Решение по дело №438/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 525
Дата: 29 юни 2021 г.
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20217150700438
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

     № 525/29.6.2021г.

                                                Гр.Пазарджик, 29.06.2021 г.

 

                                               В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Пазарджик,    ХІІ-ти състав,в публично заседание на 09.06.2021 год.,  в следния състав: 

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ШОТЕВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ:          НИКОЛИНКА ПОПОВА

                                                                                          ХРИСТИНА ЮРУКОВА

 

при участието на секретаря А. Метанова и при участието на прокурора Пешева , като разгледа дело № 438 по описа за 2021 година докладвано от съдия Николинка Попова и за да се произнесе взе предвид следното:

                             

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК, във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на РУ –Септември при ОДМВР – Пазарджик  против Решение № 103/11.03.2021 г. постановено по НАХ дело № 1719/2020 г. на Районен съд – Пазарджик, с което е отменено Наказателно постановление № 20-0340-001340 от 06.10.2020 г., издадено от началник РУ – Септември, при ОДМВР гразарджик, с което, за нарушение и на основание чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховане, на П.В.И. ЕГН ******* с адрес *** , е наложено административно наказание „глоба“ в размер  на 400,00 лева.

Съдебното решение се обжалва като постановено при нарушение на материалния и процесуалния закон, като касаторът не споделя мотивите на районния съд обосновали отмяна на издаденото наказателно постановление. Възразява, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, като правилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на санкционираното лице на соченото основание. Иска се отмяна на съдебния акт и потвърждаване на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът редовно призован не изпраща представител.

Ответникът по касация също не се явява и не се представлява.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Пазарджик дава заключение за  правилност и законосъобразност на постановеното и обжалвано съдебно решение.

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна и депозирана в законоустановения срок.

Разгледана по същество е неоснователна.

Административният съд обсъди доводите на касатора, а съобразно разпоредбата на чл.218, ал.2 от АПК, извърши и служебна проверка относно допустимостта, валидността и съответствието на постановеното решение с материалния закон.

Ответникът по касация е санкциониран за това, че на 29.09.2020 г. е установен от контролни длъжностни лица при РУ на МВР – Септември  към ОД на МВР - Пазарджик, в гр.Септември , ул. „ Възраждане „ в посока „Септемврийско ханче „, да управлява лек автомобил …… , собственост на Ц. В. И. , като автомобилът не е спрян от движение и за същия няма сключена застраховка "Гражданска отговорност". За нарушението е съставен АУАН с бланков № 559261, а впоследствие въз основа на съдържащите се в него фактически констатации е издадено и процесното НП. За да отмени издаденото наказателно постановление, районният съд е преценил, че в административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, тъй като неправилно П.В.И. е санкциониран по чл.638, ал.3 от КЗ като несобственик на автомобила, доколкото последният е семейна имуществена общност и административното наказание е следвало да бъде наложено по реда на чл.638, ал.1 от КЗ.

Решението е правилно.

Съгласно на чл.638, ал.1, т.1 от КЗ на лице което притежава МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се налага глоба от 250,00 лева, а съгласно ал.3 лице, което не е собственик и управлява МПС, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се наказва с глоба от 400,00 лв.

В случая неправилно на П.В.И.  е наложена глобата предвидена в нормата на чл.638, ал.3 от КЗ, след като от събраните по делото доказателства се установява, че той е съсобственик на лекия автомобил. Този автомобил е регистриран като собственост на Ц. В. И. , с която П.В.И.  е сключил граждански брак на 05.01.1978 г., видно от представеното по делото копие от удостоверение за сключен граждански брак. След като лекият автомобил е закупен по време на брака /обстоятелство, което безспорно се установява от представени договор за покупко- продажба от 02.02.2016 г. /, съгласно нормата на чл.21, ал.1 от СК, той е съпружеска имуществена общност, независимо на чие име е придобит. Ето защо, след като ответникът по касация е съсобственик на лекия автомобил, който е управляван без сключена застраховка гражданска отговорност, то неправилно е санкциониран на основание чл.638, ал.3 от КЗ, вместо по чл.638, ал.1, т.1 от КЗ. Доколкото в двете санкционни норми са предвидени административни наказания за две различни нарушения, с две различни форми на изпълнителното деяние /в алинея 1 – не изпълни задължението да сключи застраховка, а в алинея 2 -  управлява МПС без застраховка/, то в хода на съдебното производство не би могла да бъде извършена преквалификация, тъй като се променят фактите, и на лицето да бъде наложена санкцията предвидената за собственик на МПС, който не е изпълнил задължението си да сключи изискващата се задължителна застраховка, в каквато насока са възраженията на касатора. Все пак, настоящият съд намира за необходимо да отбележи, че другите възражения на касатора не са лишени от резон и е разбираемо, че на място актосъставителят няма как да „гадае“ дали автомобилът е в режим на СИО или не. Това вероятно налага снемане на повече информация на място от водача, която да се вписва в АУАН. Но, обективно, при тази законодателна уредба и разграничението на собственик и водач, в настоящия случай санкционираното лице има качеството на собственик, спрямо който е приложима хипотезата на алинея 1 на чл.638 от КЗ.

Решението е правилно, следва да се остави в сила, поради което и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Пазарджишкият  административен съд, ХІІ-ти състав :

 

 

                                                     Р   Е   Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 103/11.03.2021 постановено по НАХ дело №  1719/2020 г. на Районен съд – Пазарджик .

 

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    /п/                                             ЧЛЕНОВЕ:  1. /п/

 

 

 

 

 

 

                                                                                             2. /п/