Решение по дело №2924/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2556
Дата: 10 декември 2019 г.
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20197180702924
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

  Р E Ш Е Н И Е

 

№ 2556

 

гр. Пловдив, 10.12. 2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, ХХIV състав в публично съдебно заседание на четиринадесети ноември ,две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

                                               ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА МАТЕЕВА

                                                                     ВЕЛИЗАР РУСИНОВ

 

при секретаря К.Р.и с участието на прокурора Светлозар Чераджийски,

 като разгледа докладваното от съдия Матеева КАН дело № 2924 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63 ал.1 изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

   Образувано е по касационна жалба на ТД на НАП Пловдив против Решение № 1434/29.07.2019 год., постановено по АНД № 2204/2019 год., по описа на Районен съд - Пловдив, ІV - ти н.с., с което е отменено Наказателно постановление № 395208- F428710 от 08.01.2019г., издадено Заместник - директора на ТД на НАП - Пловдив, с което за нарушаване състава на чл. 38, ал. 1, т. 1 Закон за счетоводството, на „Инса Газ“ ООД, ЕИК: *********, на основание чл. 74, ал. 1 Закон за счетоводството, е наложена имуществена санкция в размер от 28 486, 18 лв. /двадесет и осем хиляди четиристотин осемдесет и шест лева и осемнадесет стотинки/.       

С касационната жалба се претендира отмяна на решението на районния съд с доводи за неправилно приложение на закона, тъй като съдът е приел, че са налице съществени нарушения на процесуалните правила. Не е съгласен с изводите  на съда за ненадлежно връчване на АУАН, като се развиват подробни доводи в тази насока. Моли се да се постанови решение, с което да се отмени първоинстанционното съдебно решение и се потвърди наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба –„Инса газ“ООД, редовно и своевременно призован за съдебно заседание,в писмен отговор и чрез процесуалния си представител в съдебно заседание поддържа,че жалбата е неоснователна,а Решението на първоинстанционния съд като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в законовоустановения срок, от надлежна страна ,за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

За да отмени НП, първоинстанционният съд е приел, че е нарушена разпоредбата на чл.40 ал.1 от ЗАНН, тъй като АУАН е съставен в отсъствието на лицето, посочено като нарушител, без да са налице предпоставките на чл.40 ал.2 от с.з., и е посочил, че съгласно чл.84 от ЗАНН се прилагат разпоредбите на НПК. Отбелязано е също така, че не са представени категорични доказателства за адресата на електронното съобщение – дружеството „Инса газ“ ООД, като по този начин е приел, че жалбоподателят е лишен от право на защита, което представлява съществено нарушение на процесуалните правила.  

 

Решението е правилно.

 

Настоящата инстанция намира, че действително в хода на административно наказателното производство е допуснато съществено процесуално нарушение, което е довело до нарушаване правото на защита на наказаното юридическо лице. Не е спазено императивното изискване на чл.40 ал.1 от ЗАНН нарушителят да бъде поканен за съставяне на АУАН и това да се случи в негово присъствие. Актосъставителят е приел, че връчването на поканата е надлежно съобразно правилата в ДОПК, където в чл.30 е предвидено връчване на електронно съобщение.

Тук съдът намира за необходимо да отбележи следното: съгласно чл.33 от ДОПК, по реда и в сроковете, посочени в тази глава, се връчват всички подлежащи на връчване актове, документи и книжа, издавани от органите по приходите и публичните изпълнители, с изключение на актовете,документите и книжата за реализиране на административнонаказателната отговорност, за които се прилага Законът за административните нарушения и наказания.

В случая това съобщение е следвало да се връчи по реда на ЗАНН. Съгласно чл.84 от ЗАНН,  доколкото в този закон няма особени правила за призоваване и връчване на призовки и съобщения, извършване на опис и изземване на вещи, определяне разноски на свидетели и възнаграждения на вещи лица, изчисляване на срокове, както и за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс.

Ето защо поканата за съставяне на АУАН е следвало да се връчи, чрез някой от способите визирани в чл.180 или по реда на чл.178 от НПК. В никоя от тези разпоредби не е предвидено връчване на съобщения по електронен път, поради което и в настоящото административно наказателно производство следва да се счита, че покана изобщо не е бил надлежно отправяна.

След като нарушителят не е бил уведомен редовно за възможността да се яви при съставянето на акта, то хипотезата на чл.40 ал.2 от ЗАНН се явява приложена без правно основание. Допуснатият порок е съществен, тъй като нарушава правото на лицето, чиято административнонаказателна отговорност е ангажирана, да участва в производството в най – ранния му етап.

Или иначе казано, в случая, при тежест за касационния жалбоподател, последният не установени благоприятните за себе си твърдения при условията на пълно главно доказване, поради което жалбата се явява неоснователна.

С оглед изложените съображения ,съдът намира, че обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Административен съд-Пловдив, ХХІV състав,

 

 

Р      Е      Ш      И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1434 от 29.07.2019г., постановено по АНД № 2204/2019 г. по описа на Районен съд – Пловдив, IV н.с.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

                  

                                           ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

 

 

 

                                                               2.