О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е №
гр. Сливен, 04.11.2021 г.
В ИМЕТО
НА НАРОДА
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в закрито заседание на четвърти ноември, две хиляди двадесет и първа година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА
ДРАГОМАНСКА
ЧЛЕНОВЕ:
ГАЛЯ
ИВАНОВА
ДЕТЕЛИНА
БОЗУКОВА
при секретаря и с участието на прокурора като разгледа докладваното от председателя ЧКАД № 350 по описа за 2021 година, за да се произнесе съобрази следното:
Производството е по реда на чл. 285, ал. 1 изр. последно от ЗИНЗС във вр. с чл. 234 и сл. от АПК.
Образувано е по жалба от П.И.К. с адрес ***, изпратена по подсъдност от ВАС на РБ, против Определение от 15.09.2021 г. постановено по адм. дело № 305/2021 г. по описа на АС – Сливен. С обжалваното определение съдът е върнал исковата молба на П.И.К. и е прекратил производството по адм. дело № 305/2021 г. по описа на АС – Сливен.
Жалбоподателката К., счита, че определението е неправилно. Моли същото да бъде отменено и искането й да бъде разгледано по същество. Прави искане да бъде освободена от заплащането на държавна такса.
Писмени възражения от Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” при Министерство на правосъдието, гр. София в срока по чл. 232 АПК не са депозирани.
По искането за освобождаване от държавна такса:
Съгласно разпоредбата на чл. 235а АПК, за производство, образувано по частна жалба, се събира такса в размер 30, 00 лв. за граждани. Не се дължи такса от граждани за частна жалба по дела за пенсионно, здравно и социално осигуряване и подпомагане, каквото настоящето не е. Предвид посоченото, частният жалбоподател дължи в настоящето производство държавна такса в размер на 30, 00 лв. Нормата на чл. 236 АПК регламентира, че доколкото в тази глава няма особени правила, за производството по частните жалби се прилагат съответно правилата за касационното производство, с изключение на чл. 227а, ал. 1, 3, 4 и 5 АПК. В разпоредбата на чл. 227а, ал. 2 АПК е регламентирано, че държавна такса по производството не се внася от граждани, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да я заплатят. Преценката си съдът прави на основание на фактите по чл. 227а, ал. 2 АПК.
В частната жалба К. твърди, че няма никакви доходи, не е ангажирана с трудова дейност в затвора С., както и няма близки роднини, които да й изпратят пари, поради което не може да заплати държавна такса. Видно и от изискана от съда справка, изготвена от администрацията на Затвора С., жалбоподателката не е устроена на работа и не получава доходи от трудова дейност; към настоящия момент по лична партида от пощенски записи разполага със сумата от 0,05 лева; относно здравословното й състояние - приема т. за у. х. и по преценка на п. п. м., и., не е.
Предвид горните обстоятелства, съдът намира, че К. няма достатъчно средства да заплати дължимата държавна такса в настоящето производство, поради което следва да бъде освободена от заплащането й.
По частната жалба:
Частната жалба е подадена в срок, поради което е процесуално допустима.
Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:
С разпореждане от 24.08.2021 г. исковата молба е била оставена без движение, на основание чл. 129 ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 127 ал. 1 т. 1 и т. 5 и чл. 128 т. 2 и т. 3 от ГПК, като на ищцата е било указано в 7–дневен срок, считано от получаване на съобщението да отстрани нередовностите, както следва: да посочи съда, който сезира, да посочи периодите, за които се претендират вредите, като уточни всеки един от тях поотделно, да укаже в какво се състои искането ѝ към съда и внесе по сметка на Административен съд – Сливен държавна такса в размер на 10,00 лева и в същия срок да представи по делото документ, удостоверяващ изпълнението на това указание.
Ищцата е била предупредена, че при неизпълнение в срок на указанията на съда, исковата ѝ молба ще бъде върната, а производството по делото - прекратено. Съобщение с препис от разпореждането е било връчено лично на ищцата на 01.09.2021 г. С цитираното разпореждане, надлежно връчено, за ищцата е било възникнало задължението в 7 – дневен срок да отстрани нередовностите, подробно и изрично посочени от съда.
Видно от датата на връчване, 7 – дневният срок, в който е следвало да бъдат отстранени нередовностите по подадената искова молба, е изтекъл на 08.09.2021 г. – четвъртък присъствен ден.
За да върне исковата молба и да прекрати призводството по делото, съдът приема, че ищцата не изпълнява дадените указания за отстраняване на констатираните нередовности в нея, поради което са налице условията в разпоредбата на чл. 129 ал. 3 от ГПК.
Определението е правилно.
В съобщението за оставяне на исковата молба без движение изрично е посочено, че ищцата следва да отстрани нередовностите изрично посочени от съда. В определения срок нередовностите не са отстранени. К. е уведомена за последиците от бездействието си, поради което законосъобразно исковата й молба е върната и производството по делото е прекратено.
По изложените съображения обжалваното определение като правилно следва да се остави в сила.
Водим от изложените мотиви и на основание чл. 236, във вр. с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд Сливен
О П Р Е Д Е Л И:
ОСВОБОЖДАВА П.И.К., ЕГН **********, от заплащане на държавна такса по ЧКАД № 350/2021 г. на Административен съд – Сливен.
ОСТАВЯ В СИЛА Определение № 319/15.09.2021 г., постановено по административно дело № 305/2021 г. по описа на Административен съд - Сливен.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ :