Решение по дело №2562/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 409
Дата: 18 март 2019 г. (в сила от 13 октомври 2020 г.)
Съдия: Георги Георгиев
Дело: 20184110102562
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                            18.3.2019 г.                       град Велико Търново

 

  В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Великотърновски районен съд                                               VІ-ти граждански състав  

на двадесет и пети февруари                             две хиляди и деветнадесета година               

в публично заседание в следния състав:                                                                      

                                                                                        Районен съдия: Георги Георгиев

 

при секретаря Милена Радкова

като разгледа гражданско дело № 2562 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба на Н.И.М., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез процесуалния представител адв. Т.Т., срещу „К. и Р.” ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. Велико Търново, бул. „Б.” № 33, Вх. Б, представлявано от К. И., с която са предявени искове за признаване за незаконно уволнението на ищцата, извършено със заповед от 15.6.2018 г. и за отмяна на същото; за възстановяване на ищцата на заеманата от нея преди уволнението длъжност - „отчетник-счетоводител”; за осъждането на ответника да заплати на ищцата обезщетение за времето, през което последната е останала без работа поради незаконното уволнение, ведно със законната лихва от подаване на исковата молба, както и за осъждането на ответника да заплати на ищцата обезщетение за неизползван платен годишен отпуск.

В молбата се твърди, че между страните е сключен договор за ученичество, след изтичането на който на основание чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ е учредено трудово правоотношение за длъжността „отчетник-счетоводител” за срок от един месец. Заявява се, че трудовият договор е прекратен при нарушаване на законовите правила, доколкото в нарушение на чл. 68, ал. 4 КТ същият е сключен за по-малко от една година и по аргумент от чл. 68, ал. 4 КТ се е трансформирал в безсрочен. Сочи се, че последното брутно трудово възнаграждение на ищцата е 376.52 лева, респ. среднодневно възлиза на 26.89 лева.

В законоустановения срок ответникът оспорва исковите претенции. Заявява, че трудовият договор е сключен за срок от един месец по искане на ищцата, както и че същият законосъобразно е прекратен след изтичането на този срок.

В съдебно заседание процесуалният представител на ищцата поддържа предявените искове и моли за тяхното уважаване.

С определение от 25.2.2019 г. съдът е допуснал изменение на исковете по чл. 224, ал. 1 и чл. 225, ал. 1 КТ, като искът по чл. 224, ал. 1 КТ се счита предявен за сумата от 50.00 лева, а този по чл. 225, ал. 1 КТ – за сумата от 892.50 лева.

Процесуалният представител на ответника заема становище за неоснователност на исковете и моли за тяхното отхвърляне.

Великотърновският районен съд, като взе предвид събраните по делото доказателства и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Предявени са конститутивни искове по чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 2 КТ и осъдителни искове по чл. 344, ал. 1, т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ и по чл. 224, ал. 1 КТ.

По иска по чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ:

По делото не се спори, че на 13.11.2017 г. страните са сключили трудов договор с условие за обучение, според който ответникът се е задължи да приеме и обучава ищцата за придобиване от последната на знания и умения като „отчетник-счетоводител”. Договорът за обучение е сключен за срок от шест месеца, като в чл. 7 от същия е предвидено, че след успешното завършване на обучението ищцата е длъжна да работи при ответника един месец.

Не е спорно също, че на 14.5.2018 г., на основание чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ, страните са сключили трудов договор, по силата на който ищцата е приела да изпълнява при ответника длъжността „отчетник счетоводство”. Договорът е сключен като срочен и за срок от един месец – до 15.6.2018 г. включително.

Трудовият договор е прекратен поради изтичане на уговорения срок - чл. 325, ал. 1, т. 3 КТ.

За законността на извършеното уволнение в тежест на работодателя е да докаже наличието на соченото в заповедта основание за прекратяване на ТПО.

Основният спорен въпрос между страните е дали трудовият договор към датата на прекратяването му - 15.5.2018 г., е имал срочен характер или се е трансформирал в безсрочен.

На основание чл. 325, ал. 1, т. 3 КТ може да бъде прекратен само срочен трудов договор, сключен при условията на чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ или срочен трудов договор за определено време, предвиден в други разпоредби от КТ. В случая издадената писмена заповед за прекратяване на трудовия договор има само декларативно значение, но същата изразява волята на работодателя да прекрати срочното трудово правоотношение, доколкото в противен случай може да бъде приложена разпоредбата на чл. 69, ал. 1 КТ и срочният трудов договор да се превърне в безсрочен.

Съгласно изискванията на чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ, срочен трудов договор се сключва за определен срок, който не може да бъде по-дълъг от 3 години, доколкото в закон или в акт на МС не е предвидено друго. Разпоредбата на чл. 68, ал. 3 от КТ сочи, че срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпили работници и служители в обявени в несъстоятелност или ликвидация предприятия. По изключение разпоредбата на чл. 68, ал. 4 КТ допуска да се сключват срочни трудови договори за срок най-малко една година за работи и дейности, които не са временни, сезонни или краткотрайни, като такъв договор може да се сключи и за по- кратък срок, но само по писмено искане на работника или служителя.

Предвид горната фактическа обстановка, съдът приема, че трудовият договор между страните е сключен в нарушение изискванията на чл. 68, ал. 3 КТ. Това е така, доколкото от приетите писмени доказателства не се установява да е била налице хипотезата на чл. 68, ал. 3 КТ трудовият договор да е бил сключен за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни дейности (а и заеманата длъжност не предполага това), както и предприятието на ответника да е обявено в несъстоятелност или в ликвидация. От друга страна, не са налице и обстоятелства, които да сочат на изключение по смисъла на чл. 68, ал. 4 КТ - от събраните доказателства не се установява към момента на сключването на трудовия договор да са били налице предпоставките на § 1, т. 8 ДР на КТ - конкретни икономически, технологически, финансови, пазарни и други обективни причини от подобен характер, съществуващи към момента на сключване на трудовия договор, посочени в него и обуславящи срочността му, респ. обуславящи сключване на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 4 КТ, вр. чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ. Тук следва да се отбележи, че дори такива причини да са съществували, без писмено искане от страна на работника (каквото в случая не се твърди да е налице) такъв трудов договор би могъл да се сключи за срок най-малко една година, като наред с това в същия следва да бъдат изрично посочени конкретните икономически, технологически, финансови, пазарни и други обективни причини от подобен характер, съществуващи към момента на сключването му и обуславящи неговата срочност.

Съгласно разпоредбата на чл. 68, ал. 5 КТ, трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 КТ, сключен в нарушение на ал. 3 и ал. 4, се смята сключен за неопределено време. Предвид изложеното и по силата на чл. 68, ал. 5 КТ, трудовият договор между страните следва да се счита за безсрочен. Действително, сключването на трудовия договор е предшествано от сключването на договор за обучение по чл. 203 КТ (т.нар. договор за ученичество), в който е уговорено, че след успешното завършване на обучението ищцата е длъжна да работи при ответника един месец. Въпросната клауза е включена в договора на основание чл. 230, ал. 3 КТ, чието изречение второ сочи, че срокът, за който работодателят е длъжен да осигури работа на ученика, не може да бъде по-дълъг от три години. Последната разпоредба обаче, не се явява специална и не може да дерогира приложението на чл. 68, ал. 4 КТ, имайки в предвид, че доколкото не е уредено друго, приложение намират именно разпоредбите на Глава V, Раздел I от КТ. Довод за това е и текстът на чл. 233 КТ, съгласно който за отношенията между страните по договора ученичество по време на обучението се прилага действащото трудово законодателство, като по аргумент от по-силното основание следва да се приеме, че общите разпоредби на трудовото законодателство следва да се прилагат и при сключването на трудов договор след завършване на обучението (чл. 237 КТ). Обстоятелството, че срокът на трудовия договор е бил уговорен предварително в договора за ученичество, както и това дали този срок е бил заложен в самата европейска програма, не променя горния извод, тъй като нито уговорките в договора за ученичество, нито условията на въпросната програма могат да дерогират разпоредбите на КТ.

С оглед горния извод, съдът приема за основателни доводите на ищцата, че прекратяването на трудовия договор на основание чл. 325, ал. 1, т. 3 КТ е незаконосъобразно, тъй като към датата на издаването на заповедта страните са се намирали в трудовоправна връзка без срок, а посоченото в тази заповед основание за прекратяване е специфично само за срочните трудови договори.

Ето защо уволнението на ищцата се явява незаконно и искът за отмяната му следва да бъде уважен.

По иска по чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ:

Основателността на иска се обуславя от незаконността на уволнението и установяване, че трудовото правоотношение не е имало срочен характер. Съгласно възприетото становище, съдът приема, че страните са били обвързани от правоотношение с безсрочен характер, а предвид извода за незаконност на уволнението искът по чл. 344, ал. 1, т. 2 КТ се явява основателен.

По иска по 344, ал. 1, т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ:

Искът за заплащане на обезщетение за оставане без работа поради незаконно уволнение предполага установяване незаконността на прекратяването на трудовото правоотношение и оставането на ищцата без работа в резултат от уволнението за процесния период.

В случая оставането на ищцата без работа за процесния период се установява от представения заверен препис от трудовата книжка на ищцата, идентичността на отразяванията в който с тези в оригиналния екземпляр съдът констатира в проведеното на 7.1.2019 г. открито съдебно заседание.

Страните по делото не спорят, а и е видно от представената разчетно- платежна ведомост, че размерът на основното трудово възнаграждение на ищцата е възлизал на 510.00 лева. Изчислен на тази база и по реда на чл. 162 ГПК, размерът на обезщетението за периода от 15.6.2018 г. до 7.8.2018 г. включително възлиза на 943.50 лева, както следва: 510.00 лева/20 работни дни за м. май 2018 г. = 25.50 лева - за един работен ден; 25.50 лева х 37 работни дни за периода от 15.6.2018 г. до 7.8.2018 г. включително = 943.50 лева. Доколкото искът е предявен за сумата от 892.50 лева, същият следва да бъде уважен изцяло.

По иска по чл. 224, ал. 1 КТ:

В трудовия договор страните са уговорили 20 дни платен годишен отпуск, като по делото няма данни (а и твърдения) ищцата да е ползвала платен отпуск в периода от 15.5.2018 г. до 15.6.2018 г. В тази връзка, прилагайки разпоредбата на чл. 162 ГПК при съблюдаване правилата по чл. 177 КТ относно методиката за изчисление на обезщетението по чл. 224, ал. 1 КТ, съдът намира следното:

Тъй като ищцата е работила 1 месец, то пропорционално на отработеното време й се полагат 2 дни платен отпуск, изчислени както следва: уговореният платен отпуск от 20 дни се разделя на 12 месеца и се получават 1.667 дни отпуск, които следва да бъдат закръглени на 2 дни. Това закръгляне се извършва, доколкото е очевидно, че работникът няма как да ползва 1.667 дни отпуск, а щом същият има право да ползва 2 дни отпуск, то той има и право на обезщетение за тяхното неизползване. По делото се установява, че средната дневна брутна заработка на ищцата е в размер на 25.50 лева. Оттук следва, че дължимото обезщетение за неползвания платен годишен отпуск от 2 дни е в размер на 51.00 лева (25.50 лева х 2 дни = 51.00 лева). Съдът приема обаче, че обезщетението е платено с представеното преводно нареждане от 26.7.2018 г., като соченото в документа основание  на паричния превод – „работна заплата за м. юни” не е причина да се приеме обратното. Това е така, доколкото сумата от 51.00 лева е начислена във ведомостта за м. юни 2018 г., заедно с изплатеното трудово възнаграждение за един отработен ден (24.29 лева) и изплатеното обезщетение за ползван болничен (51.00 лева). От тези суми са удържани дължимите лични осигуровки и е останала сума за получаване от 103.06 лева, която е преведена на ищцата на 26.7.2018 г. Обстоятелството, че обезщетението е включено в тази сума е и фактът, че изплатеното трудово възнаграждение за 12 работни дни от м. юни 2018 г. е 376.52 лева, поради което и няма как за един отработен ден от м. юни 2018 г. на ищцата да се дължат 103.60 лева.

По разноските:

С оглед крайното решение на съда по съществото на спора и направеното искане по чл. 78, ал. 1 ГПК, ответникът следва да заплати на ищцата направените в настоящото производство разноски за платено адвокатско възнаграждение съразмерно с уважената част от исковете. Доколкото в представения договор за правна защита не е направено разграничение по кой иск каква сума е заплатена, съдът приема, че уговореното възнаграждение по всички искове е еднакво, т.е. по 185.00 лева. Предвид обстоятелството, че съдът прие за основателни три от предявените искове, на ищцата следва да се присъди сумата от 555.00 лева.

Ответникът има право на разноски съразмерно с отхвърлената част от исковете. Доколкото в представения договор за правна защита, инкорпориран в представеното пълномощно, не е направено разграничение по кой иск каква сума е заплатена, съдът приема, че уговореното възнаграждение по всички искове е еднакво, т.е. по 140.00 лева. Предвид обстоятелството, че съдът прие за неоснователен един от предявените искове, на ответника следва да се присъди сумата от 140.00 лева.

На основание чл. 78, ал. 6 ГПК ответникът следва да заплати в полза на бюджета на съдебната власт държавна такса за производството в размер на 150.00 лева – държавна такса по уважените искове.

Мотивиран от горното, Великотърновският районен съд

                                  

                                             Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ уволнението на Н.И.М., ЕГН **********, извършено със Заповед № 3/15.6.2018 г., издадена от управителя на „К. и Р.” ЕООД, ЕИК ***, представлявано от К. И..

ВЪЗСТАНОВЯВА Н.И.М., ЕГН ********** на заеманата преди уволнението длъжност „отчетник счетоводство” при „К. и Р.” ЕООД, ЕИК ***, представлявано от К. И..

ОСЪЖДА „К. и Р.” ЕООД, ЕИК ***, представлявано от К. И., да заплати на Н.И.М., ЕГН ********** сумата от 892.50 (осемстотин деветдесет и два лева и петдесет ст.) лева - обезщетение за оставане на ищцата без работа в резултат от незаконното уволнение за периода от 15.6.2018 г. до 7.8.2018 г. включително, ведно със законната лихва от подаване на исковата молба.

ОТВЪРЛЯ иска на Н.И.М., ЕГН ********** за осъждането на „К. и Р.” ЕООД, ЕИК ***, представлявано от К. И., за сумата от 50.00 (петдесет) лева - обезщетение за неизползван платен годишен отпуск.

ОСЪЖДА „К. и Р.” ЕООД, ЕИК ***, представлявано от К. И., да заплати на Н.И.М., ЕГН ********** сумата от 555.00 (петстотин петдесет и пет) лева - направените разноски за адвокатско възнаграждение съразмерно с уважената част от исковете.

ОСЪЖДА Н.И.М., ЕГН ********** да заплати на „К. и Р.” ЕООД, ЕИК ***, представлявано от К. И., сумата от 140.00 (сто и четиридесет) лева - направените разноски за адвокатско възнаграждение съразмерно с отхвърлената част от исковете.

ОСЪЖДА „К. и Р.” ЕООД, ЕИК ***, представлявано от К. И., да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд - Велико Търново сумата от 150.00 (сто и петдесет) лева - дължима държавна такса за производството.

 

Решението може да бъде обжалвано пред Великотърновския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: