Решение по дело №2918/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 116
Дата: 19 януари 2023 г.
Съдия: Мария Иванова Николова
Дело: 20227180702918
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

116/19.1.2023г.

гр. Пловдив,  19.01.2023 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХ състав, в открито заседание на единадесети януари през две хиляди двадесет и трета година в състав:                      

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ

                                   ЧЛЕНОВЕ: ХРИСТИНА ЮРУКОВА

                                                                                       МАРИЯ НИКОЛОВА

 

при секретаря Теодора Цанова и участието на прокурора Иван Илевски, като разгледа докладваното от съдия Николова КАНД № 2918 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, предявена от М.А.А., ЕГН **********, с адрес: ***,  против Решение № 1825/26.09.2022 г., постановено по АНД № 4018/2022 г. по описа на Пловдивски районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-0438-000157/01.06.2022г., издадено от Началника сектор в ОДМВР-Пловдив, РУ 03 Пловдив, с което на М.А.А. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 3000 /три хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за извършено административно нарушение по чл.104б, т.2 от Закона за движение по пътищата ЗДвП/, на основание чл.175А, ал.1, пр.3 от ЗДвП.

Твърди се, че решението е неправилно и незаконосъобразно, като неправилно съдът е възприел обстановката по съставения АУАН. Според касационния жалбоподател понятието дрифт го няма като нарушение в ЗДвП. Иска се отмяна на решението, както и отмяна на НП.

Ответникът – Трето районно управление – Пловдив към ОД на МВР – Пловдив, не взема становище по касационната жалба.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, моли съда да остави в сила решението на РС - Пловдив.

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок от лице, имащо правен интерес, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното Решение № 1825/26.09.2022 г., постановено по АНД № 4018/2022 г., Пловдивски районен съд е потвърдил Наказателно постановление № 22-0438-000157/01.06.2022г., издадено от Началника сектор в ОДМВР-Пловдив, РУ 03 Пловдив, с което на М.А.А. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 3000 /три хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца за извършено административно нарушение по чл.104б, т.2 от Закона за движение по пътищата ЗДвП/, на основание чл.175А, ал.1, пр.3 от ЗДвП.

За да постанови този резултат, Районен съд Пловдив е посочил, че АУАН и НП са издадени от компетентни лица и в предвидената от закона форма, като при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения. Посочил е още, че са спазени и сроковете по чл.34 от ЗАНН. Според районен съд безспорно е установено извършването на административното нарушение от А., а именно умишлено презавиване, довело до липса на сцепление на гумите на МПС, като така е използвал пътя не за неговото предназначение, а за т.н. дрифт. Съдът е посочил, че нарушението е и правилно квалифицирано. В мотивите на съдебния акт е направено позоваване на практика на Пловдивски административен съд. По отношение на наложеното наказание е направен извод, че е определено в твърд размер и няма как да се редуцира от съда. Според районен съд случаят не може да се квалифицира като маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

Решението е правилно. Въз основа на правилно установени факти и след преценка на всички събрани по делото доказателства районният съд е направил обосновани и съответни на материалния закон изводи, които се споделят от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

          Не се споделя възражението на касатора, че неправилно районен съд е възприел обстановката по съставения АУАН. Пред районен съд, като свидетел е разпитан актосъставителя, който е потвърдил констатациите в акта. При постановяване на съдебния акт, съдът се е позовал на показанията на актосъставителя, който непосредствено е възприел извършеното нарушение от страна на касатора. В тази връзка следва да се отбележи, че нито пред районен съд, нито пред настоящата инстанция А. не ангажира доказателства в обратна посока. Въпреки, че в касационната жалба А. е посочил, че в съдебно заседание ще ангажира допълнително доказателства, същият макар и редовно призован (като призовката му е връчена лично) не се яви и не ангажира никакви доказателства.

          Що се отнася до понятието дрифт, в действителност в ЗДвП няма легална дефиниция, но в тази връзка следва да се отбележи, че от съдържанието на АУАН и НП е видно, че А. е санкциониран за това, че използва пътищата за обществено ползване за други цели, не по предназначение, като ясно и точно са описани извършените от него действия – извършва рязка маневра (ляв завой) и преднамерено изважда МПС извън контрол чрез презавиване, довежда до загуба на сцепление на гумите – „дрифт“. Районният съд не е анализирал понятието "дрифт", което всъщност няма и легална дефиниция, но правилно е потвърдил НП, приемайки, че деянието е съставомерно, тъй като А. е използвал пътя, не за неговото предназначение.

За пълнота е необходимо да се отбележи, че този маниер на управление на автомобил, чрез преднамерено изваждане на МПС извън контрол чрез презавиване и довеждането до загуба на сцепление на гумите е придобил гражданственост под името „дрифт“. Този начин на управление на МПС не представлява използване на път за обществено ползване в съответствие с основната цел на пътищата – за превоз на хора и товари. Подобно поведение в населените места застрашава живота и здравето на останалите участници в движението, поради което се характеризира с висока степен на обществена опасност.

В конкретния случай, правилно районен съд е приел за установено административното нарушение въз основа на показанията на разпитания по делото свидетел, очевидец, възприел непосредствено цялото движение на автомобила.

Обжалваното пред касационната инстанция решение на районния съд е валидно, допустимо и правилно, и като такова следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ  В  СИЛА Решение № 1825/26.09.2022 г., постановено по АНД № 4018/2022 г. по описа на Пловдивски районен съд.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: