Решение по дело №3831/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1170
Дата: 17 юни 2019 г. (в сила от 9 юли 2019 г.)
Съдия: Методи Неделчев Антонов
Дело: 20185330203831
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 1170

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

17.06.2019 г.                                                                                 гр. Пловдив                               

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД            ХХVI НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 

На двадесет и втори април две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МЕТОДИ  АНТОНОВ

 

Секретар: Милена Георгиева

Като разглежда докладваното от съдията

НАХД № 3831 по описа за 2018 година

                                               

Р      Е      Ш      И :

  

          ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 335973-F372920/04.05.2018 г., издадено от Директор при ТД на НАП гр. Пловдив, в частта с което на ,,Хазал-2005‘‘ ЕООД, ЕИК ********* е било наложено административно наказание отнемане в полза на Държавата на следните вещи: изделия от жълт/бял и розов метал /пръстени, обеци, гривни, синджири/колиета и други изделия/ - 111 броя, общо 913,47 грама на обща стойност – 38 205,65 лева на основание чл.20, ал.2 от ЗАНН.    

         Решението подлежи на обжалване пред Административен съд гр. Пловдив в 14-дневен срок от съобщението до страните за неговото изготвяне по реда на АПК.

 

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                               

 

 

 

 

 

М    О    Т    И    В    И:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 335973-F372920/04.05.2018 г., издадено от Директор при ТД на НАП гр. Пловдив, в частта с което на ,,Хазал-2005‘‘ ЕООД, ЕИК ********* е било наложено административно наказание отнемане в полза на Държавата на следните вещи: изделия от жълт/бял и розов метал /пръстени, обеци, гривни, синджири/колиета и други изделия/ - 111 броя, общо 913,47 грама на обща стойност – 38 205,65 лева на основание чл.20, ал.2 от ЗАНН.    

Дружеството-жалбоподател, чрез процесуалния представител адв. А., обжалва процесното наказателно постановление в конкретната му част като излага съображения за неговата отмяна.

Въззиваемата страна, редовно уведомена, чрез процесуалния представител юрисконсулт П. оспорва подадената жалба. Твърди, че същата е неоснователна, поради което иска потвърждаването на обжалваното наказателно постановление.

Пловдивският районен съд – VІІ н.с., като прецени събраните доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

 Жалбата е подадена в срок, процесуално допустима е и  разгледана по същество е основателна.

          При извършена на 18.11.2017 г. оперативна проверка, съвместно с органите на сектор ,,Икономическа полиция‘‘ при ОД на МВР Пловдив на обект – златарски магазин, находящ се в гр. Пловдив, ул. ,,Възход‘‘№ 44 и стопанисван от дружеството жалбоподател, в качеството си на лице, което осъществява дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали и изделия с и от тях по занятие, е допуснало продажба в обекта на непроверени и немаркирани златни изделия в нарушение на изискванията на Наредба за условията и реда за вписване в регистъра и за изискванията към дейността на лицата, които осъществяват дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях по занятие /НУРВРИДЛКОДДПСБМСКИТЗ/. Била извършена контролна покупка на 1 брой ,,висулка‘‘, претеглена от С.П.А. – 0,87 грама, цена от 45 лева на грам, на стойност 40 лева, платени в брой от проверяващия екип преди легитимацията, при плащането на която не бил издаден фискален бон от въведено и работещо фискално устройство или заверен ръчен кочан отговарящ на изискванията на Наредба № Н-18/13.12.2006 г. В хода на проверката се установило, че в обекта с площ около 12 кв.м. се съхранявали и предлагали за продажба изделия от жълт/бял и розов метал /гривни, колиета, пръстени, обеци и др. изделия/, за които лицето С.А. – управител твърдяла, че са от злато. Представено било удостоверение за регистрация, в което било посочено проверяваният обект. В присъствието на управителя на дружеството-жалбоподател се извършила проверка за наличието на поставена върху закупеното изделие държавна марка за злато – стилизирана роза, като такава не била установена. Не било представено свидетелство за извършена проверка и анализ на съдържанието на чисто злато издадено по реда на чл. 55, ал.2 НУРВРИДЛКОДДПСБМСКИТЗ. Действията по измерване, остойностяване и описване на изделията били извършени в лаболаторията за маркиране и контрол върху изделия от благородни метали към ТД на НАП Пловдив. Чрез физическо преброяване и претегляне се установили 111 броя изделия от жълт/бял и розов метал с тегло от 913,47 грама на обща стойност 38 205,65 лева.  

         На проверяващия екип не били представени свидетелства за извършена проверка и анализ на съдържанието на чисто сребро и злато за тези изделия, издадени по реда на чл. 55, ал. 2 НУРВРИДЛКОДДПСБМСКИТЗ, като същите не били маркирани.

          Горната фактическа обставновка се установява от събраните в хода на делото доказателства.

           При така установената фактически обстоятелства, след преценка на събраните доказателства съдът намира следното от правна страна:

           Преди да се произнесе по съществото на спора настоящата инстанция следва да отбележи, че не дължи произнасяне по тази част от наказателното постановление,  която е била потвърдена с Решение № 2392 от 16.11.2018г. на Административен съд – Пловдив.

         Що се отнася до частта от наказателното постановление, с която е постановено отнемане в полза на държавата на процесните вещи на основание чл.20, ал.2 ЗАНН то съдът намира, че последната предвижда отнемане в полза на държавата на вещите, предмет на нарушение, притежаването на които е забранено, но в процесния казус  нито в цитираната специална Наредба, нито във Валутния закон е предвидена изрична забрана за притежаване на немаркирани и непроверени  по надлежния ред златни изделия, като единствено е налице забрана такива да се продават и е регламентиран реда, по който същите могат да се държат – чл.59 от Наредбата. Нито във валутния закон, нито в друг нормативен акт е предвидена възможност във всички случаи предметът на нарушението по чл. 58 от Наредбата да се отнема в полза на държавата, поради което неприложима е и разпоредбата на чл. 20, ал.3 ЗАНН.

               Поради изложеното по-горе съдът намира, че обжалваното наказателно постановление в обжалваната му част следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

 

             Мотивиран от гореизложеното, ПРС – VІІ наказателен състав, постанови решението си.

 

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ               

Вярно с оригинала!

МГ