Споразумение по дело №5989/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 909
Дата: 23 октомври 2018 г. (в сила от 23 октомври 2018 г.)
Съдия: Димитър Василев Кацарев
Дело: 20185330205989
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 септември 2018 г.

Съдържание на акта

                          П Р О Т О К О Л №909

 

23.10.2018 година                                                         Град ПЛОВДИВ

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                         ІІ наказателен състав

На двадесет и трети октомври        две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР КАЦАРЕВ

                 СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.АНТОАНЕТА МАЗГАЛОВА

                                                                           2.МАРИЯ РАНГЕЛОВА

 

СЕКРЕТАР: Величка Илиева

ПРОКУРОР: Стефан Илиев

Сложи за разглеждане докладваното от СЪДИЯТА

НОХД № 5989 по описа за 2018 година.

На поименното повикване в 11:00 часа се явиха:

ПОДСЪДИМИЯТ В.А.П. се явява лично и с адв.К. с приложено пълномощно от днес.

ПОСТРАДАЛ Р.А.Д. – лично.

 

ПРОКУРОР: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

ПОСТР.Д.: Да се даде ход.

АДВ.К.: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

ПОДС.П.: Да се даде ход на разпоредителното заседание.

 

СЪДЪТ намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на разпоредителното заседание, поради което и

ОПРЕДЕЛИ:

ДАВА ХОД НА РАЗПОРЕДИТЕЛНОТО ЗАСЕДАНИЕ.

 

СНЕ СЕ самоличността на подсъдимия:

В.А.П. - роден на *** ***, б., с българско гражданство, със средно образование, неженен, неосъждан, трудово ангажиран, живущ на адрес ***, ЕГН: **********.

Съдът разясни на подсъдимия правото му да участва в обсъждането на въпросите, предмет на разпоредителното заседание, както и правата му по чл. 55 НПК.

ПОДСЪДИМИЯТ: Разбирам правата си.

Сне се самоличността на пострадалата:

Р.А.Д. – 41 г., б., българско гражданство, 4 клас, неосъждана, трудово ангажирана, ЕГН **********.

ПОСТР.Д.: Нямам претенции към подсъдимия. С него се разбрахме. Щетата ми е платена.

СЪДЪТ освобождава пострадалата Д. от участие в настоящото производство.

ПРОКУРОР: Получих съобщение за насрочване на разпоредително заседание, ведно с препис от разпореждането на съда, и съм уведомен за въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК, преди вече от 7 дни.

 АДВ.К.: Получих съобщение за насрочване на разпоредително заседание, ведно с препис от разпореждането на съда, и съм уведомен за въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК, преди повече от 7 дни.

ПОДС.П.: Получих съобщение за насрочване на разпоредително заседание, ведно с препис от разпореждането на съда, и съм уведомен за въпросите по чл. 248, ал.1 от НПК и за правата по чл. 247б от НПК.

 

СЪДЪТ РАЗЯСНИ на страните правото им на отвод срещу състава на съда, прокурора, защитниците и съдебния секретар.

 

ПРОКУРОР: Нямам искания за отводи.

АДВ. К.: Нямам искания за отводи.

ПОДС.П.: Нямам искания за отводи.

 

ПРИСТЪПИ СЕ КЪМ ОБСЪЖДАНЕ НА ВЪПРОСИТЕ ПО ЧЛ. 248, АЛ. 1 НПК.

 

  ПРОКУРОР: Считам, че делото е подсъдно на съда и понастоящем няма основание за прекратяване, нито за спиране на наказателното производство.

Отделно от това на досъдебното производство не е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия или на неговите наследници.

Налице са основанията за разглеждане на делото по реда на диференцираните процедури. С подсъдимия  постигнахме  споразумение, което не противоречи на закона и морала и което ще помоля да го одобрите.

Не са налице основания за разглеждане на делото при закрити врати, нито за привличането на резервен съдия или съдебен заседател, както и за назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация.

Липсват основания за изменение на действащата понастоящем мярка за неотклонение „ПОДПИСКА“, поради което същата следва да бъде потвърдена.

Нямам искания за събиране на нови доказателства, извън събраните в хода на досъдебното производство.

Искам да Ви уведомя, че с подсъдимия и неговия защитник постигнахме уговорка за сключване на споразумение. Уговорили сме всички параметри и наказанието. Щетите са възстановени и няма пречка да се сключи споразумение в съдебна фаза.

АДВ.К.: Считам, че делото е подсъдно на съда и понастоящем няма основание за прекратяване, нито за спиране на наказателното производство.

На досъдебното производство не е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия или на неговите наследници.

Налице са основанията за разглеждане на делото по реда на диференцираните процедури. С прокурора  постигнахме  споразумение, което не противоречи на закона и морала и което ще представим на съда да го одобрите.

Не са налице основания за разглеждането на делото при закрити врати, нито за привличането на резервен съдия или съдебен заседател, както и за назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация.

Липсват основания за изменение на действащата по настоящем мярка за неотклонение „ПОДПИСКА“, поради което същата следва да бъде потвърдена.

Нямам искания за събиране на нови доказателства извън събраните в хода на досъдебното производство.

Моля съдебното заседание да протече по реда на Глава 29 от НПК.

ПОДС.П.: Поддържам казаното от адвоката.

 

Съдът даде възможност на страните да постигнат съгласие за споразумение.

 

ПРОКУРОР: Постигнахме споразумение, представяме същото на съда.

АДВ.К.: Постигнахме споразумение, представяме същото.

ПОДС.П.: Също.

 

           СЪДЪТ, след като взе предвид становищата на страните и като съобрази въпросите, предвидени в чл. 248, ал. 1 НПК, намери следното:

Делото е подсъдно на Районен съд – Пловдив, като се вземе предвид вида на престъплението, извършено в гр. Пловдив.

Няма основание за прекратяване, нито за спиране на наказателното производство.

На досъдебното производство не е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия.

Съдът счита, че с оглед изразеното от страните съгласие и представеното споразумение, че са налице  основания за разглеждане на делото по реда на Глава ХХІХ от НПК. 

Не са налице основания за разглеждането на делото при закрити врати, нито за привличането на резервен съдия или съдебен заседател, както и за назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация.

Липсват основания за изменение на действащата понастоящем мярка за неотклонение „ПОДПИСКА“, поради което същата следва да бъде потвърдена.

Не следва да се събират нови доказателства.

Предвид всичко гореизложено, следва да се пристъпи към незабавно разглеждане на делото по реда на Глава двадесет и девета от НПК.

          Така мотивиран,

Съдът

ОПРЕДЕЛИ:

КОНСТАТИРА, че в хода на досъдебното производство не са допуснати съществени отстраними нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия.

ПОТВЪРЖДАВА взетата спрямо подсъдимия В.А.П.  мярка за неотклонение “ПОДПИСКА”.  

Определението подлежи на обжалване в частта, касаеща мярката за неотклонение в 7-дневен срок от днес пред ПОС по реда на Глава ХХІІ НПК.

ПРИСТЪПВА към незабавно разглеждане на делото по реда на Глава Двадесет и девета от НПК.  

ПРОКУРОР: Моля да одобрите споразумението, което постигнахме със защитата като непротиворечащо на закона и морала.

АДВ.К.: Моля да одобрите споразумението, постигнато между защитата и представителя на РП - Пловдив.

ПОДС. П.: Също.

Съдът

О П Р Е Д Е Л И:

          ДОКЛАДВА се споразумението с прочитането му от прокурора.

          ПОДС. П.: Разбирам в какво съм обвинен. Признавам се за виновен. Моля да одобрите споразумението, което подписах доброволно. Известни са ми последиците от споразумението и съм съгласен с тях. Не желая делото да се разглежда по общия ред.

 

Съдът счита, че представеното споразумение е съобразено с изискванията на чл. 381 от НПК, с доказателствата по делото и не противоречи на закона и морала, поради което следва да бъде одобрено, и на основание чл. 382 ал. 6 от НПК да се впише в настоящия протокол окончателното му съдържание и

О П Р Е Д Е Л И:

ВПИСВА  в настоящия съдебен протокол  и ОДОБРЯВА на основание чл. 384 ал. 3 вр. ал. 1 вр. чл. 382 ал. 6 и ал. 7 от НПК споразумение за решаване на НОХД № 5989/2018 г. по описа на Районен съд гр.Пловдив, ІІ н.с., постигнато между Районна прокуратура гр. Пловдив, представлявана от прокурор  СТЕФАН ИЛИЕВ и подсъдимия В.А.П., лично и чрез упълномощения си защитник адв.Ц. К.    от АК  – гр.Пловдив за следното:

ПОДСЪДИМИЯТ В.А.П. - роден на *** ***, б., с българско гражданство, със средно образование, неженен, неосъждан, трудово ангажиран, живущ на адрес ***, ЕГН: ********** е ИЗВЪРШИЛ ВИНОВНО престъпление по чл.194, ал.1 от НК за това, че на 18.05.2018 г. в гр.Пловдив, е отнел чужди движими вещи - един брой дамски златен пръстен с тегло 5 грама, 14 карата, с бели камъчета и плетеница, на стойност 325.00 лева; чифт златни обеци с тегло 7 грама, 14 карата, тип „дебела халка", на стойност 455.00 лева и един брой дамски златен пръстен с тегло 5 грама, 14 карата, с малки бели камъчета отстрани, на стойност 325.00 лева - всички вещи на обща стойност 1 105.00 /хиляда сто и пет/ лева, от владението на Р.А.Д. - ЕГН: ********** ***, без нейното съгласие, с намерението противозаконно да ги присвои.

За така извършеното от подсъдимия В.А.П. престъпление чл.194, ал.1 от НК се ОПРЕДЕЛЯ и НАЛАГА при условията на чл.55, ал.1, т.2, б.”Б” от НК наказание ПРОБАЦИЯ за срок от ЕДНА ГОДИНА и ШЕСТ МЕСЕЦА, включващо следните пробационни мерки:

- на основание чл.42А, ал.2, т.1 вр. чл.42Б, ал.1 от НК – „Задължителна регистрация по настоящ адрес”*** за срок от ЕДНА ГОДИНА и ШЕСТ МЕСЕЦА при периодичност два пъти седмично;

- на основание чл.42А, ал.2, т.2 вр. чл.42Б, ал.2 от НК – „Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от ЕДНА ГОДИНА и ШЕСТ МЕСЕЦА.    

На основание чл. 189 ал. 3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимия В.А.П. да заплати направените по делото разноски в размер на 58,65 /петдесет и осем лева и шестдесет и пет стотинки/  лева по сметка на ОД на МВР - Пловдив в полза на бюджета на Държавата.

 

ПРОКУРОР:

            /Ст.Илиев  /                           ПОДСЪДИМ:………………

/В.П./

 

         ЗАЩИТНИК:………………..

  /адв. Цв.К./                 

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                             /Д.Кацарев/

 

                                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1……………

 

 

                                                                             2………….

                    

Предвид така одобреното споразумение, съдът счита, че наказателното производство по делото ще следва да бъде прекратено на основание чл. 24, ал. 3 от НПК, а мярката за неотклонение „Подписка“, взета спрямо подсъдимия следва да бъде отменена  и

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯ взетата спрямо подсъдимия В.А.П. мярка за неотклонение „ПОДПИСКА“.

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НОХД № 5989/2018 г. по описа на ПРС, ІІ н.с.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

Уведоми се подс.П., че му се предоставя 7-дневен срок за доброволно изпълнение по отношение на дължимите разноски, като след изтичането му, ако не бъде внесена сумата по определените сметки, ще бъде издаден служебно изпълнителен лист.

Протоколът се изготви в съдебно заседание.

Заседанието се закри в 11:16 часа.

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                           СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                         2.

                                                    

СЕКРЕТАР:

 

Вярно с оригинала!

В.И.