Определение по дело №1234/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 1114
Дата: 21 ноември 2019 г. (в сила от 21 ноември 2019 г.)
Съдия: Сона Вахе Гарабедян
Дело: 20193130101234
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

гр. *****, 21.11.2019 г.

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, трети състав, в публично съдебно заседание на двадесет и първи ноември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                                              

                                                  

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: СОНА ГАРАБЕДЯН

 

при участието на секретаря И.В., сложи за разглеждане гр. дело № 1234 по описа на ПРС за 2019 г., докладвано от съдията.

 

На именното повикване в 13.00 часа се явиха:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ИЩЕЦЪТ Г.А.А., редовно призована, се явява лично и с адв. А.А.,*** и адв. Г. А.,***, редовно упълномощени с пълномощно по делото.

ОТВЕТНИКЪТ М.А.Е., редовно призован, не се явява, представлява се от адв. Д.К., АК-Добрич, редовно упълномощена с пълномощно по делото.

В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РАЗПОРЕДБАТА НА ЧЛ. 15, АЛ. 6 ОТ ЗАКОНА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО ПО ДЕЛОТО Е ПРИЗОВАНА ДИРЕКЦИЯ “СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ” – гр. *****, същата е редовно призована, не се явява представител. Представен е социален доклад по делото с вх. № 6769/14.11.2019 г.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

СТРАНИТЕ поотделно: Да се даде ход на делото.

 

Съдът намира, че поради редовното призоваване на страните, не са налице процесуални пречки по хода на делото, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

 

СЪДЪТ, на основание чл. 143 ГПК, след разрешаване на предварителните въпроси по редовността и допустимостта на предявената искова молба, пристъпва към изясняване на спора от фактическа страна, като поканва молителите, ако желаят, да пояснят и допълнят фактическите си твърдения, заложени в исковата молба, както и да посочат и представят нови доказателства.

 

АДВ. А.: Поддържам изцяло исковата молба. Във връзка с дадените ни указания представям служебна бележка от Агенция по заетостта с изх. № 60-03-11-50982/08.11.2019 г. Предоставям копие и на ответника.

АДВ. К.: Поддържам отговора на исковата молба.

 

На основание чл. 145, ал. 2 от ГПК съдът прикани страните към спогодба, но такава не беше постигната.

 

СЪДЪТ предоставя възможност на страните по делото да изложат становището си във връзка с изготвения проекто-доклад с определение № 1059 от 05.11.2019 г.

 

АДВ. А.: Нямам възражения по проекто-доклада.

АДВ. К.: Нямам възражения по проекто-доклада.

СЪДЪТ, като взе предвид становищата на страните, намира че следва да ОБЯВИ ЗА ОКОНЧАТЕЛЕН ПРОЕКТА ЗА ДОКЛАД, обективиран в Определение № 1059 от 05.11.2019 г.

 

Предвид липсата на възражения по изготвения проекто-доклад, както и липсата на основания за неговото коригиране или изменение, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОБЯВЯВА изготвения с определение 1059 от 05.11.2019 г. проекто-доклад за окончателен.

 

СЪДЪТ ДОКЛАДВА постъпили по делото с вх. № 6769 от 14.11.2019 г. социален доклад от Дирекция “Социално подпомагане” - *****.

 

СЪДЪТ дава възможност на ответната страна да се запознае с доклада и да изрази становище по приемането му.

 

СЪДЪТ, на основание чл. 146, ал. 3 ГПК предоставя възможност на страните по делото да изложат становището си във връзка с доклада по делото, както и да предприемат съответни процесуални действия:

 

АДВ. А.: Не се противопоставям по приемането на писмените доказателства, както и социалния доклад.

АДВ. К.: Да се приемат писмените доказателства и социалния доклад.

 

СЪДЪТ, за да се произнесе по направените в исковата молба доказателствени искания, намира, че до събиране в рамките на настоящото производство следва да бъдат допуснати процесуално допустимите, относими към предмета на делото и необходими с оглед изясняване на действителните фактически обстоятелства по делото по смисъла на чл. 146, ал. 4 ГПК доказателства.

Ето защо и на основание чл. 148 ГПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА И ПРИЛАГА като писмени доказателства по делото, представените с  исковата молба и отговора заверени копия на писмени документи, както следва: Удостоверение за раждане издадено въз основа на акт за раждане № 1654/04.09.2013 г. от Община *****; Експертно решение на РЕЛКК № 0092/02.04.2002 г.; Експертно решение на РЕЛКК № 0215/06.07.2004 г.; Експертно решение № 2721/166/11.12.2008 г.; Експертно решение № 3120/156/24.11.2011 г., както и представената в днешното съдебно заседание служебна бележка от Агенция по заетостта с изх. № 60-03-11-50982/08.11.2019 г.

 

ПРИЕМА И ПРИЛАГА като писмено доказателство по делото представения социален доклад от Дирекция “Социално подпомагане” - *****.

 

АДВ. А.: Водим свидетелите, които са ни допуснати и моля да бъдат разпитани.

АДВ. К.: Не се противопоставяме. Водим свидетели, които молим да ни бъдат разпитани.

СЪДЪТ с оглед дадената с Определение № 1059 от 05.11.2019 г. възможност на страните за разпит на допуснатите свидетели, счита че следва да бъдат допуснати до разпит водените свидетели, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ДОПУСКА до разпит в днешно съдебно заседание свидетелите А.А.С. и А.Ш.М.на ищцовата страна и вписва същите в списъка на редовно призованите лица.

ДОПУСКА до разпит в днешно съдебно заседание свидетелите Ф.С.Д. и Н.С.Я. на ответната страна и вписва същите в списъка на редовно призованите лица.

 

СЪДЪТ пристъпва към разпит на свидетелите:

 

В залата влезе свидетелят А.А.С..

СВИДЕТЕЛЯТ А.А.С., години: 49, български гражданин, неженен, неосъждан, баща на ищцата, без дела със страните в настоящото производство, предупреден за наказателната отговорност по чл. 290 НК. Обещава да говори истината.

СВИДЕТЕЛЯТ А.А.С.: Желая да давам показания.

Свидетелят на въпроси на адв. А.: Г. и М. са разделени от месец август, но дата не мога да кажа. Обади ми се свата. На мен ми омръзна от тяхната женитба, все се разделят, къде се карат, къде се бият и се събират. Те живееха в с. ******. Дъщеря ми не живее там от месец август, когато я взехме. Свата ми се обади един ден по телефона, аз бях на работа, каза да отида, да видя децата, че имали проблем. На същия ден не можах да отида, защото бях на работа. Отидох на другия ден с колата. Когато отидох ми казаха, че М. не могат да го намерят и не знаят къде е заминал. Имаме хора от нашия род в ****** и ги разпитах, та ми казаха, че току що е пристигнал в ******. Когато отидох да взема дъщеря си от с. ******, натоварихме и багажа, без да се караме и дойдохме в с. ******. Взехме детето заедно с майка му. Оттогава детето живее при мен. За него се грижи майка му, аз и жена ми.  В дома ми детето си има стая, телевизор и не е лишено от нищо. Бащата на детето не изпраща пари. Знам, че бащата в момента е в ******. Откакто е при нас детето, той не е идвал. Сватовете ми се обадиха веднъж и искаха да видят детето. Запалих колата и отидох с него в с. ******. Те си поиграха с детето и стояхме 1-2 часа. После се върнахме, защото детето е на училище. Това лято му купиха колело на детето и му дадоха 100 лв. Откакто дъщеря ми е с детето при нас, М. не е пращал пари. Бабата ги даде тези 100 лв. и му купиха колело. Други средства не сме получавали. Тези пари които ги дадоха, купихме дрешки на детето.

Свидетелят на въпроси на адв. К.: Бабата не е идвала да види детето. Веднъж бяха дошли на сватба в нашето село и ме помолиха, да ги закарам до нас да видят детето. Аз ги закарах. През другото време никой не е идвал. Сватовете подариха една коза и едно яренце на детето. Понякога бабата звъни по телефона. Тя ми звъни, но аз съм на работа и й казвам, че като се прибера ще дам на детето да й се обади. Прибирам се, набирам я и давам на детето да говори с тях.  

Свидетелят на въпроси на съда: Свата ми се обади и каза да отида. Като отидох багажа беше на едно място. Свата ми предложи да стои при тях, но аз отказах, защото мъжа й го няма, а тя ще стои при тях.  

Свидетелят на въпроси на адв. А.: Разбрах, че М. е с някаква жена в ******. Бургуджийка ли е, копанарка ли е незнам. Това са слухове.

 

Страните заявиха, че нямат други въпроси към свидетеля.

 

В залата влезе свидетелят А.Ш.М..

СВИДЕТЕЛЯТ А.Ш.М., години: 57, български гражданин, неосъждан, пенсионер, женен, без дела и родство със страните в настоящото производство, предупреден за наказателната отговорност по чл. 290 НК. Обещава да говори истината.

Свидетелят на въпроси на адв. А.: Познавам Г. ***. Живея в с. ******. Аз живея в началото на селото, а той на другия край. Работихме заедно с дядото – баща й на Г.. Караше с трактора детето. От него знам, че Г. е разведена. Знам, че е разведена от година, година и нещо. Тя един път идва, после се връща. Мъжа й не съм го виждал от година и половина – две. Познавам мъжа й. Последната година не съм го виждал в селото. Неговите родители не ги познавам. А. – бащата на Г., ми е казвал, че са идвали един път и ми спомена нещо за колело. В момента дядото полага грижи за детето. То живее с майка си при А.. Дядото дава пари за детето. Не знам дали бащата е давал пари. Къщата е на дядото. Там има условия за отглеждане на детето. Има ток и вода. Имат достатъчно стаи, но не съм ги броил.

 

Страните заявиха, че нямат други въпроси към свидетеля.

 

В залата влезе свидетелят Ф.С.Д..

СВИДЕТЕЛЯТ Ф.С.Д., години: 54, българска гражданка, омъжена, неосъждана, майка на ответника по делото, без дела със страните в настоящото производство, предупредена за наказателната отговорност по чл. 290 НК. Обещава да говори истината.

Ф.С.Д.: Желая да давам показания.

Свидетелят на въпроси на адв. К.: Сина ми не е добре. Все искаше да ходи в ******, но ние го спирахме, защото не е добре. Обаче една приятелка му обещала, тя имала познати в ******, че ще го лекуват там. Той замина с нея в ******.

Свидетелят на въпроси на съда: Синът ми беше с епилепсия и не може да вижда. Така се роди. Той е роден през 1989 г.

Свидетелят на въпроси на адв. К.: М. и Г. не са се карали. Обаче той с приятелката така се разбрал да отиде в ******, да се излекува и за детето си да направи всичко както другите бащи. В такова състояние нищо не може да направи за детето си. Само заради това отиде там. Г. беше в нас. Тя не искаше да се прибира. Казахме й, че не става така, защото М. го няма, а тя да стои при нас.  че не става така тя до стои сама. Ние се обадихме на баща й и той дойде и я прибра. Моя син с тази малка пенсия не може да ги издържа. Ние ги поддържахме. Гледахме животни. Те и двамата ни помагаха, колкото могат. Ние плащахме ток, вода. След като Г. се прибра с детето, съм ходила при тях в с. ******. Ходила съм да видя детето 2-3 пъти. Постоянно се чуваме с него по телефона. Пари на детето давах, колкото възможност имам. Купихме му колело. За рождения ден му дадохме 90-100 лв. После съм му купувала дрехи и играчки. Колкото имаме възможност, даваме. Дадохме му една коза и яренце. Не сме го оставали. Г. преди да се ожени, все се чувахме. Откакто се ожени, не ми е приятно да й се обаждам, да не й създавам проблеми. С баща й постоянно се чуваме и с детето също. Ние понеже нямаме кола, те ни водят детето при нас да го видим. Дохода на сина ми е 200 лв. Това е пенсията му и получава 19.50 лв. - транспортни разходи. Той с тези пари живее. Ние не взимаме никакви пари от него. Той с тези пари си купува лекарства.

Свидетелят на въпроси на адв. А.: Моя син замина на 25 май, бащата на Г. я прибра 2-3 дни преди да замине.  

Свидетелят на въпроси на съда: Аз не знаех, че синът ми ще заминава за ******. Даже един месец не знаехме къде е. Майката на тази негова приятелка живее в нашето село и от нея се научихме, че те са в ******. После той ни се обади, че е добре и ще се оправи. Когато Г. си тръгна, той не беше вкъщи. Обърках се. Г. си тръгна 2-3 дни след като той беше заминал. Тогава ние се обадихме на баща й.

Страните заявиха, че нямат други въпроси към свидетеля.

 

В залата влезе свидетелят Н.С.Я..

СВИДЕТЕЛЯТ Н.С.Я., години: 56, българска гражданка, неомъжена, неосъждана, леля на ответника по делото, без дела със страните в настоящото производство, предупредена за наказателната отговорност по чл. 290 НК. Обещава да говори истината.

СВИДЕТЕЛЯТ Н.С.Я.: Желая да давам показания.

Свидетелят на въпроси на адв. К.: Г. и М. ***, при родителите на М.. Те гледаха вкъщи животни и така се издържаха.  М. получаваше някаква пенсия. Аз много си споделям с моите племенници. М. недовижда. Винаги е искал като другите нормални хора да се докаже, че може, че е способен. Държеше на това нещо. Може би осъзнаваше, че това което правят вкъщи е недостатъчно и искаше да задоволи нуждите на детето и на семейството си. Наистина те се лишаваха от някои работи. Имал обещано от някаква приятелка или позната, че може да го оправи там, за зрението. Тя се грижела за такива хора. М. ми е казвал, че ще се оправи и ще докаже, че може сам да се оправи. Затова замина в ******. Той виждаше, че младите семейства излизат в чужбина и живеят охолно. Той такива работи не можеше да си позволи. След раздялата им, сестра ми ходи да вижда внука си.  Даже и сватовете са го водили при тях. Идвали са Г., майка й и баща й. Идва ли са и без нея. Поддържат си връзка. Сестра ми дава средства на детето. Мисля, че след като Г. се прибра в с. ******, са й дали 100-200 лв. Разбрах, че дядото – на М. баща му, е купил колело на детето. Те когато имат възможност да се срещнат, винаги е давала пари или му купува нещо. От сестра си знам, че предпочита да му дава пари, да му купят нещо, защото детето се променя. Детето имаше рожден ден и сестра ми пак му даде пари. В с. ****** се бяхме видели веднъж и тогава дойдоха бабата и дядото с детето. Сестра ми му даде и аз му дадох. Аз винаги съм му купувала и давала по нещо, при всяка една среща. Баба му и дядо му не се отказват от детето. Те постоянно го търсят по телефона, защото не винаги е възможно да се срещат. Семейството на сестра ми няма кола. Когато те имат възможност, го водят при тях. Поддържат връзка. Виждат се.

Свидетелят на въпроси на съда: В ****** М. има брат и сестра. Той в момента не мога да кажа къде е. Чуваме се по телефона с него.  Казва ми, че не може да каже как е името на града където е, защото било трудно. М. е в ****** и доколкото знам, че с брат си и сестра си са на голямо разстояние. Той се опита чрез брат си и сестра си да отиде в ******, обаче те казаха, че не могат да му помогнат, че не са им познати там законите. Аз не знаех ,че той ще тръгва за ******. Научих, че той липсва от вкъщи, след като е заминал, на втория ден. Това го разбрах от родителите му и Г.. Споделяли сме си с Г. и тя ми е казвала, че иска да остане при свекър си и свекърва си и при тях да си отгледа детето, а М. каквото иска, това да прави. Не мога да Ви кажа, кога той се обади от ******.

 

Страните заявиха, че нямат други въпроси към свидетеля.

 

СЪДЪТ на основание чл.127 ал. 2 вр. с чл. 59 ал. 6 от СК, пристъпва към изслушване на родителите:

 

МАЙКАТА Г.А.А.: Аз взех решение да си тръгна от с. ******. Аз не мога да живея там, след като М. го няма. Той избяга с една копанарка. Свекърът и свекърва ми бяха на сватба. М. ми каза, че отива да си прави татуировка в с. *****. Когато му звънях, телефонът му беше изключен. Мина една вечер и разбрахме, че е в ******. Тогава отидохме при майката на тази негова приятелка да я питаме къде е М., защото той това го прави за втори път. Първият път избяга с нея. Прибра се. Това го изтърпях, защото исках да си останем семейство. Детето ми да не живее без баща. Втори път пак избяга с нея и аз това не можах да го изтърпя. Като им се обадих, дори ме напсуваха по телефона.

АДВ. А.: Постигнахме спогодба в следния смисъл. Родителските права да бъдат предоставени на майката          Г.А.А.. Местоживеенето на детето да е при нея на адрес: с. ******, ул. *****. Бащата да заплаща на детето А.А. издръжка в размер на 140 лв. месечно, с падеж до 20-то число на месеца, за който се дължи, по банков път, с паричен превод или в брой, считано от датата на подаване на исковата молба – 30.08.2019 г., ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска до настъпване на законово основание за прекратяване или изменение на издръжката. На бащата да бъде определен следния режим на лични отношения с детето: всяка първа и трета седмица от месеца от 10:00 ч. в събота до 17.00ч. в неделя с преспиване, тридесет дни през лятото, когато майката не ползва годишен отпуск, по два последователни дни с едно преспиване за Коледните, Новогодишните и Великденските празници, по два последователни дни с едно преспиване за рождения ден на бащата, както и по всяко друго време по взаимна уговорка между страните. Нямаме претенции за издръжка за минало време. Страните се споразумяват разноски да останат в тежест на страните, така както са ги направили до момента.

ИЩЕЦЪТ: Поддържам казаното от адвоката ми.

АДВ. К.: Поддържам становището на колегата. Съгласна съм с така предложеното споразумение. Същото не противоречи на закона и морала и на интересите на детето.

 

СЪДЪТ, като взе предвид изявленията на страните, съобрази, че постигнатото между тях споразумение не противоречи на закона и на добрите нрави и е в интерес на детето, намира, че са налице предпоставките на чл. 234 от ГПК. Същевременно постигнатото между страните споразумение обхваща целия спорен предмет.

Ето защо, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОДОБРЯВА на основание чл. 234, ал. 1 от ГПК, постигнатото между страните СПОРАЗУМЕНИЕ в следния смисъл:

ПРЕДОСТАВЯ родителските права по отношение на детето А.М.А., ЕГН ********** на майката Г.А.А., ЕГН **********, с адрес: ***-36 и определя местоживеенето на детето да е при майката на адрес: с. ******, община *****, област *****, ул. *****.

ОПРЕДЕЛЯ размера на издръжката която, бащата М.А.Е., ЕГН **********, с адрес: *** следва да заплаща в полза на малолетното си дете А.М.А., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител Г.А.А., ЕГН **********, с адрес: ***-36, в размер на 140 лв. (сто и четиридесет лева) месечно, с падеж до 20-то число на месеца, за който се дължи, по банков път, с паричен превод или в брой, считано от датата на подаване на исковата молба – 30.08.2019 г., ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска до настъпване на законово основание за прекратяване или изменение на издръжката

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на бащата М.А.Е., ЕГН **********, с адрес: *** с детето А.М.А., ЕГН **********, както следва: всяка първа и трета седмица от месеца от 10:00 ч. в събота до 17.00 ч. в неделя с преспиване, тридесет дни през лятото, когато майката не ползва годишен отпуск, по два последователни дни с едно преспиване за Коледните, Новогодишните и Великденските празници, по два последователни дни с едно преспиване за рождения ден на бащата, както и по всяко друго време по взаимна уговорка между страните.

Страните се споразумяват разноски да останат в тежест на страните, така както са ги направили до момента.

 

Споразумели се:……………………….

Г.А.А. - лично

 

 ……………………………….

За М.А.Е. - адв. Д.К. с изрично пълномощно с права да сключва споразумения (л. 21 от делото).

 

СЪДЪТ, с оглед постигнатото споразумение между страните, намира, че производството по делото следва да бъде прекратено, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 1234 по описа за 2019г.  на РС - *****, трети състав, на основание чл. 234 от ГПК.

ОСЪЖДА ответника М.А.Е., ЕГН **********, с адрес: *** да заплати по сметка на РС - *****, държавна такса върху определената издръжка в размер на 100.80 лв. /сто лева и осемдесет стотинки/ на основание чл. 78, ал. 9, вр. ал. 6 от ГПК.

ПОСТИГНАТОТО между страните споразумение има силата на изпълнително основание по чл. 404, т. 1 от ГПК.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО в прекратителната част подлежи на обжалване с частна жалба пред ОС - ***** в едноседмичен срок, който за страните започва да тече от днес.

 

ПРОТОКОЛЪТ е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14.39 часа.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

СЕКРЕТАР: