Определение по дело №10032/2013 на Софийски градски съд

Номер на акта: 467
Дата: 10 януари 2014 г. (в сила от 24 ноември 2014 г.)
Съдия: Милена Светлозарова Томова
Дело: 20131100110032
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 юли 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. С., 10.01.2013 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

           Софийски градски съд, І-во Гражданско отделение, 7 състав в закрито заседание на десети януари през две хиляди и четиринадесета година в състав:

                                                 СЪДИЯ: МИЛЕНА ТОМОВА

 

при секретаря………….. и в присъствието на прокурора………, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№10 032 по описа за 2013г. и за да се произнесе взе предвид следното :

 

          Производството по делото е образувано въз основа на депозирана искова молба от М.Д.Б. ***, съдебен адрес гр.С., ул.”А.”, **, ет.*, чрез адв. В. Ц.и адв. Р.Р. срещу П.И.Б. АД, гр.С..

           В исковата молба са изложени фактически твърдения, че с договор, обективиран в нот.акт №**, том ІІІ, н.д. №433 от 2005г., съпругата на ищеца – С.Г.Б. учредила в полза на ответната банка ипотека върху недвижим имот, представляващ апартамент в гр.С.. Твърди се, че имота бил придобит от съпрузите по време на брака им и бил в режим на СИО, въпреки, че в договора за ипотека било отразено, че е собствен имот само на съпругата. Твърди се също, че ищеца не е давал съгласие за учредяване на ипотека върху жилището, не е подписвал договора, обективиран в съставения нотариален акт и не е упълномощавал никого да го представлява при учредяване на ипотеката. Навежда доводи, че е узнал за извършеното от съпругата му действие по отношение на имота едва на 07.05.2013г., когато били предприети изпълнителни действия за опис и оценка на процесния имот по изп.дело №20127830400172 на ЧСИ И. Ч. с рег.№783 на КЧСИ. Отправя се искане за постановяване на решение, с което да бъде прогласена нищожността на процесния договор за учредяване на договорна ипотека върху описания имот.

           С уточняваща молба от 26.06.2013г. иска е насочен срещу съпругата на ищеца - С.Г.Б., като страна по атакувания договор и задължителен другар в производството.

           С молба от 20.12.2013г. ищецът поддържа, че твърдения порок на процесния договор се изразява в това, че имота представлява съпружеска имуществена общност, а извършеното от съпругата му разпоредително действие е било извършено без негово съгласие. Това обуславяло нищожността на договора, като сключен при липса на съгласие на единия съпруг, както и при липса на предмет.

           При така изложените фактически твърдения и формулиран петитум, съдът счита, че е сезиран с иск с правно основание чл.24, ал.4 от СК, във вр. с чл.26, ал.2 от ЗЗД.   

           Съгласно разпоредбата на чл.24, ал.4 от СК разпореждането с вещно право върху обща недвижима вещ, извършено от единия съпруг, е оспоримо. Другият съпруг може да оспори по исков ред разпореждането в 6-месечен срок от узнаването, но не по-късно от три години от извършването му.  Под действия на разпореждане се разбират правни действия, насочени към прехвърляне , видоизменяне, ограничаване или прекратяване на правото на собственост, към учредяване или прехвърляне на ограничени вещни права, обременяване на имота с вещни тежести ( учредяване на ипотека, залог) и изобщо действия по внасяне на правна промяна в обема, характера и съдържанието  на вещното право или в субстанцията на вещта.

           С разпоредбата на чл.24, ал.4 от СК, в сила от 01.10.2009г. е въведен три годишен срок, в който неучаствалия в сделката съпруг може да я оспори. Този срок е преклузивен и не подлежи на спиране и прекъсване и след изтичането му разпоредителната сделка поражда действие и за неоспорилия я съпруг, без значение кога е узнал за разпореждането.  Режима на имуществените отношения между съпрузите, регламентиран в Семейния кодекс, в сила от 01.10.2009 г., има обратно действие по силата на § 4, ал. 1 ДР СК, т.е. преурежда в съответствие с въведената в него уредба заварените правоотношения, а такива са правооотношенията по съществуващите към момента на влизането му в сила бракове. Следователно независимо кога е осъществена сделката, с която единия съпруг се е разпоредил с общ недвижим имот, щом бракът не е бил прекратен към 01.10.2009 г., то неучаствалия в разпореждането съпруг може да оспори сделката само в сроковете по чл. 24, ал. 4 СК, като тригодишния срок тече от момента на сделката, дори и тя да предхожда влизането в сила на Семейния кодекс ( в изложения смисъл е Определение № 285 от 04.07.2012 г. по ч. гр. д. № 296/2012 г., г. к., ІІ г. о. на ВКС).

           В настоящия случай ищецът е предприел оспорване на договор, сключен през 2005г., след изтичане на преклузивния срок по чл.24, ал.4 от СК. Поради това предявеният от него иск е процесуално недопустим и не би могло да бъде разглеждан по същество, с оглед на което образуваното производство следва да бъде прекратено.

           Предвид формирания извод за недопустимост на иска следва да се остави без разглеждане и искането за допускането на обезпечение на същия.

            Воден от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

 

           ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№10032/2013г. по описа на СГС, І ГО, 7 състав, поради недопустимост на предявеният от М.Д.Б. с ЕГН **********,*** против „П.И.Б.” АД-гр.С. и С.Г.Б. с ЕГН **********, иск с правно основание чл.24, ал.4 от СК. 

          Определението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

 

                                                                  СЪДИЯ: