Определение по дело №1374/2014 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 декември 2016 г.
Съдия: Диана Димитрова Митева
Дело: 20143100901374
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 30 юли 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./……….12.2016 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 29.12.2016 г., в състав:

СЪДИЯ: ДИАНА МИТЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1374 по описа за 2014 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е приключено с решение №874/25.11.2016г, като  съдът разгледал и отхвърлил предявен иск за присъждане на остатък над размер, за който в полза на ищеца е било постановено вече осъдително решение по частичен иск, като в същия акт е разгледал и исканията на насрещните страните за определяне на разноски.

Постъпила е молба вх.№ 34173/12.12.16г от „ГЛОБАЛ БИОМЕТ” ЕООД, ЕИК *********, чрез адв. И.П. (САК) за изменение на частта от това решение, касаеща претенцията на ищеца за разноски, чрез присъждане на претендираните от тази страна разходи. Изложените оплаквания срещу решението в частта му, с която съдът е отрекъл правото на тази страна да бъде компенсирана за разноските по водене на процеса изцяло съответства на искане по чл. 248 ал.1 ГПК. Молителят твърди, че съдът неправилно е преценил установеното извънпроцесуално поведение на ответника и е приложил закона буквално, без да съобрази духа на процесуалния закон и справедливостта при правораздаването. Счита, че предприетото след изпадане в забава и след предявяване на исков процес( а случая дори и след осъждане по частичен иск)  плащане от страна на ответника, което е послужило за основание за отхвърляне на претенцията по същество представлява поведение идентично с признание на иск от страна, причинила недобросъвестно спора и следва да ангажира обективната отговорност за направените от добросъвестната страна разноски. Позовава се на съдебна практика в сходни хипотези и моли да бъде изменено произнасянето, като решението се допълни с присъждане на разноските в полза на ищеца.

Молбата е допустима, с оглед разпоредбата на чл.248, ал.1 ГПК, подадена е преди изтичане на срока за обжалване по пощата (с клеймо от 09.12.2016) от заинтересована страна, която е представила своевременно списък  за разноски, неприсъдени от съда( т.9 от  ТР 6-2012 ОСГТК на ВКС).

Насрещната страна ЕНЕРГО-ПРО МРЕЖИ” АД гр. Варна, представлявано от директори Н.Н. и К.И.  оспорва искането, като в отговор вх.№ 35771 от 28.12.2016г. е възразил за причиняване на спора не от негово поведение, а от отмяна на административен акт, като е изложил и съображения относно компенсирането на разноските на ищеца в първоначално предявения по избор на ищеца само частичен иск и добросъвестно свое поведение след установяването на задължението му. Моли неоснователната молба да не бъде уважавана.

При извършената проверка на произнасянето си по разноските съдът намира молбата за неоснователна.

Както изрично е указал вече в мотивите си при разглеждане на претенциите на насрещните страни за определяне на разноски съдът е отчел, че липсва изрична норма, която да урежда като основание за ангажиране на обективна отговорност на страната в процеса отхвърлянето на предявена срещу нея претенция. В този смисъл е счел за неприложима съдебната практика, формирана при хипотези, в които искът е бил уважен(без съдебно дирене поради признанието на правото на ищеца) или съдът е бил десезиран (с оттегляне или отказ от иск на удовлетворения ищец).

Въпреки тази своя констатация, съдът е преценил, че празнотата в уредбата следва да се попълни с правоприлагане в съответствие с общия принцип на добросъвестност в процеса (чл. 3 ГПК), и е изложил своите съображения относно фактите, които са определили поведението и на двете страни в конкретния спор. Именно затова е приел за относимо не само поведението на ответника (както това се препоръчва за уредената изрично хипотеза на уважен поради признание иск), но и извънсъдебното поведение на ищеца, предпочел да защити правото си само отчасти, като е предявил частична претенция и така е спестил разноски, съразмерни с тези които претендира в този процес. Изискването за добросъвестно упражняване на процесуални права, изведено като общ принцип на чл. 3 ГПК задължава и двете страни по делото за се въздържат от сезиране на съд, чиято цел не е насочена към получаване на ефективна защита на накърнени права, а се изчерпва с поддържане на спор, който вече не съществува.

Като отчита, че вече е изложил своите съображения по оплакванията на молителя и няма основание за корекция на това произнасяне.

По тези съображения и на осн. чл.248 ал. 3 от ГПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТХВЪРЛЯ на осн. чл. 248 ал.1 ГПК молба вх.№ 34173/12.12.16г на „ГЛОБАЛ БИОМЕТ” ЕООД, ЕИК ********* за изменение на решение №874/25.11.2016г по т.д.1374/14г на ВОС, т.о., в частта с която е разгледано искане за определяне на разноски, чрез присъждане на претендираните от тази страна разходи.

Определението  подлежи на обжалване, на осн. чл. 248 ал.3 ГПК, а именно: с частна жалба пред Варненски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването на препис от него на страните,  чрез пълномощниците им със съобщение образец № 9 от Наредба №.7 на МП.

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: