Решение по дело №327/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 214
Дата: 29 юли 2019 г. (в сила от 20 септември 2019 г.)
Съдия: Росица Богданова Савова
Дело: 20191500500327
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Кюстендил, 29.07.2019 г.

 

 

         Кюстендилският окръжен съд, в закрито съдебно заседание, проведено на двадесет и девети  юли две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА САВОВА

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

                                                                                                        СИМОНА НАВУЩАНОВА

като разгледа докладваното от съдия Савова в. гр. д. № 327 по описа за 2019 г. на КнОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.435 и сл. ГПК.

            Образувано е по жалба вх.№386/03.04.2019 г. от В.П.С., ЕГН **********, с адрес: ***, действаща чрез пълномощника адв. Р. А., насочена против Разпореждане от 20.03.2019 г. на ДСИ при РС – гр. Дупница по изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при РС – гр. Дупница.

По делото е постъпила и жалба вх.№486/22.04.2019 г., подадена от В.П.С., ЕГН **********, с адрес: ***, действаща чрез пълномощника адв. Е. А., насочена против Заключение на оценителна експертиза по изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при РС – гр. Дупница.

По жалба вх.№386/03.04.2019 г. от В.П.С., ЕГН **********, с адрес: ***, действаща чрез пълномощника адв. Р. А., насочена против Разпореждане от 20.03.2019 г. на ДСИ при РС – гр. Дупница по изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при РС – гр. Дупница, съдът намира следното:

С обжалваното разпореждане ДСИ при ДнРС е отказал да прекрати изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при ДнРС в частта за събиране на парично вземане, както и в частта относно таксите, дължими в съдебното изпълнение. Отказал е също така да намали адвокатския хонорар по изпълнителното дело, като е приел, че същият не е прекомерно завишен с оглед характера на изпълнението, а именно публична продан на недвижим имот.

Обжалваното разпореждане се приема за неясно, немотивирано и незаконосъобразно. Изложени са твърдения, че начислената държавна такса по т. 53 от ТДТГПК е недължима, тъй като длъжникът е извършил плащане на дълга преди получаване на поканата за доброволно изпълнение. Сочи се, че изготвената покана за доброволно изпълнение е неясна, доколкото посочените цифром основания, на които се дължи сумата, не съответстват на фактическата обстановка. В жалбата са изложени и съображения относно прекомерност на размера на адвокатското възнаграждение, заплатено от взискателя за защита от адвокат по изпълнителното дело, като е направено  искане за намаляването му до минималния размер по Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Твърди се, че длъжникът е добросъвестен и е платил в срока за доброволно изпълнение, а претендираният размер на адвокатско възнаграждение сочи на злоупотреба с право от страна на взискателя.

 По същество се иска да бъде прекратено изпълнителното производство, поради издължаване от страна на длъжника на дължимите по същото суми, да бъдат преизчислени таксите, посочени в поканата за доброволно изпълнение, включвайки единствено тези, по обявяването на публичната продан, както и да бъде намален размерът на адвокатското възнаграждение. 

В срока по чл.436, ал.3 ГПК не  е постъпило възражение по жалбата от страна на взискателя.

Не са депозирани и мотиви от съдебния изпълнител.

Кюстендилският окръжен съд във връзка с така подадената жалба и като взе предвид събраните по делото доказателства, намира следното:

Разгледана по същество жалбата е неоснователна. Съображенията на съда в тази насока са следните:

Изпълнително дело № 2021/2019 г. по описа на СИС при РС - Дупница е образувано на 06.03.2018 г. въз основа на молба на взискателя Д.П.Д. и представен изпълнителен лист от 15.10.2018 г. на РС – гр. Дупница, издаден по гр. д. №2077/2016 г.

С Покана за доброволно изпълнение, връчена на длъжника В.П.С. на 18.03.2018 г., същата е уведомена за задължението й по изпълнителното дело, което възлиза на 325.87 лв.  неолихвяема сума, 2 240.00 лв. главница, 378.31 лихви, 150.00 лв. допълнителни разноски, 60.00 лв. разноски по и.д., такса по чл. 53 от Тарифата за ДТ по ГПК в размер на 378.64 лв., както идр. Суми, дължими за адв. възнаграждение, възнаграждение за вещо лице, за пазач и др. в общ размер на 600.00 лв.

По делото е представен договор за правна защита и съдействие, удостоверяващ заплатено от взискателя адвокатско възнаграждение в размер на 600.00 лв.

Представено е от длъжницата и платежно нареждане, за заплатени от нея в полза на взискателя 2950.40 лв., с дата на плащане 15.03.2019 г.

С молба, адресирана до ДСИ на 19.03.2019 г., В.П.С. е поискала да бъде прекратено изпълнителното производство, поради издължаване от страна на длъжника на дължимите по същото суми, да бъдат преизчислени таксите, посочени в поканата за доброволно изпълнение, включвайки единствено тези, по обявяването на публичната продан, както и да бъде намален размерът на адвокатското възнаграждение. 

ДСИ с обжалваното в настоящото производство разпореждане е оставил без уважение така заявените от длъжницата искания, като е приел, че когато изпълнителният лист е предявен пред държавен съдебен изпълнител и дължникът плати в срока за доброволно изпълнение от него се събират всички дължими такси и разноски по изпълнението, с изключение на т.нар. окончателна такса по чл.53 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата. В този случай обаче ДСИ е приел, че длъжникът отговаря за дължимите от взискателя авансови вноски за извършените необходими действия по изпълнителното дело и разноските на визскателя за процесуално представителство. Приел е, че постъпилата сума в размер на 2 950.40 лв. само частично погасява задължението по изпълнителното дело, поради което е счел, че не е налице хипотезата на чл.53, ал.2 от Тарифата. Приел е също така, че заплатеният адвокатски хонорар в размер на 600.00 лв. съответства на фактическата и правна сложност на изпълнителното производство, доколкото касае не само събирането на разноски, но и извършването на публична продан на недвижим имот, като при тези мотиви е отказал да редуцира същия.

При така установеното от фактическа страна, КнОС от правна приема следното: 

С разпоредбата на чл. 435, ал. 2, т. 7 от ГПК е предвидена възможност за длъжника да обжалва разноските по изпълнението. С т. 2 от ТР от 10.07.2017 г. по т. д. № 3 / 2015 г. на ОСГТК на ВКС е прието, че на обжалване по реда на чл. 435, ал. 2 от ГПК подлежи всеки акт на съдебния изпълнител, в който се определя размер на задължението на длъжника за разноските по изпълнението. В случая се обжалва както определените с поканата за доброволно изпълнение разноски, така и Разпореждане от 20.03.2019 г. на ДСИ при РС – гр. Дупница по изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при РС – гр. Дупница.

Жалбата, насочена срещу Разпореждане от 20.03.2019 г. на ДСИ при РС – гр. Дупница по изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при РС – гр. Дупница е депозирана в срок, насочена е срещу подлежащ на обжалване акт на съдебния изпълнител и подадена от легитимирана лице, с оглед на което същата се явява допустима.

С оглед предоставената на длъжника възможност да обжалва актовете на съдебния изпълнител пряко пред съда, настоящият съд има правомощията да зачете направеното в жалбата възражение от длъжника по чл. 78, ал. 5 от ГПК относно прекомерност на заплатеното от взискателя адвокатско възнаграждение за процесуална защита по изпълнителното дело. Съдът обаче намира направеното възражение за прекомерност за неоснователно, като приема изложените от ДСИ мотиви в тази насока, доколкото в случая изпълнителното производство не касае само събиране на разноски, но и извършване на публична продан на недвижим имот при което за всяко действие на съдебния изпълнител с цел събиране вземането на взискателя на осн. чл. 10 от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения се начислява допълнително адвокатско възнаграждение, като на този етап изпълнителното производство не е приключило, а са предприети действия по реализиране на публична продан на процесния недвижим имот.  

От приложеното по делото платежно нареждане от 15.03.2019 г. се установява, че длъжницата е заплатила в полза на взискателя сумата от 2950.40, т.е. преди срока за доброволно изпълнение, в който случай следва да не се начислява Таксата по чл.53 от Тарифата. По делото обаче, с оглед представената ПДИ, се установява, че задължението на длъжника възлиза на сумата от 4132.82 лв., като разпореждането на ДСИ относно размера на дължимите в изпълнителното производство такси и разноски не е било своевременно обжалвано от длъжницата с оглед момента на получаване на уведомление за това, т.е. по делото е останала незаплатена сума , в т.ч.разноските,визирани по-горе, при което съдебният изпълнител правилно е приел, че не е заплатен целият дълг и не следва да се приложи разпоредбата на чл.53, ал.2 от Тарифата, както и да се прекрати изпълнителното производство.

По изложените доводи по жалба вх.№386/03.04.2019 г. от В.П.С., чрез пълномощника адв. Р. А., насочена против Разпореждане от 20.03.2019 г. на ДСИ при РС – гр. Дупница по изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при РС – гр. Дупница и следва да бъде оставена без уважение.

По жалба вх.№486/22.04.2019 г., подадена от В.П.С., ЕГН **********, с адрес: ***, действаща чрез пълномощника адв. Е. А., насочена против Заключение на оценителна експертиза по изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при РС – гр. Дупница, съдът приема следното:

В принципен план по действащия граждански процесуален закон защитата срещу процесуална незаконосъобразност на действията на съдебния изпълнител се характеризира с изчерпателно изброяване на актовете, подлежащи на съдебен контрол. А също така и с лимитативно посочване на основанията, въз основа на които може да се извърши съдебната проверка. В тази връзка релевантни са разпоредбите на чл. 435, чл. 462 и чл. 521, ал. 3 ГПК.

В разглежданата жалба са изложени доводи за неправилност на самото  обжалвано заключение, а не на отказ на ДСИ по чл.435,ал.2,т.4 от ГПК.В случая се твърди, че заключението не е достатъчно пълно и ясно, както и че е изготвено от лице, нямащо качеството на вещо лице, тъй като същото не е вписано в публичния регистър на независимите оценители в Камарата на независимите оценители в България, както и не е включено в списъка на вещите лице при ОС – гр. Кюстендил. Изложените от жалбоподателката доводи не подлежат на самостоятелна съдебна проверка относно тяхната законосъобразност. Така депозираната жалба не може да ангажира съдебна проверка, тъй като в тази процедура окръжният съд действа в качеството си на инстанция, контролираща само процесуалната законосъобразност на актовете на органа по принудителното изпълнение, при наличието на изчерпателно изброените в чл. 435, чл. 462 и чл. 521, ал. 3 ГПК хипотези.

Предвид гореизложеното, настоящият състав счита, че посочената жалба се явява процесуално недопустима и като такава следва да бъде оставена без разглеждане.

Мотивиран от горното и на осн. чл. 437 от ГПК, Кюстендилският окръжен съд,

                                                                     Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба вх.№386/03.04.2019 г. от В.П.С., ЕГН **********, с адрес: ***, действаща чрез пълномощника адв. Р.А., в частта,  в която е обжалвано Разпореждане от 20.03.2019 г. на ДСИ при РС – гр. Дупница по изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при РС – гр. Дупница.

            ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба вх.№486/22.04.2019 г., насочена против Заключение на оценителна експертиза по изпълнително дело №2021/2019 г. по описа на СИС при РС – гр. Дупница.

Решението в частта, имаща характер на определение – за оставяне без разглеждане на жалба вх.№486/22.04.2019 г., подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд –  София в едноседмичен срок, считано от връчването на препис на страните, а в останалата част на основание чл.437, ал.4 от ГПК решението не подлежи на обжалване.

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:   

 

                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.      

                

                                                                         2.