувано срещу неизвестен извършител за това, че през м. октомври 2017г., в гр. Бургас, противозаконно пречил на държавни съдебни изпълнители -ДСИ Г. Л. гр. Враца и ДСИ С.А. гр. Враца, да изпълнят задължениято си, във връзка с изпълнително дело № 132/2017г. и изпълнително дело № 133/2017 - престъпление по чл. 270, ал. 1 НК.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 2432/2019г. по описа на Районен съд Бургас.

 

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Бургаски окръжен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

СЪДИЯ