Определение по дело №587/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 11
Дата: 10 януари 2022 г.
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20217100700587
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№ ……………………/10.01.2022 г., град Добрич

 

                                                                                                         

          ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в закрито съдебно заседание на десети януари през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ САНДЕВА

                                                                                                                              

          като разгледа докладваното от председателя адм. дело № 587 по описа на Административен съд - Добрич за 2021 г. намира следното :

 

          Производството по делото е образувано по искова молба на В.И.П., с ЕГН **********,***, с която срещу Главна дирекция „Охрана“ към МП е предявен иск с правно основание чл. 203, ал. 1, във вр. чл. 204, ал. 4 от АПК, във вр. чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ за заплащане на обезщетение за причинени на ищеца неимуществени вреди в размер на 1500 лева вследствие незаконосъобразно бездействие на служители на ответника, състоящо се в непоставянето на предпазен колан при конвоирането му на 11.03.2021 г. от Затвора - Варна в Следствения арест в град Добрич.    

Едновременно с исковата молба е подадена молба за освобождаване от държавна такса и разноски по производството на основание чл. 83, ал. 2 от ГПК и молба за предоставяне на правна помощ на основание чл. 21, т. 3 и чл. 23, ал. 2 и ал. 3 от Закона за правната помощ поради липса на финансови средства.  

Съгласно разпоредбите на чл. 83, ал. 2, т. 1 – 7 от ГПК и чл. 23, ал. 3, т. 1-7 от Закона за правната помощ при преценката за освобождаване от държавни такси и разноски и за предоставяне на правна помощ съдът взема предвид доходите на лицето и неговото семейство, имущественото му състояние, удостоверено с декларация, семейното му положение, здравословното му състояние, трудовата му заетост, възрастта му и други констатирани обстоятелства. По граждански и административни дела правна помощ се предоставя в случаите, когато въз основа на представени доказателства от съответните компетентни органи съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение.

Към исковата молба П. е приложил декларация за финансовото и имущественото си състояние, като с разпореждане на съда му е дадена възможност да конкретизира удостоверените с нея обстоятелства. Едновременно с това са изискани служебни справки от съответните компетентни органи относно имотното и финансовото положение и трудовата заетост на ищеца.

С допълнителна молба от 07.01.2022 г. ищецът е уточнил обстоятелствата относно финансовото и имущественото си състояние. Представени са и доказателства от съответните компетентни органи относно обстоятелствата по чл. 83, ал. 2, т. 1 - 7 от ГПК и чл. 23, ал. 3, т. 1 - 6 от ЗПП.

От съвкупния анализ на представените писмени доказателства се установява, че ищецът не е женен, не притежава недвижими имоти и МПС на територията на страната и няма налични парични средства от трудови или извънтрудови правооотношения. През периода 27.12.2019 г. – 16.06.2020 г. е полагал платен труд в затвора, за което е получил доходи в размер на 1176, 38 лева. Други парични средства не са постъпвали по сметката му в затвора Варна. Към момента не работи и не разполага с наличност в личната си партида. С оглед на изложеното се налага извод, че ищецът няма достатъчно средства за заплащане на държавна такса и разноски по делото, поради което следва да бъде освободен от заплащането им. Ето защо молбата по чл. 83, ал. 2 от ГПК е основателна и подлежи на уважаване.   

Неоснователна е обаче молбата по чл. 23, ал. 2 от ЗПП за осигуряване на безплатна адвокатска защита. Макар в случая ищецът да е финансово затруднен, не са налице основания да му бъде назначен служебен адвокат. Съгласно чл. 23, ал. 2 от ЗПП за предоставянето на правна помощ е необходимо не само страната да не разполага с достатъчно средства за заплащане на адвокат и да желае да има такъв, но и интересите на правосъдието да изискват това. Същевременно в чл. 24, т. 1 от ЗПП е предвидено изрично, че правна помощ по чл. 21, т. 1, 2 и 3 от ЗПП не се предоставя, когато това не е оправдано от гледна точка на ползата, която тя би донесла на лицето, кандидатстващо за правна помощ. Наличието или липсата на тези предпоставки следва да се преценява с оглед на целта по чл. 3 ЗПП за гарантиране на равен достъп на лицата до правосъдие чрез осигуряване и предоставяне на ефективна правна помощ. В случая се касае за съдебно производство по чл. 203, ал. 1 от АПК, във вр. чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, в което е силно застъпено служебното начало. Делото подлежи на разглеждане в открито съдебно заседание, като съгласно чл. 171, ал. 5 от АПК съдът е длъжен да съдейства на страните за отстраняване на формални грешки и неясноти в изявленията им и да им указва, че за някои обстоятелства от значение за делото не сочат доказателства. Следователно упражняването на правото на защита на ищеца по делото няма да е затруднено поради това, че не е защитаван от адвокат. Това води до извод, че интересите на правосъдието не изискват предоставянето на правна помощ. На ищеца е осигурен достъп до правосъдие, който е осъществен съобразно действащия национален закон. Спорът не представлява фактическа или правна сложност, поради което евентуално предоставената правна помощ не би била съизмерима с ползата, която тя би донесла на кандидатстващия. С оглед на изложеното съдът намира, че молбата за предоставяне на правна помощ следва да бъде оставена без уважение като неоснователна.  

С отпадането на задължението за плащане на държавна такса за производството исковата молба се явява редовна и делото следва да бъде насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните. С оглед на продължаващата пандемична обстановка в страната и обстоятелството, че ищецът се намира понастоящем в Затвора Варна съдът намира, че следва да разгледа делото в условията на видеоконферентна връзка по смисъла на чл. 171, ал. 3 от АПК.   

Водим от горното, съдът 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА В.И.П., с ЕГН **********, от заплащане на държавна такса и разноски по производството по адм. дело № 587/2020 г. по описа на Административен съд – Добрич.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на В.И.П., с ЕГН **********, за предоставяне на правна помощ по адм. дело № 587/2020 г. по описа на Административен съд – Добрич.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 07.03.2022 г. от 13, 50 часа, за която дата и час да се призоват страните – ищецът В.И.П., ответникът – ГД „Охрана“ при МП, и Окръжна прокуратура – Добрич.

         ПРЕПИС от исковата молба да се изпрати на ответника и Окръжна прокуратура – Добрич.            

        ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ответника по делото да представи писмен отговор и да посочи доказателства в 14 - дневен срок от получаването на преписа на исковата молба.    

УКАЗВА на ищеца, че в негова тежест е да докаже съществуването на посочените в исковата молба факти и обстоятелства, от които черпи благоприятни правни последици, в т.ч. характера и интензитета на причинените му неимуществени вреди.  

УКАЗВА на страните, че делото ще бъде разгледано в условията на видеоконферентна връзка.

УКАЗВА на страните в тридневен срок от получаване на определението да посочат електронен адрес с оглед на провеждане на открито съдебно заседание чрез видеоконференция.     

Определението да се съобщи на страните по реда на чл. 138 от АПК.

Определението в частта, в която е оставена без уважение молбата за правна помощ, подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението.     

 

 

                                  Административен съдия :