Решение по дело №127/2018 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 95
Дата: 27 декември 2018 г. (в сила от 24 юли 2019 г.)
Съдия: Надя Стефанова Бакалова
Дело: 20181880200127
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2018 г.

Съдържание на акта

 

             Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

  гр.Своге,  27.12.2018 г.

 

          В       И  М  Е  Т  О      Н  А      Н  А  Р  О  Д  А

 

СВОГЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в открито съдебно заседание на двадесет и осми ноември, двехиляди и осемнадесета година, в състав:

                                 Председател: НАДЯ БАКАЛОВА

при секретаря Ирена Никифорова, като разгледа докладваното от районния съдия АНХ.д.№ 127, по описа за 2018 година и за да се произнесе, взе предвид:

         Производството е по реда на чл.59 и сл.  ЗАНН.

„СИНЕРГОН”ООД, гр.София, ул.”Елемаг”№ 34, ет.2 и адрес, посочен в жалбата:град Своге, ул.”Цар Симеон” № 5, представлявано от А. Х. Х. обжалва  наказателно постановление (НП) №  К-11732/14.02.2018г., издадено от Директора на Регионална дирекция за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград, със седалище София към Главна дирекция “Контрол на пазара”при Комисията за защита на потребителите, с което е наложена  имуществена санкция в размер на 2 000,00 лева. Административното наказание е наложено на  жалбоподателя за извършено от  него административно нарушение на чл.30, ал.2, т.8 от Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия.

Жалбоподателят моли съда да отмени наказателното постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят чрез процесуалния си представител  адв.М. поддържа жалбата.

В съдебно заседание въззиваемата страна - Регионална дирекция за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград, със седалище София към Главна дирекция “Контрол на пазара”при Комисията за защита на потребителите, чрез процесуалния си представител юрисконсулт Д. оспорва жалбата.

Съдът, като разгледа всички събрани по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, и взе под внимание твърденията на жалбоподателят, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в законоустановения, преклузивен срок по чл.59,ал.2  ЗАНН, поради което се явява допустима, а разгледана по същество и основателна.

На 27.11.2017г.била извършена проверка от Регионална дирекция за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград, със седалище София към Главна дирекция “Контрол на пазара”при Комисията за защита на потребителите на обект –гастроном, находящ се в град Своге, ул.”Цар Симеон” № 5, стопанисван от  „СИНЕРГОН”ООД.

Проверяващите констатирали, че търговецът предлага за продажба тютюневи изделия-цигари, без да обяви цената им на достъпно за клиeнтите място и по подходящ за възприемане начин, тютюневите изделия били  изложени на рафтове, без търговецът да обяви цените им чрез етикети, ценоразпис или по друг подходящ начина, на видно за потребителите място.От събраните по делото гласни доказателства/показанията на свидетеля А.К./се установява, че при извършената проверка не са иззети цигари.От показанията на свидетеля К. и свидетелката К. се установява, че цени били изписани върху бандеролите на цигарите.От показанията на свидетелката  О. Й., се установява, че тя работи като „…..”в стопанисвания от жалбоподателя обект, както и, че в съответствие с обичайната практика освен обозначената чрез бандерола цена на всяка кутия игари, пред всеки вид цигари се поставяла обозначителна лепенка с цена.

Относно констатациите на проверяващите бил съставен акт за установяване на административно нарушение № 11732 от  30.11.2017г., след което било  издадено обжалваното наказателно постановление.

Тази фактическа обстановка съдът установява след анализ на събраните по делото гласни и писмени доказателства – показанията на свидетелите К., К., Г. и Й., приложената административнонаказателна преписка.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е допустима.Разгледана по същество жалбата е основателна.

С оглед събрани доказателства /писмени и гласни/ в контекста на разпоредбата на чл..30, ал. 2, т.8 от ЗТТСИ, настоящият съдебен състав намира, че  изъвршването на посоченото в АУАН и НП нарушение не е  доказано по безспорен начин. Неправилно е наложена имуществена санкция за нарушение по смисъла на чл. 30, ал. 2, т. 8 от ЗТТСИ. Установява се, че предлаганите цигари в проверявания обект са имали цени върху бандерола.

Нормата на  чл. 30, ал.2, т.8 от ЗТТСИ забранява продажбата на тютюневи и свързани с тях изделия без обявяване на цените им на достъпно за клиента място и по подходящ за възприемане начин. Въз основа на данните по делото, е констатирано, че на част от видовете цигари действително към момента на проверката не е поставена лепенка, обозначаваща цената им. Изводът обаче, че по този начин се нарушава разпоредбата на чл. 30, ал. 2, т. 8 ЗТТСИ не държи сметка за наличната специална регламентация на цените на тютюневите изделия. Съгласно чл. 29 ЗТТСИ тютюневите изделия се продават на вътрешния пазар по цени, регистрирани при условия и по ред, определени с наредба на Министерския съвет – в случая това е Наредбата за условията и реда за регистриране на цените на тютюневите изделия. Съгласно чл. 2, ал. 1 от същата Наредба продажната цена на тютюневите изделия подлежи на регистриране в Агенция митници. За тази цел съгласно чл. 6 от Наредбата се създава публичен регистър на страницата на Агенция Митници, в който освен други данни се вписват и съответната марка тютюневи изделия и кореспондиращата продажна цена.  

До създадения регистър има свободен достъп на http://tobacco.minfin.bg/PublicReportsCigarette.aspx - интернет адрес.

Съгласно чл. 2, ал. 3 от Наредбата регистрираната в публичния регистър продажна цена на тютюневите изделия се отпечатва върху акцизните бандероли, с които е облепена всяка опаковка. Съгласно чл. 7, ал. 1 от Наредбата всички тютюневи изделия се продават с бандерол с обозначена върху него продажна цена, а според чл. 7, ал. 2 от Наредбата тютюневите изделия не могат да се продават на дребно на цена, различна от продажната цена, обозначена върху бандерола, с който е облепена потребителската опаковка. По делото липсват констатации от страна на актосъставителя процесните цигари да не са били облепени с бандерол или бандерола да не е имал законоопределеното съдържание.

Ето защо, следва извод, че потребителят е имал реална възможност да се запознае с цената на процесните цигари от наличния по тях бандерол в момента, в който същите му бъдат предоставени във фактическа власт. Предвид съществуващия общодостъпен регистър за цените на цигарите и предвид забраната те да се продават на цена различна от посоченото на бандерола и в регистъра - не е съществувала възможност у потребителя да се създаде неяснота, заблуждение или объркване досежно реалната продажна цена на процесните цигари. От изложеното следва, че нарушение на чл. 30, ал. 2, т. 8 ЗТТСИ не е допуснато, а дори и формално да е допуснато, то същото е  явно маловажно по смисъла на чл. 28 ЗАНН, доколкото поради липсата на възможност за увреждане правата на потребителя, деянието няма реална обществена опасност.

Водим от горното и на осн.чл.63,ал.1  ЗАНН, СВОГЕНСКИЯТ РАЙОНЕН  СЪД   

                         Р           Е            Ш            И        :

ОТМЕНЯ наказателно постановление (НП) № К-11732/14.02.2018г., издадено от Директора на Регионална дирекция за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград, със седалище София към Главна дирекция “Контрол на пазара”при Комисията за защита на потребителите.

 Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – София област, в 14 (четиринадесет) дневен срок от съобщаване на страните, че е изготвено.

РАЙОНЕН СЪДИЯ  :